Autor Tema: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu  (Pročitano 21467 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #30 poslato: Novembar 30, 2016, 10:46:13 »
U organizaciji društva pčelara ,,Okanj,, iz Elimira.
Dana 03.novembra 2016.godine u 16. časova u Elemiru održaću predavanje na temu: Zazimljavanje, zimovanje i prolećni razvoj pčela ( dve teme u jedno – 2,5 sata)
 (Dana 03.decembra sam preko dana u Zrenjaninu ako ima zainteresovanih za pčelarske razgovore  od 11 na 063/8093-065 )

U organizaciji društva pčelara “CER” iz Šabca.
Dana 04. Decembra 2016.godine od 10 časovau okviru održaću predavanja na teme:
Zazimljavanje, zimovanje i prolećni razvoj pčela

U organizaciji društva pčelara ,,DR,Bogoljub Konstatinović,, iz Kruševca.
Dana 06.decembra 2016.godine u 16 I 30. časova u Domu omladine u Kruševcu održaću predavanje na temu: 1.Etape u razvoju pčelinjeg društva

U organizaciji društva pčelara “Milivoj Bugarski” iz Zrenjanina dana 09.12.2016.godine u 18 časova održaću predavanje na teme:1. Etape u razvoju pčelinjeg društva i 2.Neka istraživanja u pčelarstvu.  ( pošto ću prenoćiti u Zrenjaninu ako ima zainteresovanih društava za predavanje iz okoline za 10.12.2016.godine na raspolaganju sam, a ako ne vidimo se 10.12.2016. god. u Novom Sadu na savetovanju ).


Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #31 poslato: Decembar 04, 2016, 15:13:58 »
E, najzad da prokomentarišem predavanje Šljivić Miljka u Elemiru.
   Zapravo izneću zajedničke utiske nekolicine pčelara koji su bili na jučerašnjom predavanju (danas sam bio kod drugara koji su radili oksalnu pa smo komentarisali predavanje).
   Sadržajna i teorijski utemeljena predavanja sa značajnim akcentom na biologiji medonosne pčele. Lično, volim da mi se potkrepi ozbiljnim argumentima svaka intervencija na pčelinjaku.
   Naglasak stavljen na one intervencije koje doprinose lošem zimovanju (baš sam se tu našao) odnosno uspešnom zimovanju pčela i kvalitetnom prolećnom razvoju pčela, odnosno rečeno je šta činiti da bi pomogli svojim pčelama (prolećna stimulacija, dodavanje satnih osnova, demariranje...). Neke nejasnoće nakon ovoga su mi bile razjašnjene.
   Šljivić je odgovarao na postavljena pitanja pčelara od kojih su svakako najznačajnija vezana za nestanak pčelinjih društava, problem varoe odnosno neblagovremeni tretman protiv varoe i loši i neadekvatni lekovi.
I tako dalje...

   Meni, kao profesoru, dopalo se to što je uspeo da nam zadrži pažnju dva i po sata. To mu dođe nešto više od 3 školska časa, znam iz iskustva koliko je to teško za samo jedan školski čas.
   Dakle, nadam, se što skorijem ponovnom susretu u Elemiru.
   
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #32 poslato: Decembar 04, 2016, 19:16:19 »
Камо среће да се може корак по корак сваки детаљ прокоментарисати и укрстити тврдње.
За ових како рекосте два и по сата (злата би вредело) провести два и по дана у супростављању и поткрепљивању супротних тврдњи и мишљења.
Верујем да би толико времена требало да би се дошло до заједничких закључака и усаглашавања да би то могло и требало мало другачије.

Био сам већ на два три Миљкова предавања и могу да кажем да је то добар предавач али да мноштво тврдњи није утемељено.

Јесу то готово све тврдње у складу са оним што се може  прочитати у разним књигама, у мноштву текстова објављеним у часописима  и делимично чути од других предавача али много тих тврдњи и Миљкових препорука је неприхватљиво за нашу расу пчела и уопште неприхватљиво за наше пчеларство.

Схватиће то наш Миљко у неком будућем периоду и сигурно ће променити мишљење, јер се ради о искреном човеку који једноставно није доживео и није искусио да то може и много лакше, боље и сигурније.

Ја сигурно никада сам нећу моћи исправити криву пчеларску Дрину али сам уверен да ће нам Миљко и сви други добронамерни помоћи да наше пчеларство изведемо на прави пут.

