Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340965 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #750 poslato: Mart 19, 2018, 19:49:04 »
Pozdravljam društvo sa foruma

Za vikend sam bio u selu gde mi je pčelinjak. U subotu je pre podne padala kiša, ali je bilo toplo. Oko podne je bilo sunca, pa su pčelice lepo izletale, donosile nešto polena i vode sa pojilica. Znači ima legla. Proverio sam nekoliko košnica, dizanjem samo zbega po i dodao im po 300 grama kristalisanog meda u kesi. Kod mene je džanarika leppo napupela i čeka prvo otopljenje za cvetanje.
To jedva čekaju i pčele u mojim košnicama,  ali da li će sve i dočekati. Ovo je pravi test i za nas i za pčelinja društva.
Kod mene mene se javila blaga nervoza, zbog bojazni da ovo zahladjenje može loše uticati na PZ ukoliko potraje do kraja nedelje. Čini mi se da balansiramo na žiletu.

Šole, šta ti misliš o ovoj situaciji.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #751 poslato: Mart 19, 2018, 21:03:25 »
U subotu obišao pčelinjak, između kiša, da bih proverio dva bezmatka kojima sam dodao matice u sredu (dobio sam ih na poklon od Tadić Save). Jedna je već bila na ramu sa pčelama, a drugu sam morao da pustim iz kaveza jer iz njega nije uspela da izađe. I ona se na ramu izmešala sa pčelama.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #752 poslato: Mart 19, 2018, 22:03:02 »
Haug:) :) :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #753 poslato: Mart 19, 2018, 22:11:25 »
У преводу:

Данима сам писао шта мислим. Не треба више да мислим.  :) :)

Верујем да су многи мислили да сам блесав када сам саветовао да се друштва привремено блокирају. Један добар привремени маневар :) је тако постао врло сумњив. Чак се "у јавности" појавио „кајрон“ који каже легло „iber ales“. Добрица (Вулићевић) је вероватно боље упућен, јер је поставио питање које се тиче квалитета и квантитета легла. Онда је добио одговор са Лебедевом у оквиру одговора, а после је брже-боље нестао и одговор и Лебедев (са видљивог дела „једног“ форума).

А онда 'заладило...

За убудуће ево мале препоруке (да оживим тему)  :)

Старим "шећерашима" је то смешна препорука :) :) :)
« Poslednja izmena: Mart 19, 2018, 22:33:11 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #754 poslato: Mart 20, 2018, 05:47:39 »
Ja tu poruku nisam pročitao, a šećer ću kupiti, čini mi se da ima akcija.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #755 poslato: Mart 20, 2018, 07:03:42 »
Извињавам се: порука за поруком...
Полемика се тренутно води око одсуства трутова, улоге ринглова (и немамо га у мом крају али имам врбу) и прихране шећером (као да сам јеретик због тога што сам усвојио јесењу допуну зимнице шећером).

Рамове са медом сам приближио, евидентирао ситуацију (почетник сам па ми је много тога промакло у '' гњурању''), чекам прву прилику да испратим стање у неким заједницама.
Шошићу писали сте да нисте присталица јутарњег сирупирања, због грабежи. Колике су онда оптималне температуре за сирупирање, ако морам због евентуалне штете од измрзавања воћа. И да ли да пратим стање са резервама меда па да концентрацију шећера и воде ускладим томе (Брстина је о томе писао)?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #756 poslato: Mart 20, 2018, 19:51:30 »
Hvala svima na savetima ako moze jos jedno pitanje. Kad prebacim 3i7 plod ram u medista kod db košnice ne mogu da stavim m. r. postoji li mogućnost da ode i matica u medista i koliko se plodni ramovi drže u tom položaju. Pozdrav

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #757 poslato: Mart 20, 2018, 20:53:53 »
Hvala svima na savetima ako moze jos jedno pitanje. Kad prebacim 3i7 plod ram u medista kod db košnice ne mogu da stavim m. r. postoji li mogućnost da ode i matica u medista i koliko se plodni ramovi drže u tom položaju. Pozdrav
Ja to drzim nekih 20 dana to koristim ujedno i kao ram gradjevnjak pa i za suzbijanje rojevnog nagona.Desi se da neki ram matica zalegne ali vrlo retko,ja ne koristim maticnu.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #758 poslato: Mart 21, 2018, 19:03:52 »
Ja tu poruku nisam pročitao, a šećer ću kupiti, čini mi se da ima akcija.

