Autor Tema: RAZNA PITANJA  (Pročitano 540239 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #15 poslato: Januar 04, 2012, 22:25:36 »
Gosn. Vojo, zanima me Vase misljenje a i misljenje ostalih iskusnih kolega kako je najbolje i na najbezbolniji nacin izvuci veci broj osnova. Naime kako sam vec pisao i ovde i na spos sajtu prosle godine sam kupio dva lr drustva i napravio jos dva rv drustva i nesto meda. Do sada sam osnove izvlacio na pocetku pre bagrema i to u ove dve lr,. ali posto bi sad malo prosirio pcelinjak ja bi da izgradim vise osnova pa mi je to problem. Citao sam da pojedinci komentarisu kako dodavanje osnova pre bagrema moze izuzetno opteretiti pcele i dodatno ih iznuriti pa da to nije dobro raditi. Sad me zanima kad bi vi preporucili dodavanje u kojoj meri uz prihranu .....ili kako vec, najvise bi voleo da mi preporucite i opisete kako to da uradim, hvala unapred i pozdrav svima, srecna nova godina i predstojeci praznici
Nešo,
Za normalno prezimele zajednice najbolje je osnove ne dodavati dok se zajednice ne razviju na neki nivo od oko 30.000 pčela to jest dok se u RV košnici zajednice ne razviju na oko 17-18 ramova pčela.
Brzina razvoja zajednica do ovog stadijuma zavisi od klimatskih uslova u kojim se pčelari, količini zazimljene hrane, zdravstvenog stanja pčela i unosa nektara iz prirode.
Kakvo je ukupno stanje kod tebe, to jest u tvom kraju ja ne znam ali mislim da je u tvom kraju mnogo toplije i da pčele kod tebe mnogo ranije kreću u razvoj nego kod mene u severnom Banatu.
Verujem da bi kod tebe takvo stanje zajednica trebalo biti negde početkom aprila i da se već tada može krenuti sa dodavanjem satnih osnova naravno ako nemamo više izgrađenih i neizgrađenih ramova u košnici to jest ako su zajednice zazimljene na 2 RV nastavka.
Ako su nam svih 20 ramova izgrađeni i pčele već u snazi da zahvataju oko 17-18 ramova pčela, tada bi trebali imati ukupno oko 10-12 ramova legla i tada možemo dodati treći nastavak.     
U taj treći nastavak najbolje bi bilo podići 2-3-4 rama legla u zavisnosti od stanja i količine legla u košnici a dole u drugi nastavak dodati 3 satne osnove i to dve pokraj legla (po jedna sa obe strane) i jednu dodati u sredinu legla. U taj novi treći nastavak koji dodajemo pokraj ta 3 rama sa leglom koje postavljamo u sredinu nastavaka dodajemo po dve osnove sa obe strane a aku u prirodi imamo i neku dobru i izdašnu pašu možemo dodati i preostalih 3 rama sa satnim osnovama.

To bi bilo prvo proširenje i dodavanje osnova kod zajednica koje su zimovale u dva RV nastavka.

Ovim dodavanjem osnova značajno se smanjuje rojevi nagon kod pčelinjih zajednica.

Hvala za pozdrave, takođe svima želim puno sreće i uspeha u 2012 godini. 

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #16 poslato: Januar 05, 2012, 12:19:15 »
Vojo, ako sam dobro razumeo u donji prvi nastavak, na podnjaci, ne diramo i u njega ne dodajemo osnove, znaci samo u onaj drugi i to tek kad pcele gotovo potpuno zuzmu i taj drugi nastavak, jesam li dobro razumeo, posto mi je jedna kosnica zazimljena na dva a druga (bio je nukleus) na jednom nastavku, pa zato pitam. U ovo drustvo sto nema drugog nastavka da li mu dodavati nesto ili ne, jer ja imam dva drustva i tri nastavka izvucenog saca, ostalo su mi prazne osnove, pa bi ih sad izgradjivao kako bi prosirio malo pcelinjak, pozdrav i hvala unapred

