Autor Tema: Ventilacija kosnice  (Pročitano 5527 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Ventilacija kosnice
« poslato: Jun 16, 2019, 10:15:34 »
Postovani ,
Voleo bih da na ime teme iz naslova podelimo misljenja i iskustva. Naime , da li je bolji otvoreni sistem sa gornjom ventilacijom ili zatvoreni sistem bez ventilacije. Misljenja sam da pcelama smeta promaja i da bi u zatvorenom sistemu mozda bila manje progresivna varoa zbog povecane temperature. Ako ste ipak misljenja da je potrebna ventilacija   na koji nacin i u kojoj meri. Da li ste pre za uzicane MR sa letom ili plasticne bez leta? Srdacan podrav za sve forumase iz srca Sumadije i veliki pozdrav G-dinu Voji Brstini kao naravno i svim forumasima i ljudima dobre volje.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #1 poslato: Jun 16, 2019, 10:21:01 »
Da dodam samo ubacio sam pitanje o MR jer je takodje vezano za ventilaciju sa pitanjem da li sa letom ili ne. Takodje sve sto smatrate i mislitte da je bitno a tice se ventilacije kosnice voleo bih da prodiskutujemo i ramenimo misljenja u cilju unapredjivanja pcekarstca i edukovanja picegnika kao sto sam ja. Veliki pozdrav svima.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #2 poslato: Jun 16, 2019, 10:30:21 »
Smatram i da propolis jace isparava na vecoj temperaturi te da ima jace dejstvo dezinfekcije kosnice u celini. Ako pogledamo prirodno staniste pcela one su ipak u nekom zarvorenom sistemu bez ventilacije npr deblo drveta. Zanima me takodje da li na ventilaciju kosnice i njenu higijemu  utice i oblik leta klasican pravougaoni ili okrugli . Rdacan pozdrav svima.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #3 poslato: Jun 16, 2019, 13:35:27 »
Веома добра тема и права питања с обзиром да су велике врућине. Мислим да је на форуму писано (ако сам добро запамтио) да је боље да постоји додатна изолација испод крова без вентилације. Међутим најбоље је да искусне колеге напишу своја искуства.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #4 poslato: Jun 16, 2019, 23:49:33 »
И ја сам покренуо ово питање у, можда неадекватној, теми "хранилица и кров" - углавном мишљења су различита, као усоталом код већине ствари у пчеларству.
Селећи пчелари морају да обезбеде неку вентилацију (мрежа на подњачи, збегу...), али ја спадам у групу стационарних који имају пуну подњачу и без округлих отвора на наставцима.

Зато кад стављам МР (пластичну) стављам и матични рам (13мм висок) са отвором 150мм који поред побољшане вентилације омогућава и лакши "саобраћај" пчела. Горњу вентилацију сам описао у горе поменутој теми, па да се не понављам. Углавном ценим да им више одговара пуна поклопна даска са отвором за пвц хранилицу (нема промаје, нема великог уласка топлоте лети и хладноће зими).

Додуше, мени је претходна зима била прва пчеларска, и немам нека искуства, али ћу рећи како сам их зазимио: зимско лето 10ак цм, по осам рамова у два наставка, пун збег са отвором 1*10цм  уз бочне прорезе на крову. Мислио сам да сам испунио услове за солидну вентилацију и повољну микроклиму пчела, али на пролеће је била присутна влага и буђ, не у неком великом проценту, али је било. Наш Војо ме саветовао да оставим шире (летње) лето (20ак цм), али нисам то урадио. Наук за следећу зиму.

Сад правим још пет кошница и питам се да ли да ће им то шире лето бити довољно за излаз влаге, или да правим збегове са још једним отвором сем оног за пвц хранилицу!?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #5 poslato: Jun 17, 2019, 10:30:22 »
Oво је озбиљна тема а ми почетници... чекамо искусне.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #6 poslato: Jun 28, 2019, 10:16:57 »
Ја сам ипак одлучио да наставим како сам и почео:

 - пуна подњача са широким летом (20+цм), матични рам изнад плодишта са летом 15цм и пун збег током активне сезоне ради лакшег саобраћаја и спречавања уласка врућине одозго.
 
- пуна подњача са уским летом (8цм) и пун збег током ране јесени (због оса, стршљенова, грабежи) и раног пролећа (због утопљавања легла).

 - пуна подњача са широким летом, матични рам са летом (без матичне решетке) и пун збег током зиме због лакшег одстрањивања влаге и спречавања уласка хладноће одозго.