Поруку ниси могао прочтати јер је написана у приближном времену када и ова у овој теми :).

Извињавам се: порука за поруком...
Полемика се тренутно води око одсуства трутова, улоге ринглова (и немамо га у мом крају али имам врбу) и прихране шећером (као да сам јеретик због тога што сам усвојио јесењу допуну зимнице шећером).

Рамове са медом сам приближио, евидентирао ситуацију (почетник сам па ми је много тога промакло у '' гњурању''), чекам прву прилику да испратим стање у неким заједницама.
Шошићу писали сте да нисте присталица јутарњег сирупирања, због грабежи. Колике су онда оптималне температуре за сирупирање, ако морам због евентуалне штете од измрзавања воћа. И да ли да пратим стање са резервама меда па да концентрацију шећера и воде ускладим томе (Брстина је о томе писао)?

Опет смо ван тема, али 'ајде...

Полемика око безначајних ствари је углавном епохална. Често кажем да људи најупорније бране сопствену глупост коју су изговорили.

Трутова ће бити као и обично и не видим ту неки проблем. Помере се радови „према трутовима“. С обзиром да тако увек радим при одгоју матица, не видим неко изненађење.

О прихрани шеђером ће понеки променити мишљење као што сам и ја то урадио. Ако ниси запазио, ја шећер као допуну зимнице нисам користио до 2000-те године. Схватио сам да је то погрешно и променио начин рада. Значи, не пишем на основу теорије и „енергетског стреса“ :) него из праксе.

Упозорио сам те да пазиш на „лабораторијске ставове“. Разматрање џанарике као посебности (као да само она постоји) није добро. Пре се посматра временско раздобље. Поред „џане“, цвета црни трн. Врло близак сродник џанарике. Полен, мед и медење је на истом нивоу. Уз то, ту је и копривица (ружног имена мртва коприва) која може допринети јаком уносу нектара, нарочито када је у шуми и преовладава. Итд.  Даље писати, нема смисла.

Иначе, џанарика је изизетно медоносна биљка, али је и развој друштава изузетан и већина тог меда се потроши (зависно од године и услова – може бити вишка меда и то пуни рамови, али је мало горак). Још мање има меда од крушке. Пчеле је мало „заобилазе“ када је у цвету у односу на друге биљке којих има. Али, наводио сам пример када смо на плантажама у околини Лакташа имали очигледне вишкове тог меда. Није се могао врцати, јер је пола рама било легло, а половина поклопљеног меда мед од крушке. Одређена количина је могла да се изврца, али како тада имамо пречих послова, остављен је тај мед пчелама.

Што се тиче приближавања меда и то приближавања блиског блокади, време је показало да сам био у праву и да је то добро.

Јутарње сирупирање може бити неугодно, али не мора. Нисам баш присталица за ризичне радње, али нисам ни против. Најгоре је када ти неко напише ја сирупирам пре подне и нема проблема – док се проблем не појави :) (то ти наравно неће рећи - можда се "истрчи" након неколико година :) ). При променљивом времену је и медење променљиво и пчеле постану љуте, баш зато што је медење одједном јако смањено. Наравно да у тим условима мала напажња може довести до грабежи и то у време када треба бити уметник да је покренеш. Зато је потребна прилична пажња. Сипати сируп у смирај дана (док је још топло) је мање ризично. И ако буде неких проблема, дан се ближи крају и проблем престаје – сурадан пчеле „трче“ по полен, нектар или воду.

Концетрација сирупа треба да је приближна 1:1 (мало више у корист шећера). Ако ћемо призивати ауторитете, може и то. И даље памтим текст Ј.Кулинчевића из Пчелара који је написао да је најбољи омер 1:1 јер је најприближнији природном нектару.


Нпр, код РВ кошнице храниш раније и док је главнина плодишта горе. У одређено време, пред багрем се замене места наставцима. Циљ је да тај мед буде поклопљен у венцима.

