Autor Tema: Suncokret 2017  (Pročitano 29159 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #15 poslato: Jun 30, 2017, 14:44:46 »
Dobri moj Majkane, nema tu ni L od lošeg znaka. Otresaju se same - doleću i odleću...
Inače, radi se o zaparloženoj njivi, gde pored ambrozije, ima i odredjena količina suncokreta, niklog iz semena omlaćenog pri žetvi, prošle, ili ko zna koje godine. Sve da je nekad i bilo tretirano, to je pluskvamperfekt.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #16 poslato: Jun 30, 2017, 14:50:17 »
Dobro je, inace znaju ovako da se posasaju ako su otrovane, skupe se dezorijentisane i ne vracaju se nazad u kosnice..

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #17 poslato: Jun 30, 2017, 18:26:45 »
vaga 26.06 20:38 46,4kg
        30.06 16:22 52,5kg +6,1kg


lokacija Sombor, malo zeza povremeni pljusak danas, juče...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #18 poslato: Jun 30, 2017, 20:45:19 »
vaga 26.06 20:38 46,4kg
        30.06 16:22 52,5kg +6,1kg


lokacija Sombor, malo zeza povremeni pljusak danas, juče...
Au.
Malopre sam bio da ubacim rojevima SO, izvukli za jedan dan :).

Međutim problema uvek ima , jedno društvo u donjem nastavku ispod MR ima 4 rama OL do istoka, a do zapada samo polen . Podigao sam polen u drugi nastavak a dole ubacio kafene ramove. A iznenađenje: matičnjak na donjem rubu saća u drugom nastavka. J.... ga ako se ja ovde snađem.
Nemam vagu ali video sam da neka PD imaju u drugom nastavku nektara druga nemaju...
« Poslednja izmena: Jun 30, 2017, 21:05:23 od strane Edi Daruši »
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #19 poslato: Jun 30, 2017, 23:06:46 »
Danas 1200g.
Dušane, celokupan unos meni izgleda dosta tanko. Nemam nikakvo iskustvo, pa me interesuje Vaša ocena.
E sad si me naljutio...pa sam danas otišao na pčelinjak i očito im bukvicu...i odma su se popravile. :D
Danas 1500g
Nenade, tako je to sa ovim manjim parcelama, pa još u Sremu (nije ti to Banat). Samo neka potraje duže. 8) [size=78%] [/size]
I još nešto: ranije sam praktikovao da mi društvo na vagi bude srednje (ili čag manje snage), posle sam shvatio da ta moja "skromnost" nema nikakvo praktično opravdanje. Posle sam se trudio da mi društvo na vagi bude "baš pravo", jer tada se jedino može saznati pravo stanje na paši.. Međutim ove godine se, eto, desilo da je društvo srednje jačine.
p.s.
(osim toga počeo da se otvara, manja tabla, na 50m od pčelinjaka) ;)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #20 poslato: Jul 01, 2017, 00:12:23 »
Vagu smo postavili večeras.
K0liki je unos, ne zna se, ali su kod Miroslava svi ramovi na pološkama pod nektarom. Matice potpuno blokirane. Moja su društva, zbog udaljenosti lokacije gde su bile poslednji mesec, uglavnom traljava, pa ne znam kako kod njih da vrednujem. Dva "Sega-Mega", jedo LR, drugo RV, će izgleda napraviti džumbus...
One tri na Ponjavici, okružene suncokretom, a jake kao mećava ( živele višnje, kruške i uljana repica ), verovatno će već od prekosutra puniti novi medišni nastavak...

