Autor Tema: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)  (Pročitano 28671 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« poslato: Januar 21, 2012, 02:56:23 »
Realna dužina života koja se navodi kao neki prosek je oko 35 dana. Može varirati u zavisnosti od nekih uslova. Ti uslovi mogu biti manje ili više povoljni ili nepovoljni: preobilni unosi nektara i rad oko toga, gubitak dela pčela zbog trovanja ili neke druge nedaće, dugotrajni sušni periodi, napad na košnicu ili pčele od strane ptica (pčelarice) ili insekata (stršljenovi) itd.

Bilo je diskusije na zvaničnom forumu SPOS-a (i vrlo neprimerene i to od strane predsednika, pre i posle ove linkovane poruke o dužini života pčela), koja je izgleda pravilo, jer se način "diskusije" preneo i na temu Utopljavanje pčelinjih društava (pratiti dalju diskusiju, posle linkovane poruke).

Navode se i različiti podaci dobijeni eksperimentima da se život pčela leti skraćuje (npr. pčele izležene u martu žive oko 35 dana, a u junu oko 28), ali pri tome treba uzeti u obzir šta utiče na dužinu života pčela (ishrana i dostupnost ishrane, količine legla koje se odgajaju dostupnost vode i sl.).
 
Zimske pčele žive znatno duže i to je i do 200 dana. Ima zabeleženih slučajeva da žive 300 pa i nešto više dana.

Ako bi se posmatralo usko, bez obzira na uslove, onda se slobodno može reći da pčele žive od oko 1 dan pa do oko 300 dana. Oko jedan dan bi živela pčela koja je izležena oštećena parazitiranjem varoe i to ako ima sreće, kada je izbace iz košnice :D.

Međutim, smatram da je neka prosečna životna dob oko 35 dana i to bi bilo ono bitno pri očekivanju od pčelinjeg društva. Smatram da je sve što je pčelama potrebno na raspolaganju  i da su svi uslovi za povoljan razvoj zadovoljeni.
Uslovi koji su potrebni da pčelinja zajednica normalno funkcioniše su dostupnost kvalitetne  i raznovrsne hrane iz prirode (pre svega polena), dostupnost vode, pravilan odnos pčelara prema pčelinjem društvu. Samo tada se može dobiti pčela koja može i tokom jakih unosa duže biti radilica i ostvariti unos dovoljan i pčelama i pčelaru.

Ako toga nema, moguće je da pčele žive samo 21 dan (ukupno, od izvođenja iz legla).

Zimske pčele će takođe biti dugovečne, ako imaju povoljne uslove (i do 200 dana ili više). Međutim, postoje i „oprečni“stavovi. Pišući o podsticajnom prihranjivanju jedan naš poznati i priznati stručnjak piše da ga treba naglo prekinuti (podsticajno prihranjivanje) najkasnije polovinom septembra:

„To je vreme
 kada pčelar priželjkuje da ma-
tica vidni smanji zaleganje jaja,
pa čak i potpuno prekine. Ovo
je potrebno zbog činjenice da
pčele koje se izlegu iz saća po-
četkom oktobra i kasnije
, nisu
u mogućnosti da postanu izdr-
žljive, jake zimske pčele, pa je
njihov životni vek veoma skra-
ćen. Njihovim odgajanjem i iz-
vođenjem
, pčele nepotrebno
troše veću količinu energet-
ske i proteinske hrane.“

Pisao sam je u „desetercu“, onako kako piše u Pčelaru.

Naravno, neću komentarisati. Komentar se nameće sam po sebi.

Dodaću mišljenje npr. Jovana Kulinčevića da mnoge pčele radilice koje se izlegu u septembru i oktobru prežive zimu (vidi SL 1 sa isečkom teksta).
Postoji i jedan zanimljiv grafikon, koji pokazuje da pčele izležene početkom „oktobra ili kasnije“ nisu za podcenjivanje (vidi SL 2)

Zamolio bih kolege da prilože neke podatke iz literature koji se tiču dužine života pčela, ako ste u mogućnosti.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 20, 2017, 20:53:16 »
Obzirom na ovogodišnju lošu situaciju molio bih iskusnije kolege da iznesu svoje mišljenje povodom ove teme.