Поздрав драгим пријатељима....

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #33 poslato: Decembar 04, 2016, 19:26:09 »
A zasto mislis da nismo na pravom putu?

Ono koliko sam mogao da razumem ( ne zeleci da komentarisem tvoju kosnicu jer je nemam) ti vec otprilike 15 godina promovises RV, i za svo to vreme prema nekim pokazateljima meni dostupnim ona se po brojnosti u Srbiji nalazi na nivou statisticke greske. Negde se gresi..ili neko gresi.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #34 poslato: Decembar 04, 2016, 20:02:39 »
Milojko,pa sta trazis medju nama koji smo statisticke greske.......Tako nadahnut da delis savete...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #35 poslato: Decembar 04, 2016, 20:25:35 »
A zasto mislis da nismo na pravom putu?

Ono koliko sam mogao da razumem ( ne zeleci da komentarisem tvoju kosnicu jer je nemam) ti vec otprilike 15 godina promovises RV, i za svo to vreme prema nekim pokazateljima meni dostupnim ona se po brojnosti u Srbiji nalazi na nivou statisticke greske. Negde se gresi..ili neko gresi.
A zasto mislis da nismo na pravom putu?

Зато што не пчеларите у складу са потребама наше крајинске расе пчела и што вам је целокупна технологија прилагођена другој раси пчела. Из тога произилази умирање пчела од глади док има на пример 10 кг недоступног меда у кошници, појава разних болести изазваних опет, неправилним положајем ОХЛАЂЕНЕ хране, неправилном структуром пчелињих заједница а неправилна структура опет створена због неправилног распореда саћа, дужине рамова, итд...

Ono koliko sam mogao da razumem ( ne zeleci da komentarisem tvoju kosnicu jer je nemam) ti vec otprilike 15 godina promovises RV, i za svo to vreme prema nekim pokazateljima meni dostupnim ona se po brojnosti u Srbiji nalazi na nivou statisticke greske. Negde se gresi..ili neko gresi.

( ne zeleci da komentarisem tvoju kosnicu jer je nemam)
Да је имаш другачије би коментарисао! Нека ти Бог подари здравља и среће па да је упоредиш на свом пчелињаку са другим кошницама које имаш.

ti vec otprilike 15 godina promovises RV, i za svo to vreme prema nekim pokazateljima meni dostupnim ona se po brojnosti u Srbiji nalazi na nivou statisticke greske. Negde se gresi..ili neko gresi.

За тих 15 година није објављен ни један мој чланак у било ком српском пчеларском часопису, а послао сам мноштво текстова.
Због протестног писма ИО-у СПОС-а и приговора на блокаду Родне Воје, необјављивању текстова О ПОСТОЈАЊУ ДОМАЋЕ КОШНИЦЕ и свеукупно приговора на рад уредника часописа Пчелар, ИО СПОСа тада је донео одлуку да ми се забрањује објављивање текстова у часопису Пчелар! Забрана је трајала више година.

Моји послати радови са 2.Конгреса пчеларства су враћени јер се " не уклапају у концепцију конгреса". Како даље?
Током мноштва година на Ташмајдану у Београду по три дана сам излагао и пчеларима представљао Родну Воју и никада у  часопису Пчелар нико није ни име Родне Воје поменуо!

Да ли је то нормално и да ли то тако треба?  Како да сазнате да уопште постоји домаћа српска кошница?

 У свим извештајима са Ташмајданске изложбе и свим објављеним чланцима, разних уредника, председника, итд нико јој име није споменуо!

ИО-и разних пчеларских удружења ( част изузетцима) ни случајно не желе да ме позову на предавање јер им кварим посао о продаји Ројева и ширењу ЊИХОВИХ ЛР И ДБ КОШНИЦА!

Ни један предавач у разним школама пчеларства неће ни да помене да постоје РВ кошнице.
Писци књига најчешће их не помињу да уопште постоје а ако их неко помене онда је то у само неколико редова и у некоректном контексту.

Намерно нисам ДО САДА хтео због свега овог поменутог да напишем књигу о РВ кошницама! Више пута огорчен због разних увреда Родне Воје рекао сам српско пчеларство то до сада није заслужило!

Можда нисмо ни заслужили да користимо све оне благодети које пружа Родна Воја.


