Autor Tema: Rošfusov oplodnjak  (Pročitano 17408 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Rošfusov oplodnjak
« poslato: Oktobar 17, 2017, 21:04:13 »
Ove godine sam probao da proizvedem matice putem Rošfusovog oplodnjaka. Nije mi uspelo. Čitao sam o ovome ali me interesuje da li neko ima iskustva u radu sa ovim oplodnjacima.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 17, 2017, 21:55:54 »
I ja sam čitao i planiram da ih koristim sledeće sezone. Verovatno si negde pogrešio. Daj malo detaljnije kako si radio.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 17, 2017, 22:07:59 »
Ove godine nisam; radio sam ranijih godina. (?)




Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 18, 2017, 08:53:24 »
Ajde malo objasni Edi, nacin pre svega izrade takvog oplodnjaka a zatim i rada sa njim..

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 18, 2017, 12:50:02 »
Zorane je sam u ozbiljnoj priči oko R.O.( mislim da počnem, a ne da sam ekspert). Dule Lazić je radio, zna i može pomoći. Imaš članak Marka Vilusa u "Pčelaru" julski broj iz 2007. Možeš ga preuzeti sa SPOS-ovog sajta. Na SPOS-ovom foruu imaš temu o Rošfusovoj podnjači gde su lepo pisali Aleksandar Stanković, Ljubo Radonjić, Nedeljko Malešević itd. I na ovom forumu je pisano o ovim oplodnjacima, ali ne mogu da se setim gde. I mene jako zanima problematika.
Pozdrav 

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2017, 13:29:53 »
Ma nisam ja clan tog foruma ali me ovo zanima, narocito podnjaca i sam njen izgled... Cini mi se da je neophodna dupla MR, sto manjih dimenzija u svakom odeljku, razdvojenim punom pregradom..Cilj je da pcele nesmetano prolaze u svaki odeljak ali nemam iskustva..Ovde vec duze vreme imamo problem sto niko nece da se ukljuci i prenese sopstvena iskustva...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2017, 13:48:02 »
Kupio sam proletos 3 RO (sada čitajući tekstove pitam se da li je reč o RO?)
Reč je o standardnom LR nastavku koji je sa 3 šperploče podeljen na četiri dela. Leta su ta suprotnim stranama a svaku stranu nastavka sam ofarbao različitom bojom.
Na različita mesta u voćnjaku postavio sam RO.
Ovi moji oplodnjaci su samostalni, odnosno imaju punu podnjaču, jedno telo, četiri zbega-hranilice i krov. Pčele ne mogu da prelaze jedne kod drugih! Tako su mi rekli ovdašnji pčečari da rade a i video sam taj sistem na njihovim pčelinjacima. Ono što ima u tekstu Bandžova je MR na podnjači, a ja je nemam.
Buni meoranovo pominjanje MR e sada da li je reč kod mene o RO ili o četvorodelnim oplodnjacima?
Ali hajde da nastavim dalje.
U svaki odeljak stavio sam po ram meda i legla sa pčelama. Nakon dva dana, trebalo je sutradan, stigli su matičnjaci koje sam ubacio između ova dva rama.
Problem po meni je taj što sam štedeo na ramovima sa leglom i nisam dovolno pčela istresao u odeljke. Tamo gde je bilo krcato pčelama i matica je dobra. Od 12 matičnjaka samo sam dobio 3 matice od kojih je jedna valjana. Sirupirao sam.
Evo teksta Bandžov Nauma u kojoj se spominje rešetka:
Dakle jedan sistem ROŠFUSOVOG OPLODNJAKA sastoji se od: Klasične podnjaće, jedana ili više Rošfusovih rešetaka, jednog ili više rošfusovih nastavaka  podeljeni sa po 3 pregradne daske na po 4 oplodnjaka. Svaki oplpdnjak ima specjalnu poklopnu dasku koja moze da primi medno ~ šećernu pogaču , (ukupno 4 poklopne hranilice) i krov.

i

Treća velika prednost Rošfusovih oplodnjaka je u tome što nikad nemože da dođe do NAZOVI MATICE  ako u nekom oplodjaku iz bilo kog razloga matica se ne oplodi, odnosno ako se ne vrati sa oplodnje. U tom slučaju sve pčele preko duple  matične rešetke koje je ima u svakom oplodnjaku na Rošfusovoj rešetki  ukupno 4,  prečice u druge oplpdjake gde su se matice oplodile.