ps ne mora u desetercu :)
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #2 poslato: Septembar 20, 2017, 21:41:17 »
Po zadnjim pregledima koje sam vrsio pre nekoliko dana otvorenog legla u vecini Drustava nema dok je u DB kosnicama gotovo svo leglo izaslo i pčele potpunjavaju hranom prazne ćelije dok u RV kosnicama ima jos zatvorenog legla, Unos polena je bio izvarendan u septembru tj u ovih 20 dana  i mnogi su se plasili da će takvo stanje sa unosom polena produziti leglo ali izgleda da pčele mnogo bolje znaju od nas pčelara kada i šta trebaju da urade zato je mozda i veoma bitno da sve radnje u pčelinjaku treba završiti u Avgustu i pustiti pčele da polako ulaze u pripremu za zimovanje bez mešanja pčelara...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #3 poslato: Septembar 21, 2017, 08:29:37 »
Ja sam vec nege napisao cega se vise plasim. Imali smo dva talasa tropskih vrucina i drastcno smanjenje zaleganja matica, u avgustu cak i potpuno kod pojedinih zajednica...U jednoj zajednici sa proslogodisnjom maticom se kog mene vec sada smanjio broj pcela drasticno u odnosu na zadnji pregled i ja se bojim jake zime, kao da nema dovoljno zimske pcele a i u odnosu na proslu god. su poranile sa smanjenjem legla...Kao da predosecaju rane mrazeve....Ako ova zima bude jaka i dugacka kao prosla, moze biti gubitaka....

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #4 poslato: Septembar 21, 2017, 09:06:20 »
Код мене матице још увијек легу и зависно од јачине ПЗ има од једног до три рама легла. Лично бих волио да матице што дуже у јесен полажу јаја из више разлога. Прво јер код мене паша - вријес траје све до новембра и пчеле се доста потроше на њој а и временски услови (изненадни пљускови, јак вјетар) често знају да десеткују излетнице. Други разлог лежи у мом пропусту, наиме младе матице у нуклеусима сам чекао скоро мјесец дана да пронесу и на крају се испоставило да нијесу оплођене због изузетно високих температура па су ми та друштва због превелике паузе ушла веома слаба у јесен. Селектиране оплођене матице сам додао тек у другој половини августа.
Иначе код мене клима погодује да матице носе све до половине новембра, а понекад и не прекидају са леглом, већ задње јесење наслиједи прво младо. То је свакако мач са двије оштрице поготово за слаба друштва која се троше на гријање легла преко сваке мјере, али просто природа диктира услове.
А што се тиче дужине живота пчела ево једног мог запажања: задње пчеле у помињаним нуклеусима извеле су се почетком јула и с обзиром да су биле огромне врућине није било никакве паше. С обзиром да су нове младе пчеле изашле тек половином септембра испада да су ове од старе матице живјеле минимум два мјесеца, а склон сам да кажем на основу своје процјене бројности ових друштава да су љето преживјеле готово све без обзира кад су се излегле. Можда и зато што се нијесу трошиле ни на какве послове ван кошнице.
Ако је овај графикон о дужини живота октобарских пчела добар ја сам у потпуности задовољан и чак ћу да покушам да стимулишем матице на више легла.
Поздрав

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #5 poslato: Septembar 21, 2017, 09:24:16 »
LR košnice svešću u narednom periodu na jedno telo, jedan nastavak.

Poslušao sam pčelara koji mi je napisao da je jedina stimulacija u avgustu preko, ulaza u košnicu, leta (doduše nisam sredinom avgusta ni bio u Srbiji :)).

O podsticajnom prihranjivanju tokom meseca avgusta zimus smo i vodili diskusiju na forumu- Šljivić pozivajući se na prof. Kulinčevića, a ovaj na istraživanja Švajcaraca takođe je tvrdio da ne treba stimulisati pčele tokom avgusta.

Malo me zbunjuju iskazi : ''znaju pčele šta je za njih najbolje'' i ''ne treba ništa dirati sve će to one srediti''.

ps Čini mi se da je negde na forumu SPOS-a preporučena polenska pogača tokom jeseni(?!), samo ako to nije autor deseterca napisao jer i taj pčelar piše sve u stihu.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #6 poslato: Septembar 21, 2017, 09:48:27 »
Bez ulaženja u pčelarsku stručnost, rekao bih da kolega,
kojeg je Šošić citirao, nije preveliki stručnjak za poeziju,
a naročito ne za "narodnu" formu deseterac.
Prvi i osnovni uslov je da svaki stih sadrži tačno 10 slogova.
Taj tekst u Pčelaru je trebao da izgleda na primer ovako:


Mili Bože čuda velikoga,
šta naš pčelar od matice želi,
da li želi da mu jaja leže,
il se nada da će prekinuti.

