Autor Tema: Пчеларење родна воја кошницом у стационару где је багрем једина значајна паша уз производњу ројева  (Pročitano 14572 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Nesto se promenilo po pitanju klime... Bahrem je po pravilu cvetao posle Djurdjevdana a zadmjih desetak godina porani deset dana pa i vise. Da bi se bagrem iskoristio u potppunosti po Josipu Belcicu zavrsna priprema i konacna formacija za bagrem yreba da sa izvede 21 dav pre pocetka a najkasnije 14 dan pre cvetanja. Ovako kako sada stoje stvari nema te tehnike ni metoda a ni lokacije koja ce razviti kosnicu pocetkom aprila a ove godine najkasnije do 10 og na cifru od 12 ramova ili 40000 celija. Jedini nacin su pomocna drustva ili dvomaticna. Vojo Brstina govori o svojij kosnici da nema potrebe za tako necim i ja se tu ne slazem sa njim. uslovi pcelarenja pre 20 godina i sadanisu isti. Zato je potrbno razmisljati u pravcu kako imati dvomaticna drustva u rv ili pomocna.Za ove tvrdnje imam iskustva sa dvomaticnom poloskom koja uvek dobro zimuje solidno se razvije i u odnosu na bilo koja dva drustva ima veci prinos. Ove godine kako sam vec i rekao formirao sam nekoliko rv pre nekih 5-6 dana sa 15-18 ramova legla.Nisam ih pojacavao samo leglom vec i pcelama.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Pisao sam na drugoj temi o tehnici Z Sevica da smo I mi pojacali proizvodna drustva. Pcelarimo sa LR kosnicama. Radili smo pojacavanje postavljanjem pomocnog na proizvodno drustvo. Kolega Miroslave razumeo sam da ste vi vadili leglo iz pomocnih zajednica I dodavali proizvodnim. Kakvo je vase vidjenje onog sto ste vi uradili u odnosu na ovu situaciju koju mi imamo na nasem pcelinjaku. Sta su sledeci koraci sa leglom iz pojacanih zajednica po pocetku cvetanja bagrema ... Danas u Zrenjaninu uocio prve cvetove bagrema, koji doduse jutros jos nisu bili otvoreni, ali zabelelo se :) Inace situcija sa bagremom je toliko sarenolika I to od ove koju sam jutros uocio do cvetnih drski koje nisu vece od 2 cm. Stvarno je jako komplikovano proceniti momenat cvetanja bagrema I na osnovu toga tempirati formu proizvodnih zajednica ...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Pozdrav dragim kolegama!  Danas je 20-i april i bagrem je je poceo da pasulja sto znaci da ce poceti da cveta za nedelju dana. Zasto ovo pisem? Ako je konacnu formaciju za bagrem optimalno odraditi dve nedelje pre pocetka cvetanja to znaci da je sve trebalo odraditi pre sedam dana. Rv kako i sam autor ove kosnice je trebalo da u to vreme ima 12 ramova sa leglom. Dali smo imali taj stepen razvijenisti??? Naravno da nismo!
Извињавам се што "упадам", али видим да не читате мало шире од ове теме. Овде почетник, који је радио по Војиним упутствима с' јесени, и након првог презимљавање је 7. априла имао кошнице са 12,13, 14 рамова легла!

