Autor Tema: Moj pocetnicki pcelinjak  (Pročitano 41598 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Damnjanovic

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #165 poslato: Maj 09, 2018, 00:58:40 »
 :) ;)
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

• Stari član foruma
« Odgovor #166 poslato: Jun 16, 2018, 20:34:14 »
Kratak rezime  da napravim,bagrem prosao neslavno bar kod mene iako je obecavao.Nisam bas imap spremna drustva ali dosta je slab prinos e sad dal moja greska ili ti vremenski uslovi to je druga tema,Izvrcano nekih 7-8 kg po izimljenom drustvu kvalitet vrlo dobar.Posle vrcanja krenuo u prosirivanje pcelinjka i rojevi dobro guraju a oplodnja matica vrlo dobra.Imace i koji roj na prodaju na db ramovima, sada ima neki unos sa livadea za 10-ak dana stiye i facelija.

• Stari član foruma
« Odgovor #167 poslato: Jun 16, 2018, 20:37:38 »
Rojevi

• Stari član foruma

• Stari član foruma
« Odgovor #169 poslato: Decembar 30, 2018, 16:00:53 »
Da remiziramo ovu godinu,posto joj se blizi kraj.Godina pocela varljivo prva 2 meseca toplo,a onda veliko zahladjenje u martu sa povecim snegom sto mi je dalo nadu da bagrem moze cvetati pocetkom maja i da se drustva mogu lepo razviti.Medjutim usledio je veoma topao april vegetacija je uzurbano krenula i sve cvetala gotovo istog trenutka,vocnu pasu gotovo da nisam imao jer sav cvet sa svih vrsta vocki je precvetao u roku od 5 dana.Drustva su mi se slabije razvijala tu verovatno ima i moje greske a bagrem samo sto nije krenuo.Bagrem procvetao 25 aprila i nam podrucju jedva da ostao 7-8 dana jer su ga pratile mnogo visoke temperature bez kisa i cvet je pozuteo u roku od 2-3 dana.Sto se tice prinosa ja sam veoma lose prosao i to je moja najgora godina sto se tice bagremovog meda sa prosekom od 5-8 kg po izimljenom drustvu.Dolazi period rojenja i tad su krenule kise,i skoro da sam udvostrucio pcelinjak ali tek tada krecu problemi,veoma losa oplodnja matica ali mislim da je tu problem bio sa nekvalitetnim trutovima u to vreme.Naime matica pronese sve normalno,kontrolisao i sve je izgledalo odlicno,a kad sam krajem jula otvorio u par rojeva nikakvo leglo maticu nisam pronasao kao ni maticnjake samo odjednom nikakvog legla a znam da nisam prignjecio maticu a potom su se pojavile i lazne matice.Jos neki pcelari u okruzenju su mi se zalili na problem sa trutovim,potom sam to rasformirao pospajao sa jacim drustvima.Kad sam se ponadao da ce biti neke livade udario period sa susom i sve je pogorelo mada sakupile su one nesto za sebe.U avgust sam krenuo sa prihranom u vecim kolicinama u sve su dobile oko 15 l gustog sirupa,i usledila je borba sa varoom koja je zavrsena pocetkom decembra sa oksalnom kiselinom.Za sada je sve u redu,malo sam se vise raspisao ali to bi bio moj izvestaj ove godine,i sto se mene tice ne ponovila se.Svim clanovima ovog foruma zelim srecnu i medonosnu novu godinu!!!

• Stari član foruma
« Odgovor #170 poslato: Maj 13, 2019, 20:42:53 »
Bagrem je danas odsvirao kraj za ovu godinu na mom pcelinjaku.Mozda na kraju i bude solidnog vrcanja s obzirom kakvo nas je vreme pratilo.Plodista prepuna svezeg nektara i solidno popunjena medista,a reojevnog nagona skoro i da nema!

Van mreže Rakovac Goran

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #171 poslato: Maj 15, 2019, 09:02:26 »

Дејане на нашем терену је дневни унос био углавном нешто изнад килограма ( 1,2 - 1,5 ) . У два дана је унос износио по 4. килограма али је током ноћи калирање било чак до 2. килограма . Значи превише влаге и редак нектар.
           За викенд има наде да поново мало замеди багрем по потоцима који се касније отворио.

• Stari član foruma
« Odgovor #172 poslato: Avgust 02, 2019, 18:13:39 »
Evo i ja da dam rezime stanja na mom pcelinjaku
Do bagrema sve islo kao po loju ali onda se sve iskundacilo,kao sto znamo svaki dan kisa  i veoma hladne noci bilo  je nejog unosa ali vise od maslacka nego sa bagrema.Kad je prestalo cvetanje i imalo je nesto u medistima,ali je slabo sazrevao i na kraju izvadjena minimalna kolicina cisto malo za sebe da se ima ali kvalitetom nisam bas ni zadovoljan.
Odmah posle toga  ai za vreme bagrema sam krenuo u prosirenje pcelinjaka pravljeci rojeve u sestoramnim nukleusima dodavanjem maticnjakaiz  iz rojevnih nagona,Oplodnja zadovoljvajuca nekih 80% i uz stalnu prihranu sad su solidna drustva.
U junu nastaju veliki problemi iznenadno smanjivanje snage drustva matice minimalno nose a zalihe se smanjuju gde pojedine zajednice nisu imale ni za dnevnu potrosnju.Onda krecem sa prihranom na celom pcelinjaku guscim sirupom u sto vecim porcijama.
Jul mesec je oznacio nesto bolje pasne prilike a posto ima dosta povrsina u mom kraju zasejanim cuncokretom krece i unos i prestajem sa prihranom.Druga polovina jula proradila i livada pa je trenutna situacija odlicna plodista prepuna polenom i hranom alegla i yaperaka kao april mesec da je.
Avgust mesec je gde treba krenutu zazimljavanje aja to cinim polovinom avgusta pre toga ako ima da se izvrca nesto i skidaju se medista i krece borba protiv varoe.Ove godine se nadm da nece biti potrebna dopuna zimskih zaliha sirupom mozda u par zajednica.Za sad toliko sa Pcelinjaka Damnjanovic!!!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

• Stari član foruma
« Odgovor #173 poslato: Avgust 02, 2019, 18:18:30 »
Jul