Autor Tema: Dodavanje zrelih maticnjaka  (Pročitano 22513 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Dodavanje zrelih maticnjaka
« poslato: Februar 10, 2015, 20:09:45 »
Postovanje kolege,
Zanima me da li bi se ovde mogle objasniti metode stavljanja zrelih maticnjaka u novoformirane rojeve.....
toliko za sada
s postovanjem
Dejan

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #1 poslato: Februar 13, 2015, 09:32:21 »
Bilo bi dobro konkretizirati pitanje,koji maticnjaci?-dali rojevi ,prisiljni jenter.....

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #2 poslato: Februar 14, 2015, 14:38:38 »
Bilo bi dobro konkretizirati pitanje,koji maticnjaci?-dali rojevi ,prisiljni jenter.....

Postovanje kolega Blagoja
Naime radi se o tome da bih ove sezone probao raditi proizvodnju matica putem Milerove metode. Pa me zanima kako se postavljaju maticnjaci (koji se isecaju) na ramove u novoformirane rojeve?
Znaci zanima me na koji se nacin maticnjaci dodavaju u nove rojeve?
Eto toliko za sada
s postovanjem
Dejan
apatin

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #3 poslato: Februar 14, 2015, 18:01:22 »
Kolega Dejo, i ja sam nekada kao i ti danas znao Milerov metod (kao i druge metode) proizvodnje matica a nisam imao dovoljno iskustva sa dodavanjem matičnjaka. Zalepiš matičnjak između satonoša tako da vosak (krajičak od matičnjaka) pritisneš i zalepiš za jednu satonošu, tamo gde ima više mesta između tih satonoša da bi u taj slobodan prostor mogao da stane matičnjak. Postavlja se iznad legla malo bliže prednjem delu. Znači ne mora da bude striktno na sredini iznad legla nego može i malo napred ali uglavnom iznad legla. Matičnjak treba da je okrenut prema dole i da ima dovoljno prostora za izlazak mlade matice. To je vrlo jednostavno. Pozdrav svima... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #4 poslato: Februar 14, 2015, 20:00:28 »
Bilo bi dobro konkretizirati pitanje,koji maticnjaci?-dali rojevi ,prisiljni jenter.....
   Mislim da bi trebalo odgovoriti ,kada su matičnjaci dovoljno zreli za dodavanje novoformiranim rojevima ili oplpdnjacima.Matičnjaci se zatvaraju osmog dana ,a dodaju se novoformiranim rojevima četrnaestog dana.Ovo se odnosi na proizvodnju matica kontrolisanim metodama proizvodnje.Kako da odredimo ili da znamo koliko su stari zatvoreni matičnjaci ako na  takve matičnjake naiđemo prilikom pregleda košnice.Ukoliko naiđemo na zatvorene rojeve matičnjake i čekamo četrnaesti dan,verovatno da ćemo ostati bez pčela iz te košnice jel će roj napustiti košnicu nakon dva do tri dana po zatvaranju matičnjaka.Ukoliko matičnjake isečemo pre njihove zrelosti(pre četrnaestog dana) postoji mogućnost da matica ugine u matičnjaku.
   Molim iskusne pčelare da pojasne kada,kako i pri kojoj temperaturi možemo isecati matičnjake i koliko dug ih možemo držati izvan pčelinje zajednice pre dodavanja oplodnjacima ili budućim rojevima.Interesuje me koliko najduže može da traje presađivanje larvi?
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #5 poslato: Februar 14, 2015, 20:33:05 »
Hajde da kažem koju reč:

1. Nikada roj ne izlazi dok ne izađe više mladih matica iz matičnjaka.
2. Po izgledu matičnjaka može se zaključiti koliko je star matičnjak i kada će izaći mlada matica.
3.Matičnjaci se ne zatvaraju uvek osmog dana, to zavisi od mnogo faktora. Zatvaraju se od petog do jedanaestog dana.
4.Najbolje je matičnjake dodavati poslednji dan pre izlaska mladih matica a najbolje nekoliko sati pre izlaska.
5.Postoji i kontrolisani način proizvodnje rojevih matičnjaka itd... itd..

