Autor Tema: Plodište RV košnice  (Pročitano 84315 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Plodište RV košnice
« poslato: Decembar 17, 2010, 09:00:09 »
  Otvorim ovu temu da mozemo da diskutiramo kako treba da izgleda plodište RV kosnice u raznim fazama  razvoja pcelinje zajednice, pr. prolecni razvoj, priprema za glavne pase (kada treba da se stavi maticna rešetka), u toku glavne pase..... Dali je potrebno da se dodatno intervenira sa ciljem da se prosiri plodiste i t.n.

  Pozdrav svima.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2010, 12:03:42 »
Kolega Valon, ovo je odlična tema i mislim da ćemo imati dosta diskusija u njoj.

Plodište RV košnice u prolećnim uslovima treba da čine dva plodišna nastavka a to su ona dva nastavka gde su pčele lagerovale med za zimovanje.
Prvi plodišni nastavak u kome je leglo bilo ograničeno prethodne sezone i drugi plodišni nastavak a koji se nalazi iznad ovog prvog treba da je onaj nastavak koji je u prethodnoj sezoni bio prvi medišni nastavak iznad matične rešetke.
 Uklanjanjem matične rešetke između ova dva nastavka dobija se zajedničko ukršteno plodište na 20 ramova (10+10) koji omogućuju pčelama dovoljne količine saća za razvoj legla i smeštanje dovoljnih količina meda i polenovog praha.
Pošto su medišni nastavci još prilikom zazimljavanja sredinom septembra, spušteni na podnjaču ispod ova dva plodišna nastavka, sada u ovim nastavcima zaklonjenim od direktnog prodora hladnog vazduha, stvara se idealna mikroklima za zimovanje i rani prolećni razvoj pčelinjih zajednica.

Obično pčele prvo prolećno leglo započinju u istim nanastavcima u kojim su prethodne sezone matice bile ograničene to jest u prošlogodišnjem plodištu.
Kako se pokrene leglo u najtamnijim ramovima to jest najtamnijem pčelinjem saću i proširi na 3-4 središnja rama u tom prvom plodištu, matica vrlo brzo prelazi u gornji topliji nastavak i širi leglo u slobodnim ćelijama i ramovima iznad već zaleženog legla.

Nastavljamo kasnije.....

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2010, 13:30:51 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #2 poslato: Decembar 17, 2010, 15:17:01 »
Vojo kad staviš na drugi plodišni nastavak matičnu rešetku. U aprilu? Koliko treba da ima legla v dva plodišnja nastavka?
Lp svima
Branko

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #3 poslato: Decembar 17, 2010, 15:37:39 »
Vojo kad staviš na drugi plodišni nastavak matičnu rešetku. U aprilu? Koliko treba da ima legla v dva plodišnja nastavka?
Lp svima
Branko
Branko, matičnu rešetku ne stavljam na drugi plodišni nastavak nego samo na prvi i jedini plodišni nastavak u kome će pčele biti tokom cele sezone a rešetku postavljam tokom aprila meseca to jest na oko 10-15 dana pre početka bagremove paše.

Do ograničenja matice to jest postavljanja matične rešetke zajednica treba da se razvija u dva gore pomenuta plodišna nastavka i legla treba da imamo na oko 12-13 ramova u kojim imamo u proseku po tri četvrtine legla. A to je do 45.000 radiličkih ćelija.

Ta količina legla je dovoljna da u narednih 21 dan obezbedi izlazak-izleganje oko 25-27 RV ramova mladih pčela i sa pčelama koje u to vreme imamo u košnici, a od kojih će većina preživeti i tih dodatnih 21 dan, dobijamo izuzetno snažnu zajednicu, koja do tog momenta postiže svoj biološki maksimum.

Svaka veća količina legla od navedene (12-13 RV ramova to jest preko 45.000 ćelija) preti brzom usmeravanju i odvajanju dela pčela i pripremi na rojenje.


Pozdrav svima......
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2010, 16:29:25 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #4 poslato: Decembar 17, 2010, 15:46:24 »
Vojo, hvala na brzom odgovoru. Na te dve zajednice koje sam imao ove godine (bili su rojevi) sam imao matičnu rešetku na drugom nastavku. Iduče godine ču je staviti tako kako si ti napisao. Kod nas če to bit oko 15 dana po cvetenju divje trešnje.
Lp Branko

