Autor Tema: Pcelinjak u malinjaku  (Pročitano 27087 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Pcelinjak u malinjaku
« poslato: Jul 26, 2016, 13:38:12 »
Postovane kolege,ako smem tako da vas nazovem, ovo je moj skromni pcelinjak . Trenuno cetiri poloske i isto toliko RV-a.  inace sa nalazi u malinjaku i okruzen sumom. Zahvaljujuci ovom forumu i vama , poceo sam i sa RV kosnicama koje inace nisam planirao. Jos jednom, hvala vam...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #1 poslato: Jul 26, 2016, 16:02:59 »





                                                                                         Уважени колега ,


                                  На основу ових пар приложених слика не знам шта рећи да ли је бољи малињак или пчелињак ? Зато је можда најбоља конбинација из назива теме " Пчелињак у малињаку ".  И за једну и за другу као и за коначну комбинацију свака част. Поздрав Раковац.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #2 poslato: Jul 26, 2016, 22:25:17 »
Колега Зоране изузетно пријатно си ме изненадио отварањем ове прелепе теме..
Управо овако би требало да изгледа савремено пчеларење... Твој пример и представљање пчеларења у малињаку је од изузетног значаја и пример је којим ће надам се кренути многи млади пчелари...

Нека ти је срећан почетак рада са РВ кошницама а наравно и са полошкама... Желим ти да увећаш пчелињак и да уживаш у ово прелепом избору...

Поздрав и свако добро ти желим...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #3 poslato: Jul 27, 2016, 06:01:28 »
Hvala,poloske su tu iz postovanja prema mentorki,zeni od 65 god. koja me propcelarila a RV-e zahvaljujuci Vama i divnim ljudima sa ovog foruma.Sa njima ide prosirenje ali polako i ne nesto puno,20-30 kom. da bi uvek imao vremena da im se posvetim. Sto se tice malinarstva,koje je u ekspanziji u Vojvodini,smatram da svako treba da ima nesto kosnica uz malinjak,neverovatno povecanje prinosa,zbog oprasivanja...

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #4 poslato: Jul 27, 2016, 23:00:00 »
Da mi je neko pričao da kod nas u Bačkoj ima ovakvih malinjaka, ne bih mu verovao. Vidim na slici da su ti RV ispred pološki, ne znam koliko je rastojanje između njih, ali mi to ne liči na najsrećniji raspored, može li doći do naleta pčela iz pološki u RV?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #5 poslato: Jul 28, 2016, 05:20:07 »
To je neki trenutni raspored,poloske ce verovatno ici u mali vocnjak dunja, Ja sam zamislio da upravo tako izgleda neki buduci pcelinjak.rastojanje je 2.5m. Ako je malo,da menjem raspored?                                                                                                     
 
Sto sa tice malinjaka u Backoj,iznenadicete se za koju god. njihovom brojnoscu i velicinama parcela pod njima. Pokazalo se da ove dve sorte dobro uspevaju kod nas....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #6 poslato: Avgust 01, 2016, 08:37:01 »





                 Растојање од 2,5 метара је мало. Ако има места а код тебе га има напретек не треба набијати кошнице тако близу. Размести то и не брини. Поздрав.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #7 poslato: Avgust 14, 2016, 20:26:03 »
Veceras detaljno pregledao kosnicu,maticu nisam nasao.pcela ima na devet ulica i nesto starog legla.Prosli pregled je bio pre deset dana i bila je mlada bela matica.... Maticnjaci su na dva rama na jednom dva a na drugom pet zatvorenih maticnjaka i mlade bele matice definitivno nema. Da li da porusim sve maticnjake i dodam sparenu ili da pustim da je one izvedu,mislim ima li jos trutova za oplodnju. Ako moze savet...
« Poslednja izmena: Avgust 14, 2016, 20:53:52 od strane zoran drpljanin »

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #8 poslato: Avgust 17, 2016, 07:23:59 »
Код мене још приликом прегледа приметим трутове,дефинитивно их има још.Ја мислим да ће оне саме произвести своју матицу.Прошле године код мене се у скоро истоветном случају прошле године оплодила и ако су биле на неколико рамова пчела преживеле....Ради по свом нахођењу,а ако не успе увек можеш да спојиш са другим друштвом..

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #9 poslato: Avgust 17, 2016, 07:25:52 »
А да,заборавих да кажем да ми се свиђа твој пчелињак у малињаку,лепо изгледа,право домаћински...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #10 poslato: Avgust 17, 2016, 11:39:30 »
Miroslave,pre svega hvala ti na odgovoru i savetu. Gledajuci tvoj pcelinjak ovo je jos daleko od toga. Ali polako i vreme,ima puno posla u malinjaku. Ovo sam primetio u nedelju i vidim niko ne odgovara,telefonom nisam hteo da zovem nikoga upravo zbog vikenda.

