Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653377 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #315 poslato: Februar 21, 2018, 16:46:36 »
Imas iznad Vojovu poruku, ispod slike je i njegov br. telefona, zovi i naruci..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #316 poslato: Mart 29, 2018, 23:42:49 »
Ova tema totalno zapuštena i generalno jako malo se piše o EV košnici.

Pisao sam po drugim temama ali evo da napišem i ovdje da sam prošle godine formirao dva EV nukleusa i zazimio na po jednom nastavku. Bilo je prijedloga da ih stavim preko jačih EV ili RV zajednica ali ja sam ih ostavio da zimuju samostalno na zamreženoj podnjači. Zalihe hrane nisu bile nešto velike jer su oba nukleusa bila na 9 ramova od kojih su po 2 rama bila samo djelimično izgrađena pa nije bilo ni prostora za neke velike zalihe hrane.

Siniša je ranije pisao da je on zazimljavao EV na jednom nastavku i da su prezimile ali kako je rekao nemora da bude pravilo. Pa ako se to smatralo slučajnim uspjehom evo od mene potvrda od dvije uzimljene dvije izašle iz zime. Pomogao sam im sa šećernim pogačama da prebrode najteži period i idemo dalje...
Ako se pitate da li preporučujem ovakvo zazimljavanje? Ne svakako da ne preporučujem jer pčele praktično nemaju vijenac meda iznad klubeta na tako plitkom ramu što može biti problematično u dugim i hladnim zimama. Ova prošla kao što znamo nije bila takva pa je možda i to pomoglo da prežive. Bolje bi bilo da sam imao još jedan nastavak pa bar sa SO da podbacim ispod ali nisam imao ambalažu i dobro je završilo i ovako. Sada treba da ih razvijem do bagrema da donesu neku korist i sebi i meni. Slika EV nukleusa pored RV petoramnih nukleusa je ispod.

Pored ova dva EV nukleusa imam još dvije zajednice u EV košnicama koje su odlično zimovale na po tri nastavka. imale su možda 13-15kg meda ili bolje reći sirupa koji su dobile kao zimnicu jer je godina bila katastrofalna. Od toga su za čitavo zimovanje potrošile 4-5kg a možda i manje. Gornji nastavak skoro da nisu ni takle. Kada sam radio pregled prije poslednjeg zahlađenja očekvao sam da je srednji nastavak prazan ali su po dva rama sa oba kraja nastavka puna a i na ramovima do njih takođe ima meda. Prosto rečeno ja te dvije košnice nisam trebao ni gledati tokom zime mada sam zavirivao povremeno kroz zbjeg. Sve druge (LR i RV) su dobile po dvije pogače do sada a ove dvije EV košnice nisu dobile nikakvu prihranu niti im je trebalo.

Problem koji je naglašavan kod ove košnice je pojačano lijepljenje ramova propolisom što otešava vađenje. Ovaj problem je prisutan i kod mene tako da sam ja odlučio da probam sa modifikovanim ramom kakav je prikazan na slici. Danas sam preuzeo 200 komada pa ćemo da vidimo kakve prednosti ili mane nosi ovakav ram. Plan je da EV nastavke takođe koristim kao medišta na RV košnicama pa čak i na LR košnicama jer ih još uvjek imam na pčelinjaku a ne želim da ulažem u kupovinu dodatnih nastavaka za njih. Plan je da ih polako potisnem i da u potpunosti pređem na EV i RV format 414mm x 414mm zbog kompatibilnosti opreme.

Kakvi su planovi ne vrijedi mnogo da se priča i piše jer planovi se uglavnom izvrdaju na kraju ali čitajući i slušajući tuđa iskustva sam došao u iskušenje da probam neke kombinacije pa ako bude prilike za to pisaćemo o tome...

Eto toliko za ovaj put.
Nadam se da će ova tema malo da živne jer zaslužuje pažnju. Bilo bi fino da nam se Boris Salaj i Siniša Jelisavac kao i druge kolege koje imaju iskustva u radu sa ovom košnicom, jave i opišu šta se sve dešavalo u proteklom periodu sa njihovim EV košnicama i da prenesu svoja iskustva ovdje jer već dugo nisu pisali.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #317 poslato: Mart 30, 2018, 08:34:41 »



             Добро је што си изнова активирао ову тему Бојане. Текст ти је одличан а такав је и морао бити јер је твоје искуство још боље. На пчелињаку увек имам неколико комада ЕВ кошница и волим са њима да радим. Захтевне су више од других али зати пружају много више могућности при раду. Осим класичног рада на мед ја сам их применом ренсона испробао и за пергу и то сасвим добро функционише. За викенд обилазим пчелињак те ћу овде написати како су моје ЕВ прегурале зиму. Поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #318 poslato: Mart 30, 2018, 13:12:00 »
Gorane očekujem novosti...
Boris Salaj je jedan od rijetkih koji je pčelario isključiv sa EV košnicama. Šteta što više nije aktivan na forumu.
Vjerujem da ova košnica ima svoje mane kao i svaka druga ali ima i svoje prednosti i nudi jednu veliku fleksibilnost kao i mogućnost da se radi sa nastavcima umjesto sa ramovima. Ovakav pristup ipak zahtjeva dosta više iskustva i znanja nego što ga posjeduje pčelar početnik pa iz tog razloga ja želim da eksperimentišem i tražim model koji meni odgovara. Jedan od načina je i Renson kojeg je Goran pomenuo.
Šarbanac je takođe ako se dobro sjećam pisao o jednom eksperimentu sa EV košnicom koji je dao odlične rezultate. Moram da potražim taj tekst jer sada opet postaje aktuelno.

