Autor Tema: Pčelinjak "Homolje"  (Pročitano 6192 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #45 poslato: Maj 12, 2023, 23:52:14 »
Primljeno k znanju. Hvala gosn Vojo za savete i uključenje u temu.

Ne znam da li je mesto, ali mislim da nije loše i ovde razraditi ovu započetu temu. Ako mislite da je treba razraditi na drugom mestu, premestiću je tamo gde kažete, možda u "Pčelarenje RV".

Zašto je bolje ostaviti ramove sa hranom i samo satne osnove u 1. nastavak(ispod matične rešetke), a gore podići izgrađene ramove? Da li je to bolje za uslove ove godine ili je to inače bolje?
Ja bih imao neki odgovor na ovo pitanje, ali me interesuje šta Vi imate da kažete i ostale iskusne kolege. Mislim da bez pitanja "zašto?" nećemo napredovati ni u čemu.

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #46 poslato: Maj 14, 2023, 13:45:00 »
Боље је зато да нам се стари мед не би мешао са новим медом, који ћемо можда изврцати као сортни и боље је да остане доле како би се смањио плодишни простор.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #47 poslato: Maj 14, 2023, 23:49:48 »
..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #48 poslato: Maj 25, 2023, 23:11:23 »
Боље је зато да нам се стари мед не би мешао са новим медом, који ћемо можда изврцати као сортни и боље је да остане доле како би се смањио плодишни простор.
Поздрав...

Nisam siguran da sam razumeo drugi deo poruke. Mislite na smanjenje plodišnog prostora u smislu smanjenja broja slobodnih ćelija koje bi matica zalegala?
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #49 poslato: Jun 13, 2023, 01:01:37 »
U petak, 9. 6., obišao sam pčelinjak radi utvrđivanja stanja sa količinom meda u košnicama. S obzirom na uslove, od 3 RV, jedna je bila slabija i pre bagremove paše, legla ima u njoj, možda su premenile maticu? Druge dve su napunile po ceo nastavak, ali, na moje čuđenje, pored nepoklopljenog meda ima pregršt polena i perge. Uverio sam se da matice nisu prošle u drugi nastavak, te ne znam zbog čega su pčele lagerovale toliku količinu polena u medišni nastavak. Pretpostavljam da je polena bilo u izobilju od bagrema, ali da bagrem nije medio, te su sakupljale šta su imale, nisam siguran da ispravno razmišljam...

U jednoj jačoj košnici sam u medišnom nastavku, na jednom od središnjih ramova, na satonoši, zatekao jedan i jedini, vrlo lep matičnjak, koji je bio prazan kada sam vršio pregled. Nisam siguran da li je samo izgrađen ili se odatle izlegla matica. Baš mi je zbunjujuća situacija, budući da do sada nisam nailazio na usamljene matičnjake, vrlo lepo formirane i to još u medištvu, neposredno posle bagremove paše, a nigde drugde legla nema u tom nastvku, dakle, matica nije prošla iz plodišta... Da li su, pčele, možda, prene iz plodišta jaje u novoformirani matičnjak, o čemu je reč?
Med ne planiram da vrcam, vidim da nas očekuje vrlo nestabilno i kišovito vreme, pa ću taj med ostaviti pčelama. Ako bude bilo livadskog meda, odlično, ako ne, imaće kvalitetnu hranu za zimovanje.

Razmišljao sam i o razrojavanju, ali mislim da to, trenutno, nije dobra opcija.

Vreme je da se razmišlja o zazimljavanju, jer ne planiram da selim košnice, a u tom pravcu sam preduzeo prvi korak u vidu tretiranja Brstivarom dimnim topom.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #50 poslato: Februar 24, 2024, 15:25:31 »
Drage kolege,

Javljam se posle duže pauze i nadam se da vas sve zatičem u dobrom zdravlju. Razloga za duže odsustvo, kako sa foruma, tako i u brizi o košnicama, je mnogo, a uglavnom su lične prirode i tiču se krupnih i prelaznih perioda u životu, kao što je završetak studija, organizovanje svadbe i zaposlenje.

No, da se vratimo pčelarstvu. I na ovom polju sam preduzeo veliki korak te sam odlučio da sa pčelarenjem nastavim u ravničarskom kraju, bliže mestu mog stanovanja, konkretno na obali Morave, u selu Dragovac. Tamo sam, 22.2. kasno uveče, preselio 2 RV košnice koje su preživele zimu. 1 RV je stradala kao i 1 DB 10 i 1 DB 12. Dakle, od ukupno 7 košnica, 3 su nastradale, 2 sam preselio u Dragovac, a 2 DB košnice sam poklonio prijatelju koji je počeo da se bavim pčelarstvom proletos. U nastradalim košnicama je bilo vrlo malo ili nije bilo uopšte mrtvih pčela. U DB košnicama i pored ostavljenih polumedišta sa medom, ramovi su potpuno prazni, nije bilo ni pčela ni hrane.