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #17 poslato: Januar 05, 2012, 13:08:39 »
pozdrav svima
Mislim da je moje pitanje za ovde a ako nije neka ga moderator prebaci gde treba.Hvala
Naime primetio sam oko n.godine neovično veliku aktivnoast ispred jedne kosnice sto mi je za ovo doba godine bilo sumnjivo,ostale kosnice su imale "normalno" izletanje na pročisni let a ispred ove je bilo kao na bagremu.02.01. sam ipak otvorio kosnicu da vidim šta se dešava i kad tamo tj.unutra iznenadjenje 3 i slovima tri rama sa po 30-40%legla sa obe strane u svim stadijumima a najviše poklopljenog.Odakle sad ovoliko legla kad čak ni pogače nisam (još) stavljao a pre nive godine je baš bilo hladno.
Sad mi samo ostaje nada da će da se izlegu pre jačeg mraza koji je za ovo doba godine normalan inače neznam šta će na kraju da ispadne kad udari -10-15
Košnica je DB12 i ima (mislim) dovoljno hrane za sada

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #18 poslato: Januar 05, 2012, 13:26:20 »
pozdrav svima
Mislim da je moje pitanje za ovde a ako nije neka ga moderator prebaci gde treba.Hvala
Naime primetio sam oko n.godine neovično veliku aktivnoast ispred jedne kosnice sto mi je za ovo doba godine bilo sumnjivo,ostale kosnice su imale "normalno" izletanje na pročisni let a ispred ove je bilo kao na bagremu.02.01. sam ipak otvorio kosnicu da vidim šta se dešava i kad tamo tj.unutra iznenadjenje 3 i slovima tri rama sa po 30-40%legla sa obe strane u svim stadijumima a najviše poklopljenog.Odakle sad ovoliko legla kad čak ni pogače nisam (još) stavljao a pre nive godine je baš bilo hladno.
Sad mi samo ostaje nada da će da se izlegu pre jačeg mraza koji je za ovo doba godine normalan inače neznam šta će na kraju da ispadne kad udari -10-15
Košnica je DB12 i ima (mislim) dovoljno hrane za sada
Za ovu košnicu bi vredelo saopštiti i ostale podatke o njoj
- Dali je matica mlada prošlogodišnja,
- dali je tretiranje vršeno i okslanom kiselinom, kada i dali je tada imalo legla ili ne.
- na koliko je ramova legla uzimljena.
- ukoliko imate mrežu na podnjači, ja bih izvukao lim ili karton i ostavio
  slobodnu mrežu.
- dali imate dovoljno hrane u košnici
- Ako nemate, ja bih otvorio košnicu i krajnje ramove sa hranom
  približio pored rama sa cvetnim prahom.
- Korisno bi bilo da se i u prstenu iznad plodišta položeno stavi
  ram sa medom.
- Ukoliko toga nemate, mora se staviti pogača.
- Kontrolišite tokom zime stanje pogače, i ako treba dodati još koju.
Daleko je bolje da uopšte nije imalo do sada legla, ali kad je situcija
takva, nema se kud.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #19 poslato: Januar 05, 2012, 13:47:34 »
Da pdgovorim:
-Matica prošlogodišnja
-Nije tretirana OK
-na 6 ulica u septembru , nisam gledao koliko ima legla tad
-Fiksna podnjača
-U septembru venac širine šake na sredini + puni krajnji ramovi 2 kom
--pogaču sam stavio 02.01 a ram nemam (početnik) mada neznam kako će da dodju do njega ako zahladni
Još uvek mi nije jasno odakle leglo
Hvala na brzom interesovanju čika Savo

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #20 poslato: Januar 05, 2012, 15:02:25 »
Da pdgovorim:
-Matica prošlogodišnja
-Nije tretirana OK
-na 6 ulica u septembru , nisam gledao koliko ima legla tad
-Fiksna podnjača
-U septembru venac širine šake na sredini + puni krajnji ramovi 2 kom
--pogaču sam stavio 02.01 a ram nemam (početnik) mada neznam kako će da dodju do njega ako zahladni
Još uvek mi nije jasno odakle leglo
Hvala na brzom interesovanju čika Savo
Mladje matice znaju da nose jaja duže u jesen. Starije po pravilu ranije prekidaju, sem
da u oba slučaja nije bilo neke jače oktobarske a čak i novembarske paše pa je leglo
bilo duže u košnici. Ukoliko su pčele kvalitetno istretirane protiv varoe tokom 2011 godine
Prvim čitanjem vašeg odgovora " prošlogodišnja matica ", prevideo sam da ste verovatno
pravilno rekli da je to MLADA MATICA iz 2011. godine.
Ako je to ipak mlada matica, može se desiti da ona nije ni prekidala leglo, da je malo
smanjila ali ipak održavala to leglo i verovatno da vam je prerano utopljena košnica
pred zimu pa bi i to mogao da bude razlog povećanog legla.
Matice rase italijanske / žute / takodje imaju karakteristiku dugog nošenja jaja tokom
jeseni pa i takva društva potroše previše hrane iz zimnice koja je spremljena ne da
se potroši preko zime, već da pčele imaju pravu hranu za othranjivanje i negovanje
prvog legla s proleća.
Ali šta je tu je vi ovo društvo pazite i mazite da ga spasite da udje u proleće.
Možda još neko od iskusnijih kolega za ovakav slučaj da dopunski savet.
Pošto nemate rezervne ramove sa medom, moraće koja pogača više da
se utroši, ne na odgoju legla već na spasu društva do početka cvetanja
prvih polenarica i unosa nektara iz prirode.

