Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380163 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1020 poslato: Septembar 16, 2014, 22:52:47 »
                      Dragane sve što mogu reći je svaka čast i na uspjehu u ovakvoj
godini i na iscrpnom i korektnom izvještaju. Što se grešaka tiče one su sastavni
dio pčelarstva i uvijek se desi i najiskusnijima da nešto promakne, što iz neznanja,
što zbog nemogućnosti da se nešto stigne, a po nešto mora da se i eksperimentiše
da bi bili sigurni šta je bolje. U boljoj godini sa više iskustva, i uz dobro zdravlje
ima da čitamo i gledamo još bolje slike sa tvog, a i sa pčelinjaka ostalih kolega.
                      Pozdrav sa Pala.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1021 poslato: Septembar 17, 2014, 00:10:53 »
Млађене,
Хвала пријатељу на лепим речима и подршци. Ова година је све нас ставила на велике испите, на овај или онај начин. Ми који смо тек почели да пчеларимо, имали смо право "ватрено крштење", а ни вама искуснијим пчеларима није било баш лако. Већи пчелињаци, па већа и мука. Као што кажеш, грешке су саставни део пчеларства.
Треба стално учити и стицати нова искуства, и те грешке су део учења.
Придружујем се твојим жељама за све нас.


Поздрав и свако добро за Пале и РС  :)

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1022 poslato: Septembar 19, 2014, 13:10:33 »
Е Војо легенда си!!! Ал' ја имам још једно питњае.

Нозевој што стављаш у ту пумпици, јел треба разблаживати или онакав какав је користит? И једно успутно питање, зашто је добар нозевој да се корист сваки пут или што ћешће приликом отварања кошница?

Још једном, велико хвала!!!

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1023 poslato: Septembar 19, 2014, 18:46:15 »
Da li je normalno da u 2-3 kosnice nema legla?Ima meda ima pcele legla nema.Nisam trazio maticu ali verovatnoca nestanka matice odjednom u 3 kosnice je malo cudna.Oko 10 avgusta bilo 6-7 ramova sa leglom .Pcele mirne nema cudnih zvukova kao kada nema matice,ali cu je sutra potraziti.Molim da date svoje misljenje.Pozdrav Dragan

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1024 poslato: Septembar 19, 2014, 22:17:43 »
Имењаче,

Искусније колеге би рекле:
"Провери прво да ли има присилних матичњака. Обрати пажњу да при прегледу не убијеш матицу ако је ипак у кошници, и да ти кошнице не буду дуго отворене, због грабежи. Може бити да је у питању квалитетна матица и добро друштво са довољно хране и пчела, па у ово време већ престане са леглом, сада су прилично хладније ноћи и јутра ..."
Надам се да ће све бити у реду у тим твојим кошницама.

Поздрав




 

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1025 poslato: Septembar 20, 2014, 08:19:42 »
Слажем се са коментаром колеге Нешковића.
 Био је прије пар дана сличан случај на форуму Споса гдје је један стручњак кога многи држе за ментора тврдио да је немогуће да овако рано матица заврши са леглом и да је готово сигурно нестала. Човјек има више деценија пчеларског стажа и преко петнаест хиљада коментара. Тражио је детаљан преглед, без да упозори на евентуалне негативне посљедице таквог поступања у овом периоду.
Елем, почетник је другог дана нашао матицу са којом је наизглед све у реду. Рекао је да је кошница пуна пчеле. Ментор се није зауставио него се распитивао за њено поријекло и квалитет и да није накнадно префарбана у зелено.
Немам деценијско искуство али сам већ имао прилику видјети да су друштва чије матице крајем септембра престану са залијегањем најбоља идућег прољећа, наравно ако су се претходно довољно развила. Имао сам и пар матица које немилосрдно полажу јаја чак и у новембру али таква друштва обично већ у јануару или фебруару добију пролив због енормне потрошње и ускоро остану без хране. Теорија некада ову особину приписује њиховој младости тј. да су млађе од шест мјесеци односно да су се касно излегле текуће године али ми се ово не чини превише вјероватним. Прије да је у питању генетика или некакав поремећај на нивоу друштва који није уочен.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1026 poslato: Septembar 20, 2014, 09:08:48 »
Колега Радоје,
Цитат је јасно постављен па би реалније било рећи, да се обојица слажемо са речима искусних  ;) ;D 

Поздрав пријатељу
:D 

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1027 poslato: Septembar 20, 2014, 13:21:30 »
@Milan_Dragicevic,dok Voja ne stigne da Vam odgovori na ostatak pitanja ,rećiću samo da se Nozevoj za prskanje pčela u košnicama ne razblažuje...Dakle koncentracija kakvu ste pripremili da stavite u recimo lekoviti sirup za prihranu tokom sezone ili jesenju i zimsku zaštitu od nozemoze dakle takav ide u pumpicu(nema razblazivanja)30tak ml po košnici.Recimo ja sam danas upotrebio jednu jaču pumpicu firme *olins pa sam "platio"danak neiskustvu u vidu šake mrtvih pčela koje su stradale pod jakim pritiskom iz same pumpice(istina je nema kapanja ali mnogo sitnih čestica u vidu izmaglice koje ista stvara završi pored košnice i odnese ih vetar i sl-ako nadrukate manji pritisak dobija se isto što i sa fajtalicom..).Ipak sam se samo posle jednog prskanja(jedne košnice) vratio na moju staru "fajtalicu"onakvu kakvom Vam brica naprska kosu pred šišanje kapne po koja kap promakne ali uglavnom sve završi u košnici.I što je najvažnije nema rasipanja Nozevoja čija je svaka kap složićete se u ovo doba godine u košnici dragocena.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1028 poslato: Septembar 20, 2014, 13:55:17 »
Колега Дарко,

Не бих се сложио са тобом јер колега Милан није навео да ли је његов Нозевој већ разблажен или не.
Прво је потребно утврдити да ли је Нозевој разблажен приликом припреме према упутству које је г. Војо дао. Уколико није онда га је потребно разблажити према истом упутству.

