Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341162 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #795 poslato: April 21, 2018, 20:29:39 »
Nazalost bilo je trovanja ima mrtvih pcela ispred kosnica ali ne ispred svih ako ovako ostane u narednim danima bez naknadnog trovanja drustva ce se oporaviti i stici na drugi bagrem.
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #796 poslato: Jun 17, 2018, 13:25:27 »
Pcele juce i danas aktivne, suncokret na jednoj tabli je procvetao, malina takodje cveta. Ima novog unosa nektara i polena, Juce sam po treci put izvrcao dvomaticnu Polosku, da oslobodim ramove za suncokret, dala je deset kila lipe i kupine i opravdala ocekivanja, videcemo kako ce se pokazati u suncokretu. Ja nemam neke znacajnije unose na stacionaru, zavisim od od okolnih njiva i onoga sta se sadi. Ali gledajuci po vrcanjima, repica je dala 5 kg. bagrem 7-8 kg i sada ova mesavina 10 kg u Poloski, ja zadovoljan a suncokret, koji je standardno dobra pasa tek krece. Za stacionar , bez troskova selidbe , odlicno, bez obzira na skromne prinose.

Van mreže Darko Sovilj

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #797 poslato: Jun 17, 2018, 17:49:15 »
sinoc preseljena jedna tura na suncokret koji polako pocinje da se otvara,danas obilne padavine,kisa i grad tako da od selidbe nista dok ne prosusi

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #798 poslato: Avgust 15, 2018, 13:23:58 »
Malo da osvezim temu. Radio pretragu na forumu na rec OSA, OSINJAK I sl. Nigde niko pomenuo nije ili ja ne umem da nadjem. Ko velim, ako je rec o dnevnim izvestajima sa pcelinjaka evo jednog ne tipicnog :)
Naoruzao se jedan dan sa bocom plina I brenerom, asovom ( tipicna pcelarska oprema ) zaboravio aparat za gasenje pozara I boce sa vodom :) ... Naime cele sezone na stacionaru koji sam ustanovio ove godine, nisam mogao otvoriti kosnicu a da mi se istog momenta na satonose ne sjure 3-4 ose,  a na svaki ram takodje istog momenta jos toliko ... redovno dezuraju na letima I svaki Slobodan momenat iskoriste da utrce ( narocito kod slabijih ) mislim da su kumovale I u par pljacki, ali nisam drzao svecu jer hoce I pcele to da jako lepo odrade. No kontam da ni ose nisu sedele skrstenih ruku jer dezuraju na celom pcelinjaku. Postavljao zamke od PVC flasa I svasta nesto. Nije da nema efekta no dok nisam zakopao kao u rudniku ni slutio nisam kakva banda mi cuva kucu ( pcelinjak ) Primetio sam rupe u travnjaku iz kojih izlecu I ulecu ovi napasnici. Najpre jednu sa kojom sam se borio par dana sa PIPS-om a na kraju sa asovom I vatrom. Tek sto pomislih da sam vadeci I spaljujuci klube velicine rukometne lopte, ucinio radikalnu stvar I resio se osa uocih jos jednu. Opet PIPS, RAJD, pa posle asov vatra, lozi kopaj prskaj. Mozda ne dovoljno temeljno a za koji dan uocih da je osinjak I dalje aktivan ali sa otvorom u zemlji na desetak cm od bivseg. Asov jos dublje, te gadosti te kolicine ucinilo mi se u zivotu video nisam niti cu. No za par dana demanti. Opet na obodu pcelinjaka jos jedan otvor fi 3-4 cm. Ulecu izlecu, pozeleo bi takvu aktivnost na dobrim kosnicama pcela. KOpaj trazi gnjezdo jer vertikalni otvor obicno je deo horizontalne transverzale koja vodi u leglo. Da ne duzim, ali u tom delu su bila na metar dva duzine kao povezana tri osinjaka koje sam sasvim slucajno uocio na osnovu tendencije izletnica da se vrate na mesto, koje sam zatrpao zemljom otkopavajuci prvi osinjak. Rat je to bio. Napadaju ubijaju. Nanisanile mi saku u kojoj sam drzao upaljac I nije bila pod koznom rukavicom. Brzo sam se opsetio da mogu kresati I sa rukavicom ako bas moram :)  ... Nema slika zao mi je.
No nije to poenta, nego uocavate li I vi ovu najezdu ove godine, kako se nosite sa tim, kakva su saznanja, kolike su razmere stete koje su u stanju napraviti ose I ono sto mene najvise brine, a to je cime su hranile ova svoja legla citave sezone I ovako se lepo razvile. Seleci sam pcelar I vecina kosnica nisu mi boravile na stacionaru. No brine me sto su mi tu ostajala pomocna drustava, a posle lipe recimo doseljeni svi rojevi. Borilo se to I uglavnom prezivelo, no sumnjam da borba sa pet sest ozbiljnih osinjaka nije prosla bez posledica.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #799 poslato: Avgust 15, 2018, 14:35:22 »
Ja imam dosta problema sa stršljenovima. Našao sam gnijezdo stršljenova kao i osa u blizini pa večeras mora da idem u akciju.
Do skora je dosta njih završavalo u zamkama ali sada je voće sazrelo i zamke su im nešto manje privlačne a stršljenovi kao jastrebovi vrebaju ispred košnica i redovno love pčele u letu.
Ose se motaju okolo ali koliko mogu da primjetim za sada nanose malu štetu što će se ubrzo promjeniti jer kada malo zahladi nastaju veći problemi. Ose su aktivne i pri nižim temperaturama za razliku od pčela pa kada pčele počnu da smanjuju svoju aktivnost i povlače se u klube ose tada vršljaju po košnicama do kasno u jesen. Primjetno je da i osa i stršljenova ima neobično mnogo.

