Autor Tema: OBELEŽAVANJE MATICE  (Pročitano 28529 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
OBELEŽAVANJE MATICE
« poslato: Januar 20, 2011, 23:18:30 »
Zbog lakšeg vođenja evidencije o matici u našim košnicama, većina pčelara i ja među njima obeležavam maticu sa standardnom bojom koja je usvojena za tekuću godinu. U dosadašnjem periodu obeležavanja matica primenjivao sam razne metode, sa kojima nisam bio zadovoljan, pa sam došao na ideju za jednostavno obeležavanje matica bez ikakve skupe opreme sa kojom sam u potpunosti zadovoljan. Zato bih tu moju metodu želeo drage kolege da podelim sa Vama na ovom forumu.
Veliku pomoć pružio je moj dragi prijatelj i kolega pčelar Đoko Zečević sa Zlatara, koji je moju demonstraciju obeležavanja matice, na njegovom pčelinjaku na Zlataru, ovekovečio sa jednim kratkim filmom, a koji možete pogledati:

« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 23:22:48 od strane admin »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #1 poslato: Januar 20, 2011, 23:33:03 »
Kolega Zorane, patent ti je odličan. Ove godine ću da ga isprobam. Pozdrav.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #2 poslato: Januar 21, 2011, 03:37:01 »
Ja sam nabavio  marker koji pri malom dodiru ispusti kapnicu boje pa posto sam pocetnik i bojao sam se da diram maticu iz vise razloga uradio sam na slican nacin.
      Naime dok ona oda po ramu ja je jednostavno dotaknem markerom i kapljica boje ostane na njoj a susi se za par sekundi i na brzinu sam vracao ram u kosnicu jer sam se bojao da matica  ne pobegne.Posle ovog snimka mogu da uzivam u ovom poslu.
Dali se ipak desava da odleti i sta radit ako ode.Hvala

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2011, 08:09:49 »
Slobodane,desi se neki put i da odleti, naročito ako je mlada matica.U 95% slučajeva ona se vrati nazad u košnicu.Samo treba da ostaviš desetak minuta otvorenu košnicu i ona se vraća na ramove.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #4 poslato: Januar 21, 2011, 08:31:04 »
Prošle godine obeležavao sam matice belim korektorom za papir. Pakovan je u bočici sličnoj laku za nokte. Ima meku četkicu na kojoj se na vrhu formira kap. Desetak sekundi pratim maticu držeći četkicu u blizini. Kada matica uspori ili stane, samo je blago dotaknem četkicom. Ona nastavlja dalje kao da se ništa nije desilo. Bez bilo kakvog dodirivanja matice rukom, držanja u kavezu, pritiskanja. Posle označavanja pratim je još neko vreme na ramu. Nisam primetio da je pčele napadaju ili uklupčavaju. Korektor ima blaži miris od laka za nokte. A čuo sam i da je trajniji - teže se skida sa matice.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #5 poslato: Januar 21, 2011, 10:12:29 »
Matice obeležavam markerom za obeležavanje matica i do sada nisam imao nikakvih problema.

Treba paziti da se matica ne povredi prilikom hvatanja i obeležavanja.

Pozdrav

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #6 poslato: Januar 21, 2011, 12:17:48 »
Od prošle godine ja obeležavam matice na način kako je objasnio kolega Zoran Sević
Postoje i drugi načini za obeležavanje. Evo jednog

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #7 poslato: Januar 21, 2011, 12:24:50 »
Ovo sto koristi kolega E. Mujović meni se sviđa.. nekako mi je bijela boja najbolja.. nego ja bih dodao za one koji također misle označavati matice sa korektorom da kupuju onaj koji imaju oznakicu sa zelenim strelicama koje se vrte u krug jer takvi na sadrze nikakve stetne stvari u sebi za matice, ekoloski je i nije stetan za malu djecu u slucaju da ga gutaju itd...
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #8 poslato: Januar 21, 2011, 12:29:56 »
                   Prošle godine probao sam ovaj Zokin patent i nije bilo nikakvih problema.
 Svaka čast ne može biti jednostavnije. Pozdrav sa Pala gdje trenutno pada sitni
 snijeg onako kako je i normalno u ovo vrijeme.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #9 poslato: Januar 21, 2011, 12:32:20 »
Godinama obeležavam matice na način kako je prikazano na predhodnom filmu (bez kaveza za sušenje boje)
Nikad nisam imao problema da oštetim maticu ili da je pčele uklupčaju. Nakon obeležavanja maticu spustim na ram sa koga je uzeta i pridržim ga kratko, praveći mu hlad i prateći maticu, dok se boja sušne. Potom ram sa maticom vraćam u košnicu.
Ovako je zaista njbrže i bez ikakvih problema.

