Autor Tema: Rani uzgoj matica  (Pročitano 87733 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marjan Petrovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skoplje ,selidbeno pcelarenje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #30 poslato: Novembar 16, 2013, 21:42:26 »
Matičnjaci koji će za par sati biti zatvoreni su puni mleča. .........




Dragane , svaka vam cast ,lepe fotografije i lepo objasnenje .POZDRAV
« Poslednja izmena: Mart 21, 2014, 04:06:00 od strane Global Moderator 1 »

Van mreže milan mihajlovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pancevo
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #31 poslato: Januar 20, 2014, 17:53:25 »
zdravo kolege imam jednu nejasnocu u vezi sa uzgojem matica, da li se moze lr kosnica podeliti maticnom resetkom i onda koristiti i kao starter i kao odgajivacko drustvo???

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #32 poslato: Januar 21, 2014, 00:46:29 »
Kolega, ovde je poruke u kojoj imaš sliku na kojoj se vidi tako propremljeno društvo.

To društvo je sa maticom u prvom nastavku, a iznad rešetke su matičnjaci na odgoju.

To je najpovoljniji rad, jer ne zahteva previše vremena za pripremu odgajivačkog društva. Kada se završi sa odgojem matičnjaka, društvo ostaje funkcionalno. Međutim, mora se paziti da ne uđe u teži rojevi nagon.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #33 poslato: Februar 16, 2014, 20:45:07 »

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #34 poslato: Mart 07, 2014, 19:56:05 »
nestale su mi nedavno dvije matice, drustva u kojima su bile su jaka, i igrom slucaja kolega mi dao dvije matice u kavezu, zanima me kako je najbolje sada da ih stavim i kakav je prihvat, da ih ne ubiju?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #35 poslato: Mart 07, 2014, 20:21:40 »
Ja kod zamene matica popršćem pčele prskalicom sa razblaženom rakijom ili nozevojem, ako ga imam. Svaki put do sada su mi primale novu maticu. Miris rakije ili nozevojane smeta pčelama, pa dok on "nestane" pčele bez problema prihvataju maticu. Pozdrav.

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #36 poslato: Mart 07, 2014, 22:59:21 »
i ja sam mislio naprskat rakijom, ali ne znam jeli hladno, valjda joj nece nista biti, z sada sam ih u kavezima stavio izmedju satonosa, pa vidjet cemo, na kraju jos da malo poprskam.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #37 poslato: Mart 08, 2014, 19:18:33 »
rakija, ako je dobra može samo da je ugrije 8) ...


To pretpostavljam radite da se izgubi miris matice dok je pčele ne prime?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #38 poslato: Mart 09, 2014, 10:50:04 »
Da, baš zbog mirisa. Kad nestane mirisa rakije pčele osećaju miris nove matice, ne znaju za drugu i prihvataju maticu 100%

Van mreže Milan Miladinovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • skype ::: milan007miladinovic
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #39 poslato: Mart 09, 2014, 10:57:12 »
Ima li ko ideju kako napraviti kvalitetno odgajivačko društvo od DB košnica. Da li obezmatičeno sa poklopljenim leglom u jednom telu 12-ramne ili nekako spojiti dve desetoramne i pregraditi ih matičnom rešetkom pa u prisustvu matice? LR je u velikoj prednosti što se tiče matica i mleča ali šta ću ja imam samo DB sada :D

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #40 poslato: Mart 20, 2014, 19:02:50 »
Milane, ako nisi našao rešenje ovo ti je jedan jednostavan način formiranja odgajivačkog društva od DB košnice, po uzoru na izolator.

Istovremeno možeš imati i izolator i odgajivačko društvo.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Šuljagić Goran

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banatski Karlovac 99m
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #41 poslato: Mart 20, 2014, 20:48:53 »
Ja kod zamene matica popršćem pčele prskalicom sa razblaženom rakijom ili nozevojem, ako ga imam. Svaki put do sada su mi primale novu maticu. Miris rakije ili nozevojane smeta pčelama, pa dok on "nestane" pčele bez problema prihvataju maticu. Pozdrav.
Sveto,
da li je matica u kavezu?
Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #42 poslato: Mart 20, 2014, 22:30:32 »
Da, u kavezu je i pčele moraju da je oslobode. Pozdrav.

Van mreže Milan Miladinovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • skype ::: milan007miladinovic
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #43 poslato: Mart 22, 2014, 18:53:32 »
Milane, ako nisi našao rešenje ovo ti je jedan jednostavan način formiranja odgajivačkog društva od DB košnice, po uzoru na izolator.

Istovremeno možeš imati i izolator i odgajivačko društvo.
Hvala na ovom rešenju Šole,probaču ovo ! Razmišljao sam i da uradim 8-ramne db košnice samo za ovu namenu.Da od dva 8-ramna plodišta podeljena matičnom rešetkom napravim odgajivačko društvo.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #44 poslato: Mart 22, 2014, 21:13:19 »
Kako misliš od dva osmoramna plodišta? Da u startu bude dve matice, svaka na 4 rama? Ne znam koliko je to dobro. Video si na slikama na šta liči jednomatično i to sa maticom koja je svo vreme i izolatoru. I sa tom snagom pravi probleme. Inače ta snaga je postignuta iako sam oduzeo 1 ram zatvoranog legla.

Kada poizlazi svo leglo od obe matice, pčele neće da odgajaju matičnjake, već ulaze u rojevi nagon. DB košnica ti daje mogućnost da možeš malo duže da je zadržavaš u radnom raspoloženju, ali i tada bi morao povremeno da oduzimaš i leglo i med. Računam da je zadržavaš samo u plodištu sve dok odgajaš matičnjake. Polumedište bi bilo neophodno, ako zamedi bagrem. Mora negde da skladišti med. Može i samo u plodištu, ali će smanjivati leglo. Kada je najjači unos bagrema, malo teže je odgajiti dobre matičnjake. Druga stvar je rojevi nagon i rojevi matičnjaci. Za odgajanje dobrih matičnjaka je potrebno neko osrednje društvo u jakoj paši – društvo koje tek postiže punu snagu. Meni u toku bagrema upravo slabija društva (slabija s proleće) postaju adut. I njima stalno "preuređujem" prostor, tokom medenja bagrema (preuređujem tako što im oduzimam med).

Onako, kako izgleda onaj izolator (samo jedan nastavak), prizvodim mleč. Nemoj se plašiti da nema dovoljno snage za odgajanje dobrih matičnjaka. Najveći problem je da ne uđe u rojevi nagon – tada neće da gaji matičnjake (hoće, ali svoje, a ne one koje ti dodaš).

Onako kako je urađen izolator, spakuješ DB društvo, a matičnjaci koje odgajaš su u većem odeljku.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).