Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341302 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #465 poslato: April 13, 2016, 22:13:05 »
Danas primetio ispred sve tri kosnice po, otprilike, 100ak mrtvih pcela!???

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #466 poslato: April 13, 2016, 22:35:37 »
Бојане у ком смислу си написао ову поруку?  Повезујеш ли са сумњом у вароу или нечим другим – прскањем воћа и осталог.

Толики број мртвих пчела може бити и услед смене зимских пчела (тада се иначе види да су пчеле врло старе).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #467 poslato: April 13, 2016, 22:48:51 »
To je najverovatnije od prskanja, danas sam kod druga isto to video samo sto je bilo mnogo vise mrtvih pcela, zalosno za videti. Ljudi nemaju obzira po ceo dan prskaju voce.

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #468 poslato: April 14, 2016, 11:08:45 »
Бојане у ком смислу си написао ову поруку?  Повезујеш ли са сумњом у вароу или нечим другим – прскањем воћа и осталог.

Толики број мртвих пчела може бити и услед смене зимских пчела (тада се иначе види да су пчеле врло старе).


Sumnjam na ove trovace, iako sam upozorio one ljude ciji su vocnjaci najblizi meni, i pokusao da im objasnim stetnost prskanja insekticidom u vreme cvetanja....
Po mom neiskustvu, ne verujem da je smena zato sto sam video i neke mladje pcele(bar mislim da su mladje) a i nekako su bile zgrcene   :(


Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #469 poslato: April 14, 2016, 11:24:51 »
Ma ne vredi upozorenje Bojane, ljudi su danas toliko bezobrazni i iskvareni da kad im nesto kazes oni namerno to rade, tako ti je i kod mene , nesmem ni da zamislim sta cu zateci sutra kad odem kod mene na pcelinjak, jer su pre tri dana kad sam radio na pcelinjaku celog dana prskali voce. Sto rece kolega Dragan nisu ni svesni koliko truju prvo svoju decu i unucice. Ali sta da se radi i to moramo pregurati nekako. A njima na dusu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #470 poslato: April 20, 2016, 22:25:55 »
Данас сам по овом хладном и ветровитом времену радио на пчелињаку од око 13 часова па до 19:00 (али баш до 19:00 :) ) - и смрзле ми се ноге у летњим панталонама ;D. Као што сам више пута писао, за пчеле је и овакво време стабилно и биле су мирне иако сам у свим друштвима које сам погледао тражио матице (то значи потпуно „раскопавање“ друштва). Пчеле су биле мирне, а матицу је било лако наћи (пчеле су врло мирне на рамовима са леглом по оваквом времену).

Значи, ако хоћете да лако нађете матицу „у мору пчела“ радите на 13 ° С по прилично јаком ветру :) :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #471 poslato: April 21, 2016, 08:50:14 »


                   
Данас сам по овом хладном и ветровитом времену радио на пчелињаку од око 13 часова па до 19:00 (али баш до 19:00 :) ) - и смрзле ми се ноге у летњим панталонама ;D. Као што сам више пута писао, за пчеле је и овакво време стабилно и биле су мирне иако сам у свим друштвима које сам погледао тражио матице (то значи потпуно „раскопавање“ друштва). Пчеле су биле мирне, а матицу је било лако наћи (пчеле су врло мирне на рамовима са леглом по оваквом времену).

Значи, ако хоћете да лако нађете матицу „у мору пчела“ радите на 13 ° С по прилично јаком ветру :) :).


                          Иста мета исто растојање. И ја сам се јуче расхлађивао од око 11,00 па до 19,оо сати. Утрнуле су ми и ноге и леђа али је посао завршен. Пчеле  мирне иако до поднева скоро па да нису ни излазиле из кошница због хладноће. Највише је сметао ветар али мени је пчелињак у заветрини са три стране окружен шумом па ме ветар " прескаче " тако да се могло радити.

