Autor Tema: Пролећни развој 2018 - е године  (Pročitano 25661 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #15 poslato: Mart 31, 2018, 11:53:40 »
Inace, pcele su bile JAKO agresivne. Da li zbog nadolazece promjene vremena, da li zena bluzu oprala sa nekim deterdzentom, da li im se ja ne svidjam,...
Kada sam dosao na pcelinjak, kao i svaki put, otisao sam da vidim aktivnost ispred kosnica i da iz supe uzmem bluzu i alat.
Na oko 3 m od najblize kosnice jedna pcela je odmah kidisala i opalac za obrvu.
Pri samom pregledu oko mene je bio oblak pcela iako sam sa pregledom i prekidao tri puda da im dam vremena da se smire.

Miroslave fino te našminkala za početak sezone.  ;D ;D
Moje su takođe bile nešto agresivnije ali ne sve. Bilo je malo povjetarca pa je i to zasigurno doprinjelo agresivnosti.


E sad, jedan problem koji sam primjetio.
Ove godine sam koristio novinski papir kao materijal za utopljavanje. U vecini kosnica su poklopci dobili malo budji, vjerovatno od vlage iz papira. Papir sam skinuo na svim kosnicama. Na drvetu poklopca se pojavila plijesan.
Na jednom sanduku, na zapadnoj strni sanduka pojavila se takodje budj, kao i na samom ramu u kojem je i malo polena.
Poklopce, sanduk i ram sam izbacio sa pcelinjaka i zamjenio drugim.

I ja sam imao pojave buđi na nekim okvirima sa tamnim saćem. Sad možda će neke kolege biti protiv mog pristupa ali ja sam primjetio da su pčele kod nekih košnica između dva pregleda prije i poslije ovog poslednjeg zahlađenja očistile i ispolirale dio takvih ramova tako da ih nisam vadio nego sam ih dobro naprskao sa nozevojom i vratio nazad na čišćenje pa ćemo da vidimo šta će da bude. Cijenim da je maticama sada milije da polažu u tamne ramove pa neću da ih vadim iz plodišta.
Nastavke bih i ja uklonio i zamjenio ali nisam imao tako ekstemne pojave vlage u košnicama. Prošle godine sam u proljeće imao većih problema sa vlagom jer nisam vadio po jedan ram iz nastavaka pa sam ovaj put sveo sve nastavke na po 9 okvira. Stanje je osjetno bolje.

Pozdrav svima...

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #16 poslato: Mart 31, 2018, 15:59:06 »
Malopre sam se vratio sa pčelkinjaka.
Nikada do sada na današnji dan nisam bio lošiji.
Doduše, i priroda kasni značajno. Isto tako, nikada do sada na današnji dan se nije desilo da džanarika nije procvetala. Do pre par dana sam bio u snegu...Preko svega toga zimovao sam na oko 330 mnv. Kako će ovo da se završi na kraju videću.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #17 poslato: Mart 31, 2018, 17:20:16 »
Mmmmda, ta kosnica je imala 10 ramova, a ostale po 9....eto, jos jedna stvar o kojoj treba povesti racuna.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #18 poslato: Mart 31, 2018, 18:42:27 »
Citat: Miroslav Tesanovic
Savjetujte po pitanju agresivnosti i plijesni.
Hvala
Lijepo si me slikom podsjetio na moje početke 🤕😂
Ponekad su pčele jedan dan nemoguće a već sutra sasvim druga priča. Ako nisi u stisci s vremenom obaviš posao drugi dan (ili drugi dio dana)
Što se tiče plijesni ako je mala površina obično to pčele same saniraju. Veće površine nisam imao nikad jer uzimljavam na 8 i 9 okvira. Ako bi i bilo onda bi ga izbacio na pretapanje

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #19 poslato: Mart 31, 2018, 21:07:27 »
Hrane ima,pcela ima mada cini mi se za 1.5 ulicu manje nego ranijih godina.Leglo prosek na 3 rama i to trecina db rama zatvoreno i jajasca tako da je opet bilo prekida u zaleganju.Unos polena dobar a dzana se tek otvara!!!Jedan nukleus stradao,neka na tome i ostane.Bice velike borbe spremiti drustva za bagrem
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #20 poslato: Mart 31, 2018, 23:07:02 »
Mmmmda, ta kosnica je imala 10 ramova, a ostale po 9....eto, jos jedna stvar o kojoj treba povesti racuna.

