Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47065 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #240 poslato: Avgust 07, 2019, 12:54:01 »
Pozdrav svim dragim prijateljima i kolegama pčelarima.

Nije me dugo bilo zaista ali tu smo mi Gorane i ja a i moje pčelice.

Moj mali pčelinjak sada broji nešto oko 40, što društava, što rojeva i nukleusa.
Moram priznati da je to više nego što sam imao namjeru ali ove godine sam jednostavno prepustio pčelama da one budu gazda a ja da im služim kada mogu i kada moram.
Ove godine su me pritisnule obaveze od samog proljeća tako da je malo vremena ostalo za pčele. Sa proljeća je sve izgledalo dobro i činilo se da godina obećava ali kako je prethodna bila nadprosječno dobra ja sam nekako predosjećao da se dvije takve neće potrefiti jedna za drugom pa nisam forsirao društva na rani razvoj. Bio sam u pravu na žalost i u mom okruženju su na bagremu prinosi bili nikakvi.

Da napomenem i to da sam iz zime izašao sa 4 ili 5 izgubljenih društava. Nešto zbog nozemoze a nešto je ostalo nejasno mada mislim da je varoa dala svoj doprinos jer glad nije a simptoma drugih bolsti nije bilo.

Svejedno rojenje nije izostalo tako da je bilo skidanja rojeva sa grana ove godine kao nikad prije. :)

Naknadno je stradalo 2-3 društva kada ih je poharala grabež. Vjerovatno ostale bez matica i postale meta a ja nisam imao vremena da držim svakodnevno pod nadzorom.

Sve u svemu nije tako strašno. Pčelinjak se malo uvećao i sada se treba izboriti sa varoom i dobro ih zazimiti pa čekati proljeće.

Ali da ne bude sve lako u mom kraju je na više pčelinkaka registrovan ATL tako da pčelari imaju o čemu da razmišljaju i zbog čega da se brinu.

Slučaj je prijavljen nadležnim službama prije par mjeseci kada je ATL registrovan na prvom pčelinjaku ali reakcija je kilava, skoro nikakva pa je u prethodnom periodu bilo migracija pčelinjaka u ovoj regiji i sada imamo to što imamo. Kako će se dalje situacija razvijati samo Bog zna.

Eto toliko u ovom kratkom osvrtu na minulu pčelarsku godinu. Ja vam svima želim mnogo sreće u ovoj novoj koja je već počela. Pozdrav svima i medno...


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #241 poslato: Avgust 08, 2019, 09:19:59 »



            Након дужег времена лепе вести из Бања Луке. Честитам на проширењу пчелињака. Време је да се и назив теме промени јер пчелињак није више мали. Са 40 кошница то је већ озбиљан посао. Поздрав и до скорог виђења.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #242 poslato: Avgust 09, 2019, 20:35:39 »
Nisi izuzetak, rojenja je bilo kod svih. Ne znam može li biti gore od ove godine. Mada, i od najgoreg se može nešto naučiti. Sva sreća pa ne živimo od pčela, spremamo se za iduću kao da će biti najbolja!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #243 poslato: Avgust 09, 2019, 22:07:38 »
Šta je bilo bilo je, idemo dalje...

Danas sam pretresao dio društava na pčelinjaku i stanje dosta bolje nego na prethodnom pregledu što se tiče hrane, pčela, legla i razvoja uopšte.

Tokom jula mjeseca je vršena prihrana sirupom pa im je to dosta pomoglo. Imaju i solidnih zaliha hrane a i unose nektar ovih dana sa Zlatošipke vjerovatno jer ona sada buja.

Ono što je zabrinjavajuće je stepen zaraženosti varoom. Radio sam test sa šećerom u prahu na jednom dijelu društava i rezultati kažu da se hitno mora pristupiti tretiranju protiv ove napasti.

Prije par dana sam pregledao nekoliko zajednica i primjetio sam varou na pčelama pa sam zato danas radio test i sumnja je bila opravdana.

Pisaću ako budem imao vremena šta se dešava.

Pozdrav svima...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #244 poslato: Mart 28, 2020, 22:38:58 »
Bojane, nedostaje tvoje pisanje... šta se dešava kod tebe?
drugarski pozdrav
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #245 poslato: April 04, 2020, 21:12:44 »
Zorane, pozdrav tebi i ostalim članovima foruma.

Nisam dugo pisao u pravu si. Zapravo nisam mnogo vremena provodio na pčelarskim forumima u skorije vrijeme.
Hvala ti na interesovanju. Kod mene je hvala Bogu sve dobro. Svi živi i zdravi što je najbitnije. Pčelice su vrijedne ovih dana i kada im vrijeme dozvoljava da opšte sa prirodom.
Ja sa druge strane im ne stižem posvetiti dovoljno pažnje ali sa vremena na vrijeme intervenišem ako je potrebno i pazim na njih koliko mi vrijeme dozvoljava.
Ovih dana se mraz opet poigrava sa voćkama i sa bagremom pa ostaje da vidimo kakva nas godina očekuje. Prošla se nije baš pokazala kao dobra pa se nadam da će ova biti mnogo bolja.
Imao sam nešto gubitaka ove zime iako je bila dosta blaga. Uzrok varoa i teška godina. Ja sam kasnio sa tretmanima a varoe je bilo za izvoz. Opet hronični nedostatak vremena. Šta je tu je, idemo dalje...

Eto toliko za ovaj put.
Nadam se da ste mi svi živi i zdravi i da su vam društva vitalna i jaka.

Medno svima...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #246 poslato: April 04, 2020, 22:32:08 »
Bojane, pozdravljam te! (svrati ipak, malo češće...)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #247 poslato: April 04, 2020, 22:41:29 »
Zdravo Dule, pokušaću...  ;)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #248 poslato: April 05, 2020, 00:06:17 »
Бојанче пријатељу радујем се што поново видим на твојој теми.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.