Autor Tema: RAZNA PITANJA  (Pročitano 540233 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #540 poslato: Novembar 13, 2014, 20:05:15 »
Kod AV-podnjace da li treba drzati fioke na njima otvorene .ako treba od kada i dokle ih drzati otvorene .A ako ne treba drzati otvoriti ,koji su razlozi.
 Da naglasim da su LR -kosnice u pitanju .

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #541 poslato: Novembar 14, 2014, 13:01:04 »
Aco to je tvoj izbor, ne postoji pravilo...Ako su ti pčele samo na jednom nastavku ja to ne bih preporučio, mislim da je potrebno najmanje dva LR nastavka za zimovanje na otvorenoj podnjači. Ono što se dobija otvaranjem podnjače preko zime je manje vlage u košnici, pčele bolje osete vanjske klimatske uslove pa pre zaustavljaju leglo i smanjuju aktivnosti pa se javlja manji utrošak hrane u početnim zimskim mesecima (novembar, decembar) ne dolazi do pročisnih letova suviše rano, tek u najtoplijem delu pogodnog zimskog dana. Nema opasnosti da će uginule pčele ili sneg zapušiti leto i da će doći do gušenja pčela. Ono na šta treba paziti je da košnice budu zaštićene od jakih vetrova  ISPOD košnice, pogotovo kod LR-a jer je kod RV i EV ukrštanjem ramova ovaj problem delimično ublažen ( manje duva).
Uvlaku treba zatvoriti kad se pokrene leglo nevezano za datum ( obično druga polovina februara, kasniće za zatvorenom podnjačom), jer će pčele nastojati da podignu temperaturu klubeta a zbog otvorene podnjače trebaće im više energije (čitaj veći utrošak hrane u februaru i martu).


Ja lično otvaram podnjače kada završi medobranje, završe AV tretmani i eventualna prihrana, tj kada presložim košnice za zimu, a zatvaram negde u martu ili čak i kasnije ( još nisam baš utvrdio kad treba) ali obavezno nosim na uljanu repicu gde ne idem na prinos nego nadoknađujem zaostajanje u razvoju zbog kasnog zatvaranja podnjače.


Negativne strane otvorene podnjače su veće oscilacije u temperaturi unutar košnice jer kod zatvorene podnjače promena temperature u košnici kasni za vanjskom 2 sata, čak i do 8 sati ako su pčele u zatvorenom paviljonu( kamion, kontejner), a svaka promena temperature povlači sa sobom veću potrošnju energije (raspuštanje i skupljanje klubeta) odnodno trošenja i energije (hrane)i pčela. Najnoviji podaci su da pčele na otvorenoj podnjači potroše i do 10% hrane više nego na zatvorenoj, što može predstavljati veliku razliku ko ima npr 100 košnica, ali meni još ne znači...


Ipak, smanjenje vlage je osnovni razlog što držim otvorenu podnjaču jer je vlaga pogodno tlo za sve vrste plijesni i bolesti, pa i propadanje drveta od koga su izrađene košnice i voljan sam zbog toga reskirati koju kilu meda...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #542 poslato: Novembar 14, 2014, 16:05:18 »
Nesto smo raspravljali na debatnom klubu pcelara o nacinu pripreme za zimu ,a povezano sa slabljenjem zajednica posle suncokreta ,blokadom legla ,malo pcela itd.
Dodjosmo do Volohovica i Amerikanaca koji zimi uguse pcele i sav med izvrcaju,da bi na kraju zakljucili da probamo svako na svom pcelinjaku sledece godine posle tretmana  varoe da spajamo po dva drustva negde gde ima potrebe i vise .Tako bi makar teoretski povecali zalihe meda i polena za zimu,smanjili broj nastavaka koja su izlozena atmosverilijama ,izvrcali visak meda i poboljsali finansije i manje trosili zimsku pcelu jer ne rade dve matice vec jedna tako da imati manje legla za hranjenje u septembru pa ce odmornija i  ne istrosena lakse prebrodeti zimu i bolje gajiti leglo u prolece .Odnosno duze ce ziveti samim tim vise generacija pcela odgajiti.
Ujedno bi se izbeglo stimulativno prehranjivanje  u avgustu mesecu.
Spajanje bi bilo negde od polovine avgusta do polovine septembra zavisno od godine i pase.
Jos jedna pogodnos je ta selekcija odnosno skartiranje 50% matica .
Sad me zanima vase iskustvo ili vase razmisljanje o tome .

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #543 poslato: Novembar 14, 2014, 17:26:17 »
Davno sam pročitao iskustvo jednog mislim Švajcarca koji je tako nešto radio jer su se javljali problemi u toku zimovanja između pčela koje nisu od iste matice verovatno nisu bili prava celina. Ne pamtim detalje ali u svakom slučaju probajte pa objavite

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #544 poslato: Novembar 14, 2014, 18:33:22 »
Taj sistem sa gušenjem pčela što rade ameri smatram kriminalom,stvarno su prokletinje kad zbog šake dolara rade takve stvari.....priroda će im uzvratiti istom merom,samo je pitanje momenta.....

