Autor Tema: Пролећни развој 2017 - е  (Pročitano 26843 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Пролећни развој 2017 - е
« poslato: Mart 20, 2017, 08:31:48 »





                     Данас и званично , календарски почиње пролеће. Датум се поклопио са буђењем природе. Након баш тешке и оште зиме нема друге него што пре опоравити пчелињаке и посветити се пролећном развоју. Од данас па до очекиваног цветања багрема ( 6. - 10. мај ) има таман довољно времена да се друштва опораве и развију.
                     Поучен искуством од прошле године када сам све радио у тешком цајтноту , углавном са закашњењем ове године сам кренуо на време. У петак прегледан цео пчелињак , фактички извршен први пролећни преглед. Обележена добра , просечна - средња и слаба друштва. Нажалост најмање је ових првих , највише других - средњих а није занемарљив ни број оних слабих која су се провукла и која ће ове године служити као помоћна друштва.
                     Сва друштва утопљена , овога пута стављањем пластичне фолије преко сатоноша. Секао сам је на 50 x 60 сантиметара тако да преклапа целу кошницу. У већини друштава уочен и проблем са храном те им је због тога додата по 1/2 поленске погаче. Сва друштва добро попрскана нозевојем.
                     Појилица активирана још пре пар недеља а сада само замењена вода.
                     Легла свуда има . Код пар јаких добрих заједница и на 5 - 6 рамова . Код најслабије једва на једном раму са обе стране величине шаке. Полена има највише бледо - прљаво - жутог. Разлика у природи баш уочљива. У Великој Плани ( 85.метара над.висине ) све кренуло а на 5 - 6 километара у Радовању ( 230.метара над.висине ) природа касни 5-6 дана.
                     Нотес напуњен тачним податцима о свакој кошници тако да ћемо пратити стање из недеље у недељу. Поздрав свима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #1 poslato: Mart 20, 2017, 09:37:55 »



                   Свежа , јутрошња слика из центра Београда крај Мостарске петље.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #2 poslato: Mart 20, 2017, 10:13:28 »
Dobro je sto si pokrenuo ovu temu, zbog nas pocetnika, nadam se da ce iskusnije kolege malo vise ucestvovati....

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #3 poslato: Mart 21, 2017, 12:03:46 »
Juče sam završio prvi prolećni pregled stanje društava je kao kod tebe. Legla od jednog do četiri rama najviše sa tri rama. Ulica pčela šareno od tri do sedam ucila, najviše njih na 5 ulica. Kod slabih društava sužen prostor  ubacanjem dve ploče lesonita (pregradne daske) na tri ili četiri rama. Dodatu pogaču ne uzimaju nešto mnogo, pogaču sam izgleda dodao bezveze iz straha imaju hrane, ona im sad služi kao utopljavajući materijal. Počela je da cveta džanarika i poneki osunčan i zaklonjen trn. Jel vreme da se krene sa stimulativnim sirupom posebno pitam za ova slabija sužena društva. Koliko njima može da pomogne sirup i kad bi trebalo početi sa stimulativnom prihranom?
Andra
062 31 00 13

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #4 poslato: Mart 21, 2017, 15:04:39 »
Danas odradio proljetni pregled svih društava. Najveći dio je na 3-5 okvira legla, par zajednica na 6-7 okvira. Jedno takvo društvo sam spustio plodište na podnicu i PN iznad pošto je i on bio pun. Kako su mi društva zimovala na 9 okvira u plodištu u tom jednom društvu su napravili cijeli zaperak veličine okvira i napunile ga medom. Nema se sada šta čekati, za dan-dva će da eksplodira trnina koje okolo imam u izobilju. Ostalim društvima koja su na 4-5 okvira sam spustio 2 okvira sa medom ispod legla i stavio do legla prazne okvire.
Jedna RV koju sam uspio zazimiti ostavio sam na 10 okvira i krajnji su mi posljesnivili - škola za ubuduće...

Van mreže Mihajlovic Mitar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lopare
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #5 poslato: Mart 21, 2017, 19:14:19 »
Danas vrsen pregled odredjenog broja drustava (manje od 50%), stanje sareno, ima manji broj drustava koja se bore za goli opstanak, zatim prosjecnih koja imaju legla na 3-5 ramova a ima i dobrih koja imaju legla od 6-8 ramova, povrsine legla po ramu se krecu od 30%-80% povrsine. Da naglasim da pcelarim sa LR kosnicama i da zazimljujem pretezno na jednom tijelu.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #6 poslato: Mart 21, 2017, 21:49:33 »
Ja sam danas uradio pregled, interesantno, svih sedam zajednica imaju po 3 rama sa leglom, pretezno u svim stadijumima. Najjača ima 7 punih ramova sa medom u 2. nastavku, najslabija 2-3 rama sa oskudnom mednom kapom, ali sve po 3 rama legla, otprilike 1/3 rama sa obe strane. Kajsije cvetale i bas su posećene, džanarika za par dana se očekuje.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #7 poslato: Mart 22, 2017, 08:11:28 »