Definitivno se potvrdjuje da je suncokret glavna paša u Srbiji, a ne kao što neki pričaju...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #21 poslato: Jul 01, 2017, 07:41:12 »
Napokon osvezenje, od jutros pada kisa...Inace bi suncokret podbacio po onim temperaturama, posmatrao sam u zadnjih par dana, sto donesu od 8 - 10 donele su za taj dan.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #22 poslato: Jul 01, 2017, 23:20:34 »
vaga 01.07 19:35 53,0   +0,5 kg  pre podne bila kiša...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #23 poslato: Jul 01, 2017, 23:41:17 »
Danas 1200g.
Dušane, celokupan unos meni izgleda dosta tanko. Nemam nikakvo iskustvo, pa me interesuje Vaša ocena.
E sad si me naljutio...pa sam danas otišao na pčelinjak i očito im bukvicu...i odma su se popravile. :D
Danas 1500g
Nenade, tako je to sa ovim manjim parcelama, pa još u Sremu (nije ti to Banat). Samo neka potraje duže. 8)
I još nešto: ranije sam praktikovao da mi društvo na vagi bude srednje (ili čag manje snage), posle sam shvatio da ta moja "skromnost" nema nikakvo praktično opravdanje. Posle sam se trudio da mi društvo na vagi bude "baš pravo", jer tada se jedino može saznati pravo stanje na paši.. Međutim ove godine se, eto, desilo da je društvo srednje jačine.
p.s.
(osim toga počeo da se otvara, manja tabla, na 50m od pčelinjaka) ;)
Nenade, priznaj, ti si znao...
Vaga se izroila.
I sad, sve one moje predpostavke, objašnjenja, tumačenja,...sve pada u vodu.
Inače, dobar neki roj (pošten), uhvatio sa za jedan ringlov na 1,5m visine - "na izvolte".


Išao sam na pčelinjak oko 13h. Sve je bilo u redu. Jeste, bila je brada na vagi ali i na drugim košnicama. Vaga je već bila izravnala i bila u plusu 300-400g. Pčele su saobraćale uobičajeno(uostalom-zar se društvo roji a predhodni dan je unos bio 1,5kg ?)
Kad sam ponovo došao na pčelinjak oko 17h, zatekao sam vagu u minusu 1400g i malo podalje ugledao roj na ringlovu...
p.s.
(prekidam sa izveštaima)


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #24 poslato: Jul 02, 2017, 17:22:13 »
Citat
Nenade, priznaj, ti si znao...
Vaga se izroila.
Hm, ne znam šta da kažem.
Nepogrešivo mećem vagu pod bezmatak. :(
Citat
Inače, dobar neki roj (pošten), uhvatio sa za jedan ringlov na 1,5m visine - "na izvolte".
Bio je i bolji, nažalost...
Da, a gde je prvenac? ;)

Upravo je počela kiša. Ona prava, fina, bez vetra i grmljavine. Poput suncokreta i mi joj se radujemo.
Ima jedna pesma: Padaj kišo, keve ti...


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #25 poslato: Jul 03, 2017, 09:52:35 »



                     На почетку ове теме у одговору бр.1. поставио сам слуку њиве сунцокрета у отварању усликане претпрошлог викенда. Са истог места сам прекјуче усликао исту њиву. Разлика у цветању за недељу дана је више него очигледна.
                     Јуче и данас изјутра киша готово да није престајала. Ветра и грмљавине на срећу није било. Ваљда ће сунцокрет и код нас у Шумадији да крене на боље. Оне тропске врућине од прошле недеље нису пријале ни њему а ни нама.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #26 poslato: Jul 03, 2017, 20:53:29 »
vaga +1,5 kg od juče...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #27 poslato: Jul 03, 2017, 21:25:05 »
Danas sam malo podigao košnicu i osećam da je otežala. Iznad MR nema značajnog unosa. Pogledam u plodišni nastavak ispod MR a one natukle meda i polena.
Pregledao sam par košnica: jedna ima na 4 rama legla (i izvučen matičnjak na sredini  rama- ostavio sam ga) neke 6. Moje najjače PZ imaju nektara i u gornjem nastavku, što znači da proporcionalno svojoj snazi vladaju prostorom?! Kod ove sa 4 rama legla sam neki dan podigao par ramova sa pergom iznad MR i ubacio kafene ramove ali su ih pčele opet napunile pergom.
Rojevi (imam ih 16) lepo izvlače SO. U nedostatku SO za LR društva, ubacio sam ram RV sa SO i izvukle su ga a negde je matica zalegla ( ram RV ubacio sam u ram LR i pričvrstio ga ekserčićima).
Suncokret je krenuo da se otvara pre tri dana. Ima oko 50-ak hektara. Srećom ima i onog koji se još nije otvorio.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #28 poslato: Jul 04, 2017, 20:54:59 »
vaga danas +1kg..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #29 poslato: Jul 04, 2017, 21:00:22 »
vaga danas +1kg..
Danas oko podne se nisu baš ubijale od posla. Ipak, večeras vaga izvesti 2,03kg dnevni unos.