Što se tiče spajanja društava,opredelio bih se za takvu varijantu ako baš mora,zbog nestašice hrane i slabih društava,s tim što bi slabo društvo obavezno trebalo spojiti sa jakim,jer od 2 sirotana leba nema....no to smatram radikalnim merama za kojim generalno nije bilo potrebe u ovih 10 godina.Lično ostavim pčelama koliko im je neophodno,a višak kada ga ima vrcam naravno.Pčele uzvrate,pitanje je momenta,med na medu rađa ne na belom šećeru.Društva ostaju zdrava i vitalna,a u godinama sa slabim prinosom uvek se može prodati nešto društava,da se izgura sezona do momenta kada dođe vreme dobrog prinosa,vrcanja i prihodovanja.

To je našin kako ja pčelarim i ne bih preko leba tražio pogaču  :)

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #545 poslato: Novembar 14, 2014, 18:40:03 »
Siniša, i ja sam spajao društva, u kasno leto, sa ciljem da se oslobodim slabića, ali nikad tako ciljano, da ne kažem agresivno. Nekako sam to radio kukavički, (što neko reče)kao da je važno broj krovova. U suštini sam znao šta treba ali...Tako da mi je ova tvoja ideja sasvim jasna. Naravno nisam za onu Američku metodu.


E sad, nakon spajanja društva, nastaju slatke muke:
- šta sa viškom matica? (ne mora valda kao Ameri)
- šta sa viškom ramova meda?(to je u stvari polen-perga iz plodišta)


Idemo polako, redom, po postupcima...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #546 poslato: Novembar 14, 2014, 19:49:30 »
Nema viska matica najbolja opstaje ostale stradaju u borbi.Ili pozitivna selekcija ,masovna ili kako vec.
Med izvrcamo,ramove sa polenom dodamo drustvu.
Nisam ni sumnjao da cete biti protiv gusenja niko nije za to samo sam naveo primer racionalizacije u cilju smanjenja troskova .Kod nas posto mogucnost dobijanja ranih paketnih rojeva ne postoji ,a  rane pase ima ,a ne kao kod njih pocinje od jula i traje skoro dva meseca.
Ali zato probati na nekoliko komada sa spajanjem i to neka spojiti polovinom avgusta ,a neka pocetkom septembra pa pratiti prezimljavanje i prolecni razvoj i beleziti.Normalno i prinos na bagremu istih i onda izvlaciti zakljucak + ili -.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #547 poslato: Februar 01, 2015, 13:52:03 »
Drugari,kakav je ovaj med.Kupljen kod jednog pcelara a donet kod mene na dijagnostiku.Ukristalisao se posle dva dana i dobio ovu divnu saru.Rekao bih da je to ne dobro promesana mesavina.Da li suncokreta i repice....ili neceg drugog....Kristaliveoma fini...kao puter..

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #548 poslato: Februar 01, 2015, 22:44:32 »
Mozda konjski bosiljak ili secer iz ramova dignutih i plodista u mediste pre suncokretove pase,mozda?
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #549 poslato: Februar 01, 2015, 22:50:02 »
Od uljane repice iskristališe za dva dana nakon vrcanja. Od suncokreta iskristališe za 5-6 dana pa do 50-60 dana. Znao bi kada bih ga probao. Ovako sa slike pre bih rekao da je od suncokreta. Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #550 poslato: Februar 01, 2015, 22:54:27 »
I meni liči na suncokret. Med od repice je potpuno beo (kao  ohlađena svinjska mast).

Može biti i primesa drugog meda, ali mi izgleda da je većina suncokret. Odlika starih sorti suncokreta su krupni kristali. Sada su uglavnom sitnji.

Ta šara može ponekada biti uzrok kvarenja dela meda (meda koji je blizu te pene).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #551 poslato: Februar 01, 2015, 23:00:51 »
Vidi se da je već malo povukao vlagu. Kada bi se tako ostavio brzo bi počeo da se kvari. Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #552 poslato: Februar 01, 2015, 23:13:54 »
Ne znam da li je to vlaga. Verovatno je pena koja se stvara pri rastapanju meda. Kada je med sipan, vrtlog je vukao tu penu ka sredini i ostala je tu, jer je med bio na hladnom.

Ne mora biti uzrok delimičnog kvarenja, ali može. To je nešto kao alkoholno vrenje i vrlo je slabo. Ne znam da li je baš ta vrsta delimičnog kvarenja, ali napisao sam to što mislim*. Pčelama ne smeta.

Naravno, dok je hladno, mikroorganizmi nisu puno aktivni i za sada nema frke.


* Inače, Kulinčević je pisao davno u Pčelaru o kvascima koji nisu čak ni imali ime nego su nazivani „na šećer tolerantni kvasci“. Ne kažem da su oni u pitanju, ali je sve moguće.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #553 poslato: Februar 02, 2015, 00:36:12 »
Brzina kristalizacije ne mora da znači, zavisi kad je i kako bio dekristalisan, zavisi od postotka vode u medu, od omera šećera (ne kristal, nego onih prirodnih), temperature na kojoj je držan...Liči na Suncokret iako mi boja malo svetlija ali ne mora uopšte da bude sortni, možda je neka livada u pitanju..., i meni se tako kristalisao nejednako u kanti pre 3 godine. Najverovatnije je do sorte suncokreta ili vrste cveća na livadi. Što se tiče nejednake mešavine pokazaću ti kako to izgleda, samo sa uslikam imam jednu takvu...

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #554 poslato: Februar 02, 2015, 07:55:42 »
To je suncokretov med, vidi se po boji, a to na vrhu je tzv "medni kajmak" a to su kristali čiste glukoze koji su se izdvojili u gornjem sloju prilikom kristalizacije meda. Neki medovi ga imaju a neki ne, za suncokret je karakterističan a bagrem ga nema.