Autor Tema: Facelija  (Pročitano 57299 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Facelija
« Odgovor #45 poslato: Jun 18, 2014, 10:37:44 »
izgleda da nije niko

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #46 poslato: Jul 08, 2014, 12:35:43 »
 
 
                     Jeste Dragane.Ima i onih koji su probali.Ja sam jedan od tih. Seme sam kupio od mislim da se zove Zavoda za krmno bilje Krusevac , deset kilograma.Radi se o jos uvek nedeklarisanom semenu i prodali su mi ga u refuzu. Probao sam sa setvom prosle godine i nista nije uspelo.Znas i sam prosla godina je bila susna a facelija koliko citam trazi dosta vode bar dok ne obokora. Prateci vremensku prognozu za ovu godinu odlucio sam da ponovo probam jer je ova godina izrazito kisovita. I probao sam izgleda da cu i uspeti.
                     Do sada sam zasadio na par mesta u istom krugu od 50.ari, stim sto sam posejao izmedju sadnica leske na sledeci nacin :
                     - jedan red izmedju sadnica leske oko 3.ara koji je moguce zalivati,
                     - dva reda izmedju sadnica leske oko 5-6 ari koje se nece zalivati,
                     - ispred same kolibe parce zemlje od oko 30-40 kvadrata koja ce se zalivati malte ne svaki dan po malo.
                     Zemljiste nigde nije tretirano ni sa cim niti je djubreno.
                     Rezultati su sledeci :
                     - prvi eksperiment  posejano pre dve nedelje zaliveno jednom nakon sejanja nakon toga imala kise krenula ali dosta stidljivo,
                     - drugi eksperiment posejano u isto vreme vrlo-vrlo retka,
                     - treci eksperiment posejano prosle nedelje nikla gusta kao cetka.
                     To su prva iskustva. Obzirom da u narednih nekoliko dana prognoziraju kisu,ukoliko bi je bilo kod mene videcu eventualne promene. Sam necu zalivati,osim kod treceg slucaja jer mi sve ovo sluzi kako sam vec i rekao kao eksperiment za ozbiljniju sadnju sledece godine.
                      Ovih dana idem na godisnji odmor te cu posejati jos 5-6 ari koje cu redovno zalivati ujutro i uvece.Zelim da vidim kako ce se ponasati sa sadnjom u ovom periodu. I ovo ce biti eksperiment. Ukoliko bude interesenata obavesticu o rezultatima.
 
 

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Facelija
« Odgovor #47 poslato: Jul 08, 2014, 17:14:36 »
Odlicno Gorane,..sada ces videti kako ce se ponasati na tvom terenu i kako podnosi visoke temperature u Julu i Avgustu i koliko ce pcele posecivati tu sortu koju si ti uzeo. Javi kada procveta kakvi su utisci.

Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #48 poslato: Septembar 29, 2014, 12:53:49 »
 
 
                        Proteklo je podosta vremena te mogu da sazmem rezultate mog letosnjeg eksperimentisanja.Vezujem se za post od 08.jula da bi izlaganje bilo jasnije.
                        Prva sadnja oko 22-23 juna na tri ara ,zaliveno po sadnji par puta,imala kise pa dalje zalivanje njije bilo potrebno ,retko bacena iz ruke nikla ali bila dosta retka u jednom delu ju je nadjacao korov te sam je zbog odrzavanja leske,obzirom da je sejana medjuredno, zatanjirao pocetkom avgusta u vreme precvetavanja.
                        Istovremeno je izvrsena sadnja na 5-6 ari na istoj parceli nije zalivano nije se ni primila,zatanjrano istovremeno kad i prva.
                        Sadnja ispred kolibe na 30-40 kvadrata,izriljana zemlja nadjubrena stajnjakom,redovno zalivana dok nije dobro obokorila,gusta kao cetka.Ova sadnja je izvrsena prvog jula,procvetala je oko 15.avgusta i jos uvek je u cvetu,pcele je obilato koriste. Visine je oko 40-50 santimetra ugusila sav potencijalni korov te sam ovim eksperimentom prezadovoljan.
                         Oko 15.jula sam posadio jos nekih pet ari dobro usitnio zemlju,zagrabuljao i od ove sadnje najvise ocekivao ali od nje nije bilo nista,bas nista.Doduse desetak dana su bile vise nego obimne padavine te kako je parcela na blagoj nizbrdici mislim da je kisa oprala,odnela svo seme.Ipak da se bas nista ne primi nisam ocekivao.
                          Inace zemlja ,osim onog malog parceta ispred kolibe, nije djubrema a inace nije bog zna kakvog kvaliteta 6.klasa.
                          Moj zakljucak je da je neophodno zemlju dobro pripremiti,usitniti,nadjubriti a svaku vecu povrsinu povaljati i uz zalivanje ili kisu dok ne krene uspeh ne bi trebalo da izostane.
                          Semena mi je ostalo vise od polovine kupljenog te necu odustati ni naredne godine stim sto cu ovoga puta sejati na prolece krajem marta ili prvih dana aprila tako da stigne odmah posle bagrema.Ovoga puta cu naravno poucen ovogodisnjim iskustvom preduzeti sve sto je potrebno.
                          Pokusacu da postavim i dve slike one male povrsine ispred kolibe od kojih je prva nekih 15-20 dana nakon sadnje a druga uslikana ovog vikenda.
                         