Pozdrav svima...

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #319 poslato: April 01, 2018, 08:52:54 »
Evo i mog skromnog doprinosa ovoj temi. Juce sam pogledao moju jednu jedinu EV kosnicu i bila je puna pcela, pogaca nije potrosena. EV je uzimljena na tri nastavka, u jesen gornji nastavak sa medom je spusten na podnjacu. Pcele su dimljene brstivarom vise puta i u decembru poprskane oksalnom kiselinom. Sta sad?
Dok sam ja dosao do pcelinjaka podize se neki neugodni vetar pa i nisam zavirivao koliko ima legla. Kakvu taktiku preporucuju iskusniji pcelari za pripremu ovakvog drustva na bagrem? Imam spremne nastavke sa izgradjenim S.O.  medjutim da li ih dodavati i razvijati drustvo na 4 nastavka pa ograniciti maticu ili ostaviti ovako na 3 ?
Pozdrav svim pcelarima, koji danas slave zelim im Srecan Uskrs!

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #320 poslato: April 04, 2018, 22:46:57 »
Boki brate mozes li mi reci koliko legla tvoja EV ima trenutno? Da li si izvrsio prvi pregled? Pozdrav iz Brckog

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #321 poslato: April 04, 2018, 23:16:05 »
Boki brate mozes li mi reci koliko legla tvoja EV ima trenutno? Da li si izvrsio prvi pregled? Pozdrav iz Brckog

Jesam Dejo pregledao obe EV košnice i obe su prilično slične. Imale su u drugom tj. srednjem nastavku oko 7 nepunih okvira sa leglom i to koliko god je matica našla mjesta pored perge i meda a takođe je prešla i u treći gornji nastavak i zalegla sve ćelije koje su bile oslobođene od hrane a to je na oko 4 okvira koliko pola dlana sa obe strane. Kako je gornja nastavak bio skoro pun hrane ja sam joj napravio još prostora praznim okvirima i vjerujem da je i to posijala u ova dva tri dana. Malo ću da zavirim u njih tokom predstojećih praznika.

Kako mi se čini sva društva će u narednim danima da eksplodiraju jer je akumulirana velika količina perge, hrane u zalihama imaju dovoljno, juče sam počeo sa stimulacijom a i prve masovnije generacije mladih pčela su se ovih dana izlegle što se može primjetiti po igri mladih pčela ispred košnica. Vrijeme je prilično toplo i sunčano tako da im uslovi idu na ruku.
Gledajući prognozu vidim da se najavljuje prilično kišovit april pa ćemo da vidimo kako će to sve skupa da izgeda...

Kakvo je kod tebe stanje na pčelinjaku. Kako tvoja miljenica EV košnica?  :)

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #322 poslato: April 06, 2018, 00:01:48 »
Ja sam svoju EV pregledao prije 7-8 dana i tada je bila na 6 ramova legla posijano leglo koliko su do tada perga i med dozvoljavali jedna generacija pcela je vec izasla sve u svemu ja sam prezadovoljan mada sam prilikom pregleda na 5 pcela uocio varou,nije mi bilo dobro,ali sta je tu je s obzirom kako se sama spremila za zimu ono je odlicno.

Moram napomenuti da je moja EV na 2 nastavka s tim sto donji nastavak skoro da nije ni bio u upotrebi iz cega mogu slobodno da zakljucim da je moja EV iz zime izasla kao jaka zajednica na jednom EV nastavku bez pogace bez icega,prezimila je na medljici,impresivno!

PS i ja cu sad za praznike pregledat tu EV pa ce bit' i neka slicica :)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #323 poslato: April 06, 2018, 07:48:34 »
Ja sam svoju EV pregledao prije 7-8 dana i tada je bila na 6 ramova legla posijano leglo koliko su do tada perga i med dozvoljavali jedna generacija pcela je vec izasla sve u svemu ja sam prezadovoljan mada sam prilikom pregleda na 5 pcela uocio varou,nije mi bilo dobro,ali sta je tu je s obzirom kako se sama spremila za zimu ono je odlicno.

Moram napomenuti da je moja EV na 2 nastavka s tim sto donji nastavak skoro da nije ni bio u upotrebi iz cega mogu slobodno da zakljucim da je moja EV iz zime izasla kao jaka zajednica na jednom EV nastavku bez pogace bez icega,prezimila je na medljici,impresivno!

