Radovi na pčelinjaku > Praktično pčelarstvo i metode pčelarenja

Tiha smena

(1/8) > >>

Jano Supek:
Kako naterati pčele da vuku matičnjake tihe smene.

Jano Supek:
Molim kolege dali neko zna kako gospodin Čorbić natera pčele da vuku matičnjake tihe smene. Evo mog iskustva: posekao sam krila matici, na jednom ramu napravin rupu i posle izvesnog vremena pčele povukle matičnjak. Mislio sam da je problem rešen. Pored tog matičnjaka pčele povukle još čini mi se, koliko se sećam tri matičnjaka i ćorak. Ispred košnice na travi našao sam roj sa starom maticom posečenih krila a u košnici još svi matičnjaci zatvoreni. Posle toga ništa slično nisam radio, ali jedno iskustvo više.

zivomir gujanicic:
   Битно је када си матици подсекао крила. Да ли је у природи имало услова да се изведе замена матица. Ту мислим добра паша и довољно трутова. Овде има пчелара који ти могу дати подробније. савете. Поздрав

Jano Supek:
Bilo je to koliko se sećam negde krajem maja. Nisam išao na bagrem, čini mi se da je izmrzo. Bilo je to pre jedno ako ne grešim, sedam ili osam godina. Od onda nisam pokušavao nešto slično. Još da dodam, da sam odabrao društvo preko raznih provera da bude ok, da dalje ne dužim. Paše u mom kraju, kada ne idem u šumu na bagrem ima toliko da se pčele lepo razvijaju. Blizu mi je kanal DTD, a polena ima u izobilju od bagremca. Neznam dali postoji neka caka. Kad sam gledao film o Čorbiću primetio sam da on presađuje matičnjak koji još nije zatvoren i nema baš nešto mnogo pčela u košnici.

Jano Supek:
Kolega Živomire, čekam pomoć. Pozdrav

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Poštovani,ako hoćete da vidite sve teme morate se registrovati na forum Košnice Voja. Da bi se registrovali kliknite ovde...
Idi na punu verziju