Autor Tema: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja  (Pročitano 7460 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nikolić Nemanja

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #30 poslato: Jul 16, 2019, 10:57:43 »
Hvala Gorane na lepim željama. Teoretaskog znanja imam i previše, sad ga filtriram kroz praksu, pošto u literaturi nailazim na oprečna mišljenja i puno prepisivanja istih stvari. Bitno je da za sad ne izlazim iz okvira ''biznis'' plana kojeg sam pravio skoro 3 godine, samo što sam počeo sa realizacijom godinu dana ranije... Pozdrav

• Stari član foruma
« Odgovor #31 poslato: Avgust 14, 2019, 21:14:47 »
Rojevi pravljeni 25 juna sparenom maticom, 1 rl, 2 rama hrane i 3 ramova pčela na istom pčelinjaku. Poslužiće za rezervu matica ako dočekaju proleće...

Van mreže Bojan Šušnjar

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
« Odgovor #32 poslato: Avgust 16, 2019, 09:47:22 »
Nemanja očisti ih od varoe i neka imaju dovoljno hrane pa nema razloga da ne dočekaju proljeće.

Ako dobro vidim sa slika to je EV ram. Ja sam zazimljavao EV košnice na jednom nastavku i uspješno su prežiljavale zimu.
Tu je mali problem plitak ram ako su na jednom nastavku jer u njega stane malo hrane pa ih treba paziti preko zime i pomoći ih sa šećerno-mednom pogačom.

Prošle zime sam zazimio dvije matice sa pčelama u stirodurnim oplodnjacima na po 3 EV rama. Bukvalno šaka pčela. Izađoše iz zime ali mi jedna strada u proljeće zbog nedostatka hrane. Moja krivica jer nisam na vrijeme reagovao a leglo kada je krenulo male zalihe su brzo nestale. Svakakve kombinacije su moguće ako se ima volje i vremena.

Pozdrav svima.

• Stari član foruma
« Odgovor #33 poslato: Avgust 16, 2019, 21:50:56 »
Ovo je RV ram,takav je ugao slike pa se cini da je plitak. EV možda naselim sledeće godine prirodnim rojem. Varou sam cistio krajem juna meseca Brstivarom i nije mnogo opadalo. Za neki dan ću još jedan tretman da odradim pa u septembru ide mravlja kiselina. A u medjuvremenu  par košnica ću zadimiti mitakom radi poredjenja.

Van mreže Bojan Šušnjar

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
« Odgovor #34 poslato: Avgust 16, 2019, 22:54:31 »
Ako je RV tim bolje za zimovanje.

Pozdrav...