Autor Tema: kontejneri za RV kosnicu  (Pročitano 123974 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #120 poslato: Avgust 27, 2017, 13:40:16 »
U procesu izrade kontejnera sam pa bih zamolio vlasnike kontejnera da mi kažu svoje mišljenje o bočnim oplatama od lima. Interesuje me da li je bolje da budu šire i da imaju otvore kod leta i nešto iznad ili je ipak bolje da budu uže i da pored poletaljke odnosno leta bude otvoren i ceo nastavak ili čak dva? Nadam se da razumete šta sam pitao?
Isto tako me interesuje kako je rešen kod njih spoj bočne oplate i krova da se ne uvlači voda od padavina pošto su oplate i krov uglavnom kod svih od trapeznog lima.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #121 poslato: Avgust 27, 2017, 23:36:06 »
Evo malo ilustracija. ;)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #122 poslato: Avgust 28, 2017, 06:40:11 »
Kapa dole majkane.....

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #123 poslato: Avgust 28, 2017, 08:06:18 »
Trenutno sam u fazi pregovora za veći kontejner. Razmišljam da si napravim kontejner gdje će bočne oplate moći da se dižu kao tenda. Par mojih kolega imaju skroz otvoreni kontejner bez oplata (samo krov) čak i pod da se napravi kao rešetka da svo smeće pada na zemlju. Rad u kontejneru ima i svojih nedostataka, jedan od njih je premalo svjetla, teško je vidjeti jaje u ćeliji bez pomoći sunca. Također ako se nastave godine sa ovolikim vrućinama ugodnije za raditi je ako je prostor prozračniji. Pitao si dali spuštati oplatu skroz do leta, mislim da je bolje ostaviti malo više prostora zbog pomoćnih leta. Baš iz tog razloga razmišljam da napravim kontejner sa otvarajućim bočnim stranicama jer u tom slučaju mogu postaviti leto u gornjem nastavku (recimo odvojiti staru maticu mrežom)....

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #124 poslato: Avgust 28, 2017, 16:04:18 »
Nenade, a koliko je široka ova oplata kod tebe...deluje mi da je više od pola metra a manje od metra i drugo pitanje kada bi pravio novi kontejner jel bi napravio ovako opet ili bi ipak pustio oplatu i niže?
Antino mišljenje sam video.
Hvala.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #125 poslato: Avgust 28, 2017, 16:11:59 »
Nenade, a koliko je široka ova oplata kod tebe...deluje mi da je više od pola metra a manje od metra i drugo pitanje kada bi pravio novi kontejner jel bi napravio ovako opet ili bi ipak pustio oplatu i niže?
Antino mišljenje sam video.
Hvala.
Jednom je Miloš Šestić izjavio ( ja gledao ) "Ja mislim k'o Pižon." Dakle, mislim kao Anto.
Sad ću da krenem na pčelinjak, pa ću da izmerim, ali odokativno, ne bih rekao da je više od 1/2m.
Pravio bih isto, samo sa tendama, odnosno sa uzdužnim zatvaračima leta, koji se spuste, pa budu kao poletaljke.
Treba ostaviti prostora za leto ( recimo u MR ) iznad prvog nastavka.
Posebnu pažnju obrati na tehničko rešenje zatvaranja leta prilikom seobe. Tu nisam zadovoljan, kako sam izmislio. Rešenje treba da omogući brzo i sigurno zatvaranje, bez sundjera i sličnih gluposti.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #126 poslato: Avgust 28, 2017, 17:06:21 »
               Planiram u toku zime kontejner 32RV...(imam kontejner 32LR-iskustvo od 8 godina))
- Ravan krov (rebrasti lim sa izolacijom). Bez svetlarnika.
- Bočne srane (rebrasti lim bez izolacije ili brocki pod). Pokretna tenda, zaštita od sunca.
- Čeone strane (rebrasti lim sa izolacijom)
- Dvoja vrata (obavezno), verovatno dvokrilna. Sa unutrašnje strane vrata, police za ostavljanje sitnog alata i pribora.
- Pod obložen laminatom.
               Ima dve godine kako koristim okrugle otvore (f30cm) na nastavcima RV, po principu Ivana Brndušića (bez otvora na podnjači). Tako će biti i u kontejneru i to će diktirati visinu oplate (Saša!..)


Ovo sam napisao sebi za podsetnik (a može nekom biti od koristi)  ;) :D [size=78%]         [/size]



Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #127 poslato: Avgust 29, 2017, 08:20:25 »