Ovako sam uradio u ponedeljak,na svoju ruku,svestan da sam ja verovatno prignjecio maticu prilikom pregleda. Jedva nasao sparenu maticu,platio je 2 000 din. Ramove sa maticnjacima prebacio u nukleus dodao dva rama sa hranom i odneo kuci.U kosnicu dodao sparenu maticu u kavezu,prihranio i ne diram. Jutros sam naso u nukleusu progrizene maticnjake i nisam siguran da li sam video maticu. Ovo sam uradio na svoju ruku,pa sta Bog da. Jedino ne znam zasto se niko nije javio sa nekim savetom. Svako dobro....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #11 poslato: Avgust 17, 2016, 12:47:14 »





                  Зоране могао си да позовеш без обзира на викенд ионако се често чујемо. Нисам ти ништа написао јер ми је промакло некако твоје питање и проблем. Видим да си га сам решио и у принципу ништа ниси погрешио.
                  Колико сам схватио у нуклеус си пребацио укупно 4.рама , два са матичњацима и два са храном. Ниси морао да остављаш све матичњаке могао си да одабереш два најбоља и оставиш их а остале порушиш но сада је све готово младе матице су се већ излегле.Прихрањуј нуклеус са сирупом са оном количином колико у току ноћи однесу и не отварај га и не тражи младу матицу до краја месеца. Тек тада ( ако уњспеш да издржиш због знатижеље ) провери има ли легла , односно да ли се млада матица оплодила и пронела. Ове године је било доста проблема са оплодњом младих матица на разним теренима али се надам да ће код тебе бити добро. Када ти у нуклеусу пчеле затворе легло појачај га са пар рамова затвореног најстаријег легла које ћеш узети из других кошница.
                   Што се тиче старке у коју си додао купљену матицу провери да ли је изашла из кавеза и ако није одмах је пуштај на рамове . Након пар дана провери по леглу да ли је пронела.
                   Поздрав пријатељу .
                   

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #12 poslato: Avgust 17, 2016, 13:27:49 »
Znam Gorane druze moj,znam i koliko ti znaci vikend i tvoje Radovanje. Odradih ja ovako na svoju ruku,ne mogu se bojati pcelarstva.Ako pogresim sada,necu sl.put. Znas kako kazu: Boj se vuka,boj se hajduka... Kako ces u goru....

Svako dobro...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #13 poslato: Avgust 28, 2016, 18:27:19 »
Juce pregledao kosnice, u toku nedelje su dobile po 5 l gustog sirupa,naravno sa nozevojem. Vojama sam rotirao plodista i nastavke,koji imaju nesto meda i dve imaju kompletno izgradjene ramove  a dve delimicno. Ceo jun i lul sam stavljao trake sa brstivarom i juce stavio herbu. U principu sam zadovoljan,koliko moje skromno znanje to moze da oceni. To su paketni rojevi...

 Sto se poloski tice,ona matica koju sam dodao polovinom avgusta je pronela,malo je smanjila pcele ali mislim da je dobro, u nukleusu u koji sam stavio ramove sa maticnjacima i sa hranom,pcele su izvele maticu koja se sparila i pronela,njega cu najverovatnije zazimiti u istoj toj kosnici,staviti punu pregradu i na prolece ostaviti bolju maticu a drugu ponovo u nukleus. E sada problem, izgleda da na pocetku pcelarenja kod mene samo problemi. U jednoj kosnici samo na jednom ramu,pcele vade bele lutke i izbacuju iz legla,zbog cega ne znam, mentorka ne zna a literatura kaze,mnogo varoe ( mislim da nije zbog redovnih tretmana),voskov moljac ili prehladjeno leglo.. To cu pratiti,ostale dve poloske odlicne,prava mala drustva... Svima,svako dobro....

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #14 poslato: Avgust 28, 2016, 21:33:24 »
Zdravo Zorane. Najpre da pohvalim pčelinjak, a pogotovo malinjak, extra je. Ono što me interesuje je koja je sorta maline, kako se pokazala, na kojoj nadmorskoj visini ti je malinjak i možda najbitnije, jel ima tržišta? I sam imam nešto u planu, ali se dvoumim, zbog toga i pitam.
Inače što se tiče izbacivanja lutaka, kod mene se to isto desilo u maju, razlog je bio prehlada legla. Pozdrav