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #472 poslato: April 22, 2016, 10:05:34 »
Ljudi, da li je pametno da prevesam sredisnji ram sa leglom u mediste, da bi ih pcele izvukle, posto su sve satne osnove?
Pitam zbog ovog nestabilnog vremena, sad su nocne temperature oko 8,9C najavili za nedelju pad temp. i kisu a u ponedeljak 7,8 C dnevna, nocna jos i niza.
Naime, pre 10ak dana sam stavio medista prevesao predzadnje ramove sa obe strane i NISTA!
A bagrem procvetao!!
Ili da ostavim ovako kako jeste dok ne zamedi pa mozda predju, ili sta...?

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #473 poslato: April 22, 2016, 19:19:26 »
Mislim a ima iskusnijih da bi bagrem medio treba mu nocna bar 15-tak C a dnevna oko 23-24 i vise. Nesto nisam siguran da ce bagrem bas da zamedi....

Van mreže Dragi Stanković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Padalište
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #474 poslato: April 29, 2016, 11:15:02 »
Kod mene na nadmorskoj blizu 200 metara, Bagrem procvetao oko 30% još pre neki dan, medjutim danas oko 10 časova prošao sam pored tih bagremova polovina cvetova je na zemlji, kiša pada, hladno je ima 7 stepeni. Pčele ne izlaze. Grozdići kod onih koji nisu procvetali stoje jadno obešeni, sad dal ih je zahvato onaj mraz pre koje jutro videćemo. Ali ne piše nam se ništa dobro jer smo svi pripremili društva jaka i silna, biće rojeva i pentranja činimi se više nego zadnjih godina.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #475 poslato: Maj 02, 2016, 16:28:32 »
http://youtu.be/txMZdR2L3a8 Ovako bese u subotu

Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Srdjan Savic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Lokacija pčelinjaka: Vinik, Nis.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #476 poslato: Maj 05, 2016, 18:06:08 »
Pcele primecene samo na ovim biljkama.
Koje su to biljke?



Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #477 poslato: Maj 26, 2016, 17:50:35 »
Danas konacno suncano bez kise ali vetar duva tako jako da pcele imaju problem pod teretom nektara i polena da slete na poletnu dasku, vetar ih nosi i padaju pored kosnica. Nikako da se stabilizuje vreme barem da poveze jedno desetak dana da pcele mogu da rade normalno.

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #478 poslato: Septembar 24, 2016, 20:30:02 »
Ово ће да буде јучерашњи извештај са мог пчелињака а не дневни, али нема везе.

Наиме, јуче сам уз још неке радове хтео и да обележим матице од ове године. Фломастер беле боје - уљани и блокатор матице у облику пластичног прстена.

Први пут то радих и нимало ми није ишло, понајвише због самог фломастера који никако није хтео да остави бели траг на матици. Мућкам га, он лепо оставља траг на рукавици, али кад треба да офарба матицу, одбија послушност.
И тако, заробих једну матицу с пет шест пчела и некако јој врло мало нанесох боју на главу и подигох хватач матице да је ослободим, кад те пчеле које су са њом биле заробљене нападоше матицу и почеше уз још неке да формирају клупче. Тужно је било посматрати ту очајничку борбу, па сам затворио кошницу и мало касније је поново отворио. Још увек, само на другом наставку је трајало клупчање матице, док ја покушавах да је ослободим ових напасница. Успео сам два пута, мислећи да ће доћи памети и оставити сопствену матицу на миру, али узалуд. Убише је. Рој након "багрема" сада на два тела, пуно меда и пчела.

Може ли се ово друштво спасити и наћи сад оплођена матица и да ли би је друштво прихватило?

Колико је ово честа појава?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #479 poslato: Septembar 24, 2016, 22:12:35 »
Ne znam gde ćeš sad naći oplođenu maticu, tako da preporučujem spajanje tog društva sa nekim drugim...


Koliko je česta pojava?..Dešava se... potebno je da sačekaš da se boja osuši i da ( bar ja tako radim) dobro zadimim maticu i deo košnice na koji puštam maticu. Tako pčele ne osete miris boje, a dok se dim raziđe matica nametne svoj miris...Osim toga, sad nije vreme da se obeležavaju matice jer se sva društva bore da sačuvaju zalihe od tuđica i osa ...