              Прошле године сам започео а ове завршио контејнер за 44. РВ кошнице. Усе3лио сам доње редове. Величина 5 ,00  x  2,20  x  2,20. И поред кратког времена коришћења нека искуства ипак постоје па ћу их поделити са вама.
              Ширина контејнера - јако битан елемент. Пре изградње сопственог имао сам искуство у раду код пријатеља чији је контејнер широк 2. метра. Било је баш тесно . Један ту и може да ради али двојица поприлично тешко. Гужва , сударање, нервирање. Зато сам мој урадио на 2,20 и мислим да је то пун погодак.
               У односу на класичне на мом контејнеру сам урадио нешто ново. У односу на под подигао сам места за кошнице за 10.цм. Пун погодак. Рад много лакши. Рука се подвуче испод кошнице и онда се лако цела до пола извуче уназад и тако лакше прегледа.
              Висина кошнице - ову ставку су диктирале саме кошнице и оних напред поменутих 10.цм. Висина је 2,20. У оба реда стаје цела РВ са четири наставка и има довољно места за несметан рад.
              Кров - на две је воде . Мислим да је и ово право решење много боље од равног крова. Као прво на крову се не задржава вода од кише а посебно од снега. Осим тога то омогућава и добру вентилацију самог контејнера ( троугао у челу испод крова). Летос и по највећим врућинама није било проблема. Топао ваздух иде горе и излоази испод самог крова. Утисак је да је мања врућина била у контејнеру него на отвореном иако је био стално на сунцу.
              Под - урадио сам га од чамовиг дасака и премазао више пута прерађеним уљем. Јефтино и сигурно да неће бити труљења јере се буквално импрегнирао. Намера ми је да преко дасака поставим линолеум због лакшег чишћења.
              Бочне стране - лим. Доњи ред ко0шница сам оставио тако да су слободна 2,5 наставка. Ово је због помоћних лета. Горњи ред кошница је нешто мањи. Нисам га пунио па у вези тога немам искуства.
              Изолација - нисам је стављао и вероватно и нећу. Испод самих кошница нема пода и ваздух слободно пролази и циркулише. Са оним троуглом испод крова вентилација је одлична а врућина у контејнеру подношљива.
              Постоља за саме кошнице - урађена од " Л " профила са бочних страна. Са предње стране постављен флах који задржава кошницу да не крене напред.
              Компатибилност са ЛР кошницом. Ови " Л " профили су нешто дужи од РВ кошнице. Одговарају ЛР кошници тако да се контејнер може користити и за њу. Ово такође олакшава рад а случају одустанка од пчеларња на овај начин лакше је продати ако може да се користи за два типа кошнице.
              Поставићу слике детаља.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #128 poslato: Avgust 29, 2017, 08:39:12 »



               Ево и слика које илуструју напре написано.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #129 poslato: Avgust 29, 2017, 08:40:19 »
              Под - урадио сам га од чамовиг дасака и премазао више пута прерађеним уљем. Јефтино и сигурно да неће бити труљења јере се буквално импрегнирао. Намера ми је да преко дасака поставим линолеум због лакшег чишћења.
Gorane, ja sam u svoj stavio linoleum i nisam previše zadovoljan. Dok radiš pada dole trunje od voska, propolis, med,... i onda to ne ide metlom i džogerom kako sam mislio nego mora špahtlom, onda špahtla zna zaderati linoleum. Govorili su mi da stavim lim ali ih nisam slušao. Sada čak mislim da je bolje riješenje rešetka tako da sve pada na zemlju

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #130 poslato: Avgust 29, 2017, 08:48:13 »
              Под - урадио сам га од чамовиг дасака и премазао више пута прерађеним уљем. Јефтино и сигурно да неће бити труљења јере се буквално импрегнирао. Намера ми је да преко дасака поставим линолеум због лакшег чишћења.
Gorane, ja sam u svoj stavio linoleum i nisam previše zadovoljan. Dok radiš pada dole trunje od voska, propolis, med,... i onda to ne ide metlom i džogerom kako sam mislio nego mora špahtlom, onda špahtla zna zaderati linoleum. Govorili su mi da stavim lim ali ih nisam slušao. Sada čak mislim da je bolje riješenje rešetka tako da sve pada na zemlju


                Добро је да си ми ово рекао да се не излажем беспотребним трошковима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #131 poslato: Avgust 29, 2017, 09:18:02 »



             Ево и пар најновијих слика од протеклог викенда. На првој слици се види размак између кошница у контејнеру. Рука се може поставити и између кошница. На другој оних 10.цм. за које су кошнице подигнуте од пода.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #132 poslato: Avgust 29, 2017, 16:42:51 »
Ovo sa "odizanjem" donjeg reda košnica od dna sam već predvideo. Što se tiče poda mislim da je ovo sa impregnaicijom dasaka prerađenim uljem najbolje rešenje. Čak što više razmišljam da podne daske ne spajam gusto jednu uz drugu nego da im bridove obradim trapezno i učvrstim u pod tako da u gornjem delu budu sa manjim razmakom a u donjem delu sa većim razmakom što će olakšati da sva prljavština koja nastane na podu kontejnera lako  propadne između dasaka van kontejnera. Ne znam da li sam ovo dobro objasnio tj. da li me razumete ali tako se postavljaju letvice na kavezu za zečeve npr. 
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #133 poslato: Avgust 29, 2017, 17:56:24 »
Gorane, landaraju li tebi košnice levo - desno, prilikom transporta?
Ne vidim dobro, ali, čini mi se da po bočnim stranama ima baš lufta...

Van mreže Čulić Đurđe

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Manđelos
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #134 poslato: Avgust 31, 2017, 15:57:59 »
Да ли је неко скоро правио контејнер за 48 кошница Родна Воја? Занима ме цена материјала за контејнер ако неко мозе да ми одговори јер имам намеру да га направим?