Autor Tema: suncokret 2019  (Pročitano 1390 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: suncokret 2019
« Odgovor #15 poslato: Jul 04, 2019, 15:39:43 »
Posle jutrosnje poruke sam otisao na pcelinjak i uradio pregled medista. U odnosu na Poloske , RV u ovih par dana su donele znatno vise u tri najjace u gornja dva nastavke nema ni jedan ram prazan, posto su mi sva proizvodna drustva na tri nastavka, jednostavno predhodnih godina nije bilo potrebe za cetrvrtim, i one su vec pune, doduse bilo je i unosa tokom juna i nije sve suncokret. Tako da necu imati ambalaze i moracu da skidam te nastavke i stavljam na rojeve a sa rojeva , prazne stavljati umesto ovih.

E sada i ono losije, mrtvih pcela nema ispred kosnica ali sam u travi koja je pokosena pre pocetka pase, nasao desetak totalno dezorijentisanih pcela, bauljaju i kada ih uzmem na prst, nece da polete, bojim se da nisu nasle neku zatrovanu tablu ili je neko prskao a svaki dan prolaze i besumucno truju. Ne znam da li sam umislio ali kao da ima manje izletnice. To je uocljivo narocito u Poloskama, zato sto je sve vidljivo kada ih otvorim, praticu narednih dana.

Van mreže Novković Željko

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
« Odgovor #16 poslato: Jul 10, 2019, 00:47:10 »
Pošto je u jeku suncokretova pasa iskoristicu priliku ovde da pitam. Pčele su mi na suncokretu u ataru blizu mog mesta. Rojevi su mi se odlično razvili i dostigli po 8 ramova legla i sve je krcato nektarom. Još uvek su mi na jednom nastavku. Kako izadje pcela iz legla tako te celije napune nektarom. Matice fakticki slabo mesta za zaleganje imaju. Na koji način mi savetujete da ih proširujem. Da li klasičnim prevešavanjem, dodavanjem gore još jednog nastavka i podizanjem nekoliko ramova legla u gornji prazan nastavak ili na neki drugi način.... možda i uvođenjem matične rešetke... Imam i njih nekoliko ali ih ne koristim. Pitam ovo jer ne znam da li mi je pametnije da jurim što više unos ili da i dalje širim leglo. U nedoumici sam jer sam u sred paše. Pre bagrema sam društva na taj način proširivao ali bagrema ništa bar kod mene, tako da ta metoda mi je poznata. Ne znam da li da možda na neki način sada ograničavam maticu... ili je možda sada kasno za to. Dosta tabli ima kod mene koje još nisu ni otvorile tako da mislim da ce biti i produžene paše ili nazovimo kasnijeg suncokreta. Početnik sam još uvek. Dosta znam ali dosta i ne znam... :) Unapred hvala
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #17 poslato: Jul 10, 2019, 06:56:28 »
 Po meni, izvadi bocne ramove  sa medom i stavi ih u gornji nastavak , do legla u plodistu stavi SO, neka ih grade, izvadi i dva rama sa najstarijm leglom i stavi u sredinu gornjeg nastavka. Stavi maticnu resetku i neka pune. Dao si matici prostora u plodistu a i dovoljno prostora za med. Ta dva rama sa leglom ce pre zavrsetka pase izaci i one ce ih napuniti. Kasnije , ako napune gornji nastavak medom, mozes izvrcati po dva bocna rama. Sredinom avgusta, taj medisni nastavak podbaci ispod i na njega plodiste, bez maticne i uz odredrenu kolicinu sirupa , krajem avgusta, bice spremne za zimovanje.
« Poslednja izmena: Jul 10, 2019, 07:18:28 od strane zoran drpljanin »

Van mreže Novković Željko

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
« Odgovor #18 poslato: Jul 10, 2019, 14:10:14 »
Po meni, izvadi bocne ramove  sa medom i stavi ih u gornji nastavak , do legla u plodistu stavi SO, neka ih grade, izvadi i dva rama sa najstarijm leglom i stavi u sredinu gornjeg nastavka. Stavi maticnu resetku i neka pune. Dao si matici prostora u plodistu a i dovoljno prostora za med. Ta dva rama sa leglom ce pre zavrsetka pase izaci i one ce ih napuniti. Kasnije , ako napune gornji nastavak medom, mozes izvrcati po dva bocna rama. Sredinom avgusta, taj medisni nastavak podbaci ispod i na njega plodiste, bez maticne i uz odredrenu kolicinu sirupa , krajem avgusta, bice spremne za zimovanje.

Hvala puno. Znaci mi savet. Uradicu tako.
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže Nemanja Banjac

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
« Odgovor #19 poslato: Jul 16, 2019, 22:41:10 »
Ove godine sam razrojavao ( proširivao) društva u vreme bagrema, pa nisam išao na med. Ali sticajem okolnosti stvorili se uslovi da mi 5 košnica donese nešto suncokreta od kojih se jedna, po današnjem pregledu, istakla. Ima jedan plodišni i dva medišna, oba medišna nastavka tj. 20 ramova kipe pčelama i medom. Sve belo saće i po nekom blic pregledu ustanovim i da su mnogi zatvoreni. E sad, pošto su neke parcele oko mene tek otvorile pre 3-4 dana, greota da sede i gledaju kako druge nose, stavio sam joj još jedan nastavak gore (pola saće pola satne osnove), nisam hteo skidati ova dva medišna nego sam stavio od gore. Sutra idem ponovo na pčelinjak, pa ako neko ima savet kako da tako dobra košnica krene da puni i treći medišni, otvoren sam za sve sugestije. Ako je i ovako dovoljno, ne pipam.
Hvala
yu7yuu