Pozdrav svima...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #800 poslato: Avgust 15, 2018, 22:19:34 »
Malo da osvezim temu. Radio pretragu na forumu na rec OSA, OSINJAK I sl. Nigde niko pomenuo nije ili ja ne umem da nadjem...

Постоји тема о осама, али је покретач теме тепао :) осама и наслов теме је Osice. Зато се теже нађе при претраживању.

И још понегде је писано о осама.

Осице дављење у канти...
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=731.msg57884#msg57884

О осама у Понашању пчела
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=669.msg28455#msg28455

Пуштање оса у просторију са остацима меда (не сме се дозволити велики отвор да лако излазе и потребне су стаклене површине)
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=669.msg28455#msg28455


ПС

Лакше ми је било да нађем оно што сам ја писао... :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #801 poslato: Avgust 16, 2018, 07:49:41 »
Sole, desilo mi se nesto prvi put i nemam objasnjenje, pa ako mozes pomozi da shvatim. Uhvacen prirodan roj u junu, sa mladom maticom, koju sam obelezio, se pre nedelju dana izrojio i to na sl nacin. Da napomenem da sam bio pisutan svo vreme. Odjednom su pocele izlaziti iz kosnice i letele iznad pcelinjaka na nekih 3-4 m. nakon par minuta dok su one bile gore, ja otvorim kosnicu da pogledam sta se desava, u njoj je bilo stotinak pcela, znaci nista, zatvorenih ni otvorenih maticnjaka nije bilo, na dva rama je bilo mladog nepoklopljenog legla, bas mladog , starosti do 3 dana. Sve sam to brzo uradio i nisu me napadale. Zatvorio sam kosnicu i malo se odmakao i posmatrao roj koji je i dalje bio iznad. Nakon par min. jedan deo roja se odvojio i otisao negde preko njiva a drugi deo se vratio i napravio bradu na letu, nedugo zatim, za par min. su sve usle unutra u kosnicu. Sve to , izlazak, moj pregled i odlazak i vracanje u kosnicu je trajalo nekih desetak min. Zanimljivo da u kosnici nije bilo hrane a nisam primetio posledice grabezi, otvorio sam je nakon pola sata, probao da nadjem maticu, nije je bilo. Stavio sam joj pogacu, ide sirupanje i necu ga spajati, bas da vidim sta ce biti. Nisam je otvarao, ako ima mladu maticu neka na miru ode na sparenje.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #802 poslato: Avgust 16, 2018, 09:20:40 »
Sinoć je obavljena operacija uklanjanja gnijezda stršljenova koje je bilo veličine fudbalske lopte. Vatra je bila glavno oružje. Ono što me iznenadilo je velika aktivnost stršljenova i poslije 22h. Računao sam da su svi u gnijezdu ali se ispostavilo da ih je više van nego unutra. Nakon uništavanja gnijezda još sam nekih 15 minuta lovio stršljenove na lokaciji gnijezda koji su dolijetali iz okoline. Nekoliko komada sam sredio na kruški pored gnijezda gdje su i u to doba konzumirali trulo voće. Uglavnom koristio sam mali plinski brener kojim palim dimilicu i telefon za osvjetljenje. Oni koji nisu bili u gnijezdu su naknadno letjeli prema svjetlu telefona a ja im poželio toplu dobrodošlicu sa brenerom. Srećom bio sam dovoljno pametan pa sam se opremio zaštitom jer bih u protivnom vjerovatno dobio i neki ubod.
Interesantno je da ih do sada nisam primjetio a bili su mi u dvorištu bukvalno 10m od kuće i 20m od malog pčelinjaka.

