Autor Tema: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)  (Pročitano 6317 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #45 poslato: April 30, 2019, 14:03:16 »
  Drugari, ja bih platio nekome da mi uradi pronalazak matice i stavljanje u konfiguraciju za medobranje na bagremu. :( Em su ljute pčele, em se vreme uvek pokvari.

Van mreže Nikola Ristevski

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda

Van mreže Zoran Ristovic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Umka
« Odgovor #47 poslato: Maj 02, 2019, 20:35:40 »
  Drugari, ja bih platio nekome da mi uradi pronalazak matice i stavljanje u konfiguraciju za medobranje na bagremu. :( Em su ljute pčele, em se vreme uvek pokvari.

...pre jedno 25 godina kad sam bio u Nemackoj kod drugara (on konobar) zamolim ga da upita jednog domaceg pcelara koji redovno dolazi kod njega u kafanu da mi nabavi "detektor za maticu". Kazem to mi je poklon za dedu. On obeca i kaze da ide na sajam u vecem gradu pa ce da mi donese. Ja pomislim da stvarno to postoji, dzabe sam izmisljao?! Posle par dana kaze mi drugar da me je trazio onaj pcelar. I sta je rekao? Da se nosite u p.m. i ti i tvoj deda! Kad napravimo  detektor da ga donesem on ce prvi da ga kupi. Zakljucak: oduvek je to muka ucoriti maticu pa bila ona i obelezena.

Van mreže Miran Horjak

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
« Odgovor #48 poslato: Maj 03, 2019, 19:22:43 »

Van mreže pizurica aleksandar

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
« Odgovor #49 poslato: Maj 06, 2019, 12:00:35 »
Nek vam je Bog u pomoci.
Hvala ti kolega, ali izgleda da se bas nismo Bogu molili previse :) neda ni prici kosnicama. Pronasli detetor za maticu :), ali ni to nam nije od pomoci. Isekli plasticno korito u dnu, namontirali ga na drvenu plocu. Streses svu pcelu sa maticom sa ramova sa leglom u zeljenu konfiguraciju plodista, pa poklopimo sa maticnom resetkom, pa posle nekog vremena kad pcela pokrije leglo vadimo je sa tim ramovima u bildere. No sve nam dzaba, kad pada danima, a I cemu ih spremati kad su prognoze o vremenu katastrofalne ... :( bice valjda rojeva, ako se bagrem izjalovi

Van mreže Miran Horjak

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
« Odgovor #50 poslato: Maj 06, 2019, 19:25:33 »
Maticu možeš naj lakše dobit ovako.
1 način.
Uzmeš  prazan nastavak.  Uzmeš dva sata sa mladom pčelom i legalom. Između staviš tamnu praznu saču.   na svaku stranu staviš  jedan ili dva okvira meda. Nastavak staviš nad plodište.
Iduči dat pogledaš, dali prazna tamna sača ima zaležna jaja.

2 način

Sa dimom duvaš u gornji nastavak.
sa 95% sigurnosti matica pređe u donji nastavak.

Van mreže Zoran Ristovic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Umka
« Odgovor #51 poslato: Maj 27, 2019, 16:11:08 »
Posto je u mom kraju definitivno bagrem prosao da se oglasim po ovoj temi, kad vec nece niko. Metoda za velike prinose al` kod mene corak. Napravio sam tri solitera, jeste da je vreme bilo katastrofa i kisa i hladnoca ali  i zbrka u sve tri kosnice. Nisam dirao solitere od kad sam formirao sistem od 25.04. pa do 18.05. kad sam rasturao, samo sam posmatrao. Bilo je dosta propusta, koje sam uocio.
Mozda je naj znacajniji zakljucak da treba odvojiti dovoljno vremena i pazljivo pregledati, bez zurbe na tenane, da li ima skrivenih maticnjaka i 100% biti siguran gde je matica.
Drugi zakljucak je da mora administracija da se uvede, stavio sam u svaku zbeg-hranilicu mali blokcic pa vodim evidenciju. Zamesalo mi se sve pogotovu sad kad se razrojavalo... Cekamo sledecu pasu nema odustajanja. Jos da napisem da kako postoji preporuka za formiranje solitera tako treba da postoji i preporuka za rasturanje. Ima dosta pitanje i nedoumica. Sta se desava kod kolege u Sloveniji?