Autor Tema: NOZEVOJ u pogači  (Pročitano 7441 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
NOZEVOJ u pogači
« poslato: Januar 23, 2015, 14:33:30 »
Ako baš mora urgentno delovati zimskom prihranom da li i u kojoj srazmeri dodati NOZEVOJ pogačama.Mislim da sam ovaj podatak već negde ranije u nekoj od tema pročitao ali nakon poslednje "rekonstrukcije"foruma ne mogu više da pronađem taj podatak da li je to 3% na 1kg.Mislim da će ovo svakako biti korisna tema i za protivnike i za zagovornike prihrane pogačama.Konkretno u mom slučaju svoja društva sam i jesenas prihranjivao lekovitim sirupom da bi im pojačao rezervu za zimu( jer znamo i sami kakva je godina ostala iza nas)kap njihove rezerve im nisam oduzeo jer su mladi rojevi bili  ali po svemu sudeći i jesen i zima su ne tipični(matice su bar u mom slučaj do vrlo kasno u nekim drustvima zalezale) tako da  početnički strah od nedostatka hrane u ovom i narednom periodu je sve prisutan.I ta dilema, bilo je lepih dana ali se nisam usudio da otvaram i vadim ramove van i pregledam trenutno stanje zaliha.Jedino sto sam uradio je da sam ih orosio Nozevojem preko satonosa drugog nastavka i zatvorio.One su se u jednom elipsastom krugu razmilele preko satonosa  tog drugog nastavka iznad koje dolazi ram hranilica pa krov.Naravno mozda je to neki pokazatelj-signal koji ukazuje na neku "pojavu" a mozda je i samo posledica spoljasnje temp.koja je varirala taj dan i do 14C...Pa su one bile malo aktivnije i izasle iz ulica.Spolja sto se moglo videti je unos polena na pojedinim drustvima i td i td.da vas vise ne zamaram..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ u pogači
« Odgovor #1 poslato: Januar 23, 2015, 23:57:46 »
Darko prijatelju,
Pogače za pčele ne bih nikako dodavao bez preke potrebe. Pre bih otvorio košnicu i pregledao količinu hrane i tek onda po potrebi odlučio se za pogaču. Ako je neka zajednica imala samo 5 kilograma hrane pre dopune zimskih zaliha sa gustim lekovitim sirupom koji se dodaje  od 3 do 5 pa i više litara sirupa u što kraćem periodu, onda smo pre početka oktobra imali najmanje 10 kilograma hrane u košnici-ma. To je sasvim dovoljna količina za 5 meseci mirovanja pčelinjih zajednica to jest period od oktobra do marta. Osim toga ostaje nam još najmanje 5 kg hrane. Tada (u martu) po potrebi treba izjednačiti zajednice sa hranom. Tako da nikako ne vidim potrebu za dodavanjem pogača, naravo ako se košnice ne utopljavaju tokom zime. Ako ipak postoji potreba za pogačama onda se u pogaču dodaje 2-3% Nozevoja. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: NOZEVOJ u pogači
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2015, 08:27:25 »
Hvala Vojo na odgovoru,negde i ja tako razmisljam ali najgore je sto crv sumnje unose članci časopisa i to uglavnom pčelara koji pčelare drugim tipovima kosnica jos kad vam je ovo prvo zimovanje mozete i da zamislite koliku zebnju i nedoumicu probude u vama.Ali evo sad definitivno znamo za sve one koji bi lepo da naprave pogaču za nedaj bože koji je to odnos i to od domaćina ovog foruma LIČNO pa neka svako sam odluci.Licno sto se mene tiče imao sam sigurno veće rezerve od ovoga što ste napisali sjeseni prema tome biće da ovim mojim drustvima nista do marta neće trebati..Hvala veliko,a ostale kolege koje imate sl.nedoumicu sada vam je ova tema na dohvat ruke i ne mucite se da listate komentare.Evo Voja lepo objasnio!HVALA,jos jednom...