Ose koje nisam mogao neutralisati vatrom su dobile dozu spreja "Pitroid Total" sa mirisom limuna. Nadam se da im se dopao. Danas ću znati rezultate...

Pozdrav svima...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #803 poslato: Avgust 16, 2018, 12:45:37 »
https://youtu.be/Nz555JWeNGo
Jednog ovakvog da imamo

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #804 poslato: Avgust 16, 2018, 13:50:47 »
Sole, desilo mi se nesto prvi put i nemam objasnjenje, pa ako mozes pomozi da shvatim. Uhvacen prirodan roj u junu, sa mladom maticom, koju sam obelezio, se pre nedelju dana izrojio i to na sl nacin. Da napomenem da sam bio pisutan svo vreme. Odjednom su pocele izlaziti iz kosnice i letele iznad pcelinjaka na nekih 3-4 m. nakon par minuta dok su one bile gore, ja otvorim kosnicu da pogledam sta se desava, u njoj je bilo stotinak pcela, znaci nista, zatvorenih ni otvorenih maticnjaka nije bilo, na dva rama je bilo mladog nepoklopljenog legla, bas mladog , starosti do 3 dana. Sve sam to brzo uradio i nisu me napadale. Zatvorio sam kosnicu i malo se odmakao i posmatrao roj koji je i dalje bio iznad. Nakon par min. jedan deo roja se odvojio i otisao negde preko njiva a drugi deo se vratio i napravio bradu na letu, nedugo zatim, za par min. su sve usle unutra u kosnicu. Sve to , izlazak, moj pregled i odlazak i vracanje u kosnicu je trajalo nekih desetak min. Zanimljivo da u kosnici nije bilo hrane a nisam primetio posledice grabezi, otvorio sam je nakon pola sata, probao da nadjem maticu, nije je bilo. Stavio sam joj pogacu, ide sirupanje i necu ga spajati, bas da vidim sta ce biti. Nisam je otvarao, ako ima mladu maticu neka na miru ode na sparenje.
Meni se pre 3 nedelje isto desilo sa jednim drustvom, ali potpuno identicna situacija. Cak sam pokusao da uhvatim roj koji se uhvatio na drvetu blozu pcelinjaka, ali sam zakasnio par minuta, dok sam se obukao one su otisle. Sutradan sam otvorio kosnicu, bilo je vrlo malo pcela, takodje i legla i bez hrane, a isto bez znakova grabezi. Neki tvrde da je do varoe, neki da je problem nedostatak hrane. Nije bilo ni zatvorenih ni otvorenih maticnjaka, a ni maticu nisam nasao. Rasformirao sam je nakon nedelju dana.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #805 poslato: Avgust 16, 2018, 14:20:14 »

[/quote]

Постоји тема о осама, али је покретач теме тепао :) осама....

