Autor Tema: Košnica Ivana Brndušića  (Pročitano 47527 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #30 poslato: Septembar 04, 2012, 15:23:40 »
Dali si ti ove košnice pravio od brodskog poda (onog sa pijace) ?

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #31 poslato: Septembar 04, 2012, 16:14:36 »
Nije sa pijaca već sa nekog stovarišta. Skupo je al sam bio u cajtnotu. Pošto nemam mašine samo jedan mali cirkular a nisam imao ni suvu dasku. 1,8 kvadrata 2000 dinara a izlazilo mi 5 nastavaka. Sad ću da naručim čamovu dasku pa da se suši do proleća.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #32 poslato: Septembar 05, 2012, 14:55:41 »
Esade  stari druže
Jes kod tebe i kod Vas su dani kraći ali za toliko su kod mene duži i stiže nam proleće.
Danas  mi je izašla prva matica u mojim nukleusima ovde na NZ a počinjemo sa proizvodnjom matica , tj. počeli smo.
Šta da kažem o mojoj košnici , jedino ću reći da spremam da postavim kako se pravi i kako izgleda.
Ništa posenbo DB sa 12 rama je četvrtasta košnica pa sam ja zadržao to četvrtasto ali sa devet rama i to po vertikali što joj daje snagu i prostor .
Nisam je forsirao i ne forsiram je jer nema svako mogućnost da je napravi a pogotovu ramovi su van standarda a standard je standard.
Pčele su sa njom postigle najveću temperaturu što je gledano teoretski na svom mestu, dugački ramovi ne odnose kao kraći temperaturu a i ne donose kada je vruće napolju.
Ima dosta pčelara koji imaju tako obrnuto ali su kao i sve sa parnim ramovima a moju krase neparni što bih preporučio kao dobro. Ne preporučujem ukrštanje iako ima mogućnost .
Pozdrav svima

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #33 poslato: Septembar 05, 2012, 22:52:38 »
Esade  stari druže
Jes kod tebe i kod Vas su dani kraći ali za toliko su kod mene duži i stiže nam proleće.
Danas  mi je izašla prva matica u mojim nukleusima ovde na NZ a počinjemo sa proizvodnjom matica , tj. počeli smo.
Šta da kažem o mojoj košnici , jedino ću reći da spremam da postavim kako se pravi i kako izgleda.
Ništa posenbo DB sa 12 rama je četvrtasta košnica pa sam ja zadržao to četvrtasto ali sa devet rama i to po vertikali što joj daje snagu i prostor .
Nisam je forsirao i ne forsiram je jer nema svako mogućnost da je napravi a pogotovu ramovi su van standarda a standard je standard.
Pčele su sa njom postigle najveću temperaturu što je gledano teoretski na svom mestu, dugački ramovi ne odnose kao kraći temperaturu a i ne donose kada je vruće napolju.
Ima dosta pčelara koji imaju tako obrnuto ali su kao i sve sa parnim ramovima a moju krase neparni što bih preporučio kao dobro. Ne preporučujem ukrštanje iako ima mogućnost .
Pozdrav svima

Eh, baš dobro što je kod tebe proljeće. Tako ćemo zajedno imati po dva proljeća, ljeta...
Znaš da me zanima tvoj svako način, mislim i druge, pa nam to, ako hoćeš, na svoj način malo opiši i naslikaj.

Svaki standard nekad nije bio standard, dakle - sve se mijenja. Ti to odlično znaš pa da sad ne spominjem Prokopoviča i ostale i sve njihove muke do danas jer to svi znaju pa da ne gnjavim. I, obavezno postavi sve o tvojoj košnici. Nije važno šta ja o njoj znam, puno su važniji oni koji dolaze poslije nas.

Sjećaš li se kad si jednom govorio o sedmoramnoj verziji alpske? Nešto sam prošle godine čačkao, a prije toga 3 godine obrtao i računao, pa sam napravio sedmoramnu, naselio je i zadovoljan sam.

