Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128195 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #90 poslato: Septembar 15, 2019, 10:12:40 »
Војо, да ли то исцеђено биље испред кошница има неку сврху, употребу? Можда као нека врста дезинфекције с обзиром да је жалфија лековита као нека врста антибиотика.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #91 poslato: Septembar 15, 2019, 14:57:19 »
Ту јој је приличније него на неком другом месту.
Мање трава расте а врши и неку додатну дезинфекцију.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #92 poslato: Septembar 16, 2019, 21:42:52 »
Прошле године у новебру смо породично ''банули'' у Радовање. Скоро да је пала ноћ. Преплашили смо Горана, Војкана и Сају. Поседели, попричали и на одласку на поклон добијемо неколико бокора астера. Посадили, неговали и бринули се колико су то околности дозвољавале. На крају ево стидљиво отвара цветове на радост пчела. Фотографисано скоро по мраку:



Надам се да ћу успети да га размножим још више....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #93 poslato: Septembar 20, 2019, 17:39:48 »
Пчеле на астеру:


а имају и друштво:
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #94 poslato: Septembar 21, 2019, 22:15:49 »
Каже она стара флоскула*:''Упознај земљу да би је волео''. Данас смо на неки начин упознали добар комад ове наше предивне земље. И то онај део где мислим да живе прави Срби, барем је то моје мишљење а без увреде за земљаке широм Србије, Балкана и Света.
Посетили смо Истраживачки центар Петница код Ваљева. До Петнице смо стигли преко Младеновца, Аранђеловца, Лазаревца, Лајковца и на крају Ваљева.
Онда смо посетили Дивчибаре а у повратку прошли кроз Мионицу, Љиг, Аранђеловац, Младеновац па Смедерево.
Довољно је да напишем да сам видео оплетене старе плотове.
Нисам баш обраћао пажњу али видех неколико лепих пчелињака а на много места по пар кошница. Већином ЛР а један пчелињак од неких педесетак кошница са ДБ медиштима на подњачи и ДБ телом изнад.

На планини је ваздух какав само може пожелети ова наша смедеревска ''отрована'' плућа.
Нећу да напишем да има толико шума да се душмани не би досетили да и то посеку.
А можда су се и ти људи који тамо живе међу четинарима одавно ''почетинарили'' па се не дају тако лако и не дају на своје шуме.

Ево пар фотографија са Дивчибара:




*У данашње време појам флоскула означава реченицу без садржаја и стога се често користи погрдно. - Википедиа
**Не слажем се са дефиницијом!
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #95 poslato: Septembar 23, 2019, 08:27:08 »
Јуче је на колиби ово лепо време измамило цветове на вишњи. Моји земљорадници су скидали кукуруз са њиве до воћњака. Кажу да су пратили како се мрави понашају ове године и да су дубоко копали своје рупе и много зимнице спремили. Њихово је мишљење да ће зима бити хладна и дуга. И поновно цветање воћака на то указује.
Пчеле посећују ове цветове али се мало задржавају. Или полен није дозрео или им није од користи. Пчеле посећују неку високу траву која има цветове сличне као камилица. Брује на астеру и на још по којем цвету бундеве. Багремац који је посечен после цветања крајем маја је поново процветао али га пчеле не посећују.


Лако ћемо за мраве него шта ћемо ми цврчци?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #96 poslato: Septembar 25, 2019, 09:05:57 »
Смедерево... ових дана...


Video Montaža Željko
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #97 poslato: Septembar 26, 2019, 07:47:38 »
Само ћу ово оставити овде без икаквих садашњих или будућих коментара:
https://twitter.com/i/status/1176867719288905728
Преузето са твитера...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #98 poslato: Septembar 26, 2019, 07:58:01 »
Астер се баш расцветао, данас је пала киша па ће и то допринети да пчелице добију мало нектара:

А ево пчелица на овим белим цветовима за које претпостављам да је дивљи астер:


https://i.ibb.co/dW6ZjMg/2019-09-26-075004.jpg
Smederevo grade od davnina...


​ ​
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #99 poslato: Septembar 26, 2019, 08:16:33 »
Превремено опале јабуке. Нису још сасвим зреле али могу да се једу. Без прскања хемијом и без вештачког ђубрива. Ове црвене су шуматовке а ова зеленкасто браон је кожара. Старе сорте а млада стабла.


Иначе по Војводини заузети сви багери крчењем великих засада јабука... људи одустају од производње због уцењивачке цене. Садите своје јабуке у супротном деца ће нам јабуке гледати само на телевизији.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #100 poslato: Septembar 26, 2019, 10:17:12 »

Крстовдан или Воздвижење (Подизање) часног крста је црквени и народни празник којим се прославља догађај када је цар Константин поставио крст у Риму у част победе над царом Максенцијем. Српска православна црква слави Крстовдан 27. септембра. По правилу, Крстовдан је дан строгог поста.