И наравно да се поред свега наведеног шири невероватном брзином.


Код ветеринара тј у статистици РВ и ЕВ кошнице још увек не постоје, воде се под "остале"  :D

Србија је то брале!

Једном великом и светском научнику Николи Тесли који није завршио факултет и који није био инжињер у Србији нису дозволи да буде члан академије наука а не да буде академик, чему онда било који српски проналазач у готово небитној привредној грани да се нада.

Родна Воја и српско пчеларство је у веома великој блокади и проћи ће још мноштво, мноштво пчеларских ДРЖАВНИХ конгреса у Београду а да неће бити представљена па ни поменута на било ком предавању!


Штета, ја вам ту  не могу помоћи!

Будите срећни што постоји овај Форум јер да га нема на СПОСовом форуму (уверен сам,нажалост) ни једна тема о Родној Воји сада не би постојала. Једноставно, због овог или оног све би било обрисано!

Ето, сада сам рекао и оно што нисам хтео, ал повукли сте ме за језик и једноставно нисам могао да не кажем!

Поздрав драгим пријатељима...

ПС: Најбоље је да наставимо са мало песме..








« Poslednja izmena: Decembar 04, 2016, 20:53:35 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #36 poslato: Decembar 05, 2016, 12:21:59 »
A Vojo nek si mu reko kako ga spada... ;)
Do or do not, there is no try!

Van mreže Nebojša Teofilovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Resavica
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #37 poslato: Decembar 05, 2016, 16:33:32 »



    Vojo,mišljenja sam da je ovaj tvoj ‚‚FORUM" postao posećeniji i kvalitetniji od kad je M. Šljivić počeo da piše i objavljuje članke u njemu,    nemojmo uticati da ode.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #38 poslato: Decembar 05, 2016, 17:52:35 »
E, najzad da prokomentarišem predavanje Šljivić Miljka u Elemiru.
   Zapravo izneću zajedničke utiske nekolicine pčelara koji su bili na jučerašnjom predavanju (danas sam bio kod drugara koji su radili oksalnu pa smo komentarisali predavanje).
   Sadržajna i teorijski utemeljena predavanja sa značajnim akcentom na biologiji medonosne pčele. Lično, volim da mi se potkrepi ozbiljnim argumentima svaka intervencija na pčelinjaku.
   Naglasak stavljen na one intervencije koje doprinose lošem zimovanju (baš sam se tu našao) odnosno uspešnom zimovanju pčela i kvalitetnom prolećnom razvoju pčela, odnosno rečeno je šta činiti da bi pomogli svojim pčelama (prolećna stimulacija, dodavanje satnih osnova, demariranje...). Neke nejasnoće nakon ovoga su mi bile razjašnjene.
   Šljivić je odgovarao na postavljena pitanja pčelara od kojih su svakako najznačajnija vezana za nestanak pčelinjih društava, problem varoe odnosno neblagovremeni tretman protiv varoe i loši i neadekvatni lekovi.
I tako dalje...

   Meni, kao profesoru, dopalo se to što je uspeo da nam zadrži pažnju dva i po sata. To mu dođe nešto više od 3 školska časa, znam iz iskustva koliko je to teško za samo jedan školski čas.
   Dakle, nadam, se što skorijem ponovnom susretu u Elemiru.
   

Hvala puno, pa da se vidimo u petak u 18 u Zrenjaninu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #39 poslato: Decembar 05, 2016, 18:01:23 »
E, najzad da prokomentarišem predavanje Šljivić Miljka u Elemiru.
   Zapravo izneću zajedničke utiske nekolicine pčelara koji su bili na jučerašnjom predavanju (danas sam bio kod drugara koji su radili oksalnu pa smo komentarisali predavanje).
   Sadržajna i teorijski utemeljena predavanja sa značajnim akcentom na biologiji medonosne pčele. Lično, volim da mi se potkrepi ozbiljnim argumentima svaka intervencija na pčelinjaku.
   Naglasak stavljen na one intervencije koje doprinose lošem zimovanju (baš sam se tu našao) odnosno uspešnom zimovanju pčela i kvalitetnom prolećnom razvoju pčela, odnosno rečeno je šta činiti da bi pomogli svojim pčelama (prolećna stimulacija, dodavanje satnih osnova, demariranje...). Neke nejasnoće nakon ovoga su mi bile razjašnjene.
   Šljivić je odgovarao na postavljena pitanja pčelara od kojih su svakako najznačajnija vezana za nestanak pčelinjih društava, problem varoe odnosno neblagovremeni tretman protiv varoe i loši i neadekvatni lekovi.
I tako dalje...

