Autor Tema: Neki tipovi košnica  (Pročitano 12727 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #2 poslato: Septembar 21, 2011, 21:33:30 »
Vladimire,
Slučajnosti su sve! Evo sam ponovo malo razgledao i iznenadio se kad sam pod "Unkovn 1", dakle NEPOZNATA košnica, vidio da je to, ustvari, naša bosanska, nova košnica: "AA Bosanka" te sam to tamo i dodao kao komentar jer mi je poznata i ta košnica i njen autor (s njim sam se više puta "čuo" putem p.p.).
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 17, 2011, 22:52:00 »
Ovo je mini pološka koju sam dobio od koleginice, a ona ju je našla u garaži kuće koju je kupila. Radi se o desetoramnoj košnici, malih ramova , manji od RV rama, sa pregradnom daskom kojom se može podeliti na dva dela, mogla bi se koristiti kao oplodnjak ili kao ukras na pčelinjaku, za dušu, što bi se reklo.
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2011, 22:57:53 od strane Dragan Stantić »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:03:39 »
Bravo Dragane, vrlo interesantna košnica.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:14:24 »
Dragane,
Majke mi, da sam bliže, ukrao bih ti je. Ma, možda i ne bih, samo prekopirao. Negdje sam slične takve gledao na internetu (mislim u plavoj boji da su, ali manje), ma prekrasne. A i ova tvoja je super. Imam u svojim dokumentima slike tih pološki i još ponešto, ali ne znam da li to iz svojih dokumenata mogu ovdje postaviti i kako. Tad bi se uvjerio u ovo što govorim.
Slušaj sad ovo. Umro jedan dedo u Bugojnu (pčelar), sinovi mu budzašto sve rasprodali, što se moglo rasprodati. Ostale neke stare košnice, koje niko nije htio. Zovne me jedan prijatelj pčelar, znajući za moju sklonost svaštarenju, i kaže da ima "nekih" starih košnica koje sinovi tog dede hoće da bace i pita me hoću li da mi ih usput doveze. Naravno, dovezao mi ih je. Muke muka su bile dok sam ih sa sinovima sredio i napokon ofarbao. To su nekakve DB sa dva leta (slične ovoj tvojoj), sa nepokretnom podnjačom, ali sa 1 cm debelim uloškom na podnjači, koji se može vaditi naprijed radi čišćenja (ne nazad, naprijed). Nisam ih naselio, ne znam ni hoću li, a heh..., neću ništa više reći. Ni u šta nisam više siguran. Čekaćemo proljeće. Hvala ti što si postavio ove slike.
Pozdrav, svako dobro!
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:16:09 »
Mnogo lepa košnica. Bilo bi dobro kad bi znali i dimenzije košnice i ramova. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:19:27 »
Mnogo lepa košnica. Bilo bi dobro kad bi znali i dimenzije košnice i ramova. Pozdrav.

I autora, i porijeklo, i kako se pokazala u određenim vremenima, i...
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:25:09 »
Dimenzije mogu premeriti, a autor je verovatno bivši vlasnik kuće koji je bio pčelar ali je preminuo, pa je moja koleginica kupila kuću od naslednika. Dobio sam još i ovo, ne znam šta je, ali ako je pčelarski alat onda pretpostavljam da je služilo za ručno ceđenje voštine.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:35:25 »
Time se cede čvarci.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:35:53 »
Tek sam sad vidio kolika je muka bila napraviti ovakvu košnicu. Majstorski! A naučio sam i slike otvarati: klik=povećana slika, opet klik=smanjena ista slika pa ideš dalje step by step.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:36:49 »
Time se cede čvarci.

Ha, ha, ha...!
Je li stvarno ili se zezaš?
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:53:47 »
Ne zezam se. Tako su u Užicu uglavnom radili. Između ovih daščica se stavi vreća u kroz koju se cedi mast, pa se stisne još dok je vruće da bi se što više iscedili čvarci. Tako budu manje masni, a veoma su ukusni. Sada to malo ko koristi. Uglavnom skoro svi imaju kojekakve prese. Ako se setim sutra ću kod mog prijatelja slikati sličnu napravu, a u međuvremenu je napravio presu. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2011, 00:16:22 »
Ne zezam se. Tako su u Užicu uglavnom radili. Između ovih daščica se stavi vreća u kroz koju se cedi mast, pa se stisne još dok je vruće da bi se što više iscedili čvarci. Tako budu manje masni, a veoma su ukusni. Sada to malo ko koristi. Uglavnom skoro svi imaju kojekakve prese. Ako se setim sutra ću kod mog prijatelja slikati sličnu napravu, a u međuvremenu je napravio presu. Pozdrav.

E, bogme,
To ti je neka simbolika (pripremi masne zalogaje za zimu). Znaš, ja od svih salata najviše volim meso. Poslao sam ti slike, ako ne zaboravim, poslaću ti i sliku orlovskog gnijezda iznad pčelinjaka. Svake godine izvedu po dvoje mladih. Cijelu sezonu ih posmatram kako uče letjeti i bez mahanja krilima balansirati na vjetru. Divota. Tad ostavim sve i samo uživam. No, nikom nisam rekao za to gnijezdo. I neću.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Neki tipovi košnica
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 18, 2011, 18:48:17 »
Dimenzije mogu premeriti, a autor je verovatno bivši vlasnik kuće koji je bio pčelar ali je preminuo, pa je moja koleginica kupila kuću od naslednika. Dobio sam još i ovo, ne znam šta je, ali ako je pčelarski alat onda pretpostavljam da je služilo za ručno ceđenje voštine.

Da, to je za ceđenje čvaraka. Baš je čista. Da je ceđen vosak, bili bi trgovi od voska.

Kada budem u mogućnosti, postaviću fotos moje alatke koja je veoma slična, al nešto veća i jača, čini mi se. Služi za čvarke, ali, kod mene za vosak.