Колега Милане,
У сваком случјау, потражите упутство у одговарајућој теми на форуму и сами ћете знати да ли је потребно разблажити Нозевој или не.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1029 poslato: Oktobar 03, 2014, 16:08:57 »
Pozdrav svima

citam oko prestanka legla i strucnih komentara i opet mi nekako sve jasnoije koliko se sama klima i uslovi pcelarenja menjaju. Otisao sam na pcelinjak pre 21 dan znaci oko desetog septembra i posto nisam bio dve nedelje stanje je bilo sledece: od 22 zajednice u RV kosnicama mozda je 5-6 zajednica imalo leglo (zatvoreno - samo jedna nezatvoreno) i to su bile ovogodisnje zelene matice a u svim ostalim legla nije bilo ili je bilo pred izlazak - pcela dovoljno (dva nastavka) i meda prilicno sem u par koje su razrojene u avgustu.

Bio sam prilicno iznenadjen ali jedna pa druga i tako redom - svuda ima matica ali su vrlo rano prestale sa leglom. U jedinoj DB legla od jednodnevnog do pred izlazak malo meda i neizgradjene osnove pri dnu.

U svim RV prpolisano toliko da se cupaju satonose (o stolari sa heftalicama ...) i to je to. Posto sam sad dosao postavicu i par slika kasnije ...

Pcelinjak na planini 1000 mnv ...

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1030 poslato: Oktobar 03, 2014, 18:27:50 »
Kod mene u Makovištu (nadmorska visina između 700 m i 900 m), moj pčelinjak je na 750 m, leglo skoro uvek prestane polovinom septembra. To je kod svih tipova košnica koje ja imam, a imam sve osim AŽ, Pološke i vrškare. Klima se menja skoro neprimetno, ali ova godina je izuzetak. Od polovine aprila nije bilo ukupno 10tak dana bez kiše, što nije zabeleženo u ovim krajevima. Pre neki dan od jednog prijatelja čuh fazon: "Kiša je u avgustu padala samo dva puta, jednom 20 dana i drugi put 10 dana". Pozdrav.

Van mreže Emir Mekanić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • http://www.medenko.com.ba/
    • http://www.medenko.com.ba/
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica-Bratunac-Milići
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1031 poslato: Oktobar 03, 2014, 22:55:46 »
Još uvjek ima zatvorenog legla u svim košnicama, nisam primjetio u zadnjem pregledu otvoreno. Iskoristio sam pregled i tretirao protiv  varoe koje još ima poprilično, da li ih opet tretirati ili čekati da legla nebude? Pčele sam zazimio u 2 RV nastavka s tim da su gornji sa medom ( 7-8 ramova) a donji sa malom mednom kapom ili bez nje. pošto mi je ovo prva zima sa RV interesuje me da li je ovo dovoljna količina hrane?
U gornjim nastavcima ostavio sam samo ramove sa medom i prazne izbacio ili stavio u donji nastavak, tako da sada imam ukupno od 14-16 ramova po košnici ( po 7 ili 8 po nastavku postavljenih tačno jednih iznad drugih sa praznim prostorom koji je identičan sa lijeve i desne strane)
U zimu ide 8 društava.
Lijep pozdrav iz Zenice.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1032 poslato: Oktobar 06, 2014, 08:39:35 »
Ja sam prosle godine uzimio sa tim brojem ramova u istoj konfiguraciji ali je deo nastavaka ukrstan a deo nije i sve su prezimile ali prosla zima je bila blaga - mozda si trebao da ukrstis nastavke kolega.

Par slika sa pcelinjaka - pravio sam nova postolja za kosnice - od 2 kosnice do 7 komada:



Jutro




kupina koja je ponovo procvetala (1 oktobar ....)



i jedna zanimljiva slika - vrganj ali malo veci (kanta je klasicna ...)


Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1033 poslato: Oktobar 06, 2014, 08:41:55 »
I sad malo eksperimenta - ove godine nisam nicim tretirao protiv varoe jos - cini mi se da je ima bas malo pa cu jedini tretman da odradim oksalnom kiselinom. Inace sam uzeo mravlju kiselinu, Boni uloske spric ali sam odustao - sad da li je to dobro ili ne videcemo na prolece ...

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1034 poslato: Oktobar 06, 2014, 16:21:38 »
kolega Emire na podnjače obavezno stavi po jedan nastavak sa satnim osnovama ili ako imaš izvučene ramove. i obavezno ukrsti nastavke, jer će im biti toplije. A ako znaš gde ti je matica nju , taj nastavak stavi u sredinu tj drugi a hranu na vrh tj treći. pozdrav iz Vrnjačke Banje.