Autor Tema: Kruške Nashi (Pyrus serotina Rehd.)  (Pročitano 9137 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Kruške Nashi (Pyrus serotina Rehd.)
« Odgovor #15 poslato: April 07, 2013, 21:59:57 »
Kolega Radoje, ne znam kako se određuje kvalitet krušaka, ali ova sa mojih slika je za mene jedna od najukusnijih. Nikad nije prskana, a rodi svake godine. Prošle je bila sitna zbog suše, ali ništa manje ukusna. Zadnje tri godine pčele su masovno posećivale i ovu i sve druge kruške, a naročito divlje. Napravio sam mnogo fotografija pčela na cvetu kruške. Pozdrav.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Kruške Nashi (Pyrus serotina Rehd.)
« Odgovor #16 poslato: April 07, 2013, 22:29:57 »
Рангирање квалитета сорти врши се на основу тзв. органолептичких особина и свака од њих оцјењује од 1 до 10. Између осталих то су: присуство, израженост и квалитет ароме, удио шећера и киселина и њихов међусобни омјер, структура и конзистенција меса, конзистенција покожице, обојеност плода, постотак суве материје, брзина дехидрације, могућност складиштења...битно је да си  задовољан квалитетом али када навратиш у наш крај, имаћеш са чиме упоредити  :) . То што пчеле посјећују цвијет крушке може да значи и да је значајна оскудица полена и нектара других врста прихватљивијих за пчеле. Воћари обично имају велике проблеме са опрашивањем крушке јер ако дође до истовременог, експлозивног цвјетања разног воћа, пчела ће увијек прије изабрати шљиву, јабуку па тек онда крушку. Још ако у исто вријеме цвјета маслачак, од опрашивања ништа.  И због тога се у вријеме цвјетања воћа "трава" обавезно треба косити. Због успјешнијег опрашивања крушке обично се мора примијенити "дресура" пчела која подразумијева потапање тек отворених латица у шећерном сирупу пар сати прије додавања. Ово су нека моја искуства из праксе, радио сам на плантажама површине 220 хектара.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Kruške Nashi (Pyrus serotina Rehd.)
« Odgovor #17 poslato: April 07, 2013, 22:36:34 »
Izvinjavam se kolegi Branku koji je otvorio ovu temu jer je prethodna poruka napisana ćirilicom. Nadam se da će se snaći. Iz obzira prema njemu i njegovoj temi trebala je biti latinica ali sam malo smetnuo  :) . Inače redovno koristim ćirilicu. Lijep pozdrav  :) .

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Kruške Nashi (Pyrus serotina Rehd.)
« Odgovor #18 poslato: April 08, 2013, 07:55:05 »
Radoje, ne brini, znam ja i ćirilico da čitam. Malo ide sporije ali .... ;)
LP Branko

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Kruške Nashi (Pyrus serotina Rehd.)
« Odgovor #19 poslato: April 08, 2013, 18:01:52 »
Ooo, svaka čast Branko :) .

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Kruške Nashi (Pyrus serotina Rehd.)
« Odgovor #20 poslato: April 08, 2013, 18:58:21 »
U osnovnoj školi smo mi u Sloveniji učili i Srpsko hrvatski jezik i ćirilico.
Lp Branko