Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159492 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #90 poslato: Novembar 12, 2011, 20:53:33 »
Bilo je pretoplo za oksalnu kiselinu (+16oC). Prskao sam ih Nozevojem. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #91 poslato: Novembar 12, 2011, 20:56:39 »
Kolega Sveto
Nisam obratio pažnju na jednu sitnicu kod vaših dvomatičnih.
Dali oba društva na pregradnoj dasci izmedju njih imaju zamreženi otvor ili ne?
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #92 poslato: Novembar 12, 2011, 21:06:41 »
O tome sam pisao na početku teme. Moja pregradna daska, kao i Prokićeva nema zamrežen otvor. Jedina mana ovih mojih pregradnih dasaka je što su od lesonita, a negde na početku teme postavio sam sliku sa Prokićevog pčelinjaka gde se vidi da su pčele vremenom napravile rupu. Zato on sada ima sve pregradne daske od šperploče koja je mnogo čvršća i pčele ne mogu da je progrizu. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #93 poslato: Novembar 12, 2011, 21:34:27 »
Sveto,
Kad ćeš nastaviti sa pojašnjenjima oko pčelarenja dede Prokića. Vrati se malo nazad kroz postove.
Evo, ja sam baš malo prošetao unazad pa tako i vidjeh što prije nisam. Ti reče kako je teško dedi dignuti dva polumedišta kad kroz njih spusti nekolko standardnih DB okvirova. Zašto da ih zajedno diže? Digne jedno polumedište pa na njega drugo i onda kao gospodin dodaje ram po ram (standardnih nekoliko).
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #94 poslato: Novembar 12, 2011, 21:38:04 »
Kolega Sveto.
A što ne bi ste umesto lesonita postavili laminat.
To je daleko čvrsće i ne postoji nikakva mogućnost progrizavanja od strane pčela.
Ja sam već pisao da sam probao sa dva društva da po knjizi Cvetka Cakića oformim
dva dvomatična društva u DB 12-ici.
Pregradio sam je na pola a po sredini zamrežen otvor sa obe strane pregrade mrežom.
Obezbedio sam mogućnost zatvaranja ove mreže plastikom, ali posle dve godine
neuspelih pokušaja u aktiviranju da društvo radi kao dvomatično, odustao sam.
Sada te dve košnice koristim kao oplodnjake.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #95 poslato: Novembar 12, 2011, 21:44:27 »
Ma, stavi dasku 20 mm i prst u uho? Šta ste se stisli: jedan okvir manje-više.
Sve što je tanko, hoće se izvitoperiti. Ne valja tanka suhovina ni na rebrima, niti tanka godina..., ma šta valja tanko!?
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #96 poslato: Novembar 12, 2011, 21:49:14 »
‚Mislio sam na dva polumedišta kroz koja su stavljena 6 velikih ramova. Kod mene to ne predstavlja problem jer radim sa mojim drugarom i ortakom Tomislavom. Nama nije teško dići odjednom dva polumedišta, skloniti ih i staviti treće. Deda Prokić to radi tako što izvadi velike ramove iz nastavaka i onda skida jedno po jedno polumedište, ali to traje duže, mada se njemu nikud ne žuri. Deda uživa u svemu što radi na pčelinjaku.

Kolega Savo, ako bih stavio laminat onda mi ne može stati po 6 ramova sa svake strane, mada, kada bih sada pravio dvomatične DB o tome bih vodio računa pa bih napravio malo šire nastavke, ali onda bi i polunastavci morali biti širi, mada to i nije neki problem. Ti si imao neuspeh zbog zamreženog otvora. Ako su ti još uvek u životu, zatvori otvore potpuno i pokušaj ponovo. Pozdrav.

PS  Sasvim je dovoljna šperploča od 5 mm za pregradnu dasku.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #97 poslato: Novembar 12, 2011, 21:54:16 »
Sveto,
Kažu: "Što duže traje, finije je!" Ja ne znam, ali čuo sam kako žene pričaju u brijačnici.
A šta je problem ako u jednoj strani imaš 5, a u drugoj 6 ramova i tako ti sve ostane u standardu?
Odoh uređivati slike (neko me je pitao za ona kalemarska kliješta pa sam štošta danas uslikao).
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #98 poslato: Novembar 12, 2011, 21:56:17 »
‚Mislio sam na dva polumedišta kroz koja su stavljena 6 velikih ramova. Kod mene to ne predstavlja problem jer radim sa mojim drugarom i ortakom Tomislavom. Nama nije teško dići odjednom dva polumedišta, skloniti ih i staviti treće. Deda Prokić to radi tako što izvadi velike ramove iz nastavaka i onda skida jedno po jedno polumedište, ali to traje duže, mada se njemu nikud ne žuri. Deda uživa u svemu što radi na pčelinjaku.