Da sumiram radove na zazimljavanju. Med iz RV košnica ove sezone nisam vrcao, već sam ga ostavio društvima kako bi imala sigurniju zimu, što se ispostavilo kao dobar potez. Što se tiče tretmana protiv varoe, koristio sam Brstvar od 6.9.2023. do 26.9.2023. svaki drugi dan. Oko tih tretiranja mi je pomogao prijatelj iz Kučeva, a za druge vrste tretmana nisam imao ni vremena ni sredstava.


Moglo bi se reći da krećem iz pozitivne nule, s obzirom na sve okolnosti. Planiram da nastavim rad samo sa RV košnicama.
Plan za predstojeću sezonu mi je da ova dva društva utrostručim pomoću Vojinog metoda umnožavanja društava, kako bih sledeću sezonu počeo sa 6 košnica.

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #51 poslato: Mart 05, 2024, 12:42:08 »
U subotu, 2.3.2024. izvršio sam prvi prolećni pregled društava. Vreme se popodne poboljšalo, bilo je sunčano, ali vetrovito i hladnjikavo.

Stanjem sam, s obzirom na okolnosti, zadovoljan.
Obe košnice imaju legla na 4-5 ramova, hrane imaju na nekoliko ramova, s tim da ima i unosa nektera od dženarike, a ima i dovoljnih količina polena i perge. U jačoj ima 8-9 ulica pčela, dok u slabijoj ima 6-7 ulica.
Budući da su mi košnice na svega 10min od kuće, rad je mnogo olakšan, te sam im od preseljenja već dao dve ture sirupa 1:1, a planiram i danas i ovih dana da ih prihranjujem sirupom.

Nogare za nova postolja su stigle, ovih dana kupujem šipke i farbu i ulazim u novu sezonu spreman za umnožavanje broja društava.

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #52 poslato: Mart 13, 2024, 10:46:53 »
Umnožavanje pčelinjih društava ove godine planiram da uradim na sledeći način:

1. Sačekaću da se košnice koje razrojavam razviju na 10 rama legla, zatim ću im oduzeti ram sa maticom i još dva rama sa  najstarijim, zatvorenim leglom i dva rama sa hranom. Istrešću i dva rama mladih pčela u novi roj. To bi ove godine trebalo biti oko 15. aprila, možda i pre.

2. Novi roj ću premestiti na predviđeno mesto za njega i prihranjivati sirupom 5-7 dana, dok ne dobije izletnice.

3. Nakon ovih 5-7 dana (oko 22. aprila) glavno društvo koje razrojavam, budući da je ostalo bez matice, već je povuklo matičnjake i proširilo leglo. Tada ću porušiti samo zatvorene matičnjake. Nakon 5-6 dana jedan ram sa zatvorenim matičnjacima, dva rama sa zatvorenim leglom i dva rana sa hranom ću uzeti iz glavne košnice, istrešću dva rama mladih pčela i formiraću još jedan roj koji ću prihranjivati 5-7 dana, dok će drugi ram(ovi) sa matičnjacima ostati u glavnom društvo koje će sebi odnegovati novu maticu.

4. U razgovoru sa g. Goranom Rakovcem, pretpostavili smo da će bagrem ove godine cvetati oko 25. aprila u našim krajevima oko V. Morave, što znači da bih iz glavnog društva koje razrojavam, u jeku bagrema (oko 29. aprila), formirao i treći roj na isti način kao i prethodna dva.

Ovo su opisani radovi za dve košnice, dakle, planiram da učetvorostručim pčelinjak do početka maja meseca, čime ću imati sasvim dovoljno vremena da ih pravilno spremim za zimovanje i u sledeću sezonu uđem sa 8 RV društava. Ako budem uspeo da sprovedem ovaj plan u delo, sledeće sezone planiram da dupliram pčelinjak ili da imam do 20 košnica. Mislim da bi ovo bio optimum za moje uslove - vreme i trud koji bih mogao da posvetim pčelama, a da, pritom, ne gubim ni ja, ni pčele.

Molim kolege za kritike i sugestije. Hvala!


Srdačan pozdrav svima.


P. S. Nadam se da nisam preopteretio ovu temu ovim detaljnijim izlaganjem. Za slučaj da jesam, svakako ću ovo objaviti i na temi mog pčelinjaka, tako da se ova poruka može obrisati, za slučaj da nije za ovu temu.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #53 poslato: Mart 18, 2024, 11:25:52 »
U petak 15. 3. pregledana oba društva, vreme sunčano i toplo.
Jedno društvo, jače, sa 7 r. l., a drugo sa 5. r. l. Izvršio sam izjednačavanje jačine društava, te su sada oba društva na po 6 r. l.
Hrane i unosa nektara ima, kao i polena u dovoljnim količinama.
Jačem društvu dodate 3 s. o., na krajevima legla i sredinu legla.
Danas i narednih dana planiram da ih prihranjujem sa manjim količinama sirupa 1:1, kako bih podstakao razvoj i potrošnju zimskih zaliha.