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #5 poslato: Decembar 17, 2010, 16:28:02 »
Imam ja pitanje..
 samo se nadam da sam prijašnje radnje dobro shvatio...
 ovako jedan primjer , uzimili smo pčele na 4 RV nastavka i trenutna je situacija proljetna i imamo 10 - 12 RV ramova sa leglom i to leglo se nalazi i 3. i 4. nastavku, znaci pri vrhu gdje je toplije..  i vrijeme je da se drustvo ograniči na jedno plodište, sto mene zanima je ustvari to da u takvoj situaciji kad imamo 4 RV nastavka mi ne čekamo da drustvo polako potiskava maticu u najdonji nastavak da zalijega jaja, nego jedan nastavak sa okvirima legla poklopljenog legla spustamo na podnjacu (u taj nastavak sa leglom bi ostavio krajnje okvire sa medom i peludom, 1. i 10. okvir) i eventualne viskove legla podjelio slabijim zajednicama, a one nastavke sto su prije bili medisni dignemo ih gore tako da u 2. nastavku iznad plodišta, znaci u prvom medistu u srednjim ramovima stavljam ramove sa peludom... kojeg datuma bi se sve ovo odvijalo to će mi praksa pokazati i vremenski i pašni uvjeti, nego.. poštovani Vojo, koliko je ovo ispravno..?
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #6 poslato: Decembar 17, 2010, 16:55:43 »
Imam ja pitanje..
 samo se nadam da sam prijašnje radnje dobro shvatio...
 ovako jedan primjer , uzimili smo pčele na 4 RV nastavka i trenutna je situacija proljetna i imamo 10 - 12 RV ramova sa leglom i to leglo se nalazi i 3. i 4. nastavku, znaci pri vrhu gdje je toplije..  i vrijeme je da se drustvo ograniči na jedno plodište, sto mene zanima je ustvari to da u takvoj situaciji kad imamo 4 RV nastavka mi ne čekamo da drustvo polako potiskava maticu u najdonji nastavak da zalijega jaja, nego jedan nastavak sa okvirima legla poklopljenog legla spustamo na podnjacu (u taj nastavak sa leglom bi ostavio krajnje okvire sa medom i peludom, 1. i 10. okvir) i eventualne viskove legla podjelio slabijim zajednicama, a one nastavke sto su prije bili medisni dignemo ih gore tako da u 2. nastavku iznad plodišta, znaci u prvom medistu u srednjim ramovima stavljam ramove sa peludom... kojeg datuma bi se sve ovo odvijalo to će mi praksa pokazati i vremenski i pašni uvjeti, nego.. poštovani Vojo, koliko je ovo ispravno..?
Kolega Tomo, ne smemo dozvoliti matici da se razmahne i zaleže velike količine legla.
Ako se matica pusti da nekontrolisano zaleže, u nekim toplijim krajevima ona sa lakoćom mnogo pre bagremove paše može da zaleže preko 20 ramova legla i ako nemamo taj višak legla gde da smestimo i da zajednicu usporimo u razvoju, svakako u tom periodu i sa toliko legla matičnjaci bi već bili zatvoreni, ako te matičnjake ne pokidamo i ako ne zaposlimo pčele u izgradnji velikih količina novog saća, ode nam zajednica u garantovano rojenje.
Zato ne smemo dozvoliti preveliko širenje legla i strogo moramo paziti da nam leglo ne pređe optimalnu veličinu to jest rojevu granicu.
Što se ograničenja matice tiče i spuštanja ramova sa medom i polenom i ja nešto slično radim.

U prvi nastavak na podnjači, to jest u plodišni nastavak sa maticom ostavljam još i 4-6 ramova sa otvorenim leglom a ostatak ramova sa medom i polenom spuštam kod matice pored legla sa obe strane.
Ako imamo neki ram sa medom, u kome je na primer ostalo nepotrošeno pola meda, takav ram treba da ostavimo u drugi nastavak. To jest u prvi medišni nastavak iznad matične rešetke. I takav ram ili nekoliko takvih ramova ostavljamo pokraj legla koje smo ostavili u sredinu tog prvog medišnog nastavka iznad matične rešetke.
Važno je da nam dva gornja medišna nastavka budu slobodna za lagerovanje meda i iskorišćenje ciljane paše.


Pozdrav svima......     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #7 poslato: Decembar 17, 2010, 18:20:18 »
... nego jedan nastavak sa okvirima legla poklopljenog legla spustamo na podnjacu ...

  Tomislave u prvi nastavak ispod maticne resetke - u podnjaci ostavimo ramove sa otvorenom leglom a ne sa zatvorenom leglom. Nepoklopljeni ramovi sa mladom leglom trebaju da budu blizu matice.