Ove godine su bile nenormalne vrućine i koga god je zanimala ventilacija, mogao je dosta toga provjeriti, testirati... Jedan apsurd: strahovite žege, a pčele NEĆE ventilaciju i propolisom je hitro zatvaraju. Da li to rade protiv sebe ili se mi pravimo pametniji od njih?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #34 poslato: Maj 02, 2013, 14:33:07 »
Snaga ,,malih" košnica.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #35 poslato: Februar 26, 2014, 12:12:04 »
Evo me već tri sata kako sedim na pčelinjaku. Lep i sunčan dan a pčele rade punom parom. Nisam mogao da odolim pa sam na brzinu pogledao onako čisto da zadovoljim svoju znatiželju. Neznam šta da mislim. Da je 1april bilo bi sve u redu. Zatvorenog legla na 4 do 5 ramova (ram 1/2 db rama) i to dve trećine. Hrane ima dovoljno. Po mojoj proceni 7 do 9kg. Primetio sam a možda i grešim da ima sveže unesenog nektara. Moguće da pčele prenose med iz udaljenih delova košnice. Polen donose u ogromnom broju. Nadam se da neće naići neki hladan talas sa velikim minusom. Ako se nastavi ovako lepo vreme ubrzo možda za 10 dana trebaće da se doda treći nastavak.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #36 poslato: Mart 25, 2014, 09:36:03 »
Samo da se prolepša vreme. Jabuka počela da otvara cvetove. Vreme je da se dodaju nastavci. Nije mi prioritet količina već kvalitet, stoga su ramovi bez satne osnove i bez žice. Dva štapića za roštilj vertikalno daju dobru čvrstinu saću. Na satonošu špricem naneta crta voska. Šta će biti videćemo. Ja što sam znao i umeo uradio sam.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #37 poslato: Mart 25, 2014, 10:29:50 »
Samo da se prolepša vreme. Jabuka počela da otvara cvetove. Vreme je da se dodaju nastavci. Nije mi prioritet količina već kvalitet, stoga su ramovi bez satne osnove i bez žice. Dva štapića za roštilj vertikalno daju dobru čvrstinu saću. Na satonošu špricem naneta crta voska. Šta će biti videćemo. Ja što sam znao i umeo uradio sam.

Ne žuri, kiša i snijeg moraju "odigrati" svoje pa taman i u julu.
Drago mi je što su ti društva jaka i što si zadovoljan, mart je sve do prekjuče bio topal, preko 20 stepeni, i realno je da su društva ojačala, ali je tu i martovsko gubljenje starih pčela.
Koja ti je nadmorska visina?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #38 poslato: Mart 25, 2014, 11:59:56 »
I ja bih isto rekao kao Esad.

Dali ti je stvarno crno od pčela u košnici, Miroslave ?
Moguće da je jabuka počela otvarati cvetove ali pčele na mogu da idu u korak sa ovogošnjim razvojem prirode.

Nisam dobro shvatio kako si postavio nastavak. Verovatno ne samo prazne ramove u dodatom nastavku ?

Ono sa štapićima je dobro rešenje ;) . Manje roštilja više kvalitetnog saća i meda.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #39 poslato: Mart 25, 2014, 16:47:14 »
Evo slike ramova.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #40 poslato: Mart 25, 2014, 18:52:32 »
Ja cu morati ove godine u svaku kosnicu postaviti po dva rama sa satnim osnovama a zatim ih kad izgrade pcele razdvajati i ubacivati izmedju ramove bez satnih osnova. Kad ta dva dodju na mesta uz zid kosnice vadicu ih i eliminisati.

Sad su mi dosta saca izvukle kao slovo S - nije mnogo strasno i razmisljam da to ostavim u plodistu i ne diram - ali da zbog vadjenja medista oformim na nacin kako sam rekao...

Sad vidim gde sam ovo stavio ali nema veze - isto za sve kosnice...

Van mreže Милан Делић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Коцељева
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #41 poslato: April 09, 2014, 21:07:45 »
Evo slike ramova.
   Колега Мирославе, јесу ли ови роштиљ штапићи од
   бамбуса?

Van mreže Branko Tešić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Ljeskovac -Bijeljina BiH
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #42 poslato: Avgust 26, 2015, 07:27:51 »
Pozdravljam sve pčelare sa ovog foruma a naročito Ivana Brndušića.
Interesuje me:
Da li će u oktobru Ivan biti prisutan na Beogradskom sajmu i da li će biti izložena košnica IB?
S poštovanjem :D

Van mreže Bojan Ivanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hercegovacka Golesa
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #43 poslato: Septembar 01, 2015, 12:55:45 »
Branko o kom sajmu je rec i kog datuma je.

Van mreže Branko Tešić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Ljeskovac -Bijeljina BiH
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #44 poslato: Septembar 01, 2015, 23:52:05 »
Sajam pčelarstva je početkom oktobra na Tašmajdanskom parku