Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1136373 puta)

Zoran Akik i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži dusan lazic

• Prijatelj foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2445 poslato: Decembar 23, 2020, 21:43:52 »
Ma, da ti budem iskren Aleksandre - odmah, čim sam saznao za RV košnicu, znao sam da je prava.
p.s.
Prešao bih ja (možda) i na FR - samo da je "malo kraća" ;) :D

Na mreži Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #2446 poslato: Januar 03, 2021, 20:41:37 »
Ma, da ti budem iskren Aleksandre - odmah, čim sam saznao za RV košnicu, znao sam da je prava.
p.s.
Prešao bih ja (možda) i na FR - samo da je "malo kraća" ;) :D

Браво Дуле ријатељу мој стари. Родна је много испред свих. И фарар је добра кошница и много боља од ЛР кошнице за принос меда али није ни до колена Родној Воји...   :D :D :D
Морам мало да се зезам на рачун ових што пчеларе са америчким кошницама. Макар ми на овом форуму не могу ништа. Нека звижде од муке сви они који више воле страно лошије од свог бољег, лакшег и сигурнијег.  :D :D :D

Полсе мало шала ред је да нешто и озбиљније напишемо.  :D

Јуче сам ослушкивао своје кошнице на пчелињаку са око 140 Родних Воја и одмах обишао оних пар које су обележене подигнутом циглом на поклопцу.  :D Сваки положај цигле има своје значење.  :D

Прислоним уво на кошницу и чујем лагано зујкају, друга исто, трећа исто... Прођем испред свих и видим да нема пљачканих и да није било грабежи ни на једној. Видим по летима да ни у једној није био миш. Наложим смедеревац, пардон жена је наложила смедеревац, скувала кафу и док сам ја обилазио од кошнице до кошнице па поново још једном кафа се таман мало ладнула и  на позив ееееј, охлади се кафа,  дођем у топлу собу у викендици. Смедеревац је чудо од шпорета, час посла угреје собицу.  Попијемо кафицу, ја још једну ракијицу и наздравим за наше и њихово здравље.
Један поклопац је био мало подигнут чак и са циглом на њему али није одлетио са кошнице. 
Отворио сам и пет шест поклопаца да да видим греју ли одоздо. Свуда хладна хранилица и мрежица као и мало папира у хранилици. Добро је за сада, и поред топлог времена још нигде нема легла.  На већини кошница лета су широм отворена.
Неколико сам их потежао и видим да су тешке, баш тешке. Сада да удари -10 сваки дан па још и хладније до маја не би био никакав проблем. Молим Бога да заиста захлади и да буде хладније макар до почетка марта. Да напада снег и да им се не може до марта прићи, али џаба је то шта бих ја волео, Господ о свему одлучује.
Кренемо после на други уљаник ( што би моја покојна мајка рекла јер је имала уљаник у дворишту док је била дете али без пчела и са празним кошницама и без пчелара који су некада око пчела радили)  или пчелињак који је око 150 километара удаљен од овог.
Већ је пао мрак, спустим се аутом до кошница и оставим ауто да ради док обиђем и овде испред свих кошница и назад.
И овде сам одслушнуо кошницу са подигнутом циглом, најслабију заједницу на овом пчелињаку са око 50 кошница. Зујкају пчеле и у њој. Подигнем опет поклопац у две кошнице и видим, заправо осетим да су хранилице хладне и да легло ни овде није кренуло.Добро је, презадовољан са стањем. Нема труња од мишева,, полетаљке чисте, нема мртвих пчела испред кошница  ада их је било у кошници избациле би их пчеле из кошница и то би се видело одмах испред кошнице.
Пожелим им наравно срећно зимовање и наставимо даље... 
Још ујутро пре поласка одслушнуо сам још десетак кошница на трећем пчелињаку и видим да нема ромена у односу на пре десетак дана,  као што сам и очекивао.

До марта нема утопљавања, нема погача, нема отварања кошница и можемо само да им пожелимо мало више хладноће и да их снешко завеје...  :D :D :D

Поздрав драгим пријатељима...     

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2447 poslato: Januar 22, 2021, 21:00:04 »
Јавља ми јуче радио Милован да из једног нуклеуза не излазе пчеле и као да има пљачке на том ројићу.
Оставио сам пар слабић ако негде настрада матица да могу да их спојим са безматком.
Видећемо у наредним данима.
Обиђем данас мањи пчелињак са педесетак кошница и видим да је све у реду.
Из једне су избациле подоста мртвих пчела а то је она једна крајња кошница која је пре око месец дана била померена. Нешто је ударило у ту кошницу а не знам шта. Има трагова срндаћа а једну ноћ око поноћи када сам био у ноћном обиласку наиђем на два срндаћа.
Кошница није била преврнута са постоља, него само померена али је била скоро на граници да склизне са постоља.
Страдао је отприлике један рам пчела и то ће оне брзо надокнадити.
На крову пише да је то била јака заједница зазимљен са пуно пчела и пуно меда.