[/quote]

Hvala Sole :) nasao sam, ali kao u onoj narodnoj izreci iz mog kraja : tudom latom kad mi prstom pokazes :)

Uglavnom, ja sam se sa mojim dusmankama radikalno obracunao, a sad mi pada na pamet da mogu ponovo da se zezam sa flasama I sl. Cisto higijene radi  :) I malo sad ja njih da maltretiram I radim im o glavi, tek da vide kako je to kad one rade meni I mojoj nejaci :)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #806 poslato: Avgust 16, 2018, 22:27:39 »
Sole, desilo mi se nesto prvi put i nemam objasnjenje, pa ako mozes pomozi da shvatim. Uhvacen prirodan roj u junu, sa mladom maticom, koju sam obelezio, se pre nedelju dana izrojio i to na sl nacin. Da napomenem da sam bio pisutan svo vreme. Odjednom su pocele izlaziti iz kosnice i letele iznad pcelinjaka na nekih 3-4 m. nakon par minuta dok su one bile gore, ja otvorim kosnicu da pogledam sta se desava, u njoj je bilo stotinak pcela, znaci nista, zatvorenih ni otvorenih maticnjaka nije bilo, na dva rama je bilo mladog nepoklopljenog legla, bas mladog , starosti do 3 dana. Sve sam to brzo uradio i nisu me napadale. Zatvorio sam kosnicu i malo se odmakao i posmatrao roj koji je i dalje bio iznad. Nakon par min. jedan deo roja se odvojio i otisao negde preko njiva a drugi deo se vratio i napravio bradu na letu, nedugo zatim, za par min. su sve usle unutra u kosnicu. Sve to , izlazak, moj pregled i odlazak i vracanje u kosnicu je trajalo nekih desetak min. Zanimljivo da u kosnici nije bilo hrane a nisam primetio posledice grabezi, otvorio sam je nakon pola sata, probao da nadjem maticu, nije je bilo. Stavio sam joj pogacu, ide sirupanje i necu ga spajati, bas da vidim sta ce biti. Nisam je otvarao, ako ima mladu maticu neka na miru ode na sparenje.
Meni se pre 3 nedelje isto desilo sa jednim drustvom, ali potpuno identicna situacija. Cak sam pokusao da uhvatim roj koji se uhvatio na drvetu blozu pcelinjaka, ali sam zakasnio par minuta, dok sam se obukao one su otisle. Sutradan sam otvorio kosnicu, bilo je vrlo malo pcela, takodje i legla i bez hrane, a isto bez znakova grabezi. Neki tvrde da je do varoe, neki da je problem nedostatak hrane. Nije bilo ni zatvorenih ni otvorenih maticnjaka, a ni maticu nisam nasao. Rasformirao sam je nakon nedelju dana.
Sad ste mi bacili velikog crva sumnje, jer već deset dana nisam išao na početni pčelinjak, što mi je do sad najveća pauza izmedju obilazaka. Ne mogu dočekati subotu kada idem, u nadi da je sve u redu...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #807 poslato: Avgust 16, 2018, 22:51:24 »
Sole, desilo mi se nesto prvi put i nemam objasnjenje, pa ako mozes pomozi da shvatim. Uhvacen prirodan roj u junu, sa mladom maticom, koju sam obelezio, se pre nedelju dana izrojio i to na sl nacin. Da napomenem da sam bio pisutan svo vreme. Odjednom su pocele izlaziti iz kosnice i letele iznad pcelinjaka na nekih 3-4 m. nakon par minuta dok su one bile gore, ja otvorim kosnicu da pogledam sta se desava, u njoj je bilo stotinak pcela, znaci nista, zatvorenih ni otvorenih maticnjaka nije bilo, na dva rama je bilo mladog nepoklopljenog legla, bas mladog , starosti do 3 dana. Sve sam to brzo uradio i nisu me napadale. Zatvorio sam kosnicu i malo se odmakao i posmatrao roj koji je i dalje bio iznad. Nakon par min. jedan deo roja se odvojio i otisao negde preko njiva a drugi deo se vratio i napravio bradu na letu, nedugo zatim, za par min. su sve usle unutra u kosnicu. Sve to , izlazak, moj pregled i odlazak i vracanje u kosnicu je trajalo nekih desetak min. Zanimljivo da u kosnici nije bilo hrane a nisam primetio posledice grabezi, otvorio sam je nakon pola sata, probao da nadjem maticu, nije je bilo. Stavio sam joj pogacu, ide sirupanje i necu ga spajati, bas da vidim sta ce biti. Nisam je otvarao, ako ima mladu maticu neka na miru ode na sparenje.


Не могу тачно рећи зашто се то збива (знам понешто о пчелама, али не баш све :) ). И мене занимају неке чудне појаве, али је понекада тешко одгонетнути шта се збива*.