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #21 poslato: Januar 05, 2012, 15:37:52 »
moj previd u pisanju da je već 2012.g. matica je 2010-o godište.Utopljavanja nije bilo do zadnjeg pregleda 02.01. a pčele su crne sa jednim žutim prstenom (dali je itlijanka ili nije neznam) jedino što sam primetio prilikom jesenjih pregleda je da NIJE htela da se zazimi na sredini kosnice nego je "bežala" ulevo prema levom zidu kosnice.Možda sam tu pogresio što sam je 2 puta vraćao na sredinu pa je prenoseći rezerve meda "shvatila" kao prihranu mada je to bilo jos u septembru neznam.U ostalim kosnicama je i dalje klube u sredini.S obzrom na datum i predstojeću hladnoću uopšte mi ovo ne izgleda dobro ali videćemo ja neću odustati od nege pa kud puklo....

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #22 poslato: Januar 05, 2012, 16:00:11 »
što sam primetio prilikom jesenjih pregleda je da NIJE htela da se zazimi na sredini kosnice nego je "bežala" ulevo prema levom zidu kosnice.Možda sam tu pogresio što sam je 2 puta vraćao na sredinu pa je prenoseći rezerve meda "shvatila" kao prihranu mada je to bilo jos u septembru neznam.
Ipak verovatno ima nečega. Od svega po malo i eto problema.
Kod košnica DB- 12 ja ih pred kraj jeseni zazimim na manjem broju od 12 ramova u
košnici. Prazne ramove treba uvek ukloniti iz košnice.
Ne preuredjujem ramove sa leglom i medom, već samo uklonim najmanje dva krajnja
rama ukoliko su prazna, a ukoliko krajnji imaju manje količina meda postavim ih sa kraja
i dozvolim da ih pčele očiste od meda i tada ih uklonim iz košnice.
Na oba kraja ostaju samo kompletno puni ramovi sa medom, Prazni uvik idu
van košnice, a ako su dobri sa radiličkim ćelijama, dodajem ih tokom proleća.

Taj oslobodjen prostor od najmanje dva rama iz košnice obezbedjuje da nema vlage
u košnici.
Samo par listova novina je dovoljno da pčele tokom zime opstanu bez veće količine
vlage. Preko novina ide krov. Ukoliko imate u poklopnoj dasci hranilicu sa žičarnom
mrežom, tada novine staviti preko žičane mreže.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #23 poslato: Januar 05, 2012, 16:04:47 »
moj previd u pisanju da je već 2012.g. matica je 2010-o godište.Utopljavanja nije bilo do zadnjeg pregleda 02.01. a pčele su crne sa jednim žutim prstenom (dali je itlijanka ili nije neznam) jedino što sam primetio prilikom jesenjih pregleda je da NIJE htela da se zazimi na sredini kosnice nego je "bežala" ulevo prema levom zidu kosnice.Možda sam tu pogresio što sam je 2 puta vraćao na sredinu pa je prenoseći rezerve meda "shvatila" kao prihranu mada je to bilo jos u septembru neznam.U ostalim kosnicama je i dalje klube u sredini.S obzrom na datum i predstojeću hladnoću uopšte mi ovo ne izgleda dobro ali videćemo ja neću odustati od nege pa kud puklo....