Она са подигнутом циглом на крову која је зазимљена на четири рама пчела још је жива.
Мачак је дежурни посматрач кога смо и овог пута затекли како чека има ли ко да приђе кошницама и да дира до саћа или меда.
Нема изгрицканог саћа нигде на полетаљкама или испред кошница где нема полетаљки.
Све је у најбољем реду.
Потежавам неке кошнице а оне текше и да сад наиђу још две зиме, верујем да за највећи број заједница ни то не би био проблем.
У неколико кошница сам одмеравао температуру у збегу али свуда је збег хладан.
Добро је, нема легла и надам се даче Бог да га неће ни бити још макар три недеље.

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Na mreži Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2448 poslato: Februar 02, 2021, 13:18:05 »
Пре пет шест дана зове ме чувар мојих кошница на чијем се плацу налази овај мањи пчелињак са педесетак кошница да ми је једна кошница преврнута.
Шта сад, да је оставим до сутра док буде слободна моја екипа па да је подигну или да ја који треба да лежим идем и да решим проблем.
Предвече је, брзо ће мрак а најављују кишу за сутра. А шта ако киша почне и током ноћи, устанем и правац пчелињак.
Кад смо дошли видим да је преврнута наглавачке.
Остала само подњача на постољу а ту где је клубе само што нису испали рамови из настанка. Већ су више од половине изборили напоље са сатоноша а.

Понели смо сву опрему али не имадох врема ни капу да ставим на главу а и шта ће ми само да ме гуши док сам под упалом плућа.

Надимимо их на брзину чим смо упалили димилицу и полако најпре доњи наставак па средњи и на крају онај са пчелама вратим на она прва два.
Неки рамови искочили, враћај отварачем сваки који је искочио.
Ствдао се прополис па то тешко иде а ја не вадим рамове па да их је девет у наставку него десет у сваком наставку.
Налећу пчеле на све стране, око главе, падају ми и на главу, не обазирем се и не тражим капу, ако ће нека или више њих да ме боцне, нека боцкају, само радим свој посао.

Вратим после и хранилицу па поклопац.
Прођох и без боцки и по мало смрзнут јер је било тек пар степени изнад нуле.

У кошници није било легла и због сам задовољан.
Хране имају баш доста. У оном средњем наставку било је још два три рама меда.
После завршеног посла погледам и видим да нема мртвих пчела не месту где је кошница била преврнута.

Испред кошница виде се трагови оваца, неко је пустио овце и само једну кошницу су преврнуле и ето мени среће, шта би да су преврнуле три четири постоља са по три и четири кошнице. Тек онда б ок била игранка...
Да се ово није десило не бих ни обишао пчелињак за још неколико дана. Не бих ни отварао кошнице и не бих ни видио да су потрошиле врло мало хране и не бих био сигуран да ли су кренуле са леглом или нису мада у Родна Воја кошницама легло обично креће у другој половици фебруара...

Обиђите своје пчелињак, макар да се утврди да је све како треба.

Три века испред света...

Na mreži dusan lazic

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #2449 poslato: Februar 02, 2021, 14:06:05 »
Uh Vojo...sve sam preživeo zajedno s tobom...(najteže, kad čovek nije zdrav...)

p.s.
Sad sam se setio mog komšije deda-Mike.
Kaže on:"Dule, najvažnije je kad je čovek zdrav i kad je lepo vreme!"
Posle razmišljam: Ovo za zdravlje - to sam znao...a ovo za vreme...(?!) :D Genijalno!
Jednom reči - kad je čovek zdrav i kad je lepo vreme - ništa nije teško, sve se može, ako nemaš, nabavi ćeš...

Van mreže Nenad Tucakov

• Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
« Odgovor #2450 poslato: Februar 02, 2021, 14:40:26 »
Drž' se Vojo.
Još nam trebaš...

Van mreže Nebojša Pešić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
« Odgovor #2451 poslato: Februar 02, 2021, 16:20:20 »
    Војо, поздрав. Да нам што пре оздравиш, чувај се.😀

Na mreži Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2452 poslato: Februar 02, 2021, 18:26:22 »
Хвала другари.
Биће то све како треба.
Зеза ме температура још од Божића и кренуо сам сам да се лечим мелемом за вирусе и чајевима са вином и медом. Ипак џаба температура је наставила и нема друге након 7-8 дана јавим се код доктора а они мене у ковид на тестирање, тест уредан, па за два дана на неки ПСР  тест и он уредан.
Каже докторка то је само упала грла немате корону.
Кажем јој да ја мислим да имам и упалу плућа и корону. 😁 Хајде зините, ево то је јака упала грла.
Примим 5 пеницилина (или нешто на бази пеницилина) а пре тога сам имао пет дана антибиотике. После инекција одем на контролу и спреме ме на ренгену, кад тамо упала плућа са леве стране, сутрадан на вађење крви и налаз покаже да имам антитела на корону и да немам корону а да сам је у неком периоду имао.
Оним мојим мелемом који ми је пре три године у болници у С. Каменици почистио вирусе а имао сам целу групу вируса у крви сада сам највероватније спржио корону за првих 5-6 дана.
Зато ње није било на тестовима али ми је оштетила плућа у првим данима.