PS i ja cu sad za praznike pregledat tu EV pa ce bit' i neka slicica :)

Dejo ako si tokom pregleda uočio varou to bi moglo značiti da je ima poprilično. Neka te sikusnije kolege posavjetuju ali kako nije rađen zimski tretman ako sam te dobro razumio, onda trebaš već sada da razmisliš o suzbijanju širenja varoe jer se bojim da to društvo neće izdržati najezdu krpelja kojeg će biti sve više. Kako nemaš mnogo košnica možeš kako hoćeš da tretiraš. Recimo prskanje blagim vodenim rastvorom oksalne fajtalicom po pčelama, brstivar ili sličan tretman.

Pozdrav svima...

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #324 poslato: April 07, 2018, 00:35:43 »
U planu sam brstivar aktivirati pa cemo vidjeti sta ce se izdesavat,inace da napomenem zbog onih koji nisu upuceni
U moju EV kosnicu se prosle godine naselio prirodni roj,bez ikakve pomoci tretmana itd se taj roj spremio za zimu zimovao je na medljici i iz zime izasao kao jako drustvo,do prije 2 mjeseca nisam ni znao da imam naseljenu jednu EV kosnicu :)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #325 poslato: April 07, 2018, 06:56:04 »
U planu sam brstivar aktivirati pa cemo vidjeti sta ce se izdesavat,inace da napomenem zbog onih koji nisu upuceni
U moju EV kosnicu se prosle godine naselio prirodni roj,bez ikakve pomoci tretmana itd se taj roj spremio za zimu zimovao je na medljici i iz zime izasao kao jako drustvo,do prije 2 mjeseca nisam ni znao da imam naseljenu jednu EV kosnicu :)

Dejo kako planiraš da primjeniš brstivar? Vojo će ti bolje reći ali čini mi se da su temperature još prilično niske da bi truleks trakice bile dovoljno efikasne. Mislim da bi neki malo agresivniji pristup kao dimljenje brstivarom bilo adekvatnije u ovom trenutku a i jedan ram građevnjak za test nebi mnogo škodio. Kod mene društva u EV košnicama već vrlo rado i vrlo brzo grade saće pa bi to i kod tebe bilo izgrađeno i zaleženo u rekordnom roku.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #326 poslato: April 22, 2018, 23:32:04 »
E ovako boki brate bio sam mnogo lijen pa nisam pisao nista ram gradjevnjak je aktiviran prije 15-ak dana odlicno se pokazao,moja EV je iz zime izasla na 2 nastavka,ja sam zakasnio sa dodavanjem treceg,jer su pcele izvukle sace u slobodnom prostoru hranilice (defintivno mijenjam hranilicu) :D i matica je posijala leglo mogu slobodno da kazem da imaju 2 citava ev rama legla u toj hranilici,a situacija sa leglom u kosnici je sledeca imam 16 ramova legla maticnjaci su se poceli pravit nisu jos zatvoreni,dodao sam treci nastavak ubacio satnih osnova dosta pa sta im bog da,maticu cu ogranicit za nekih 7 dana,posto po mojoj procjeni bagrema nece bit jos sigurno 20 dana,ako se ne izroji koru cemo ogulit sa bagrema !!! :D

Kakva je situacija kod tebe boki ?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #327 poslato: April 23, 2018, 09:20:51 »
Dejo prijatelju podigni gore u taj novi nastavak po dva rama legla iz donjih nastavaka. Ubaci po jednu osnovu u centar legla u sva tri nastavka i pokidaj sve matičnjake. Pozdrav.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #328 poslato: April 23, 2018, 09:26:36 »



               Ове године сам оставио само једну чисто Еко воја кошницу. Тренутно је на 5. ЕВ наставака сложена по Ренсону. То изгледа овако.
               Први наставак са четири рама затвореног најстаријег легла. Изнад њега матична решетка.
               Други наставак матица са три рама младог отвореног легла. Изнад њега матична решетка и помоћмо лето окренуто у страну.
               Трећи и четврти наставак са по 5 - 6 рамова претежно затвореног легла.
               Пети наставак без легла има три четири пуна рама воћног меда.

Van mreže Dobrica Vulićević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SELO GRČAC
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #329 poslato: Oktobar 06, 2018, 21:06:26 »
Uzimio sam dva društva u EV košnicama. Nabavka je pre dva meseca izvršena od kolege Rakovca. Za sada su kao zmajevi, ali ranoje za zaključke. Tu su pored LR, u istim uslovima na pčelinjaku od 50 kom, pa će mo videti.  Pravim planove da  na proleće povećam broj. Ako znate ko sve izrađuje RV i EV košnice i delove košnica napišite. Ja znam samo za Ajdinovića.

Danas na Tašmajdanu nisam našao ni jednog proizvođača da u asortimanu ima RV ili EV. Inače, uradio mi je jedan proizvođač ramove za EV, 300 kom, ali nije bio nežan sa cenom...