To može skoro svako. Dok se ruka ne oslobodi, vežbajte na trutovima.
Pozdrav.

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #10 poslato: Januar 22, 2011, 00:31:36 »
Ja sam nabavio  marker koji pri malom dodiru ispusti kapnicu boje pa posto sam pocetnik i bojao sam se da diram maticu iz vise razloga uradio sam na slican nacin.
      Naime dok ona oda po ramu ja je jednostavno dotaknem markerom i kapljica boje ostane na njoj a susi se za par sekundi i na brzinu sam vracao ram u kosnicu jer sam se bojao da matica  ne pobegne.Posle ovog snimka mogu da uzivam u ovom poslu.
Dali se ipak desava da odleti i sta radit ako ode.Hvala

Slobodane ako si video na snimku, nebi trebalo  da poleti. Ne treba mladu maticu odmah obeležavati čim pronese. Ja prvo pregledam za trideset dana, dali je pronela. Tada bi trebalo imati poklopljenog legla, gde samo konstatujem da je sve u redu sa rojem. Kasnije u nekom drugom pregledu obeležavam kada matica dobro počne sa zaleganjem jaja, a tada je i veća i teža, pa se retko opredeli da poleti (skoro nikad).

Pozdrav svima koji su probali metod, koji je vrlo jednostavan.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #11 poslato: Januar 22, 2011, 01:13:05 »
Hvala kolega Savicu na filmu i na odgovoru ,sve prosto i jasno .Veliki pozdrav

Van mreže Stanojevic Branislav

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #12 poslato: Januar 22, 2011, 14:19:08 »
Ovaj patent obeležavanja pomoću sunđera  je izvrstan jer sam se lićno uverio.
Zbog ovakvih i sličnih  stvari vredi biti na forumu

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #13 poslato: Januar 22, 2011, 23:33:01 »
Svi članovi foruma po meni treba svoja znanja i iskustva u dosadašnjem radu po bilo kojim temama da napišu na forumima pčelara, nije bitno na kom forumu, a oni pčelari koji procene da je to dobro, neka prihvate i probaju, a koji misle da nije, ne moraju da prihvate ali neka provere!

Van mreže Marjan Petrovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skoplje ,selidbeno pcelarenje
Odg: OBELEŽAVANJE MATICE
« Odgovor #14 poslato: Februar 29, 2012, 18:34:49 »

Pozdrav svim kolegama , meni je ova metoda obelezavanje matice najbrza i najlaksa .
U pocetku pcelarenja, za obelezavanje koristio sam sundzer ali za ovaj nacin morao sam da imam i jos jednog pomocnika da drzi ram, koristio sam spriceve ali taj nacin mi je mnogo spor a i nisam imao oset koliko je pritisak izmedzu sundzera i mreze pa postoji opasnost da dodze do povrede zadnjeg dela matice, na ovaj nacin zadnji deo uopste matice nema nikakav pritisak.
Prijem matice posle obelezivanja je  bez problema ,pa cak i posle misljenja kolege da hvatanjem ruke ostaje miris pa onda pcele ne prime maticu (do sada nisam imao takav problem) ,prije hvatanje matice  ruke protljam Matocinom ili kore Limona.
Prije sto sam obelezavao matice na ovaj nacin, trenirao sam na trutovima da bi dobio oset.
Ja to radim na sledeci nacin:
1.uzimam maticu za krilca



2. hvatam je za grudni kos (tvrdi deo) , nikako zadnji deo da je ne povredimo





3 .Nezno je dodirujem obelezivacem



4. Obelezana





5. hvatam je ponovo  za krilca ,ovaj put obelezana



5. stavljam maticu u stipku





6. pustim je u zajednicu





7. Obelezana matica je uspesno prihvacena