Autor Tema: Безпашни период  (Pročitano 3970 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Безпашни период
« Odgovor #15 poslato: Jun 27, 2018, 13:38:08 »
Ja sam  zabrinut sto je vegetacija poranila, prvi suncokret je otvorio 18. Juna , znaci da bi sada trebao bas mediti a vreme ocajno, kisa i hladno.Sve je ove godine brzo doslo a jos brze proslo pa stoga i zabrinutost.  Suncokret je prosle god. medio do 20 . Jula a kasnije, samo u naznakama, mislim da cemo ove god. imati jos duzi bespasni period i treba biti oprezan sto se zaliha tice, pcele bolje znaju od nas, urade redukciju legla ali opet.

Van mreže Marko Brkic

• Mladi član foruma
  • **
  • Lokacija pčelinjaka: Deliblatska peščara
« Odgovor #16 poslato: Jun 27, 2018, 14:19:03 »
Ja sam nov u pcelarstvu, ali me zanima jedna stvar. Zar ne zavisi cvetanje suncokreta i od trenutka kada je bilo sejanje? Znam da je suncokret generalno krenuo da cveta, ali lokalno moze biti izuzetaka ukoliko je i setva kasnila nedelju, dve dana za prosecnim terminom setve suncokreta ove godine. Npr. kod mene u blizini postoji jedna poveca parcela gde bi trebalo da krene tek sredinom sledece nedelje, a od vikenda krece toplije vreme. Imam li srece ili nisam nesto dobro shvatio?

Pozdrav,
Marko

Van mreže Rakovac Goran

• Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #17 poslato: Jun 27, 2018, 15:03:23 »
Ja sam nov u pcelarstvu, ali me zanima jedna stvar. Zar ne zavisi cvetanje suncokreta i od trenutka kada je bilo sejanje? Znam da je suncokret generalno krenuo da cveta, ali lokalno moze biti izuzetaka ukoliko je i setva kasnila nedelju, dve dana za prosecnim terminom setve suncokreta ove godine. Npr. kod mene u blizini postoji jedna poveca parcela gde bi trebalo da krene tek sredinom sledece nedelje, a od vikenda krece toplije vreme. Imam li srece ili nisam nesto dobro shvatio?

Pozdrav,
Marko

Наравно да зависи од времена сетве. Тако и отвара , свака парцела посебно у зависности од тога када је посејана. Међутим зависи и од временских услова који могу да убрзају или успоре време цветања.
                     Ове године све је цветало и стизало раније од просечних година за око 10 - 15 дана . Неке културе чак и са већим одступањем. На пример жито. Вековима се жање око Ивањдана ( око 7.јула ). Ове године жетва је кренула пре недељу дана а како стоје ствари проклијаће пре него што се пожање. До Ивањдана сигурно неће издржати.
                     Исто је и са сунцокретом. Код мене га сељаци баш много сеју задњих година. Никада са цветањем није кренуо пре првог јула. Кажем кренуо а отваро је и до 10 - ог - 15 -ог. Ове године је већина њива у Шумадији и Поморављу преко 80 % процветала пре десетак дана. Време цветања му полако пролази у кишном и прохладном периоду. Зато забринутост.
Овде су парцеле мање него у Војводини , по неколико хектара свака и зато се лакше прати општа појава него код вас.
                    Значи добро си схватио. Имаш среће и искористи сунцокретову пашу. Медно ти било.

Van mreže Nebojša Pešić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
« Odgovor #18 poslato: Jun 27, 2018, 15:30:10 »