"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #8 poslato: Decembar 17, 2010, 18:26:08 »
Normalnu konfiguraciju kosnice Rodna voja čine četri jednaka nastavka visne 20 cm.
Svakako da prilikom otpočinjanja sa radom doći do postepenog aktiviranja jednog po
jednog nastavka dok svi ne budu normalno izgradjeni.
Sustina, po meni, je u tome da je za normalan celogodisnji rad sa kosnicama Rodne voje
dovoljno imati rezervisana dva nastavka za smestaj plodišnih ramova i dva nastavka za
smestaj devičanskih medišnih ramova.
Kako to postići a da se ne mesaju ramovi po nastavcima?
Pa jednostavno. U pčelarenju kosnicama Rodne voje nema potrebe tokom cele godine za
većim angažovanjem od jednog plodišnog nastavka sa plodišnim ramovima iznad koga se
obavezno mora postaviti ram sa matičnom rešetkom koji na košnici mora ostati skoro do kraja
septembra. Nikako ranije, a o tome može biti objašnjavanja i naknadno.
Jedini period kada se dozvoljava da matica može zalegati i drugi plodišni nastavak, koji se
tokom cele godine inače nalazio kao prvi iznad matične resetke, je u vreme prolećnog razvoja.
Ovaj period dozvoljavanja da matica zaleže i u drugom plodisnom RV nastavku je sve dotle
dok se leglo ne razvije na oko 12 ramova legla u dva gornja plodišna nastavka a najdalje
do 15 – ak dana pre početka cvetanja bagrema ( na mom terenu je to oko 20. aprila ) i tada
matica sa svim ramovima sa otvorenim leglom ostaje na podnjači. Krajnji ramovi mogu biti
sa cvetnim prahom i medom. Tada je već obavezno postavljanje matične resetke a iznad nje se
u drugi plodišni nastavak po sredini nastavka postavljaju preostali ramovi sa zatvorenim leglom
a levo i desno prazni izvučeni ramovi ili u krajnjoj nuždi po neka satna osnova. Ako ima i neki
višak ramova sa cvetnim prahom ili medom, oni se postavljaju na krajnjim pozicijama u RV
nastavku.
Preko ovog drugog plodišnog nastavka postavlja se nastavak sa izvučenim saćem koji nisu
korišćeni kao plodišni ramovi. Drugim rečima ti ramovi sa devičanskim saćem će se uvek nalaziti
isključivo samo kao treći, četvrti ( a dao bog ponekad i kao peti nastavak ).
Nakon zatvaranja meda u medišnim nastavcima i njihjovog vrcanja, isti se kao ispražnjeni
vraćaju na svoju RV kosnicu i pčele nastavljaju za novim unosom meda.
Tako ja planiram da radim u narednom periodu.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #9 poslato: Decembar 17, 2010, 22:52:37 »
 Hvala drage kolege.. pomogli su mi vaši komentari na moju poruku.
Hvala još jednom do idućeg puta kad me bude nesto zanimalo. Lp za sve!!
PS: RV košnica ce biti jedna jako zanimljiva avantura za mene .... ;D
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #10 poslato: Decembar 18, 2010, 17:17:01 »
Mene su zbunili neki pcelari koji su savetovali MR na drugom nastavku i probo sam na dve kosnice. Jedno vreme su te kosnice izgledale mnogo bolje(po kolicini pcela)od ostalih i jedna se roila a drugu sam ja razroio.U septembru kada smo pregledali ova koju sam ja razroio (izvadio 4 rama sa leglom i pcelama ) je bila kao i ove sto su imale MR na prvom nastavku(po kolicini pcela) samo sa manje zatvoreni ramova u medistu a ova sto se roila bila je naj slabija po svemu.Ja nisam iskusan da pisem sta treba ili ne treba ali ovako je bilo kod mene i znam zasto.Hvalai i ugodni zimski dani.
« Poslednja izmena: Januar 11, 2011, 23:52:04 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Marko Prcetic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #11 poslato: Decembar 18, 2010, 23:30:01 »
Pozzz .Mene kao pocetnika  koji sam zazimio devet kosnica u dva nastavka  a pet kosnica  sa dva nastavka ali sa sest ramova u prvom nastavku i osam u drugom ,sta ,kada i kojim intezitetom da vrsim prolecno prihranjivanje i kada da dodajem treci  i cetvrti nastavak i satne osnove.Hrane u kosnicama trenutno imam oko 12 do 15 kg.Hvala unapred  i pocnite ako moze ispocetka  od naseljavanja rojeva do cetvtog nastavka .voleo bi da se ukljuce u pricu i drugi pcelari a ne samo gos.Voja . ;DNjega cemo zvati na telefon ako zabrljamo  i ako nam nesto nije jasno sto smo procitali ali iskustva drugih pcelara treba da citamo ovde i koristimo njihova iskustva .   