На терену где имам око сада 140  заједница на раном развоју и раном багрему прошле и претпрошле године била је киша, киша, киша а на годину раније 2018. била је солидна година али ја сам тада слушао извештаје са терена из Зрењанинске болнице, нисам радио прво ни друго пролећно проширење легла а касније док су браћа ограничила њихових тада 230 заједница и док су ми на мом пчелињаку направили 60-70 ројева тек онда је на ред дошло ограничавање мојих заједница за багрем а било их је за ту сврху одвојено око 140-150 заједница.
За каснило се са ограничавањем што због повремених киша што због огромног посла у раду са мојих око 200 и још 230 моје екипе која је преузела све моје послове и обавезе.
Није им било лако радити око 430 кошница, правити ројеве и све остале послове.

Сад нешто размишљам ова би година са багремов требала бити добра.
2016 и 2017 боле су лоше, 2018 средња а ја са упалом плућа од 20.априла + двадест данс пре тога температуре и све до 115.јуна када сам 2018 изашао из С. Каменице.
Опет задње две године лоше а сад ће опет да меди а и мене ће ваљда Господ Бог погледати па да се оздравим и спремим се како треба за пашу.

Добро је што хладно и што легло још није кренуло.
Недавно сам размишљао да се купе оне мало дебље и већег формата кесе, што се користе за сируп па да се у њих налије вода и замрзне у замрзивачу. Да се на лето угура у сваку кошницу по та једна кеса са залеђени водом и да се постави испод рамова а у подњачу.
Вредело би у случају наиладка топлијег ваздуха да се те кесе поставе у сваку подњачу по једна а за замену да имамо још по једну резервну количину замрзнутих кеса.
Ово би додатно расхладити кошнице и одложило евентуално покретање легла. Те залеђене кесе би требало угурати до краја задње стране подњаче, што даље од лета, да се не би кесе грејале и да би се што дуже задржале залеђене а истовремено да не сметају пчелама да излазе и доносе полен.

Ето мало идеја па ко хоће нека проба, неће да штети а може да помогне.

Три века испред света...

Van mreže Dragan Djurović

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
« Odgovor #2453 poslato: Februar 02, 2021, 19:09:37 »
Vojo,nisam znao za ove tvoje patnje sa upalom pluća.Želim ti brz oporavak i da se vratiš svojim pčelama.Pozdrav iz Beograda

Van mreže Simic Aleksandar

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: lacisled 220 m
« Odgovor #2454 poslato: Februar 02, 2021, 22:04:28 »
Samo odmor Vojo biće to dobro sve.Želim brzi oporavak.

Van mreže Milan D. Saric

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
« Odgovor #2455 poslato: Februar 03, 2021, 11:52:20 »
Такође се прикључујем жељама за брз опоравак! Код мене у кући се редовно конзумира мед са белим луком, циметом, ђумбиром, какаоом; уз чак 12 врста чајева и за сад нема много проблема што се тиче здравља, хвала Богу.

Елем да се вратимо на тему: наредних дана (две седмице) јављају лепе дане са преко 15 степени, тако да очекујем да матице почну залегање (иако су кошнице максимално расхлађене). Пошто сам их зазимио на три наставка, да ли треба да склањам онај први наставак с' подњаче у коме су само празни медишни рамови?
Уопште који су ваши први овогодишњи радови и када то радите?

Две појилице (са сламом и обичном водом) планирам да поставим за викенд када ћу обићи пчелињак.

Van mreže Milan D. Saric

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
« Odgovor #2456 poslato: Februar 03, 2021, 14:06:04 »
Питам јер сам по први пут зазимио на три наставка (онако по Војовом рецепту)...

Na mreži Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2457 poslato: Februar 03, 2021, 16:37:57 »
Ја им не бих скидао тај трећи наставак јер је пчелама потребно много свећег ваздуха у време када саме не регулишу кретање ваздуха у кошници.
Све док пчеле не успоставе контролу над унутрашњем делу кошнице не треба им сужавати или смањивати запремину у кошници.
Не би требало без вишедневног уноса полена и нектара да матице крену са леглом.
Што се појилица тиче сада им нису ни потребне.
Не бих им постављао појилице пре краја фебруара а ви радите како мислите да је најбоље за ваше пчеле..

Три века испред света...

Van mreže Tanja Dopuđ

• Član foruma
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
« Odgovor #2458 poslato: Februar 06, 2021, 21:53:59 »
Војо, желим Вам брз и успешан опоравак!  :-*

Леп поздрав...

Na mreži Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2459 poslato: Februar 07, 2021, 12:47:13 »
Хвала Тања... Поздрав...

Три века испред света...