Kolega Savo, ako bih stavio laminat onda mi ne može stati po 6 ramova sa svake strane, mada, kada bih sada pravio dvomatične DB o tome bih vodio računa pa bih napravio malo šire nastavke, ali onda bi i polunastavci morali biti širi, mada to i nije neki problem. Ti si imao neuspeh zbog zamreženog otvora. Ako su ti još uvek u životu, zatvori otvore potpuno i pokušaj ponovo. Pozdrav.

PS  Sasvim je dovoljna šperploča od 5 mm za pregradnu dasku.
E pa onda stavite pleksiglac od par milimetara i mirna Bačka. Mogu da se vizuelno gledaju bez
fizičkom kontakta.
Kolega Esada upravo sam i ja dobio odgovor kakav se i na vas odnosi. Stavljanjem daske od 20 mm
odpada mogućnost za šesti ram u jednom a tako i u drugom delu zajedničke DB košnice.
Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #99 poslato: Novembar 12, 2011, 21:57:08 »
Sveto,
Kažu: "Što duže traje, finije je!" Ja ne znam, ali čuo sam kako žene pričaju u brijačnici.
A šta je problem ako u jednoj strani imaš 5, a u drugoj 6 ramova i tako ti sve ostane u standardu?
Odoh uređivati slike (neko me je pitao za ona kalemarska kliješta pa sam štošta danas uslikao).
Pozdrav, svako dobro!
Kolegi Lazoviću dugujete odgovor oko klešta.
Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #100 poslato: Novembar 12, 2011, 22:01:51 »
Savo,
Nije tačno da otpada mogućnost šestog rama u oba dijela. Pa, imam takvu. A lahko je i izračunati. Ja sam zadovoljan, a i tvoj prijedlog za pleksiglas dolazi u obzir, samo - cijena.
Uh, dok odgovorim na jednu i izađem, čekaju dvije poruke.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #101 poslato: Novembar 12, 2011, 22:12:02 »
Savo,
Nije tačno da otpada mogućnost šestog rama u oba dijela. Pa, imam takvu. A lahko je i izračunati. Ja sam zadovoljan, a i tvoj prijedlog za pleksiglas dolazi u obzir, samo - cijena.
Uh, dok odgovorim na jednu i izađem, čekaju dvije poruke.
Pozdrav, svako dobro!
Ja sam kod mene probao i muke. Kad dodajem ram, kada izvlačim ram. Ako vam je skup pleksiglas, stavite
ravno prozorsko staklo od 2 mm.
Ako vam je i to skupo, onda presavite tablu štamparskog lima, tako da dve debljine i po obimu ponovo
presavijeno dvostuki lim za dva santimetara radi učvršćenja i stabilnosti kod manipulacija.
pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #102 poslato: Novembar 12, 2011, 22:19:53 »
Savo,
ne bih probao staklo, a posebno ne lim (zimi hladan, ljeti vrel, a i metal je metal).
Nije mi jasno kako je teško išlo kod tebe ako je sve standardno. Pregradom od 20 mm gubimo na prostoru i ostaje nam 440 mm prostora. Kad sve uštimamo, sa svake strane biće slobodno po 10 mm, što je standardno i sasvim dovoljno. Podrazumijevam da su košnice od daske debljine 20 mm.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #103 poslato: Novembar 12, 2011, 22:26:08 »
Moje košnice su ipak " starovremenske ". Tada nije bila " moda " da se ispod 3.5 do 4 cm rade
košnice. Moje košnice su radjene tako što sam jednu komšijsku košnicu DB odneo kod stolara
i rekao ovakvih dimenzija mi uradi i tako je bilo.
No, šala na stranu. Svak treba da premeravanjem dimenzija utvrdi da to što želi da radi, dali može
da se obavlja bez problema.
Svako dobro i čujemo se sutra.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #104 poslato: Novembar 12, 2011, 22:59:05 »
Kad mi progrizu lesonit ja ću za sledeći put spremiti šperploču. Moje je mišljenje da debljina od 5 mm sasvim zadovoljava. Pčele formiraju klube uz samu pregradnu dasku, verovatno da manja debljina omogućava da jedna drugu greje. Prokić mi je jednom prilikom rekao da je jednom ostavio polunastavke na nekim društvima (iznad matične rešetke), a pčele su sasvim lepo formirale zajedničko klube koje je zahvatalo i deo polunastavka, a u donjem delu je bilo odvojeno pregradnom daskom. U svim društvima su opstale obe matice. Pozdrav.