I ne samo zbog vlage i buđi Miroslave.
Da nisam vadio okvire jesenas sada ih nebih ni pajserom počupao. Imao sam problem da u neke vratim taj deseti ram tokom pregleda jer su se bočne letvice uslijed povećane vlažnosti (a moguće da je poneka i šira od standarda), toliko proširile da sam bukvalno ugurao na silu taj deseti ram koji mi je trebao da im obezbjedim dodatni prostor jer su se prilično zatrpale polenom i medom.



Kako je ovo tema o proljetnom razvoju, bilo bi korisno da kolege, kako oni iskusniji, tako i početnici, napišu ponešto o apitehničkim mjerama, radnjama i postupcima koje primjenjuju ili namjeravaju da ih primjene u svrhu pripreme društava za predstojeću bagremovu pašu.
Jasno je da je sve već pisano po raznim temama ali ovdje može još jednom da se obnovi gradivo a mi početnici da opet nešto naučimo i preslišamo sami sebe.
Čini mi se da ova godina ipak zahtjeva nešto drugačiji pristup zbog kašnjenja i kraćeg vremena koje nam je na raspolaganju.

Pretpostavljam da će ovog proljeća manji broj društava dostići snagu radnih zajednica pa će se u medobranje ući sa manje društava dok će ostala poslužiti za pojačavanje radnih.

Ako se sve poklopi i bagrem zamedi ove godine meni će to biti prvo medobranje pa bi bila prava šteta ne biti spreman.
Da li sam siguran da znam šta radim ispravno a šta ne?
Naravno da nisam, jer iskustvo nije na mojoj stani.

Pozdrav svima...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #21 poslato: April 01, 2018, 08:48:16 »
Stiglo nam je prolece verujem posle par godina jedno normalno prolece tj taman kada treba.

Sto se mene tice tj vremenskih prilika i cvetanja bilja mogu reci da je juce pocela po koja Dzanarika da otvara svoje cvetove sto me je obradovalo jer javljaju u narednom periodu od  min 10 dana lepo vreme pa ocekujem da drustva iskoriste ovu prvu Jacu pasu u mom kraju i unesu znatne kolicine nektara i polena jer na mojoj lokaciji ima velikih povrsina pod dzanarikom ( zapusteni vocnaci ),

Secerni sirup ne planiram da dajem drustvima u narednom periodu tj planiram dodavanje tak kada vremenska prognoza najavi par dana hladnijeg vremena takodje ne planiram ni dodavanje SO vec po potrebi dodavacu izvucene ramove a SO tek u jabuci koja kod mene nece pre 25 aprila jednostavnop pridrzavam se onog predavanja Gorana Tomica koji kaze da nije bitna kolicina legla vec kvalitet legla i pcela koje izlaze iz njega i ucestvuju u bagremovoj pasi...e sada odradicu u narednim danima detaljan pregled drusttava gde cu odvojiti jaka od slabijih tj stvoriti sliku koja drustva idu na prvi bagrem a koja na drugi bagrem ...

e sada da li ce biti nesto od bagremovih pasa videcemo ostaje nam da sacekamo A SRECA JE NAJLEPSA DOK SE CEKA zar ne
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #22 poslato: April 01, 2018, 09:36:32 »
Citat: Miroslav Tesanovic link=topic=2598.msg56682#msg56682 d

Savjetujte po pitanju agresivnosti i plijesni.
Hvala

[/quote
Имењаче,што се тиче буђавости и плијесни нисам никад обраћао пажњу на то...мислим да се то најбоље "лечи"пчелама..видим такве рамове приликом раног пролећа али се они изгубе у каснијем пролећном развоју..
Што се тиче агресивности и код мене су увек најаграсивније код првих пролећних прегледа,али не кидишу ван кошнице,дворишна стаза ми пролази на метар од прве кошнице и никад никаквих проблема нисам имао.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #23 poslato: April 01, 2018, 12:39:03 »
Koliko vidim, stanje sa leglom je kod vecine kolega slicno i drustva su slabija nego prosle god. vegetacija kasni . Izletnica koja ce ucestvovati u pasi je ona koja ce se izleci do 15 aprila a nje bar kod mene nece biti dovoljno,  evidentan je prekid legla kod ovog zadnjeg zahladjenja, tako da cu vec sada napraviti plan da pojacavam pojedina drustva da iskoriste bar nesto bagrema.Inace nece biti nista, donece sebi. Podbacio sam po dva rama meda ispod plodista i utorak krecem sa prihranom.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #24 poslato: April 01, 2018, 16:26:40 »
На једном пчелињаку испод Цера данас 1. априла ми је у пуном цвету џанарика која је у истом стању цветања била прошле године 25 фебруара а претпрошле године 18 фебруара.
У односу на претпрошлу годину вегетација касни 41 дан а у односу на прошлу годину 34 дана.

