Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159565 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #120 poslato: Novembar 17, 2011, 11:50:19 »
Ovo je moja

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #121 poslato: Novembar 17, 2011, 18:38:09 »
Lepo izgleda. Na proleće je naseli i eksperimentiši. Samo nemoj zaboraviti da zatvoriš pregradnu dasku. Uspeh ti je zagarantovan. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #122 poslato: Novembar 17, 2011, 18:50:03 »
Evo slede i ostali detalji u toj košnici.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #123 poslato: Novembar 17, 2011, 18:51:27 »
Nastavak prikazivanja slika

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #124 poslato: Oktobar 22, 2012, 18:45:08 »
Danas se na forumu registrovao Miroslav Prokić, pa se nadam da će uz pomoć svoje unuke odgovoriti na pitanja o dvomatičnom pčelarenju. Zbog zauzetosti i zaboravnosti nisam odavno pisao na ovoj temi. Nadam se da će Miroslav da nam objasni kako menja matice. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #125 poslato: Oktobar 22, 2012, 18:52:12 »
Pozdrav za kolega Svetu a molba za kolegu Prokića da pojasni način menjanja matica u
dvomatičnim zajednicama.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #126 poslato: Oktobar 22, 2012, 19:03:39 »
Kolega Miroslav slabo se razume u računare. U svakom slučaju, postavljajte mu pitanja a ja ću sa njim, kad budem imao vremena da dam odgovore. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #127 poslato: Oktobar 22, 2012, 19:17:23 »
Čestitam dedi na uključenju i odmah pitanje. Da li vrši prevješavanje legla, koristi li H.R. i da li su mu i nastavci podijeljeni nadvoje?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #128 poslato: Oktobar 22, 2012, 20:00:26 »
Dok se deda ne ohrabri, ili dođe na red za računar ja ću pokušati da odgovorim na neka pitanja. Prevešavanje ide uvek, jer umesto tih prevešenih ramova, dole u plodište stavlja satne osnove, sa obe strane (3 do 4). Hanemanovu rešetku koristi (slika 00026), svaka strana plodišta ima svoju (pogledaj prethodne strane, ima slika), a medišni nastavci mu nisu podeljeni. Pčele zajedničkim snagama pune medište(a). Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #129 poslato: Oktobar 22, 2012, 20:09:29 »
Dobro došli na forum kolega Prokiću

Miroslav Prokić Gost

    Imejl

Van mreže Van mreže
[Dodaj u spisak prijatelja]

Pošalji PP
Prikaži poruke
Prikaži statistiku

Poruka:
    0 (Nije dostupno po danu)
Pol:
    Muškarac
Starost:
    71
Mesto prebivališta:
    Užice

Lokacija pčelinjaka:
    Makovište

Datum registracije:
    danas u 10:35:35
Lokalno vreme:
    Oktobar 22, 2012, 20:05:17
Zadnji put prijavljen:
    danas u 11:19:55

Već smo vas prozvali u jednom ranijem postu, pa se možete već uključiti.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #130 poslato: Oktobar 22, 2012, 20:22:08 »
I mene bi zanimalo mišljenje kolege Prokića zašto je potrebno prevešavanje. Zbog rojenja ili nešeg drugog. Ja ne radim sa DB košnicom, ali kad dvomatičnih društava ne diram ništa. Naravno, tu ne računam zazimljavanje, ako ih razdvajam. Ako ne, samo sklanjam rešetku. Bez obzira jesu li dvomatične sa LR nastavcima ili polumedištima.

I naravno koliko prevešavanja, odnosno koji je ritam prevešavanja.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #131 poslato: Oktobar 22, 2012, 20:48:27 »
Dok se deda ne ohrabri, ili dođe na red za računar ja ću pokušati da odgovorim na neka pitanja. Prevešavanje ide uvek, jer umesto tih prevešenih ramova, dole u plodište stavlja satne osnove, sa obe strane (3 do 4). Hanemanovu rešetku koristi (slika 00026), svaka strana plodišta ima svoju (pogledaj prethodne strane, ima slika), a medišni nastavci mu nisu podeljeni. Pčele zajedničkim snagama pune medište(a). Pozdrav.

Evo, pregledao sam u rikverc. Da, H.R. preko P1, a onda polumedišta bez pregrada, pa prevješavanje standardnih ramova iz dva plodišta u dva polumedišta. Dakle, ponovio gradivo. Idemo dalje.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #132 poslato: Oktobar 22, 2012, 20:53:39 »
I mene bi zanimalo mišljenje kolege Prokića zašto je potrebno prevešavanje. Zbog rojenja ili nešeg drugog. Ja ne radim sa DB košnicom, ali kad dvomatičnih društava ne diram ništa. Naravno, tu ne računam zazimljavanje, ako ih razdvajam. Ako ne, samo sklanjam rešetku. Bez obzira jesu li dvomatične sa LR nastavcima ili polumedištima.

I naravno koliko prevešavanja, odnosno koji je ritam prevešavanja.

Dragane, Dragane,
I zbog odgađanja rojenja i zbog privlačenja pčela da pređu u polumedišta. Zamisli koja je to sila u jednom plodišnom DB nastavku imati dvije dobre matice! Uh! Ne vjerujem da ima spasa od rojenja bez prevješavanja. Pa i da oduzima matice (Đerzon), opet ne bi pomoglo. Znam zašto te zanima prevješavanje, ustvari, mislim da znam: tretirano saće (plodišno) nađe se u medištu. Imaš ti nos.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #133 poslato: Oktobar 22, 2012, 21:12:40 »
Ne, nije mi to bila namera. Ne sumnjam da ljudi rade ispravno dok se drugačije ne pokaže ili dokaže.

Zbog količine rada. Ipak je to nastavljača.

Smatram da je količina pčela u jednom momentu koji nije kritičan za dodavanje prvog polumedišta sasvim dovoljna da se to polumedište bezbedno doda. Tako da pčele lako prelaze u taj prostor. Imam u vidu da pčelarimo u drugačijim uslovima i da moja pretpostavka ne mora biti tačna.

Baš zbog tih kritičnih momenata za proširenje prostora ja i nisam za neko preterano širenje legla koje je u suprotnosti sa uslovima u okruženju. Prevešavanje može biti kritično, naročito zbog prisustva matične rešetke. Jako dobro znam šta se dešava sa leglom kada, posle dužeg razdoblja toplog i relativno povoljnog vremena zahladi.

Opet napominjem da ne radim sa DB košnicom.


PS
Za privlačenje pčela u polumedišta, kao radni prostor znam. I ja sam to preporučivao kolegama. Ali ako se iz plodišta podiže leglo, ono je na dubokom (DB) ramu i za to prebacivanje treba imati odmah dva polumedišta. Ili se koristi i polumedišni ram za leglo i tu namenu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #134 poslato: Oktobar 22, 2012, 21:23:05 »
Ne, nije mi to bila namera. Ne sumnjam da ljudi rade ispravno dok se drugačije ne pokaže ili dokaže.

Zbog količine rada. Ipak je to nastavljača.

Smatram da je količina pčela u jednom momentu koji nije kritičan za dodavanje prvog polumedišta sasvim dovoljna da se to polumedište bezbedno doda. Tako da pčele lako prelaze u taj prostor. Imam u vidu da pčelarimo u drugačijim uslovima i da moja pretpostavka ne mora biti tačna.

Baš zbog tih kritičnih momenata za proširenje prostora ja i nisam za neko preterano širenje legla koje je u suprotnosti sa uslovima u okruženju. Prevešavanje može biti kritično, naročito zbog prisustva matične rešetke. Jako dobro znam šta se dešava sa leglom kada, posle dužeg razdoblja toplog i relativno povoljnog vremena zahladi.

Opet napominjem da ne radim sa DB košnicom.


PS
Za privlačenje pčela u polumedišta, kao radni prostor znam. I ja sam to preporučivao kolegama. Ali ako se iz plodišta podiže leglo, ono je na dubokom (DB) ramu i za to prebacivanje treba imati odmah dva polumedišta. Ili se koristi i polumedišni ram za leglo i tu namenu.


Upravu si: malo komplikovanija nastavljača. No, dodavanjem PN-a preko H.R. nije ništa riješeno. Opet je 90 % rojenje u pitanju, a još kad dodaš samo satne osnove - belaj: neće da pređu u PN jer su ramovi duboki, nakrcaju plodišta i onda im ljubav naumpada (site).

Da, prevješavanje iz P-a moguće je samo u dva PN-a. Tu je određeni problem, ali i nije veliki ako se od legla napravi stub, naravno pod uslovom da je društvo baš jako, a slabice i ne prevješavamo.

Za vremenske prilike i pitanje legla na istim smo talasima.

Pozdrav, svako dobro!