Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380280 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2520 poslato: April 13, 2021, 22:21:17 »
Дуле, друже мој за мајску болест не треба неке дубље занимације и неких анализа. Пише, вероватно у свакој пчеларској књизи шта је „мајска болест“.

Не треба анализа јер се по изгледу трбуха пчеле види шта је по среди. А ако се уз то додирне трбух пчеле примети се да је пун полена (ако сумњаш, раскинеш трбух пчеле и видиш). Не пчелари се само „по слуху“ (мислим на оно рекли ми) :).

Само што често ни то није узрок па се од тога праве "играрије" и онда стварно треба занимација.

И... и извињење што смо се удаљили од теме...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2521 poslato: April 13, 2021, 23:08:34 »
Čekaj, čekaj...
"Samo što često ni to nije uzrok..."
Koji drugi može biti uzrok?
Inače, ja verujem da, u to vreme, koju god pčelu da dodirneš - puna je polena.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2522 poslato: April 13, 2021, 23:50:06 »

Ја сам решио да им додајем сируп у размери 1:2 шећер-вода 300мл сваки други дан за време овог хладног периода. Мислим да су скупиле довољно полена за ових пар лепих дана али да ће вода бити проблем пошто неће моћи напоље.

Мислим да је ово добро, можда би било боље и 0,5 лит.

Поздрав свима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2523 poslato: April 21, 2021, 23:45:23 »
11.04. овако :

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2524 poslato: April 21, 2021, 23:46:31 »
13.04. овако  :(

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2525 poslato: April 21, 2021, 23:53:30 »
Да ли је од викендашког прскања воћа или је нешто друго, ево не знам.
За прошли викенд је било још нешто мртвих пчела, много мање, али га је било. Прегледала раме са леглом и само на једној нашла сасушене лутке, десетак ћелија.
Све сам почистила и почела са прихраном та два друштва. Време ми баш и не иде на руку, али се надам најбољем.

Леп поздрав...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2526 poslato: April 22, 2021, 14:47:28 »
Тања, колико има хране у кошници и има ли младог легла (ларвица узраста око 4-5 дана)? Да ли је ово стање само у једном друштву или више њих?

Слике су мале и не може се закључити нешто по положају угинулих пчела...мада ми рам са леглом делује да је мало „сув“...мислим, слаб са храном. То не мора бити никакав показатељ ако је рам из средишта гнезда и може се десити да га очисте од хране потпуно...али опет ми делује јадно што се тиче хране (ако се прихрањује или има уноса, видело би се у рамовима иако је угао фотографисања мало незгодан).

Те сасушене лутке...како изгледају. Да ли су баш сасушене ларве најстаријег узраста или нешто као кречно легло?

ПС

У прскање не сумњам. Не знам одакле људима толика воља (и жеља) да све живо затрују. Спремају унуцима „здраво“ воће, а после се питају откуд толике болести код деце.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2527 poslato: April 22, 2021, 21:39:44 »
Поштовани Драгане,
ово је треће пролеће како се бавим пчелама. Прошле године сам оформила једно друштво и, за сада, их имам само три  :-\. Мало су касније кренуле са пролећним развојем, због времена, али тог 11.04. су све три имале по 7 рама са леглом. Прошле недеље 1. око 6kg, 2. 7kg и 3. (прошлогодишњи рој) 6,5kg меда. Прихрањујем их ређим сирупом.
Суве лутке су баш суве лутке. Бојала сам се тог кречног легла, али по свим сликама које сам нашла, мислим да није. Пробам да поставим слику.
Мртве пчеле на подњачи су углавном излетнице, имају полена на ножицама. Такво стање ми је на два друштва. РВ1 је имала шаку угинулих пчела и то је то. Размишљам да за викенд, уколико се стање није поправило, одузмем неколико рама са леглом, из обе, и пребацим у РВ1 на неговање.
Тата ми баш вечерас јави да има мало излета из те две мученице. Једна више, друга мање.
Посматрала сам те пчеле на подњачи, нису све биле угинуле. Неке од њих су покушавале да полете али би се врло брзо срушиле назад. Као да су претешке. Читала сам о мајској болести, али кад их притиснем не излази садржај који је наведен у објашњењу исте.

Комшије и рођаци су нам ок људи и знају да братанац и ја имамо пчеле и прскају предвече. Нису то велики воћнаци, али нас зато викендаши урнисаше  :-X

Слике су више за моју евиденцију него за представљање. Мало ми теже да држим и раму и мобилни па се унапред извињавам... Баш и нисам нешто стручна за постављање истих, мада сам прочитала упутство...
На првој су тих 10-так ћелија са сасушеним луткама, доле при средини. На другој, рама са поленом и медом.

Леп поздрав и хвала на јављању...

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2528 poslato: April 22, 2021, 21:46:26 »
Једну матицу сам уочила, другу, не. Ипак, у оба друштва има од тек положених јаја до оних пред затварање. Иако пролеће касни, мислим да се ове две неће опоравити до багрема. Мени је битније да преживе.

Леп поздрав...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2529 poslato: April 22, 2021, 22:22:38 »
Велика штета.
Ово је баш озбиљно тровање пчела.
Највећа количина отровних пчела и не стигне до кошнице.
Биће добро ако преживеле младе пчеле успеју да одрже легло. Не знам шта да кажем.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2530 poslato: April 22, 2021, 23:41:37 »
При појави „мајске болести“ затвора (опстипације), тешко да се може истиснути садржај из трбух пчеле. Пчеле су тада са јако надутим трбухом и унутра је чврст садржај који је углавном настао од полена. Закључити шта је у трбуху је могуће само раскидањем трбуха пчеле. И наравно, мајска болест се искључује код пчела које носе полен...ако имају затвор, оне једноставно не би могле полетети.