Тако да, што се мене тиче, последња реченица је требало да гласи: наравно да јесмо!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Svaka cast gospodine Saricu od srca Vam zelim da isto stanje odrzite i narednih godina sa trocifrenim brojem drustava... I kod mene na pcelinjaku ima takvuh drustava ali to je izuzetsk a ne pravilo....
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Кад сам изједначио друштва просек је био преко 10 рамова легла по кошници и то на Благовести, 7. априла. А претходно сам установио да је легло започето око 20. фебруара.
Тако да испада да је брз пролећни развој правило, а не изузетак, бар у мом случају. Е сад да ли је то због поштовања Војових савета, повољног времена, погодне локације...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
I ja postujem Milanov rad, kod mene je 17. Aprila , kada sam ogranicavao matice nekolicina bila sa 12 ramova legla i ovo je prva god. da sam imao toliko legla, obicno je to 10- ak ramova u vreme ogranicenja. Mozda im klima odgovara, lokacija ili ko zna sta, Ali Milane pazi , ako ih nisi ograncio jos pre desetak dana, te odose na granu. Sve preko 12 ramova kod ogranicenja je puno za ovu kosnicu. Moje iskustvo, na mojoj lokaciji to kaze. Mozes ti njih gurati i na 15 ramova ali cemu, dobijas meso i bespotrebno leglo koje treba hraniti, par dana loseg vremena u bagremu i pozdravi se sa medom.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Miroslave da li se pokazalo kao tačno da samo jaka društva mogu da iskoriste par lepih dna i da donesu med? Na mom terenu je kod svih bilo isto bez obzira na jačinu društva, nema meda ni za njih, a kamoli za vrcanje. Pozdrav

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Lijep pozdrav
Imam dva stacionara. Lani prosjek 20 kg, a ove godine 5 kg.
Sve isto odrađeno, RV košnica.
Sve ove dane razmišljam što sam mogao drugaćije, bolje odraditi, ali ništa pametno mi ne dolazi.
Za nadati se da će dogodine biti bolje.
Lp,

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



           Код мене на стационару је багрем једина права паша. Наслов теме баш одговара. Бојао сам се ове године кад сам видео у ком правцу иде време. Ипак прошао сам баш добро много , боље него што сам се надао. Пар иновација , посебно подизање плодишта на врх кошнице , одстрањивање легла при крају багрема и врцање нешто раније него што би иначе требало учинили су да сам сезону са багремом максимално извукао.
           Све што је рађено током априла и маја сам детаљно по датумима описао на теми пчелињак Раковац у одговору од 22.маја. Мислим да вреди прочитати и размислити па коме се свиђа и применити по нешто од тога у неком будућем времену.

Van mreže Miodrag Nikolic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pancevo
Nesto se promenilo po pitanju klime... Bahrem je po pravilu cvetao posle Djurdjevdana a zadmjih desetak godina porani deset dana pa i vise. Da bi se bagrem iskoristio u potppunosti po Josipu Belcicu zavrsna priprema i konacna formacija za bagrem yreba da sa izvede 21 dav pre pocetka a najkasnije 14 dan pre cvetanja. Ovako kako sada stoje stvari nema te tehnike ni metoda a ni lokacije koja ce razviti kosnicu pocetkom aprila a ove godine najkasnije do 10 og na cifru od 12 ramova ili 40000 celija. Jedini nacin su pomocna drustva ili dvomaticna. Vojo Brstina govori o svojij kosnici da nema potrebe za tako necim i ja se tu ne slazem sa njim. uslovi pcelarenja pre 20 godina i sadanisu isti. Zato je potrbno razmisljati u pravcu kako imati dvomaticna drustva u rv ili pomocna.Za ove tvrdnje imam iskustva sa dvomaticnom poloskom koja uvek dobro zimuje solidno se razvije i u odnosu na bilo koja dva drustva ima veci prinos. Ove godine kako sam vec i rekao formirao sam nekoliko rv pre nekih 5-6 dana sa 15-18 ramova legla.Nisam ih pojacavao samo leglom vec i pcelama.

Dobar dan gospodine Miroslave,prvo da vam se zahvalim sto pisete o RV kosnicama
vas citat       
Ove godine kako sam vec i rekao formirao sam nekoliko rv pre nekih 5-6 dana sa 15-18 ramova legla.Nisam ih pojacavao samo leglom vec i pcelama.
Pitanje, da li ste od ovih drustava sa 15-18 ramova legla sa vasom tehnologijom u ovoj losoj godini za bagrem uspeli da izvrcate nesto bagrema za sebe?i koliko ako nije tajna.Hvala

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Мирославе,
Ево још мало и новог багрема па Вас молим да нас информишете како сте прошли са тим РВ које сте појачали на 15-ак  рамова легла средином априла.


Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić