Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159583 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #165 poslato: Novembar 08, 2012, 01:04:07 »
Sveto, Eso, protiv prirode ne možemo. Medljika je u svim krajevima na Balkanu prošle sezone napravila velike štete. Oni koji su je na vreme primetili i pčelama dali šećerni sirup prošli su sa manje gubitaka a neki koji su dali preko pet-šest litara gustog sirupa uopšte nisu imali gubitaka.

Verujem da će ove zime takođe biti gubitaka ali ne od medljike nego od gladi. Godina je bila loša i svi oni koji su ostavili manje hrane u slučaju nekog većeg zahlađenja tokom januara pa i februara i marta mogu doživeti razočaranje.

Pozdrav svima.....

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #166 poslato: Novembar 08, 2012, 09:25:03 »
Vojo,
Naravno da je tako. Već krajem maja bilo je jasno da je đavo odnio šalu, a kad su zavladale dugotrajne saharske žege, tad je bilo sve potpuno jasno i tada je već trebalo spašavati društva.

Čujem da je neke hrvatske pčelare unekoliko i skoro pa kasno spasio vrijesak i još ponešto pa su i prije nekoliko dana neki vrcali 10-12 kg, ali to meni djeluje vrlo opasno: vrcanje, leglo, remećenje, zazimljavanje, prihrana, grabež i sl. No, vidjećemo.

Za one koji hoće prinos, posebno za one koji od toga žive, pobornik sam stalnog (u sezoni) držanja pogače na mreži hranilice jer je poznato da je pčele neće unositi u saće. Eh, što je ona skupa i mi škrtice, to je drugi problem, mada nije skupa: ako 1 kg pogače spasi 1 kg meda, to je odlično.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #167 poslato: Decembar 02, 2012, 17:31:52 »
Prokićev pčelinjak na google mapi. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #168 poslato: Decembar 02, 2012, 20:26:33 »
Prokićev pčelinjak na google mapi. Pozdrav.

Nedavno sam gledao nešto slično oko svog pčelinjaka i prvo što mi je naumpalo bilo je: "Što su nas fino fiksirali kao za buduće mete!"

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #169 poslato: Decembar 03, 2012, 08:31:32 »
Fiksiran je sav svet, koji oni smatraju svojim vlasništvom. Mi im dođemo, nako ;) ;D.
Ovako izgleda moj pčelinjak. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #170 poslato: Decembar 03, 2012, 11:14:17 »
Evo lokacije i mog stacionarnog pčelinjaka gde živim.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #171 poslato: Januar 08, 2013, 19:44:25 »
Pre neki dan razgovarao sam sa kolegom Miroslavom o njegovom načinu zamene matica u dvomatičnim zajednicama. On to ovako radi. Ako nešto zaboravim da napišem, nadam se da će se Miroslav javiti i bolje objasniti:

Deda ukloni matice sa obe strane i doda po jedan do dva matičnjaka svakoj. Zatim prekrije plodište (ne skida matične rešetke) sa jutanom vrećom (ona u koju se pakuju mekinje i sl). Medišta (dva ili tri) se vraćaju iznad u poziciju kako su i bila pre zamene. Gore u jedan prevešen ram dodaje takođe jedan do dva matičnjaka, tako da se u jednoj dvomatičnoj zajednici trebaju izvesti tri matice. To je za slučaj da jedna donja zamena ne uspe, da ima rezervu ili da jednostavno, ima maticu u rezervi. Ovo stavljanje matičnjaka u medišta nije obavezno, ali ako ima matičnjaka, što da se ne iskoriste? Zaboravio sam da napišem da se radi o zrelim matičnjacima u kojima je matica pred izlaženje, što bi Miroslav rekao, da je "oživila". Najčešće koristi rojeve matičnjake koje nađe na pčelinjaku. Posle izvođenja matica, proverava, pa kad se uveri da su dobre i da polažu jajašca on sklanja vreću, s tim da gornju maticu (iz medišta) iskoristi za novi roj ili za zamenu u nekoj drugoj košnici.

Nadam se da nešto nisam zaboravio, ali ako nekom ne bude jasno neka slobodno pita. Odgovor će dobiti od mene ili od samog deda Miroslava. On nije vešt u radu sa računarom. Za sada mu pomaže njegova unuka kad ima vremena. Pozdrav.