Стање легла на данашњи дан и снага заједница је приближно иста као и претпрошле године 18 фебруара или прошле године 25 фебруара.

Изгубићемо практично више од једне генерације пчела.

Сви планови око разројавања која сам планирао за средину априла однело је хладно мартовско време и снегови ... 

Ипак, ако багрем окасни и ако у априлу буде лепо време ништа се не мора изгубити. само се календарски све мало помера..
 
Поздрав драгим пријатељима...
« Poslednja izmena: April 01, 2018, 16:54:42 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #25 poslato: April 01, 2018, 16:57:24 »
Заборавих да напишем, прексиноћ или у петак 30. марта извршио сам прву прихрану сирупом са додатком Нозевоја.

За сутра планирам другу прихрану сирупом 2:3 (шећер: вода) + 2% Нозевој.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #26 poslato: April 01, 2018, 17:04:10 »
Vojo, kada je optimalno vreme da pojacam proizvodne zajednice , zatvorenim leglom iz slabijih kosnica.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #27 poslato: April 01, 2018, 17:37:19 »
А због чега да их појачаваш Зоране? Нема потребе за тим.

Данас је у просеку у РВ кошницама 4-5 рамова легла или око две трећине рамова под леглом.
То је око 13-15.000 радиличких ћелија.
Сво то легло ће да изађе за 21 дан и до 22. априла у кошнице ће изаћи око 8-10 рамова младих пчела + више од пола садашњих пчела ће преживети и дочекати ново легло.
Значи у РВ кошницама до 22. априла треба да буде око 11-12 рамова пчела и око 8 рамова легла.

У тих 8 рамова легла требало би да буде по око 3/4 легла или око 3.500-3.600 легла= укупно око 27-28.000 легла.

То практично значи да ће нам се до 10 маја излећи сво то легло или око 17-18 рамова младих пчела+ више од половине пчела од ових 11-12 рамова ће преживети и дочекати нове младе пчеле. И то је укупно око 25 рамова пчела у кошницама на самом почетку цветања багрема ( око 10 маја).

Свака заједница која у РВ кошницама има око 20 рамова пчела на почетку багрема и ако се правилно ограничи матичном решетком на 1 РВ наставак може да донесе 2-3 наставка меда и да у потпуности искористи багремову пашу. У два РВ наставка стаје око 35 килограма меда а у 3 РВ наставка стаје преко 50 кг багремовог меда.

Све то могу да прераде и донесу пчелиње заједнице које у почетку багрема имају око 20 рамова пчела а да не кажем када имају по 25-28 рамова пчела, наравно ако наиђе лепо време и ако багрем замеди.

Свака заједница која сада има око 6 РВ рамова пчела и 4-5 рамова легла и ако јој је у окружењу почела џанарика да цвета може сасвим нормално да се развије до багремове паше ( за 35-40 дана)  и нема никакве потребе за било каквим појачавањем тих заједница.

Поздрав драгим пријатељима...   

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #28 poslato: April 01, 2018, 21:09:10 »
Vojo hvala ti na optimizmu i proceni daljeg razvoja PZ do bagremove paše. Obzirom da ovog proleća sve kasni, verovato će i bagrem okasniti bar  7 dana u odnosu na prošlu godinu. Procenjujem da imamo sigurno još 40 dana do bagrema. Zbog promenljivog vremena ovih dana nisam gledao pčelinje zajednice. Detaljan pregled i uvid u stanje zajednica planiram da uradim pred Uskrs. Pisaću kakvo je stanje.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #29 poslato: April 01, 2018, 21:29:18 »
Небојша пријатељу,
све ће бити у реду сем ако не дај Боже да буде неких непредвидивих ситуација, тровања пчела, или неких ненормалних температура изнад 30 степени крајем априла.

Имам једно стабло џанарике-ринглова по ком се оријентишем и процењујем стање.

Сада је багрем још увек у пупољку и у нормалним и просечним годинама од цветања џанарике требало би да прође око 40 дана до почетка цветања багрема. А ова моја џанарика која ми је на пчелињаку је управо отворила око 50%.

То би требало да значи да ће багрем почети око 10 маја.
Чак и да порани још 5-6 дана услед неких могућих високих темепратура опет не би требало да прође мање од 35 дана до почетка цветања багрема а за то време пчеле се могу развити у добро развијене заједнице у наравно нормалним априлским условима.

Надам се да није ништа изгубљено осим што је све временски или по датумима померено.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.