Колики ће бити оброци, зависи од уноса.

Изненађење свакако неће бити повећана потрошња и то треба имати у виду.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #759 poslato: Mart 22, 2018, 10:26:27 »
Прије пар дана, непосредно пред ово захлађење успио сам да завирим у кошнице. Машина је кренула пуном паром, обично 3 до 4 рама легла на отприлике једној четвртини дб рама, нуклеуси на два рама, од тога затвореног легла тек величине длана па и мање. Само једна о којој сам вам писао и раније није још покретала легло. Матицу сам видио, изгледа одлично, лањска жута из Апицентра, пчела је за улицу мање него прије мјесец дана, али је и сада јака, има пуна четири рама пчела, довољно меда и полена, а и пчеле су тог дана обилно уносиле полен. У недоумици сам шта да радим, да ли да је пустим још времена или да матицу убијем и пчеле додам неком од нуклеуса? И оно што је занимљиво је да је једино то друштво показало невиђену агресивност приликом прегледа, остала су била мирна и обавио сам преглед без шешира, само с димилицом. Прошле јесени је била једна од бољих младих матица, шта се десило у међувремену не могу да разумијем. Један старији пчелар ми препоручује да јој додам рам с леглом и да ће то бити окидач. Шта мислите?

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #760 poslato: Mart 22, 2018, 10:40:55 »

Што се тиче приближавања меда и то приближавања блиског блокади, време је показало да сам био у праву и да је то добро.

Концетрација сирупа треба да је приближна 1:1 (мало више у корист шећера). Ако ћемо призивати ауторитете, може и то. И даље памтим текст Ј.Кулинчевића из Пчелара који је написао да је најбољи омер 1:1 јер је најприближнији природном нектару.

Lepše vreme i razvoj legla ''odblokiraće'' te ramove.

Ma ne pozivam se na autoritete već je Voja napisao tri različite koncentracije u zavisnosti od rezervi meda u košnici.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #761 poslato: Mart 22, 2018, 11:54:32 »

Што се тиче приближавања меда и то приближавања блиског блокади, време је показало да сам био у праву и да је то добро.

Концетрација сирупа треба да је приближна 1:1 (мало више у корист шећера). Ако ћемо призивати ауторитете, може и то. И даље памтим текст Ј.Кулинчевића из Пчелара који је написао да је најбољи омер 1:1 јер је најприближнији природном нектару.

Lepše vreme i razvoj legla ''odblokiraće'' te ramove.

Ma ne pozivam se na autoritete već je Voja napisao tri različite koncentracije u zavisnosti od rezervi meda u košnici.

Ако мислиш да Воја правилно ради ти ради тако. Ја не мислим. Немам неке „апотекарске“ пропорције када храним друштва. То је обично 1:1 (кажем, малко више шећера).


Прије пар дана, непосредно пред ово захлађење успио сам да завирим у кошнице. Машина је кренула пуном паром, обично 3 до 4 рама легла на отприлике једној четвртини дб рама, нуклеуси на два рама, од тога затвореног легла тек величине длана па и мање. Само једна о којој сам вам писао и раније није још покретала легло. Матицу сам видио, изгледа одлично, лањска жута из Апицентра, пчела је за улицу мање него прије мјесец дана, али је и сада јака, има пуна четири рама пчела, довољно меда и полена, а и пчеле су тог дана обилно уносиле полен. У недоумици сам шта да радим, да ли да је пустим још времена или да матицу убијем и пчеле додам неком од нуклеуса? И оно што је занимљиво је да је једино то друштво показало невиђену агресивност приликом прегледа, остала су била мирна и обавио сам преглед без шешира, само с димилицом. Прошле јесени је била једна од бољих младих матица, шта се десило у међувремену не могу да разумијем. Један старији пчелар ми препоручује да јој додам рам с леглом и да ће то бити окидач. Шта мислите?


„Једна од најбољих матица“ често може значити да спрема тиху смену. Писао сам о томе да неке које одскачу од просека (повољног просека), могу имати неки поремећај и одједном крену са огромним количинама легла. Циљ је тих смена у међувремену.