– Ако је на Крстовдан облачно, зима ће бити богата снегом, а ако је суво, наредна година ће бити сушна.
– Ако до Крстовдана не оду ласте, неће бити јаке зиме.
– Тиха киша о Крстовдану предсказује благу зиму.
– Грмљавина о Крстовдану предсказује плодну годину.
– После топлог и сувог септембра предстоји хладан и кишовит октобар.
– Септембарска киша – злато њивама, отров виноградима.
– Што „не скува“ август, „скуваће“ септембар.
– Какав септембар, такав и март.
– Ако је Крстовдан облачан, зима ће бити снеговита. Ако је ведар, биће сувомразице.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #101 poslato: Septembar 27, 2019, 20:44:28 »
Пчелице на астеру:

https://streamable.com/5siag


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #102 poslato: Septembar 27, 2019, 20:45:39 »
Златне капи тј. нити...

https://streamable.com/qrgge
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #103 poslato: Septembar 29, 2019, 20:55:22 »
Пчеле данас брује на дивљем астеру и на цветовима бундеве и тикве. Неке доносе полен али већина се у кошнице враћају без полена.
Прелеп сунчан дан. Обрали јабуке шифре, обрали дулеке и касне тиквице. Данас за ручак крем супа од бундеве са першуном.
Сутра поново до Петнице.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #104 poslato: Oktobar 02, 2019, 20:53:26 »
Према неким прогнозама следећих десетак дана биће они јесењи. После тога би се вратило михољско лето, барем један мањи период.
Мрављу киселину сам почео 9. овог месеца и последњи третман је био 29. у недељу.  Остало ми је врло мало киселине, нисам сигуран да ћу имати за још један третман. Свеједно ставићу прекосутра то што је остало иако ће бити хладно време па нисам сигуран да ли ће испаравати.

Изнад села Орашац на путу од Младеновца ка Аранђеловцу, ако се икада затекнете, застаните покрај пута и погледајте како ''пуца'' поглед на Шумадију. У понедељак сам рано ујутру пролазио туда а цела та котлина се купала у магли. Као да је Србија утонула у облаке. Изнад далеких висова се помаљало сунце покушавајући да завири испод тог паперјастог покривача што је ушушкало уснулу долину. Већ ми је у глави била позната ова слика, као да сам је негде већ видео. Или неку сличну овој. Стајао сам и помислио да сам већ ово видео када сам се раних година овог века враћао из посете манастиру Хиландар. Рано ујутру сам ухватио аутобус из Крагујевца ка Смедеревској Паланци и у путу сам се просто истопио гледајући брежуљке који су се помаљали из магле као да су морска острвца... Да ли сам само био срећан што сам поново видео своју земљу или ми је душа била олакшана пошто сам уверен да сам неке терете оставио у тој фабрици за опрост српских грехова ни данас ми није јасно. Тек заиграло ми је у грудима а нека ми је милина кренула да избија и да се шири, таман као кад видиш дете кад крене да слаже прве кораке...

...као кад крене да ромиња ђурђевданска киша, као кад домаћин седне за сто испод ораја и наспе стару, од сваког сачувану, ону добру и миловану ракију и кад зна да неће данас у атар јер ће бити мокро и кад зна да ни ту испод тог ораја неће да забави али му је милина кад је види како се уљуљкала у чашицу и кад је осети да се лагано спушта и греје не само ту око срца него и тамо где су љути убоји од тешког, сталног, здравог рада. Исковани клупа и сто од дасака зашкрипе увек кад уздахне и принесе чашицу да је проба, да је уснама такне... Десницом је и даље милује, не испушта је, јер она је ту са њим увек и кад је тешко а увек је тешко, тешко као ономад кад из родитељске, рођене куће, отишао да направи своје домаћинство, кад је сарањивао, када је је дочекивао и испраћао госте и родбину и пријатеље и комшије и увек је она, мученица, била ту да се сложи кад је свечано и јасно изговарао и наздрављао са ''Уздравље'' јер им је то из срца желео и увек се она с њим сложила и кад га је по неки пут подсетила да му је тај комшија или рођак на његовом списку, оном списку кога стално прелистава и покушава да га затури, да га заборави али се он увек врати и увек врти ко бургија... А неких дана му се она, што би се рекло, нашла. Бодрила га је да издржи, да не пусти сузу јер он је домаћин, мушко, он је борац, ратник. Не плачу ратници. Плачу деца и упишуље. И ови што се фарбају са свим бојама и иду на параде. Плачипичке плачу.
Кад домаћин плаче онда је то само кад му крава отели мртво теле. Па и тада ретко. Тешко се празни тај резервоар.
''Милунка, дедер донеси ми онај кожни гуњ и мало оног старог сира... што га као ниси пресолила.''
Послушала га. Донела. Увек слуша. Добро се оженио, сто је пута то себи рекао. Њој никад.
''Шта ме жено гледаш! Па шта ако ћу да покиснем. Видиш колика је крошња немож да прокапље. Гледај своја посла жено!''
Одлази, ситним кораком.
''Спреми неки добар ручак, данас нећу на трактор. И окади. Нешто сам се сетио.'' Она се благо окрене па га нешто пита али он је не чује већ опет утону у себе и сав се умири, само му палац и даље глади мученицу а поглед му залута тамо ка вајату...


Ово је снимак са гооглове карте... много је лепше уживо.



Нека нам живот буде сладак као мед!