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Facelija
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 01, 2014, 09:21:24 »
Hvala Gorane na ovim informacijama.

Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 01, 2014, 12:42:33 »
 
 
                 Evo konacno saljem i slike.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #51 poslato: Novembar 07, 2014, 11:49:07 »
 
 
                  Facelija se jos uvek odlicno drzi. Prosle nedelje sam hteo da je zariljam ali je bila toliko puna pcela i sva rascvetala da mi je prosto bilo zao da to ucinim. Veceras putujem na kolibu i zivo me zanima da li se i kako jos drzi.
                   

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: Facelija
« Odgovor #52 poslato: April 06, 2015, 22:06:51 »
Ima li neko od clanova foruma prodati seme facelije.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #53 poslato: April 20, 2015, 11:50:51 »
 
 
                        Јуче бацио семе фацелије испред колибе на истом месту као и прошле године између садница виљемовке која би требала да пророди ове године. Видећемо шта ће испасти сликаћу са истог места кад крене.

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: Facelija
« Odgovor #54 poslato: April 20, 2015, 19:54:45 »
Ima li neko od clanova foruma prodati seme facelije.
[  /quote] 

Evo ti ovaj broj 064/350 49 48  Covek nije sa ovog foruma, ali je korektan. Seme sam dobio u roku od dva dana.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Facelija
« Odgovor #55 poslato: April 20, 2015, 21:53:55 »

 
                        Јуче бацио семе фацелије испред колибе на истом месту као и прошле године између садница виљемовке која би требала да пророди ове године. Видећемо шта ће испасти сликаћу са истог места кад крене.
Druze,lepo ovde kod tebe.
Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #56 poslato: Jun 15, 2015, 12:53:34 »
 
 
              Фацелија засејана 19.априла усликана са истог места као у одговору бр.53.ове теме.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #57 poslato: Jul 07, 2015, 11:23:34 »
 
 
                   Фацелија полако завршава са цветањем. До краја јуна је била у пуном цвету , опседнута пчелама. Овог викенда знатно мање посећена у прецветавању. Од сејања прошло 80. дана.Пустићу да баци семе и обзиром да се ради о малој површини, након кошења, само ћу је заграбуљати. Надам се да ће поново да крене тако да би поново процветала почетком септембра.
                    Стотинак метара даље 31.маја сам засејао 4о.ари . Јуче прошетао парцелом и видео да је на сеновитим местима , тамо где се задржава хладовина никла одлично, као тепих. Средина њиве ,осунчана , има је измешана са коровом. За десетак дана би требала да почне са цветањем. Још кад би имала макар једну кишу ...

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Facelija
« Odgovor #58 poslato: Novembar 22, 2015, 09:48:48 »
Kolega,kako je proslo sa facelijom?
Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Facelija
« Odgovor #59 poslato: Novembar 24, 2015, 10:30:36 »
Kolega,kako je proslo sa facelijom?
Pozdrav

                  Могу да кажем да није лоше. Она прва на малој површини је покошена крајем јула. Бацила семе али тек крајем августа почела да ниче. Суша је учинила своје а ја је нисам заливао. Израсла је одлично густа као четка али није стигла да процвета. Још је нисам дирао јер сам задњих месеци ретко одлазио мада планирам да је при првом одлоску зариљам и тако извршим ђубрење са њом.
                   На великој парцели ( 40.ари) на делу који је био сеновит и имао више влаге никла одлично , густо и ту су пчеле имале и те како користи. Међутим по средини парцеле на јако осунчаним местима сустигао ју је коров . Од 40.ари била је добра на око 15.- так остало је било закоровљено. Ту сам парцелу пре око месец дана изриперовао а сада следи дубоко орање и припрема ја пролећну сетву. Нисам на време нашао рипер па ми је јесења пропала , закаснио сам. Нисам још одлучио шта ћу сејати али ћу највероватније још једном поновити фацелију због зеленашког ђубрења а за даље видећемо. Сликао сам све у току године те ћу поставити слике ако их пронађем.
                    Генерално моја искуства са фацелијом су позитивна. Изврцао сам нешто мало меда у коме има и фацелије. Површина је била превише мала али добио сам мешавину купине , коровског биља , медљике и фацелије. Укус је баш специфичан , сви који су пробали се слажу да на такву арому меда до сада нису наишли.Вуче мало на црвенкасту боју. Имам још пар тегли па ћу и то усликати. Поздрав.