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #6 poslato: Februar 14, 2015, 22:58:34 »
Bilo bi dobro konkretizirati pitanje,koji maticnjaci?-dali rojevi ,prisiljni jenter.....

Postovanje kolega Blagoja
Naime radi se o tome da bih ove sezone probao raditi proizvodnju matica putem Milerove metode. Pa me zanima kako se postavljaju maticnjaci (koji se isecaju) na ramove u novoformirane rojeve?
Znaci zanima me na koji se nacin maticnjaci dodavaju u nove rojeve?
Eto toliko za sada
s postovanjem
Dejan
apatin


Дејане,у принципу ја не радим Милерову методу,веќ пресаѓивање са к.иглом!
Али,потрудиќу се да објасним мој начин исецања и додавање зрелих матичњака тихе смене,јер по мени они су најбољи матичњаци
а и матице излежене од тих матичњака,у принципу радња је иста и са Милеровом методом,само што је мало теже исецање матичњака.
Као прво,мора се знати Биологија пчела,и то солидно за рад и узгој  Матица,то је основно,без тога се не може!
Да би пресадили веќ готове/затворене/зреле матичњаке,морамо имати веќ спремљене оплодњаке,нуклеусе,друштва за пријем тих матичњака
описаќу начин који по мени је најбољи за пријем матичњака.
Разројавањем друштва,вадим по један рам са пчелама на њему са затвореним леглом,по могуќности да пчеле излазе/раѓају из рама,ал ипак да нема,ил
да има веома мало јаја ил отвореног легла уопште у ќелије рама!Други рам је мед и перга,како ко и ако нема,онда се додаје обавезно погача ил хранилица са сирупом.
Оставим тако 2-3-4 дана,ако има повучено присиљне матичњаке,порушим,и затворим,следеќег дана исецам/распореѓујем зреле матичњаке у оплодњацима.
Пријем није и сада 100% загарантован,ал 90% је мени довољан пријем матичњака и увек неки поруше због тога што хоќе своју/из свог легла матицу,па почну поново присиљни матичњак/ке уколико имају отворено легло,по неки приме матичњак и завршен посао!
Матичњаке,које ја одгајам,обично распоредим све,јер овом методом ако приметим да по неки не напредује,значи није нешто у реду,и одмах склањам веќ 3-4 дана после пресашивања.
Исто је и са Милеровом методом,сасвим је довољно да матичњак буде 2см дуг,и 12-13мм ширина и можеш га исецати и стављати у оплодњаке.
Има више начина како пресадити онако природни матичњак,без заптивача,без штичица,пластике и т.д,по мени је набоље исечи матичњак около на веќу раздаљину,да би могао
пригњечити га изнад легла,у празне ќелије на раму у оплодњаку са леглом,(онако како је Воја саветовао).
Ја би ти препоручио да баталиш Милерову методу,и ухватиш се са пресаѓивањем ларви,лакше и брже,једноставније је!
поздрав

Van mreže Nikola Milenkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vranovo
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #7 poslato: Februar 15, 2015, 20:07:25 »
Postovanje svima,

Hteo bih da pitam kao pocetnik, da li i na koji nacin moze da se odredi starost maticnjacima (u mom slucaju rojdbenih)? Znam da je moguce odrediti starost na osnovu spoljasnjeg izgleda ali me interesuje na sta treba obratiti paznju prilikom odredjivanja starosti maticnjaka. Potrosio sam dosta vremena tragajuci za odgovorom ali o tome nigde nisam uspeo da pronadjem objasnjeno kako je moguce odrediti starost, osim slucaja kada su matice skoro spremne da izadju, pa se promeni boja "poklopcica" koji otvaraju kada izlaze.

Hvala unapred

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2015, 23:30:42 »
Postovane kolege,
Puno hvala na odgovorima. Ako ima jos nekih resenja, bilo bi dobro da se ovde izloze....
s postovanjem

Van mreže Nikola Pejic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Dodavanje zrelih maticnjaka
« Odgovor #9 poslato: April 26, 2020, 14:33:43 »
Zbog toga sto nisam nasao slicnu temu pitam ovde, sta mislite o dodavanju neoplodjenih (tek izlezenih) matica u rojeve(oplodnjake), naravno zajednice bi bile obezmaticene par dana pre i bez otvorenog legla.?