Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128474 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #705 poslato: Mart 08, 2024, 15:51:20 »
...
https://www.youtube.com/watch?v=IoQ15rUzacE

Pod naslovom "VIS Vremeplv Vojka..."ima još novih numera...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #706 poslato: Mart 10, 2024, 10:54:39 »
Браво Дуле! Ех како брзо младост прође.  ;)
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #707 poslato: Mart 10, 2024, 17:18:30 »

Данас само гвирнуо и извадио кесе од хране које сам додао, мислим, 29. 02.
Има неке које су хтеле да избаце кесе јер су узеле храну а неке још нису ни пипнуле храну.
Из кошница пријатан мирис уноса, вероватно џанарике.

Чачнуо сам мало више ону што је имала легло, писао сам раније, има легла на пет рамова а на једном раму има десетак трутовских ћелија.

Ето, чудна година, гледао сам неке багреме поред моста и стварно су кренули пупољци.

Данас мало риљао око воћака. Цветала кајсија али много мање него прошле године.

Јуче сам посејао детелину. Другар ми је помогао прошле недеље па ми је мотокултиватором мало обрадио земљу између редова воћа. Та површина је и прилично затрављена и тврда па обрађена земља није дебљине од пет до десет центиметара.
Пала је једна киша довољно да мало додатно опусти грудве па сам некако побацао семе црвене и беле детелине и луцерке.
Нисам могао да чекам април јер је трава већ почела да креће.
Углавном бацио сам семе, прошао импровизованим ваљком од старог бојлера да мало набијем земљу и молим Бога да семе никне.

Видећемо како ће то ићи.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #708 poslato: Mart 22, 2024, 09:39:03 »
Данас су Младенци. Стари кажу да је то преломна тачка у развоју пчелињих заједница. Требало би да се пчеле ''омладе'' у ово време  да крену у ''ново пролеће''.

Ипак ове године је пролеће раније стигло и пчеле увелико раде са природом. Пре неки дан сам предвече само прошао поред пчелињака и видео да пчеле лепезају крилима и избацују ваздух из кошнице а око кошнице ''мирише'' на унос.

Ако сутра буде прилике мало ћу боље погледати кошнице.
Размишљања сам да, пошто немам багрема, пчеле сада не треба пожуривати већ их чак и успоравати. Опет имам у околини пар површина вишње и трешње и да би могло да се скупи мало воћарца.

На лицу места ћу видети шта ћу и како ћу. И да ли ћу. Ако ми се време не буде свидело онда нећу ни отварати кошнице.

Шљива је процветала а и ране крушке.
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #709 poslato: Mart 22, 2024, 09:54:58 »



Зашто успоравати ?
Ако нема багрема у околини има друге паше. Имаш празну амбалажу па раније разрој када достигну потребну снагу.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #710 poslato: Mart 22, 2024, 11:12:11 »

То око успоравања ми је велика дилема. Мислим да се зима још није истутњила и да ће бити ''килаво'' време у априлу. Дај Боже да грешим и да буде топло.

Али ако буде хладно са великом количином легла можда буде проблема у заједницама.
Може тако да се посматра.
 
А може и да се форсира развој и да буде прилично добро време у априлу па да ''полуде'' на багремцу који би опет како је кренула година и он поранио мало.

Пратићемо временски календар и временске прогнозе...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #711 poslato: Mart 22, 2024, 22:54:56 »
Zoki.
Ove godine ću zaokružiti cifru: dvadeset godina pčelarenja.
Sve više uviđam da pčele ne treba (i ne možemo!) niti požurivati niti usporavati...


Možemo, prividno požurivati - na račun kvaliteta..! Bojim se da je to jedna od većih zabluda kojoj su nas teoretičari pogrešno učili.


Želim ti da i Ti omatoriš, a puno ranije shvatiš ovo... ;) :D

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #712 poslato: Mart 23, 2024, 20:44:50 »

Душане, у праву сте, мада ћу ја бити вечити почетник.

Данас сам гледао кошнице и овако још вруће главе могу да напишем да је свака заједница прича за себе. Свака ради онако како јој снага и количина хране коју има дозвољавају. И количина пчела која је опстала од прошле године.

И свака је заједница донела бар један рам свежег меда.

Мало ћу у понедељак о просечној количини легла.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #713 poslato: Mart 24, 2024, 09:26:51 »
Добро је ако имају за себе онолико колико им је дневна потрошња а ако још имају к вишка то је онда одлично. Обзиром да заједнице у овом периоду нису јаке и да су у развоју и 300 - 400 грама укупног уноса би им било довољно.
Ако су долене један рам меда онда им је то вероватно довољно за три, четири или можда и пет дана. Видећемо колико дана сада неће излазити због ове кише и захлађења које је код мене већ почело. Гледам преко интернета јутрос
пада снег у околици Бања Луке.
А баш пре два дана сам говорио да је боље да снег дође сада у марту него у априлу и мају.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #714 poslato: Mart 25, 2024, 09:38:55 »

Хвала Горане, Душане и Војо на саветима и то што пратите шта пишем.

Елем, у суботу сам искористио лепо време да прво изађем мало на Дунав на пецање. Припремио сам једно место које се мање плави при овом пролећном водостају. Нисам се прославио осим пар пешева није се јављала бела риба. Али мало сам се опустио.
Одмах затим са погледао пчеле које су ме одушевиле како су биле мирне и вредне. А није да се нису буниле. Стањем сам презадовољан јер ЕВ просечно имају на 14 рамова легла а РВ кошнице просечно имају легло на 7 рамова. Има две ''слабије'' на 5 и 6 рамова али има и једне на 10 рамова легла.

Хране има довољно и како сам већ писао има новог уноса и свака кошница има најмање један цео рам новог меда који, наравно, није затворен.

Чекам да буде лепо време кад сам слободан да полако радим ограничавање матица код неких кошница. Ако буде лепо време и трешња и вишња које имам у близини буду имали доста нектара биће још уноса.

Али имам и неке комшије које прскају шљиву у цвету па ће и то можда утицати.

Мислим позитивно и надам се најбољем.

После прегледа пчела искористио сам лепо време па сам мало сређивао земљу око воћака и око еводија, керлеутерија и липа које сам посадио. Све то полако напредује јер и зечеви ''помажу'' да саднице брже расту :)

Посејали смо још неке зеленише, кромпир смо ''ушушкли'' испод сламе и агрила и са овом кишицом чекамо да га огреје сунце па да крене да прави кромпириће.
Грашак је изашао из земље као и лука.
Припремили смо леје за краставац и парадајз који полако расте код куће.

Остало ми је још педесетак садница багрема који нисам стигао да посадим и то ће ми бити задатак ове недеље и следећег викенда.

Хвала Господу Богу што ми даје само онолико терета које могу да по(д)несем.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #715 poslato: Mart 25, 2024, 10:03:03 »



Видиш сада и сам да је све у најбољем реду и да си се без преке потребе секирао. Сада си на слатким мукама и можеш да бираш у ком правцу ћеш уредити пчелињак. Све опције о којима си размишљао а о којима смо причали телефоном сада могу да се остваре. Имаш довољно времена да размислиш и да до маја уредиш пчелињак по својој замисли и жељи.
Поздрав.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #716 poslato: Mart 25, 2024, 10:20:43 »
Ух, браво Зоки одлична количина легла, одличан развој код тебе, надам се да ће бити приближно слично и код мојих следећег викенда....

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #717 poslato: Mart 26, 2024, 12:57:54 »

Хвала Милане, ове године је тако како је. Надам се и да ће код тебе да буде добро.
Нека нам живот буде сладак као мед!