Ako si pčele istretirao kako treba i ako im varoa nije problem onda je moguće da ti je u toj košnici toplije nego u drugim, a još imaš i punu podnjaču. Mora se uzeti u obzir da je i prošla godina bila specifična, naročiti jesen (topla i sa malo vlage). Po meni to kod te košnice ne mora biti nikakav problem što imaš toliko legla (i drugi javljaju da im leglo nije ni prekidalo). Problem može biti to što si društvo, najverovatnije pregradio nekim novim ramom (možda nije ni zalegan), zato matica beži u jednu stranu jer je tamo starije saće. Kad budeš sledeći put otvarao košnicu obrati pažnju na raspored ramova u sredini (njihova starost i boja). Ako imaju dovoljno hrane te pčele će dočekati proleće. Pozdrav.

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #24 poslato: Januar 06, 2012, 09:39:28 »
pri prvom toplijem danu detaljno ću pregledati pa javljam,ovo sa novim saćem je vrlo moguće jer na to nisam obraćao pažnju.
hvala

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #25 poslato: Januar 06, 2012, 09:41:55 »
Ma nije to ništa strašno, i ja sam pravio takve greške, a verovatno i mnogi drugi. Kod tebe je dobro ispalo, pčele su otišle na jednu stranu, ali zna se desiti da se društvo podeli pa onda obično strada ili mnogo oslabi. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #26 poslato: Januar 06, 2012, 16:05:21 »
Vojo, ako sam dobro razumeo u donji prvi nastavak, na podnjaci, ne diramo i u njega ne dodajemo osnove, znaci samo u onaj drugi i to tek kad pcele gotovo potpuno zuzmu i taj drugi nastavak, jesam li dobro razumeo, posto mi je jedna kosnica zazimljena na dva a druga (bio je nukleus) na jednom nastavku, pa zato pitam. U ovo drustvo sto nema drugog nastavka da li mu dodavati nesto ili ne, jer ja imam dva drustva i tri nastavka izvucenog saca, ostalo su mi prazne osnove, pa bi ih sad izgradjivao kako bi prosirio malo pcelinjak, pozdrav i hvala unapred
Da Nešo dobro si razumeo. Iz onog prvog ne treba ništa da se podiže ako je u pitanju početak aprila i ako je još daleko do bagremove paše, kako bi trebalo biti u tvom slučaju.
Za ovu drugu košnicu koja ti je zazimljana u jednom nastavku važi skoro isto pravilo. Nema  dodavanja osnova dok se društvo ne razvije na svih 9-10 ramova to jest dok svo saće ne izgradi u prvom nastavku i dok ne proširi leglo na 7-8 ramova. Posle se primenjuje isto podizanje sa tri rama kao što smo već pomenuli u ovom drugom slučaju kada je zajednica bila u 2 nastavka.

Preporučujem ti prihranu pčela tokom proleća (ako u prirodi nema dobre nektarske paše) dok se pčele ne razviju do optimalnog nivoa i dok ne izgrade dovoljne količine saća to jest makar dva RV nastavka saća.

Pozdrav svima.....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #27 poslato: Januar 08, 2012, 22:15:26 »
Hvala puno Vojo, postavicu jos putanja kad budem smislio nesto pametno, hvaal i pozdrav svima, Sa srecom BOZIC, mir Boziji Hristos se rodi

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #28 poslato: Januar 20, 2012, 18:51:55 »
 Iz literature : " od 20.-og dana pčele radilice postaju izletnice ili sabiračice
  koje odlaze na pašu, tj. na sakupljanje nektara (NEKTARICE),
  polena (POLINARICE), vode (VODONOŠE) ili propolisa "......

Pitanje : Da li se desava da pcele pre 20.-og dana zivota mogu da idu da sakupljaju nektar,polen ili propolis?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #29 poslato: Januar 20, 2012, 23:25:47 »
Kolega Dragane, to može da se desiti kad pravimo veštački roj deljenjem društva na dva jednaka dela, naprimer. Novom roju dodamo zreo matičnjak. Ako novi roj ne odnesemo na drugu lokaciju, sve, ili gotovo sve izletnice će se vratiti u staro društvo a u novom roju ostaju samo mlade pčele. One će se veoma brzo (za dan dva) reorganizovati i deo njih će postati izletnice. Ovo je jedan slučaj kad pčele i mlađe od 20 dana mogu da postanu izletnice. Pozdrav.