Vreme je jutros bilo strašno oblačno i hladno, sada se polako razvedrava.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #54 poslato: Mart 18, 2024, 11:50:24 »



Јоване опет импровизујеш на штету и себи и пчелама.

Као прво зашто си вршио изједначавање јачине друштава ? И оно са 5 рамова легла је сасвим добро и многи би га пожелели. Ова радња ти је била потпуно беспотребна . У сваком случају више ће да шкоди него да користи. Али ајде то се и може прогутати. Таман си од пролећа лепо кренуо са добрим друштвима а ти ... ???


Као друго у то назови јаче друштво си додао 3 сатне основе од којих једну у центар легла. Лошију ствар ниси могао да смислиш и урадиш у овом тренутку. Гладај календар - средина је марта месеца . Цепање легла је увек под знаком питања а сада у овом тренутку катастрофално. Осим што си легло поцепао по средини истовремено си га са обе стране одвојио од хране јер си ставио сатне основе са обе стране легла. Најкраће речено страшно. То је као да си пчеле послао на гиљотину. При свему томе жалиш се да је од јутрос хладно. Осим календара гледај мало и прогнозу.


П.С.


Извини на мало оштријим речима али веруј ми да су оне и превише благе јер си од свих могућих опција које постоје ти изабрао најгору.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #55 poslato: Mart 18, 2024, 12:48:10 »
Rezoni su mi bili sledeći.

Izjednačavanje sam izvršio kako bih imao društva jednake snage i kako bi se ravnomerno razvijala.

Na osnovu prognoze sa sajta RHMZ vidim da nam slede toplo vreme i raniji razvoj prirode, a time i pčelinjih društava, te sam mislio da je vreme za dodavanje satnih osnova.
Trenutna temperatura je 14 stepeni i sunčano je.
Pčela ima na oko 12-14 ulica.

Nema razloga da se izvinjavate, to je sve na moju korist i napredovanje. Hvala Vam na kritici.

Greške ću već danas ispraviti, a šta mislite da je bilo najbolje uraditi?

Srdačan pozdrav.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #56 poslato: Mart 18, 2024, 12:58:56 »



Избаци сатне основе. За њих је још рано. Легло састави да буде компактно. Из резерве ( знам да је имаш ) додај изграђене тамније рамове са радиличким ћелијама уместо сатних основа да матица име где даље да ради. Не чепркај по кошници нареде две недеље док не процвета јабука и трешња ( ове две воћке дају доста нектара ) па онда види снагу друштва да се одлучиш шта даље да радиш.
Сада ти је пчелињак на пар минута од куће али то не значи да сваки дан треба да завирујеш шта је унутра.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #57 poslato: Mart 18, 2024, 14:14:19 »



Погледај тему " Техника пчеларења је примерена условима ... ". Два мајстора овог форума , Воја и Шошић су ту написали све што треба. За почетак је довољно погледати уводно јављање Шошића при отварању теме. Писао је 04.априла па упореди његово писање и препоруке са својим радом.
Поздрав добар си ти дечко и исправићеш све на време.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #58 poslato: Mart 19, 2024, 11:04:02 »
Hvala, Gorane, na kritikama i savetima!

Dakle, katastrofalne greške su ispravljene. Izvađene sve satne osnove, leglo vraćeno u prvobitan položaj na sredinu košnice, s tim da sam sa jedne strane legla dodao prazan izgrađen ram kako bi matica mogla neometano da nastavi sa radom, nakon kojeg je poslednji ram sa hranom. Sa druge strane legla sam ostavio prelep ram sa hranom, medom, nektarom i polenom.

Rapored ramova u obe košnice je sledeći: 6 r. l. u sredini, sa leve strane dva rama hrane, sa desne strane, jedan stari izgrađen ram i ram sa hranom.

Kakvo bih odlično društvo upropastio da im nisam izvadio pogrešno dodane satne osnove, a zaveden malo ranijim buđenjem prirode i sunčanim vremenom, bojeći se da ne zakasnim sa radovima. Svakako je naučena važna lekcija...

Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #59 poslato: Mart 19, 2024, 12:35:43 »



Стрпљен - спашен .
Сада си све урадио како треба. Видиш и сам да је ноћас температура једва прешла нула степени. Када гледаш температуру пратиш и дневни максимум и дневни минимум. У ово доба године ноћи су још увек хладне и пчеле преко ноћи изнова формирају клубе и греју легло. Зато га  не разбијај ни по коју цену. Нашим интервенцијама пчелама треба да олакшамо а не отежавамо рад. Осим тога још увек нема великог прилива нектара из природе па и храна треба да им буде близу . Када процветају јабука и трешња биће више нектара јер оне добро меде. Не жури јер је пчеларсво маратон а не трка на 100 метара.


Изчитај ону тему коју сам ти јуче препоручио. Тамо има много паметно речених и што је најважније и објашњених ствари. Када ти неко каже шта да радиш обавезно питај зашто то треба да се уради ? Свако зашто има и своје зато.