                        Данас су Младенци . У народу се од давнина овај дан третира као дан када почиње пролеће. Стари пчелари су на данашњи дан  обилазили пчелињаке и отварали кошнице. Богу су се молили тако што су од њега тражили да им до данашњег дана он сачува друштва  а од данас ће их чувати сами и све ће бити лакше. Били су више него у праву.
                        Зато они којима су пчелињаци у близини и имају могућности данас треба да их обиђу и бар мало нешто пораде на њима. Ваља се.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #8 poslato: Mart 22, 2017, 08:23:17 »
Molimo se Bogu za sledeći vikend...
Sezona je počela "šoravo", pa ako se prognoze ostvare, može još biti svašta...

Juče se za nedelju, na online prognozi za Pančevo, predvidjao "jak sneg" :o >:( :'(
Na sreću, odjutros je to nestalo, ali se očekuju 3 kišna dana oko vikenda, sa relativno niskom temperaturom.
Baš u vreme, kada se očekuje cvetanje višanja, na koje treba da preselim svoj mali pčelinjak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #9 poslato: Mart 22, 2017, 11:08:25 »
Bio sam jutros , oko 8,oo h, na pčelinjaku i već vredno vuku polen. Kajsije su počele da cvetaju pa bruje od pčela. Ima nešto malo maslačka i mrtve koprive kao i po koja forzicija. Iako sam pored Tise, ne znam da li i ''s one strane dolme''  ima polenarica-nektarica.
Neka društva svojski vuku polen druga sramežljivo. Sva su preživela. Pregledaću ih u subotu. I mene brine najavljeno zahlađenje.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #10 poslato: Mart 22, 2017, 11:16:36 »
Prognoze za kišu u nedelju me ne brinu. Više me nervira prognoza jutarnjeg mraza za kraj marta, videćemo.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #11 poslato: Mart 22, 2017, 13:17:14 »
Sve me brine, a naročito da će višnje otvoriti cvetove pre vikenda. Moje oprašivačice treba da izmestim na hektar višanja. U slučaju hladnog i kišovitog vremena, džaba im cveta, kao kod sibirskog bresta, drena i vrbe ive... :'(

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #12 poslato: Mart 22, 2017, 13:50:17 »
Prognoze za kišu u nedelju me ne brinu. Više me nervira prognoza jutarnjeg mraza za kraj marta, videćemo.
Opet ode kajsija...
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #13 poslato: Mart 22, 2017, 14:03:14 »
Prognoze za kišu u nedelju me ne brinu. Više me nervira prognoza jutarnjeg mraza za kraj marta, videćemo.
Opet ode kajsija...
Na sreću, sinoptička slika se menja iz sata u sat i to u korist kajsijevače... :)

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #14 poslato: Mart 22, 2017, 19:16:38 »
Zazimljeno je 8 drustva,LR kosnica na dva tela(5 sa po 9 ramova u oba nastavka,2 sa po 8 ramova,jedna sa po 7 ramova u oba nastavka).Juce 21. marta sam pregledao detaljno kosnice,stanje je sledece:
Dva drustva imaju 6 ramova sa leglom.Dva imaju 5 ramova sa leglom.Cetiri imaju po 4 rama legla ,negde na vecim,negde na manjim povrsinama.
Leglo na ramovima zauzima 30%-70% povrsine.

U kosnicama ima dovoljno hrane,i poklopljene perge,tako da se vise ne brinem.Krenuo je ozbiljniji unos.
Dosta ima navucenog polena od leske,po dva rama polena do legla,i oko legla dosta taze polena,a trenutno nose polen od kajsije i vrbe,ima i roze polena,najverovatnije od mrtve koprive.Ima i taze nektara od drena,u jacim drustvima pocele su skupile i po ceo ram nektara,dren  jos uvek medi,na visim terenima dzanarika se otvorila,u nizim tek krece.Zezao je vetar ovih dana,ali su pcele radile i dosta unosile i nektara i polena,danas se smirilo,i tek sad krece dobar unos.

Spustio sam krajnje ramove sa medom u donji nastavak ispod legla,prethodno sam ih malo grebnuo. Iz donjeg nastavka sam izabrao lep,izgradjen ram,rumen kao jabuka i dodao ga u gornji nastavak izmedju rama sa polenom i legla,a sa toplije strane sam dodao satnu osnovu,isto izmedju polena i legla.8.marta sam  prethodni put  otvorio kosnice na blic,i u jacim kosnicama je bilo po 3-4 rama sa leglom,velicine sake,i dosta polena od leske,sada je to 6 ramova sa 60% povrsine pod leglom,i puno vise raznog polena(prosirio se jelovnik)za dve nedelje ce u kosnicama vrveti od mladih pcela,a do tada ce vec krenuti i tresnja i visnja i nema razloga za brigu.

Bice dobre vocne pase,kao i prosle godine, ali i rojenja ako zezne bagrem :D.