dakle kod mene je nešto drugo :(
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 18, 2017, 13:57:08 »
Ne Edi, ti imas klasican cetvorodelni oplodnjak, koliko sam ja razumeo RO oplodnjak, sustina je da on koristi toplotu plodista ispod njega i nesmetano kretanje pcela unutar njega kroz maticne na podnjaci...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 18, 2017, 14:06:57 »
Koliko sam ja shvatio princip RO je da se stavi na postojeće društvo. Sam RO se može napraviti i u polunastavku i staviti po potrebi više oplodnjaka jedan na drugi. Ne može doći do rojenja jer se pčele kreću nesmetano iz odjeljka u odjeljak (ne i matice) . Ako se neka matica ne spari nije problem jer pčele imaju gdje otići na drugo leglo. Prednost ovog sistema je da se ne mora razbucati postojeće društvo nego na vrh postaviti nastavak ili polunastavak i kad matice pronesu oformiti nukleus i prenijeti ga na novu lokaciju. Nisam siguran samo dali između plodište i RO treba postaviti neki nastavak sa medom da se odvoje mirisi matica?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 18, 2017, 14:38:27 »
Anto mora da moze, kod jakih drustava ako ovo odradimo u pasi, donece meda sigurno...Jedan pcelar mi je pricao, ali nisam bas obratio paznju,da radi sl. kada pocne bagrem..Staru maticu sa ramom legla i dva rama hrane stavi u srednji deo oplodnjaka i zatvori leto, u bocne stavi po dva rama legla i jedan hrane , stavi maticnjake i njima drzi otvorena leta zbog oplodnje, u postojece plodiste ostavlja svo ostalo leglo i maticnjak i odma stavlja MR, zatim mediste i na trece mesto oplodnjak.. Kaze kada se sve slozi da dobije dole u plodistu jednu mladu matici i gore u oplodnjaku dve sa starom, u jednom momentu ima ukupno cetiri matice i puno mediste...Mene jedino buni podnjaca i postavljanje dve maticne. Da, on je nesto pricao da MR ne budu sire od 2,5 cm a duzine pola oplodnjaka, zbog sto manjeg mesanja feromona a opet nesmetane cirkulacije pcela...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 18, 2017, 19:00:03 »
Ne Edi, ti imas klasican cetvorodelni oplodnjak, koliko sam ja razumeo RO oplodnjak, sustina je da on koristi toplotu plodista ispod njega i nesmetano kretanje pcela unutar njega kroz maticne na podnjaci...
Al me i zajebao!
Dobro sada da ipak nastavimo i očekujemo nekoga da prenese svoja iskustva. Dakle meni fali Rošfusova podnjača, kao i znanje.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 18, 2017, 21:24:05 »
Evo skenirani dio iz Umeljića...


I tema sa drugog foruma... (nadam se da ne kršim neki propis foruma) http://www.db-505.com/aaforum/viewtopic.php?f=18&t=1273 meni posebno interesantan jer već imam 3-djelne oplodnjake - dakle samo napraviti Rošfus podnicu

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2017, 21:27:29 »
Edi !!!!(izvini)
Baš si me nasmejao! :D


Zorane je sam u ozbiljnoj priči oko R.O.( mislim da počnem, a ne da sam ekspert). Dule Lazić je radio, zna i može pomoći. Imaš članak Marka Vilusa u "Pčelaru" julski broj iz 2007. Možeš ga preuzeti sa SPOS-ovog sajta. Na SPOS-ovom foruu imaš temu o Rošfusovoj podnjači gde su lepo pisali Aleksandar Stanković, Ljubo Radonjić, Nedeljko Malešević itd. I na ovom forumu je pisano o ovim oplodnjacima, ali ne mogu da se setim gde. I mene jako zanima problematika.
Pozdrav 
Drugari, da bi mogli da razgovaramo, pročitajte tekst M.Vilusa. Lakše ćemo razgovarati i nećemo mešati babe i žabe.
Možda bi pomogle fotografije (trenutno nemam, ali mogu se potruditi...).
Duga je zima...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2017, 22:00:45 »
Sviđa mi se kako je riješena ova Rošfusova podnjača ili pregrada sa slike koju je anto postavio. Već razmišljam kao bih ja mogao pripremiti komad dva za proljeće ali sa dimenzijama za rodnu voju.
Taman sam na Tašu kupio nešto plastičnih rešetki koje se lako mogu izrezati za tu namjenu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 18, 2017, 22:05:30 »
Zgodno je da staviš gore staru maticu (između ostalih) a dole zreli matičnjak. Ako se dole oplodi matica imaš mladu maticu a s gornjim radiš što te volja