На овај последњи сегмент  би додао да сваки наставак буде са девет, не десет, рамова ради боље вентилације преко зиме.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #7 poslato: Jun 30, 2019, 20:45:17 »
Hvala na informacijama. I ja sam slicnog misljenja sto se tice do sada iznetog. Bilo bi lepo da  jos i neko da svoje misljenje , podeli iskustva kako bi smo nasim pcelama pruzili  sto bolje uslove. Voleo bih da nas cenjeni G- din Vojo Brstina kaze koju rec  o ovoj temi i svi ostali iskusni dobronamwrni pcelari. Pozdrav svima i medno.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #8 poslato: Jun 30, 2019, 21:05:35 »
Za letnji period se apsolutno slazem. Ostaje samo kako najbolje resiti ventilaciju zimi.... ostaviti sira leta.... otvaramo vrata rovcicama misevima..... jako je dobro zbog mikroklime sto se u RVu ramovi ukrstaju pa lakse dolazi do ventilacije.... ipak mislim da kada je drustvo jako uspeva mnogo lakse da se izbori sa svim nedacama i problemima, a da se ovi problemi.u glavnim manifestuju kod srednje i slabije razvijenih drustava bez obzira o kojoj se kosnici radi. I naravno jedan okvir manje zimi....

Van mreže Predrag Nikolic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brodac
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #9 poslato: Jun 30, 2019, 23:53:15 »
Vjecito pitanje-ventilacija kosnica! Pravog odgovora nema, bez obzira na iskustvo. Smatram da bi za svaki zahvat na pcelama, tj kosnicama trebalo "konsultovati" Majku Prirodu. U prirodi pcele mozete naci u dupljama drveta sa raznim velicinama, oblicima i rasporedom otvora na duplji. Nekoliko puta sam vidio roj koji je ostao na grani i zapoceo zivot sasvim normalno, cak je izgradio 7 do 9 ploca saca (uvijek neparan broj), a vidjao sam rojeve pod kakvom nadstresnicom. Logicno je da ovi rojevi sto su zapoceli zivot na grani ne mogu prezimiti. Pitanje koje se namece je: zasto su zapoceli zivot na grani? Vjerovatno su to uradile iz nuzde, jer evolucija ih nije tome naucila. Zar na grani nije najvece strujanje vazduha koje bi ih, barem po teoriji, odbilo da se na grani zadrze. U zeljeznicarskom semaforu, koji je od gusa, zivjele su godinama... itd, itd...Namece mi se zakljucak da pcele uopste nisu veliki izbiraci po pitanju stanista i mislim da ne bi ostale tamo gdje osjecaju da ne mogu opstati. Insekti, a posebno oni koji zive u kolonijama ili zajednicama, su vrlo prilagodljivi tako da "ne brinu" o stanistu, samo da odrze vrstu. Naravno, staniste mora zadovoljiti neke minimume minimuma. Zbog svega ovoga mi, definitivno, nikad nece bti jasan problem ventilacije. Ovim komentarom nisam rijesio niti sam mislio rijesiti problem ventilacije, ali sam bar malo, nekim kolegama, umanjio brigu oko ovog problema.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #10 poslato: Jul 01, 2019, 16:02:32 »
I ja se sve vise vodim mislju da nema potrebe za nikakvom ventilacijom, dogodine cu probati da im ostavim samo donje leto, maticnu bez leta i na gornji nastavak cu staviti foliju, bukvalno cu ih hermeticki zatvoriti, nalepiti stirodur ispod krova, zbog sunca.Mislim da im to ipak vise odgovara. Bice mali problem sta sa trutovima cije cu leglo preneti u prolecnom prevesavanju ali resicemo i to nekako.

Sve ovo iz razloga, nasli smo roj koji je prezimeo u metalnom buretu, izgradile su sace na poklopcu koji je bio zatvoren i nije imao nikakav otvor, nasle su neku rupicu na sredini bureta i prezimele, bez ikakve pomoci, tretmana i prihrane.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #11 poslato: Jul 01, 2019, 17:19:35 »
Ima na YouTube Marijan Kovačević koji tako radi Zorane, samo na podnjači otvor, gore folija direktno na satonoše, nema zbeg i krov sa stiropor om, tako stoji 12 meseci. U proleće ne dira leglo već prevešava pergu i med gore a dole ostavlja prazne ramove

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #12 poslato: Jul 01, 2019, 18:55:42 »
Vredi probati majkane, samo RV mora razvijati plodiste na dva nastavka i kasnije uraditi prevesavanje na tri nastavka uz ogranicenje matice. Inace nista od pase.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #13 poslato: Jul 02, 2019, 07:18:03 »
 Slazem se da ce pcele ziveti i sa ventilacijom i bez nje samo je pitanje sta pcelinjoj zajednici vise odgovara. Misljenja sam da joj tkzv."zatvoreni" sistem vise odgovara u sezoni i u opste ako su jake zajednice resice se vlage, ali kako najbolje resiti ventilaciju zimu kod srednje jakih drustava i u opste zbog plesnjivosti saca.....

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Ventilacija kosnice
« Odgovor #14 poslato: Mart 04, 2021, 19:08:25 »
Zimi treba, da bude odozgo kočnica potpuno zatvoreno. A podnicna sasvim otvorena. Zbog ventillacije. Ja obično stavim  9 satova, i sve pomaknem u sredinu. I nema plesnjivog  sača.
Ljeti stavim gore mrežu za sakupjanje propolisa i dignem poklopac za 2 mm, da ima promaja zbog sakupljanja propolisa.