Након малопређашњег телефонског разговора са колегом Мајканом ( Зоран Дрпљанин ) реших да се поново јавим на овој теми. За јуни месец ове године метеоролози су благовремено рекли да ће бити изразито кишовит и влажан. Погодили су. За јули кажу изразито сув и топао са чак 21- им тропским даном. И на овоме им верујем па зато и пишем на овој теми.
                         Првих десетак сунчаних дана јула би нам више него требало. Сељацима да обаве жетву а пчеларима да извуку нешто од сунцокрета који је поранио. Након тога куд који мили моји , мало је тога што ће процветати. У мом крају тада наступа такозвана " бетон " паша. Нема ничега. Лакше је разбијати камен него окопати башту. Беспашни период .
                         Е , сад питање је како му доскочити ? Када наступи већ је касно мора се предупредити.
                         Мајкан рече да размишља да ли да вади сунцокрет из кошница или да остави пчелама ?
                         Рекох му да ја ту дилеме немам. Шећер је још увек јефтин и ја ћу сада  уложити у њега. На крају сунцокрета , кога не верујем да ће нешто посебно бити  бар код нас у Шумадији где и иначе не меди нешто посебно , један број рамова са медом одмах у магацин али без врцања. Сахарске јулске и августовске дане и врућине пребродити са ретким шећерним сирупом. У  септембру за зимницу сваком друштву вратити по два рама сунцокрета.
                        Ово посебно стога што се задњих година у септембру појављује медљика , одлична за људе али погубна за пчеле. Корист је овако вишеструка. Јефтин сунцокретов мед као додатак пчелама за зимницу  а скупа медљика нама у тегле . Добро и пчелама и нама.
                        Размислите о овоме већ сада док је време. Јесенас ће сигурно бити касно.

Rakovac, hvala na ovom poučnom tekstu koji je napisan na vreme, tako da možemo lepo iyplanirati i preduzeti sve aktivnosti na pčelinjaku. Nadam se da će se cvetanje i medenje suncokreta malo produžiti nakon ovih kiša, za razliku od prošle sušne godine. Pozdrav iz Banata.

Van mreže Marko Brkic

• Mladi član foruma
  • **
« Odgovor #19 poslato: Jun 28, 2018, 09:27:17 »
                     Наравно да зависи од времена сетве. Тако и отвара , свака парцела посебно у зависности од тога када је посејана. Међутим зависи и од временских услова који могу да убрзају или успоре време цветања.
                     Ове године све је цветало и стизало раније од просечних година за око 10 - 15 дана . Неке културе чак и са већим одступањем. На пример жито. Вековима се жање око Ивањдана ( око 7.јула ). Ове године жетва је кренула пре недељу дана а како стоје ствари проклијаће пре него што се пожање. До Ивањдана сигурно неће издржати.
                     Исто је и са сунцокретом. Код мене га сељаци баш много сеју задњих година. Никада са цветањем није кренуо пре првог јула. Кажем кренуо а отваро је и до 10 - ог - 15 -ог. Ове године је већина њива у Шумадији и Поморављу преко 80 % процветала пре десетак дана. Време цветања му полако пролази у кишном и прохладном периоду. Зато забринутост.
Овде су парцеле мање него у Војводини , по неколико хектара свака и зато се лакше прати општа појава него код вас.
                    Значи добро си схватио. Имаш среће и искористи сунцокретову пашу. Медно ти било.

Ok, videcemo. Hvala na odgovoru.

Van mreže zoran drpljanin

• Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #20 poslato: Jun 28, 2018, 12:25:06 »
Kolega, ti sada, dok je ovako lose vreme obrati paznju na zalihe, mislim ako se vreme prolepsa i ta parcela lepo otvori, donece za njih sigurno i onda neka normalna dopuna. Ja govorim za moje pasne prilike i suncokret koji je poranio i skroz otvorio jos 18. Juna, sada je lose vreme a on brzo prolazi i posle ide bespasni period na koji moramo obratiti paznju da ne bi ostali bez zaliha i imali prekid legla, sto je bio slucaj i prosle god. po onoj susi.

Van mreže Marko Brkic

• Mladi član foruma
  • **
« Odgovor #21 poslato: Jun 28, 2018, 16:33:18 »
Kolega, ti sada, dok je ovako lose vreme obrati paznju na zalihe, mislim ako se vreme prolepsa i ta parcela lepo otvori, donece za njih sigurno i onda neka normalna dopuna. Ja govorim za moje pasne prilike i suncokret koji je poranio i skroz otvorio jos 18. Juna, sada je lose vreme a on brzo prolazi i posle ide bespasni period na koji moramo obratiti paznju da ne bi ostali bez zaliha i imali prekid legla, sto je bio slucaj i prosle god. po onoj susi.

Pre par nedelja je lipa bila u punom jeku i nisam nista vrcao, ove godine planiram eventualno da pokusam razrojiti u jos jednu kosnicu ukoliko suncokret ne zakaze. Ne planiram vrcanje do sledece godine, meda za sopstvenu upotrebu imam od dede i najbitnije mi je da drustvo stabilno udje u zimu. :)