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #12 poslato: Decembar 18, 2010, 23:54:06 »
Pozzz .Mene kao pocetnika  koji sam zazimio devet kosnica u dva nastavka  a pet kosnica  sa dva nastavka ali sa sest ramova u prvom nastavku i osam u drugom ,sta ,kada i kojim intezitetom da vrsim prolecno prihranjivanje i kada da dodajem treci  i cetvrti nastavak i satne osnove.Hrane u kosnicama trenutno imam oko 12 do 15 kg.Hvala unapred  i pocnite ako moze ispocetka  od naseljavanja rojeva do cetvtog nastavka .voleo bi da se ukljuce u pricu i drugi pcelari a ne samo gos.Voja . ;DNjega cemo zvati na telefon ako zabrljamo  i ako nam nesto nije jasno sto smo procitali ali iskustva drugih pcelara treba da citamo ovde i koristimo njihova iskustva .   
Dragi moj Marko, otvorićemo temu o prolećnom razvoju pčelinjih zajednica.
Pa i temu "priprema pčelinjih društava u RV košnicama za bagremovu pašu", pa ćemo dragi prijatelju sve polako da obrađujemo.
A ja sam tu svakako, pored ostalih iskusih kolega za sve nejasnoće oko RV košnica, naravno ako znamo da ih rešimo.  ;)
 
Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #13 poslato: Decembar 19, 2010, 18:14:26 »
Pozzz .Mene kao pocetnika  koji sam zazimio devet kosnica u dva nastavka  a pet kosnica  sa dva nastavka ali sa sest ramova u prvom nastavku i osam u drugom ,sta ,kada i kojim intezitetom da vrsim prolecno prihranjivanje i kada da dodajem treci  i cetvrti nastavak i satne osnove.Hrane u kosnicama trenutno imam oko 12 do 15 kg.Hvala unapred  i pocnite ako moze ispocetka  od naseljavanja rojeva do cetvtog nastavka .voleo bi da se ukljuce u pricu i drugi pcelari a ne samo gos.Voja . ;DNjega cemo zvati na telefon ako zabrljamo  i ako nam nesto nije jasno sto smo procitali ali iskustva drugih pcelara treba da citamo ovde i koristimo njihova iskustva .   
Kolega Marko
Ako je pčelar koji počinje da radi sa košnicama Rodne voje ( ili pak Eko voje ) tokom ove godine vodio računa o dva najvažnija detalja u radu sa RV kosnicama
1.Pravilna upotreba matična rešetke
2.Uspešna borba protiv varoe
onda može biti spokojan za brz prolećni razvoj svojih društava.
Da podjem prvo od matične rešetke.
Ja matičnu rešetku upotrebljavam u fazi kada se društvo s proleća razvije na oko 12 punih ramova
legla i samo tada ( JEDNOM U TOKU GODINE ) vršim otvaranje plodišnih nastavaka. Tada
vršim preslaganje ramova sa leglom, kako sam u nekoj od tema već obasnjavao, i tada se na
prvi normalni plodišni nastavak visine 20 cm postavlja ram sa matičnom rešetkom i letom na toj
rešetki. Preko matične rešetke postavljam drugi plodisni nastavak sa ostatkom sadržine (zatvoreno leglo, cvetni prah, med i eventualno ram sa satnom osnovom ).
Na ovaj nastavak dolaze medišni nastavci. Posle svih glavnih paša ( naravno ako ih ima: bagrem,
livade, lipa i suncokret ) i skidanja nastavaka sa medom i vraćanja ispražnjenih nastavaka ponovo
na mesta medišnih nastavaka, plodište ne prosirujem vadjenjima ramova sa leglom.
Pošto ja stacionarno pčelarim i posle livadske paše skoro da nemam neke izdašnije nove paše,
ja skidanje matičnih rešetki ne vršim skoro do pred kraj meseca septembra. U tom periodu pčelinje
drustvo će samo bez moje dodatne intervencije skupiti dovoljne količine hrane do dolaska proleća.
Društvo koje samo skupi nastavak hrane iznad matične rešetke ( oko 20 kg. minimum ) završilo
je ceo posao bez potrebe da pčelar mora da dodatno priprema pčele hranom za povećanje zimnice.
Kod drugog bitnog elementa VAROE koju ponekad nesvesno posmatramo kao „ lako ćemo sa
njom '' treba se sa njom boriti tokom godine i u vreme kada to treba na načine o kojima će biti
pisano i na drugim temama.
Znači, da rezimiram, drustvo očisćeno od varoe i spremljeno sa nastavkom punim hrane nad sobom
dočekaće orno početak proleća i u narednoj godini doneti solidne prinose.
O ostalim aktivnostima oko pripreme za uzimljavanje biće govora i u drugim temama.
Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #14 poslato: Januar 08, 2011, 13:30:15 »
sava mitic

prvi normalni plodišni nastavak visine 20 cm postavlja ram sa matičnom rešetkom i letom na toj
rešetki. Preko matične rešetke postavljam drugi plodisni nastavak sa ostatkom sadržine (zatvoreno leglo, cvetni prah, med i eventualno ram sa satnom osnovom ).



Sta bi se desilo kada bi prvi na podnjaci bio ovaj drugi plodisni nastavak pa maticna resetka pa prvi plodisni nastavak pa maticna resetka pa medisni nastavci u toku pasne sezone?  ???
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E