Не би требало чекати више, већ то спојити. Ако се дода рам са леглом, може се само проверити хоће ли ту почети да одгаја неки матичњак и да будеш сигуран да матица није добра (мада у присуству матице може да се деси и да не започне ни један матичњак). Тешко ми је да поверујем да има пчелара који сматрају да „пчела зна“ а не зна да отпочне легло (не зна основну функцију).

ПС

Јеси ли погледао има ли трагова неких старих матичњака од јесенас или матичних почетака понегде на саћу?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #762 poslato: Mart 22, 2018, 13:52:50 »
И ја сам, Драгане, најближи том рјешењу. Да је ваљала већ би досад кренула. Овако више нема времена за чекање. Само нек се направи фин дан и додајемо пчеле неком дрчнијем нуклеусу. Иначе нијесам примијетио ни назнаке од матичњака. Прошле јесени је до касно била активна, по евиденцији коју водим зазимљена са 7 ДБ рамова пчеле. Сумњива ми је била још почетком фебруара, а сад дефинитивно нешто није у реду с њом. За двадесетак до мјесец дана, тамо од половине априла, ако се наставе кише овдје се могу очекивати и први ројеви, а она се још није смислила да крене. Све и да проради и да почне да леже до прегледа она није да се оставља јер просто не показује каратктеристике наше пчеле, буран и рани прољећни развој. Али, ко зна са чиме се све мелези и шта се све покушава па се укрштањем јављају и овакве нуспојаве.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #763 poslato: Mart 22, 2018, 14:28:28 »
У суштини свако видно одступање од просечног понашања друштава је нека врста аларма. Тешко је проценити каква је матица провером легла, јер као што је било очигледно долази и до прекида легла. Али та узнемиреност ти је требала бити показатељ да пратиш то друштво и одмах нешто предузмеш, првом приликом. Остаје ти могућност да ако имаш времен ставиш рам са мало легла и видиш шта се дешава (мислим на почетни моменат када си приметио да је друштво превише љуто или у неком приближном времену – за пар дана). Неће то направити штету, а користи ће бити.

Ако би нпр. наишао на неко јако љуто друштво које има легла, а остала друштва су у истим условима релативно мирна, то је већ знак да са матицом нешто није у реду. И ако има довољно легла обично таква друштва крену „на грану“ незадрживо. Тим ројењем друштво жели да реши проблем са матицом којој нешто не ваља.

Међутим и даље се тврди да се ројивост преноси наследно (па чак и тиха смена, што је глупост обична) и то ствара забуну код пчелара (не само мање искусних). Поставља се питање како стручњаци који то тврде не примете да има пуно ројевих матица која не журе са ројењем. Ово можеш временом проверавати.

Иначе ројивост јесте наследна особина јер без тога пчеле у оваквом облику друштва не би постојале. Јесте наследна али не мора се искључиво дешавати, јер пчеле теже да се обезбеде великим количинама хране па тек онда роје. У међувремену се „издешавају“ неке ствари и одустану од ројења.

ПС

Нуспојаве код „мелеза“ не морају бити никаква изузетност. Дешава се да младе матице имају неки урођени недостатак. Недостатак може спонтан (односно ничим условљен) или бити изазван поступањем са матичњацима, када се лошим поступањем деси да матица „не сазри“ довољно у матичњаку. Лош поступак је држање матичњака у кавезу, погрешно додавање у оплодњак и слично. Такве ствари траже мало више посла (некада и посао до исцрпљености пчелара) и понеки одгајивачи то једноставно прескоче јер неће да се бакћу „са ситницама“.

Упозоравам на оно што може бити узрок и није ми намера да „дезавуишем“ конкуренцију (навео си одакле потиче матица). Узрок може бити потпуно ван могућности и утицаја пчелара – може се десити и код ројевих матица.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #764 poslato: Mart 22, 2018, 14:33:59 »
Предлажем ти начин спајањакоји сам описао у оговарајућој теми :). Да се не деси да дође до „изгибаније“ пчела (оно када се ради „поуздано“ спајање преко новина, и слично).

Не заборави да пре спајања убијеш ту матицу :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).