Отроване пчеле су углавном савијене и главом додирују завршетак трбуха. Ако су пчеле у уобичајеном положају и благо раширених крила, ради се о промрзлим пчелама. Требала си неколико њих које дају знаке живота ставити на длан савијене шаке и дахом их угрејати. Тада си сигурна да ли су троване или је нешто друго у питању.

Слика подњаче је мала и не види се најјасније колико је пчела које су угинуле у грчу. Постоји разлика између друштава према налажењу хране, али прати стање и на том друштву које је имало мање губитака.

У доба променљивог или прохладног времена не тражи матицу. Процену али је ту доноси на основу осталих показатеља који наводе да ли је матица ту. Нарочито код оваквих друштва где је легло већ угрожено.

ПС

За младо легло (у то доба – око 13. априла) сам питао јер сам посумњао на глад. Тада пчеле очисте младо легло и користе га као храну. Са додавањем легла опрезно поступај. Сада је питање колико је то уопште сврсисходно јер оно што је прехлађено је одавно изумрло.

Ако додајеш легло  неком друштву, води рачуна да је увек додавање легла друштву, оптерећење за то друштво јер се гнездо проширује превише. Ако бих то радио, то би било два три рама (с тим да је то свакако много) и поставити у горњи наставак већину легла (кажем ако се одлучиш на ову несигурну радњу). До зида би били само рамови са поленом (по један са сваке стране). Остало легло у први наставак а до њега полен па надаље мед (лево и десно од тог легла). Води се рачуна да легло буде јединствено (нпр. не ставља се у први наставак легло које је кружно постављено у доњем делу рама тако да је удаљено од гнезда). Ко утврдиш да је легло на додир руке хладно, онда је вероватно угинуло.

И хранити,наравно, али по мом схватању тај ређи сируп није баш неко решење (с тим што не знам шта сматраш када кажеш ређи сируп). Сируп је најбољи 1:1 или са нешто мало више шећера него воде.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2531 poslato: April 23, 2021, 00:00:01 »
Нисам навео још јену важну ствар. Кошница са горње стране без неких великих отвора (можда само пролаз према хранилици, што значи најмања могућа мера губитка топлоте). Утопљавање плочама стиропора или нешто слично није баш  увек утопљавање. Пчеле из природе користе све што им је на располагању и ако се стави јака изолација испод крова, загревање кошнице сунчевим зрацима од крова је јако слабо.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2532 poslato: April 23, 2021, 09:20:36 »
Pozdrav pčelari , ovih dana sam malo detaljne pregledao košnice , i ono što ih je ostalo živih zadovoljan sam snjima .
U većini košnica matice su u februaru pokrenule leglo u 2 nastavku , stim da je 3 nastavak bio pun meda .
Ciljano sam prošle godine proveo više vremena kod pčela pri zazimljavanju , da bih manje posla imao u proljeće i tako i bi .
Pčele su odlično startale i kod svih su se matice probile iz 2 nastavka u 3 nastavak , kod većine prosjek legla 10-12 okvira .
Baš je lijepo pogledati kada se društva tako sama razvijaju , hrane opet imaju dosta .
S obzirom na vremenske prilike koje su nas pratile dosad ja sam prezadovoljan što se tiče društava , samo još da vrijeme za bagrem posluži akoBogda i biće to dobro .
Samo sam im malo dodavao sirupa 3:2 u korist vode , mozda 6-7 puta dosad i to je sve .
Pozdrav iz Tuzle

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2533 poslato: April 23, 2021, 13:06:59 »
Pozdrav pčelari , ovih dana sam malo detaljne pregledao košnice , i ono što ih je ostalo živih zadovoljan sam snjima .
U većini košnica matice su u februaru pokrenule leglo u 2 nastavku , stim da je 3 nastavak bio pun meda .
Ciljano sam prošle godine proveo više vremena kod pčela pri zazimljavanju , da bih manje posla imao u proljeće i tako i bi .
Pčele su odlično startale i kod svih su se matice probile iz 2 nastavka u 3 nastavak , kod većine prosjek legla 10-12 okvira .
Baš je lijepo pogledati kada se društva tako sama razvijaju , hrane opet imaju dosta .
S obzirom na vremenske prilike koje su nas pratile dosad ja sam prezadovoljan što se tiče društava , samo još da vrijeme za bagrem posluži akoBogda i biće to dobro .
Samo sam im malo dodavao sirupa 3:2 u korist vode , mozda 6-7 puta dosad i to je sve .
Pozdrav iz Tuzle


Самире мислим да је просек од 10 - 12 оквира легла у овом тренутку сасвим задовољавајући и да је време за ограничавање матице. Јуче сам провео дан код колеге где смо прегледали његов пчелињак и код њега је просек био 7 - 8 рамова легла. Није прихрањивао сирупом. Ранијих година у ово време је на његовој локацији било по 12 - 13 рамова легла без прихране јер има одличне услове за пролећни развој. Хладно време ове године је учинило своје и обојица смо били непријатно изненађени слабијим овогодишњим развојем. Синоћ нас је посетио колега из истог места који је своје кошнице сирупао током ових захлађења и код њега је стање исто као твоје.
Све дакле има своје и вредело је додавати сируп протеклих недеља. Поздрав и медно.

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2534 poslato: April 23, 2021, 22:22:46 »
Sutra sam planirao obići lokaciju gdje planiram voziti pčele na bagrem pa ću shodno tome raditi dalje .
Da li bi ih smio pustiti da odu na 13-14 okvira legla ako mi bagrem bude kasnio ili da ih odma ograničim ?