Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344971 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #135 poslato: Novembar 21, 2014, 10:28:37 »
 
 
                   Pozdrav prijatelji,
 
                   Evo jos par novosti sa pcelinjaka Rakovac. Koliba na pcelinjaku je mala te se postavilo pitanje odlaganja pcelarske opreme.Dosadilo mi je da bluzu,dimilicu i ostali sitan pribor drzim po kesama i torbama i stalno premestam sa mesta na mesto.Zato sam jos na prolece odlucio da napravim jednu ugaonu komodicu koju bi usrafio u ugao kolibe na visini od oko 170-180 santimetara iznad radne povrsine i u njoj drzao sav sitan alat i opremu.Za postavljanje sam izabrao ugao na istocnoj strani te mi se odmah javila ideja da od prednje strane napravim i mali ikonostas obzirom da imam dosta ikona koje inace sakupljam.Receno,osmisljeno i ucinjeno.
                    Majstoru Pavlovicu sam jos na prolece dao otpadne gredice koje su mi ostale od nekih ranijih radova i on ih je majstorski odradio i napravio upravo ono sto sam hteo komodicu - ikonostas.Letos mi je isporucio svoj rad i ja sam ga prefarbao bezbojnom eko farbom koja je ostala od farbanja kosnica a proslog vikenda smo ga i montirali u kolibi. Na vrhu je mesingani grb Srbije a u donjem delu ukrstene ikone Hrista, Bogorodice, sv.Dimitrija i sv.Mihaila.Dimitrije i Mihailo su izabrani jer su to imena mojih sinova.
                     Ikonostas se odlicno uklopio u enterijer cele kolibe tako da sam dobio i lepu i korisnu stvar.Meni se dopada a red je da cujem i Vase misljenje.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #136 poslato: Novembar 21, 2014, 10:59:16 »
Lepo izgleda Gorane,ja bih vrata zastaklio sa staklom u nekoj boji koja se slaze sa podom ili zidovima.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #137 poslato: Novembar 21, 2014, 11:02:19 »
A mozda i stavio malu sijalicu  unutras da svetli i ocrtava krst nocu ;D

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #138 poslato: Decembar 01, 2014, 14:29:17 »
                 Gorane,evo jos slika iz Radovanja te ih ti prokomentarisi.
 
             Pozdrav od Voje.


Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #139 poslato: Decembar 01, 2014, 14:32:10 »
                     Treca nije nesto uspela,pokusacu ponovo.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #140 poslato: Decembar 01, 2014, 16:07:02 »
Војо,
Е сад је успела!  ;D ;D ;D  То се наш пријатељ Горан стопио са радовањском природом  8)  па се зато чини да слика није успела, ма све је то у реду. Битно је да знамо ко је на слици, иако се камуфлирао  ;D 
Лепо момци, а сада чекамо коментаре слика нашег пријатеља (само док изађе из "стелт", мода  ;D )Горана.

Поздрав свима :) ;) :D

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #141 poslato: Decembar 01, 2014, 22:31:44 »
Горане,
Видим припремаш се за проширење стада ако се не варам... Само напред, лепо је дружити се на овај начин.
Година можда није била добра да се омасте бркови, али зато је била доста добра да се прошири пчелињак и да се човек посвети другим активностима на уређењу пчелињака...
Свако добро.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #142 poslato: Decembar 02, 2014, 10:26:59 »
 
 
                 Vojo, hvala na brzom postavljanju slika koje si uslikao kod mene tokom vikenda.Kao sto si i sam video radi se na sve strane.Zadnji je bio trenutak ,zbog pogorsanja vremena, da odradim planirano za ovu godinu.
                 Elem, podsecanja radi, da sumiram protekli vikend.
                 Na komodici - ikonostasu postavljeno staklo na prozorcicima.Spakovan sitan alat i sada je sve na jednom mestu.Staklo ugradio majstor Boban i to gratis.
                 Na ulaznim vratima postavljena metalna resetka.Nije to nepremostiva prepreka za nezeljene posetioce ali ,ako ih ne daj Boze bude, bar ce morati da se pomuce da udju.
                 Drva isecena prosle i ove godine u bagremaru preneta do kolibe.Uz ona vec ranije nacepkana i spakovana daju sigurnost da zima slobodno moze da steze.
                 Najvazniji posao je vadjenje panjeva i spremanje njive za faceliju koja ce biti posejana na prolece.Danas se taj posao zavrsava , kostace poprilicno, ali se to ipak radi jednom za svagda. Ako me vreme jos malo posluzi izvrsicu i rigolovanje zemljista,na prolece facelija za pcele, oko pola hektara, ali i za zelenasko nadjubravanje a onda jedna ozbiljnija plantaza za penzionerske dane . Usput i malo ravnanja samog placa oko kolibe.
                 Voja se osim fotografisanja pokazao i kao dobar kuvar te smo se osladili pasuljem koji je on spremao.Za iduci vikend ugovorena nova poseta uz kiseli kupus za otvaranje zimske sezone.
                 Ni pcele naravno nisu preskocene.Bacili smo ovas poged u nekoliko kosnica i sve su u srednjem - drugom nastavku. Za iduci vikend dogoveren tretman oksalnom. Zadovoljan i drustvom i odradjenim poslom jos samo da se stisnem i da sve odradjeno isplatim do kraja godine.
                 Poseban pozdrav Draganu i Nikoli ,polako ali sigurno stvaram uslove za duze posete. Ima dana druzicemo se jos.               

