Autor Tema: Matica i njenje pratilje  (Pročitano 4606 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marjan Petrovski

• Mladi član foruma
  • **
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skoplje ,selidbeno pcelarenje
Matica i njenje pratilje
« poslato: Novembar 18, 2013, 22:51:43 »

Rad matice u pcelinjoj zajednici i kolicine  legla koja je matica pronjela u mnogome zavisi od broja pcele pratilje koje opsluzivaju    odnosno hrane maticu mlecom , evo nekoliko fotografija o matice i nenjim pratiljama ........

Van mreže stevanovic sveto

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #1 poslato: Maj 13, 2014, 19:43:55 »
Jedna žuta matica koja ima sive pčele...

Van mreže Milomir Mihajlović

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
« Odgovor #2 poslato: Decembar 29, 2014, 13:26:10 »
  Pčele pratilje mogu biti i pratilje koje se dodaju u kavez sa maticom prilikom njenog transportovanja.Broj ovih pčela je 3-5 komada.Prilikom formiranja rojeva,na istom pčelinjaku,dodao sam kavez sa maticom i pratiljama nakon 8 sati od njihovog formiranja stavljajući kavez preko satonoša.Nakon 24 sata od dodavanja matice izvršio sam kontrolu prijema matice i video da matice u kavezu nema i da su pratilje u kavezu  poubijane.Trebalo je da pre dodavanja matice iz kaveza oslobodim pratilje.
    Interesuje me zašto su poubijane pčele pratilje i koliko njihovo prisustvo utiče na prijem matice.U mom slučaju matice su bile prihvaćene.Koliko dugo  matica u kavezu može biti bez pčela pratilja?Postoji tvrdnja iskusnih pčelara da se matica i sama hrani šećerno mednim testom bez pratilja.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Daniloski Blagoja

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
« Odgovor #3 poslato: Decembar 29, 2014, 21:31:48 »
  Pčele pratilje mogu biti i pratilje koje se dodaju u kavez sa maticom prilikom njenog transportovanja.Broj ovih pčela je 3-5 komada.Prilikom formiranja rojeva,na istom pčelinjaku,dodao sam kavez sa maticom i pratiljama nakon 8 sati od njihovog formiranja stavljajući kavez preko satonoša.Nakon 24 sata od dodavanja matice izvršio sam kontrolu prijema matice i video da matice u kavezu nema i da su pratilje u kavezu  poubijane.Trebalo je da pre dodavanja matice iz kaveza oslobodim pratilje.
    Interesuje me zašto su poubijane pčele pratilje i koliko njihovo prisustvo utiče na prijem matice.U mom slučaju matice su bile prihvaćene.Koliko dugo  matica u kavezu može biti bez pčela pratilja?Postoji tvrdnja iskusnih pčelara da se matica i sama hrani šećerno mednim testom bez pratilja.
Пробаќу да објасним онако како размишљам,дакле пчеле пратиље у кафезу су убијене из простог разлога што оне штите матицу од осталих
па су агресивније али су мањина и брзо страдају,чак по нека је са извученом главом са вањске стране низ кафез.

И једна и друга варијанта додавање матице(мислим са и без пратиља у кафез) нема никакву гаранцију да  ќе друштво примити новододату матицу
али неки раде са а неки без пчела у кафезу,ја сам један од оних који раде са пчелама у кафез,остало ми навика кад шаљем матице мушеријама за продају
па тако и за мене обавезно стављам пчеле по 4 комада у кафезу!