Šta će pčelom iz oktobra biti?
Hoćel živa do proleća stići?
Il će mlada smrti dopanuti? ;) :) :D ;D :P




Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #7 poslato: Septembar 21, 2017, 09:59:55 »
Kao da predosecaju rane mrazeve....

Poštovani Zorane, nije mi
jasno da li su pčele mogle da
predvide i ovogodišnju sušu?
Znam da treba učiti od učiti pče-
la.

ps Nenade, Šljivić nije citirao ''pčelara iz deseterca'' već prof. Kulinčevića.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #8 poslato: Septembar 21, 2017, 10:08:38 »
Šta vam je ljudi?
Niko ne ume moja slova. Jel ja pišem na japanskom?
Napisao sam:
Citat
kojeg je Šošić citirao
a ne Šljivić.

Pročitaj prvi post u temi. Možda Šošićeva slova lakše čitaš... ;D

@Majkan
Alo Požega...
Dugoročna prognoza ukazuje na poduže Miholjsko leto i zimu bez minusa ( ili sa jako malo ), što bih rekao da je nepovoljnije za pčele od dobre, duge, ladne zime. Baš to cimanje oko temperatura na granici povećaće potrošnju hrane ( a novog unosa neće biti ), raniju pojavu legla i tome slično. Jedino, moći će da kake po volji...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #9 poslato: Septembar 21, 2017, 10:15:26 »
Citat
Poštovani Zorane, nije mi 10
jasno da li su pčele mogle da 10
predvide i ovogodišnju sušu? 10
Znam da treba učiti od učiti pče- 11
la. 1

Edinjo, dobro ti ide deseterac, osim kod zadnja dva stiha... :D
A i te "-" ne vade stvar...
Citat
Znam da treba učiti od učiti pče-
la.
Može:
Znamo da treba učiti od pčela.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #10 poslato: Septembar 21, 2017, 10:22:31 »
 :)
Izvini, čitao sam na brzinu.



Pročitaj prvi post u temi. Možda Šošićeva slova lakše čitaš... ;D


;)

ps što se tiče narodnog pesnika mislim da njegovu školu zaobilazim u velikom luku. Pa makar bio 1 (kec ) na 11, ''kao Boža zvani Pub''.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #11 poslato: Septembar 21, 2017, 10:51:37 »
Ako bi smo, naravno bez uvrede, zakerali napisali bi smo da je Boža Pub obožavao dame:
‚‚I povuk'o je damu na osamn'est, mrtav ladan, Boža Pub." i ‚‚Im'o je on svoje dame: karo, pik, herc i tref,"... skoro kao narodni umotvoritelj....  :)

Ima se ovde štošta pametno pročitati...  ;) pozzzz
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #12 poslato: Septembar 21, 2017, 11:02:21 »
Ako bi smo, naravno bez uvrede, zakerali napisali bi smo da je Boža Pub obožavao dame:
‚‚I povuk'o je damu na osamn'est, mrtav ladan, Boža Pub." i ‚‚Im'o je on svoje dame: karo, pik, herc i tref,"... skoro kao narodni umotvoritelj....  :)

Ima se ovde štošta pametno pročitati...  ;) pozzzz

Tačno.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #13 poslato: Septembar 21, 2017, 11:03:26 »
Boža, koji je obožavao dame je moj favorit. Nije opevano da je vidjen na paradi... ;)
Inače, kod pisanja u desetercu, bitno je koristiti i slovensku antitezu, koja začinjava stvar.
Npr:
Šta se bijeli u gori zelenoj,
Il su snjezi, il su labudovi?
Nit su snjezi nit su labudovi,
već je čador age Hasan age.

Hasanaginicu je Gete apostrofirao kao jedan od dragulja svetske književnosti.

Istući će nas Šole, što mu uzurpirasmo temu. Al' sam je kriv. Prvi je počeo.

Inače, uopšte ne kontam ko je pesnik iz Pčelara, pa molim nekog da mi na PP objasni.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dužina života pčela (u zavisnosti od različitih uslova)
« Odgovor #14 poslato: Septembar 21, 2017, 14:25:40 »
Vidim majkane ova dva dana kako pogodise, evo moje vuku kao lude a matice nose...Zivi bili pa videli za mrazeve majkane... A ti prati prognozu i veruj...Kazem prekid zaleganja u Avgustu je ostavio drustva bez dovoljno zimske pcele i moze biti problema, to vidimo i bez prognoze, smanjeno Septembarsko leglo u odnosu na proslu god. vidimo, nedostetak polena i meda usled suse vidimo... Voleo bi da gresim i da me prozivas zbog toga...