   Meni, kao profesoru, dopalo se to što je uspeo da nam zadrži pažnju dva i po sata. To mu dođe nešto više od 3 školska časa, znam iz iskustva koliko je to teško za samo jedan školski čas.
   Dakle, nadam, se što skorijem ponovnom susretu u Elemiru.
   

Hvala puno, pa da se vidimo u petak u 18 u Zrenjaninu.
Voleo bih, pošto su različite teme, sve zavisi od mog rasporeda predavanja i dodatne nastave.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #40 poslato: Decembar 05, 2016, 18:04:25 »
Камо среће да се може корак по корак сваки детаљ прокоментарисати и укрстити тврдње.
За ових како рекосте два и по сата (злата би вредело) провести два и по дана у супростављању и поткрепљивању супротних тврдњи и мишљења.
Верујем да би толико времена требало да би се дошло до заједничких закључака и усаглашавања да би то могло и требало мало другачије.

Био сам већ на два три Миљкова предавања и могу да кажем да је то добар предавач али да мноштво тврдњи није утемељено.

Јесу то готово све тврдње у складу са оним што се може  прочитати у разним књигама, у мноштву текстова објављеним у часописима  и делимично чути од других предавача али много тих тврдњи и Миљкових препорука је неприхватљиво за нашу расу пчела и уопште неприхватљиво за наше пчеларство.

Схватиће то наш Миљко у неком будућем периоду и сигурно ће променити мишљење, јер се ради о искреном човеку који једноставно није доживео и није искусио да то може и много лакше, боље и сигурније.

Ја сигурно никада сам нећу моћи исправити криву пчеларску Дрину али сам уверен да ће нам Миљко и сви други добронамерни помоћи да наше пчеларство изведемо на прави пут.

Поздрав драгим пријатељима....

 
Ja sam Vojo ovo shvatio kao tvoju želju za raspravom u kojoj bi ja bio učesnik odnosno gde bi ja neke stvari trebao da shvatim. Ako sam to dobro shvatio moj odgovor je: Nema problema, pristajem. Biraj način na koji da to izvedemo. Možda bi moglo da odredimo dan i čas i da najavimo unapred pa da na forumu članovi postavljaju pitanja a mi da odgovaramo i diskutujemo. Druga varjanta pošto sam u petak u Zrenjaninu da u subotu javno pred pčelarima recimo Novog Miloševa diskutujemo a da neko to snimi i posle prekuca za forum. Može ibilo koja druga varjanta koju predložiš.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #41 poslato: Decembar 05, 2016, 18:11:14 »



    Vojo,mišljenja sam da je ovaj tvoj ‚‚FORUM" postao posećeniji i kvalitetniji od kad je M. Šljivić počeo da piše i objavljuje članke u njemu,    nemojmo uticati da ode.

Nebojša, drago mi je što pratite moja pisanja. Hvala Vam. Što se tiče Voje ja mislim da neće ništa biti ozbiljno. Mlad je ima vremena za korekciju.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #42 poslato: Decembar 05, 2016, 18:24:09 »
Citat
Nema problema, pristajem. Biraj način na koji da to izvedemo.
Tačno u podne, Obračun kod OK korala, što bi rekao Gari Kuper...  ;) ;D :P

To li behu dva filma, zar ne?

Van mreže Sasa Djolic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjacka BanjaE
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #43 poslato: Decembar 05, 2016, 18:49:31 »
Slozio bih se sa Nebojsinim komentarom a ujedno i zahvalio gospodinu Sljivicu, na ne sebicnom deljenju svoga znanja!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Predavanje Miljka Šljivića u Smederevu
« Odgovor #44 poslato: Decembar 05, 2016, 19:41:51 »
Sa dolaskom Miljka,forum je dobio na kvalitetu. Nije favorizovao ni jedan tip kosnice, a izlazi u susret svojim odgovorima....Moramo priznati da smo zadnjih meseci bili uskraceni sto se tice kvalitetnih diskusja...... Kod pcelarskih znalaca nema obracuna, nego razmene znanja....