Autor Tema: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...  (Pročitano 2647 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« poslato: Jul 01, 2017, 15:07:51 »
Možda je već neko postavljao ovakvu temu za diskusiju, ja je nevidoh. Ako postoji molim admina da je preseli.
Kako smo postali drustvo gde se krade sve i svasta pa i kosnice i pcele mozda bi trebalo razmisliti o osiguranju kod osiguravajucih kuca. U poslednjih 6 meseci od kako sam ponovo u pcelarstvu za dosta slucajeva kradje kosnica sam cuo i procitao, narocito je sad aktuelno tokom masovne selidbe kosnica na suncokret. Nigde nisam primetio da je neko osigurao svoje kosnice, paviljone ili prikolice. Ako postoje fondovi za razvoj pcelarstva i razne subvencije onda je i logicno da ih treba osigurati, izmedju ostalog i od kradje. Razmisljam kako je doslo do promene i zakonske regulative kod vozila koja imaju kuku za vucu? Sad je kaznjivo ako kuka ostane ne demontirana na vozilu jer u slucaju sudara izaziva vecu stetu nego sto je bi bila da je nema. To je sve posledica reakcije osiguravajucih drustava koje su isplacivale premije za stetu. Razgovarao sam sa nekim Brokerima koji bas i nisu sigurni da je moguce osigurati pcelinjak. Postoji mogucnost da se osigura stacionarno pcelarenje ali ko seli tesko, pri tome zahteva se da pcelinjak bude ogradjen ogradom? Ocekujem da mi pribave malo vise informacija pa cu da ih iznesem.
Interesuje me kakva su iskustva od vas pcelara koji se bavite duze vremena ovim poslom i da li je neko vec osiguravao svoje pcele i kosnice?

Van mreže Rade Stevanovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Apatin
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #1 poslato: Jul 02, 2017, 00:06:08 »
Ja imam osigurane košnice na zemlji i pčelarsku prikolicu. Nema osiguranja od krađe, može od požara, udara groma, poplave i drugih elem. nepogoda na celoj teritoriji R. Srbije

Prosleđujem Vam mejl Snežane Cvetićanin, s.cvjeticanin@wiener.co.rs   menadžer Viner osiguranja koja je sačinila ponude za osigruanje košnica, pa ako ste zainteresovani javite se na tel. +381 (25) 781-373 , +381 (64) 272 47 66 , +381 (60) 100 62 66

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #2 poslato: Jul 02, 2017, 09:11:33 »
Hvala Rade, kod nas je upravo naj veca drustveno-elementarna nepogoda kradja. Kako su kosnice i pcele necija imovina trebalo bi da postoji mogucnost osiguranja od kradje. Ovo je sigurno interesantno pcelarima kojima je pcelinjak udaljen od mesta stanovanja i naravno kad se odsele pcele na pasu. Tokom noci kad sam selio pcele sa Umke u Banat samo smo se preticali na putu pcelari sa prikolicom. Zapamtio sam da je jedan na prikolici imao tablice iz Priboja. Na jednu malu auto prikolicu pcelari natovare 10-15 ili 20 kosnica, negde ispred Panceva na parkingu vidim kamion s prikolicom pun kosnica to je minimum 80 kompleta. Ima pcelara koji sele nekoliko stotina kosnica, to je vec ozbiljna vrednost ako se uzme u obzir da je cena kosnice cca 100,00 eur. Covek cele godine radi i brine o pcelama i na kraju treba da strepi od olosa dal' ce da ga pokradu. To je posao za drzavu. Mislim da jedino preko osiguravajucih drustava moze da se izvrsi pritisak da drzava radi svoj posao. Ovako individualni slucajevi, prijavljeni - neprijavljeni policiji, slaba vajda.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #3 poslato: Jul 02, 2017, 17:27:24 »
Citat
Nema osiguranja od krađe, može od požara, udara groma, poplave i drugih elem. nepogoda na celoj teritoriji R. Srbije
A protiv napada iz Svemira i urokljivih očiju?

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #4 poslato: Jul 03, 2017, 07:02:14 »
...dobro kazes od svega i svacega mozes da osiguras osim od naj veceg rizika. Tvoj kraj je posebno rizican, skoro su oterali nekom pcelaru iz Panceva (ili okoline) prikolicu sa pcelama.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #5 poslato: Jul 03, 2017, 07:29:19 »
Sto se tice kradje kosnica ove god u Vojvodini, cak i kamiona sa kosnicama, obijanja kontejnera....Ovo nece na dobro...Pokradose sve zivo,ne sme covek ni sesir ostaviti, nama treba osiguranje od nas pcelara. Cisto sumljam da zene koje rade na metlicama, nose kuci kosnice i medisne nastavke....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #6 poslato: Jul 03, 2017, 08:24:51 »
Nama, Majkane, treba dobro samoorganizovanje i dobra usrana motka, a ne ovakvo osiguranje.
A ako baš udari grom u koprive, pa šta ćeš, tako je Bog hteo.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #7 poslato: Jul 03, 2017, 09:19:51 »
Ja bez Durdje ( kerusa) i prangije gore ne nocim majkane, a posto mi je ustanovljem PTSD sindrom, stvarno i ne mogu da odgovaram za pojedine postupke u datim situacijema...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: OSIGRANJE pčelinjaka, košnica, pčela ...
« Odgovor #8 poslato: Jul 03, 2017, 11:32:06 »
Citat
PTSD sindrom
Jel ti to yalivski sindrom?