Pronađoh ove fotografije pa ću ih postaviti. Na fotografijama se vidi kako to deda Miroslav radi kod menjanja matica. Na slikama je prikazan postupak kod DB-10. Isto se radi sa jutanom vrećom kao i kod Dvomatičnih. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #172 poslato: Januar 08, 2013, 23:36:55 »
Kad je nešto prosto, a dobro, nema se šta drugo reći do: BRAVO!

Tako sva medišta možemo iskoristiti. Zato sam mnogo puta ponavljao da mi na svojim pčelinjacima nemamo potrebe za kupovinom matica jer i svojih imamo i više nego dovoljno pa i koju za prijatelje ili prodaju.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #173 poslato: Januar 08, 2013, 23:49:08 »
Baš tako. Jedino s vremena na vreme treba promeniti nekoliko matica sa nekog drugog pčelinjaka, koji nije blizu. Ja sam kupovao matice iz Apicentra, navodno selekcionisane, zamenile su ih većinu još do avgusta meseca, samo je jedna ostala, a i ona nije bila neka. Ovakve, kao ova na slici su ponajbolje. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #174 poslato: Januar 09, 2013, 20:12:49 »
Sveto,
Naravno: osvježenje krvi protiv incesta. Cijenim svačiji trud, ali ne bih kupio selekcionisanu. Valjda svako od nas ima kolegu, a valjda će se kod kolege bar jedno društvo zarojiti, a tu je: stara matica, pa matičnjaci drugenca, pa trećenca, dakle - 30-ak matičnjaka bez ikakve muke: bez priprema dva društva za matice, bez presađivanja  i svih onih muka, a neizvjesnost uvijek maksimalno prisutna.

Kad bih kupovao matice, smatrao bih se psihofizičkim invalidom.

Fina ti ova gara na slici. Gara je gara.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #175 poslato: Januar 10, 2013, 12:28:01 »
Ma, ja sam samo jednom kupio "selekcionisane" matice, više ni za živu glavu. Ne može matica iz ravnice da opstane na mom pčelinjaku (750 m i više). Imam negde lepih slika garavih, samo se moram potruditi da ih nađem. Da samo vidiš šta je Gara? Dok ne nađem može i ova mlada neoplođena (prisusvovao sam njenom rađanju). Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #176 poslato: Januar 11, 2013, 21:58:59 »
Ovo su matičnjaci. Iz ovakvih izlaze garave. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #177 poslato: Januar 12, 2013, 11:13:16 »
Ovo su matičnjaci. Iz ovakvih izlaze garave. Pozdrav.

Naravno, naravno - ovo osvježava.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Milos Vuletic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: lacisled
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #178 poslato: Januar 18, 2013, 19:10:41 »
jel neko pokusao spreciti rojevi nagon  tako sto je pocetkom pase bagrema povadio iz plodista skoro svo leglo i njime formirao dojeve ili sta drugo a u plodistu ostavio dva rama s leglom i maticu i ostalo prazno sace.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #179 poslato: Januar 18, 2013, 20:54:06 »
jel neko pokusao spreciti rojevi nagon  tako sto je pocetkom pase bagrema povadio iz plodista skoro svo leglo i njime formirao dojeve ili sta drugo a u plodistu ostavio dva rama s leglom i maticu i ostalo prazno sace.


Nisam probao, ali, čini mi se da Švabe tako rade i da ta metoda ima svoj naziv, no nije me zanimalo pa nisam zapamtio, ali oni to rade i zbog varoe. Uz to i Vladimir Hunjadi radi nešto slično, a obe metode su metode "akumulatora".

Ako bih baš htio, išao bih: preko najgornjeg nastavka Snelgrova daska i u nju nešto prevjesio legla i hrane, dakle spriječio rojenje, a gore dodao mladu maticu ili matičnjak, ili pustio da same sebi izvedu maticu i eto ti uduplanog pčelinjaka, mogućnosti dvomatičnog pčelarenja ili samo sezonskog dvomatičnog sa zamjenom matica ujesen, pčelarenje sa pomoćnim zajednicama itd., itd.

Pozdrav, svako dobro!