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #143 poslato: Decembar 02, 2014, 13:02:56 »
Горане,
То су озбиљни радови, а радиш их у право време. Паметно размишљаш и спремаш на време терен, то је прави начин да се временом направи онаква целина која теби одговара. Свака част пријатељу.
Братац, данас је све скупо, а поготово толики посао. Ове године си заиста јуначки ушао у послове. Заврши те радове, па пауза. Боже здравља да нам следећа година буде боља, па ће и пчелињак да почне да привређује, тако да ће ти бити знатно лакше да оствариш своје планове.
Чврст темељ си направио, сада само паметно, стрпљиво и полако.
Све ће дођи на своје место, када човек зна шта хоће и када ради на остварењу тих својих планова.
Пријатељу желим ти сваку срећу  :) 

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #144 poslato: Decembar 02, 2014, 18:11:11 »
Ништа друго него напред у радне победе!
Све најлепше и велики поздрав за другаре у Радовању из Македоније!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #145 poslato: Decembar 08, 2014, 09:33:23 »
 
 
                            Juce odradjen trtman oksalnom. Stanje uglavnom dobro, zadovoljavajuce. Jedna kosnica zazimljena u REV kombinaciji zabrinjavajuca. Nastala je tako sto sam krajem jula  drustvu kod koga se pojavila trutusa najpre dodao novu maticu. Premestio sam ga na novo mesto na pcelinjaku. Posle izvesnog vremena krajem jula sa ovim drustvom sam spojio ovogodisnji kupljeni roj koje je dva puta ostajao bez matice. Od tada je stanje bilo uredno. Prihranjivana je isto kao i ostale kosnice. Bila je od tada u REV kombinaciji- podnjaca,EV nastavak, RV nastavak,EV nastavak i tako je i zazimljena.
                            Prilikom jucerasnjeg tretmana oksalnom stanje je sledece. Vecina pcela je u srednjem RV nastavku u kome ima hrane. Medjutim jedan manji broj pcela je na vrhu gornjeg EV nastavka koji je ostao bez hrane.Pcele su u samom vrhu nastavka odvojene od klubeta koje je formirano u RV nastavku.
                            Molim iskusnije kolege za komentar.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #146 poslato: Decembar 08, 2014, 10:28:59 »
Kolega meni se ovo desilo u LR. dali može u REV, neznam.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #147 poslato: Decembar 17, 2014, 11:46:46 »
 
 
                               Pozdrav prijatelji,
 
              Proteklih par lepih dana iskorisceni za obilazak imanja i pcelinjaka. U nedelju 14.12.prelep dan ,suncano,toplo kao u aprilu. Masovan izlazak pcela na procisni let. Zujalo je i brujalo kao u vreme najbolje pase.Pregledane sve kosnice sa kolegom Rancicem. Stanje dobro,zadovoljavajuce. Onoj jednoj problematicnoj dodata pogaca.
              Obzirom da su na pola pcelinjaka zicane podnjace i one pregledane da se vidi dejstvo oksalne od prosle nedelje.Varoe vrlo malo sporadicno po par komada 5 - 6 osim u jednom ovogodisnjem EV roju gde sam nasao oko 50-tak opalih varoa. Ociscene podnjace i vracene na svoje mesto.
              U vecernjim satima ozicano 20-tak RV ramova i oko 80-90 EV ramova.Svima postavljene i satne osnove tako da spremno ocekujemo prolece.
              Podsadjena leska 5.komada, pregledan pitomi kesten posadjen pre par nedelja.
              Buldozer konacno izasao sa imanja.Svi panjevi povadjeni.Pola odneseno,pola izgurano u susednu parcelu pa na prolece ciscenje i cepanje.Bice dobro i za kotao i za kamin.
              Otoke donesene kod kolibe posecene i deo drva spakovan da ne kisne.Nema zime do zime i od zime.
              Ugovoreno rigolovanje oko 40.ari.Ceka se mraz da traktor ne bi proklizavao.Obzirom na to koliko je bilo panjeva cele zime cu morati da cistim od zila.Bilo kako bilo parcela mora biti spremna za setvu do polovine marta.
               Ako je za vajdu ya sada je dosta. I posla i pisanja.Pozdrav Rakovac.
               

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #148 poslato: Decembar 17, 2014, 13:57:33 »
Добар дан Горане,
Драго ми је да си имао лепо време у недељу. Тај прочисни излет пчела је одличан и у право време је дошао. Радује ме да је стање на твом пчелињаку добро. Рекао бих да си и бројност варое, третманима свео на подношљиву меру и да ће твоја друштва сасвим безбедно и здраво дочекати пролеће. То је резултат доброг рада на пчелињаку, свака част колега.
Размисли колико желиш да прошириш пчелињак са пролећа и полако спремај наставке. Пролеће ће доћи врло брзо, све што се раније припремимо, то боље. Треба размислити и где ставити те нове кошнице, спремити постоља, ма има посла колико год хоћеш.
Већ сам рекао да си јуначки изгурао ову годину и са радовима на пчелињаку и са радовима на имању.
А сада је време за одмор, сасвим си у праву. Додао бих да је време и за дружење ;D


Поздрав пријатељу и чујемо се  :)

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #149 poslato: Decembar 18, 2014, 09:32:44 »
 Jutroosnja magla toliko gusta da ptice idu pjeske ,
 ako se slucajno magla razidje otisao bih do pcelinjaka
 tj pobjegao bih od kuce , ubise me mikseri ,
sjeckalice , blenderi, aspiratori ,kolaci su prikraju
 za Sv Nikolu
pozdrav za sve koji pcelare