Обично се проблем са матицом решава делимичним ројењем (поделом друштва, тако да мањи део пчела напушта кошницу са матицом) и дешава се у другој половини лета, односно у ово доба па надаље. У ово доба године и друштва другачије реагују: када узмемо матицу из оплодњака, не појављују се брзо матичњаци. Понегде прође и два дана када се појаве матичњаци.

Ако је рој ухваћен у јуну требало је бити и затвореног легла и то указује да постоји проблем са матицом. Недостатак хране може бити предмет грабежи. Имао сам пре две године такав случај и написао нешто о томе у теми Грабеж). Само једно друштво је нападало друго и то увек у моменту храњења. Како су то јављале једне другима, не знам. Углавном, када се сипа сируп, пчеле из друге кошнице после минут крећу у храњену кошницу да односе храну. Али је имала и поколопљеног легла. Ако храниш остатак тог роја, прати задржава ли бар нешто залиха хране или је неко друштво „поткрада“ на сличан начин као што је то било код мене.

Када сам пренео „нападнуту“ кошницу, то је престало. Вратио сам је на њено место после дан-два и опет исто. Морао сам поново да је пребацујем на друго место. У јесен је ослабила и морао сам је спојити.

Видећеш хоће ли се на леглу појавити матичњаци и ако се појаве, спој га са другим друштвом . Од тога нема ништа осим да посматраш појаву.

Иначе „шетње“ тих ројчића се дешавају у ово доба. У првом делу лета то нисам приметио као значајнију појаву, али се може десити и раније, али су то углавном изузеци.


* Управо имам случај кошнице која је извршила двоструку тиху смену матице, вероватно на сунцокрету (удвојила се и има матицу изнад и испод решетке, а имала је плаву матицу). Пре пар дана одем да је превешам (врло је јако друштво и вадио сам млеч из ње), кад' оно - нема матице. Мислим нема легла и уобичајено је да се закључи да нема матице. 30 - јула је била матица и од тада јој се губи сваки траг. Проблем је што није било ни знакова да нема матице (звончићи и слично). Ставио сам привремено кавез са младом матицом и хтео сутрадан да проверим младим леглом. Нисам стигао то да урадим и остало је како јесте. Јуче одем да погледам и нађем изнад решетке у полумедишту крупна јаја на једном раму. Помислио сам да је матица коју сам додао прошла кроз решетку. Погледам у друго плодиште (испод решетке) и видим групице пчела које се међусобно уклупчавају. На једном раму видим младу (необележену матицу) која трчи преко пчела. Мислио сам да се однегде излегла млада матица и убијем је. Испоставило се да је то млада обележена матица којој су скинуле боју. Практично су је примиле и жао ми је што је нисам оставио да видим шта се даље дешава.

Остаје да пратим шта се дешава и на време заменим матицу из тихе смене која вероватно има неки проблем. Мада је можда било у питању нешто друго: да је доле била стара матица и да при тихој смени  није успело спаривање у доњем плодишту и да се спаривала сво време док сам ја мислио да она носи. Али ми је то мање вероватно јер је имала све одлике матице која носи. Значи, мање вероватно, али није невероватно.

У сваком случају, не можемо тачно знати у каквом је стању матица да би се тачно одредило шта се дешава.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #808 poslato: Avgust 17, 2018, 12:52:56 »
Danas sam pregledao izrojenu kosnicu, crvene matice nema, povukle su prisilne maticnjake, porusio sam ih i taj roj dodao na jedan ovogodisnji roj.Sta se desilo, zasto je matica otisla, ostaje nedoumica. Idemo dalje, da li sa pcelarstvom ili volan u ruke i bezati napolje..

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #809 poslato: Avgust 19, 2018, 20:20:30 »
Posle dve sedmice stanje je redovno, izvršio prihranu, herba strip i dalje u plodištima, jedino sam stavio stiropor u krovove i proširio leeta (sa 7 nac17cm) u cilju što bržeg prestanka zaleganja. Inače ti ovogodišnji rojevi su trenutno na oko 15 ulica u proseku. Zamke (flaše) zamenjene, pri čemu sam izbrojao 46 stršljenova, osa gotovo da nije ni bilo jer sam ih potamanio sprejom prethodno...