Autor Tema: Herba strip  (Pročitano 90894 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Herba strip
« Odgovor #30 poslato: Avgust 06, 2018, 12:57:31 »
Чачкалица изгледа као најбоље решење – али није најбоље, већ је лоше понекада. Када постоји други наставак или поклопна даска, при посатвљању удари у летвицу и често она пропадне на подњачу. Ја већ годинама користим жицу за ужичавање рамова (мислим да сам писао о овоме или сам писао на пп, нисам више сигуран :) ).

Стављам по пола летвице, тако да се „полутке“ поставе на 4 места. Жица не сме бити кратка, јер пчеле стално нешто „мувају“ око летвице и на крају је оборе на подњачу. Жицу савити тако да летвица улази у простор испод нивоа сатоноше.

Не стављам целе летвице (нарочито не у средиште легла!). Летвице се променом влажности искриве и пчеле очисте тај простор око летвица, уклањајући легло (онда су „страшни мајстори“ тврдили како је то нека јака отровчина јер пчеле уклоне сво легло око летвица – није ми само јасно како нису приметили да не уклањају легло тамо где има просторада пчеле прођу између летвице и легла).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Herba strip
« Odgovor #31 poslato: Avgust 06, 2018, 13:39:50 »
Ok, a da li je dovoljna 1 letvica za 14 ramova pčela, pa npr posle deset dana je zamenik sa drugom; ili odmah da stavim dve?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Herba strip
« Odgovor #32 poslato: Avgust 06, 2018, 14:12:03 »
Не могу знати да ли је довољна једна летвица је не знам ни каквих је 14 рамова пчела. Може се радити о погрешној процени и са се свих 14 рамова пчела врло лако смести у један наставак.

Ако проценим да може бити проблема са деловањем препарата (као што је било прошле године по оним пакленим врућинама), мењам начин примене (на своју одговорност). Прошле године сам стављао две летвице (у суштини једна и по јер је на подњачи пчелама изложена само једна половина, а варои ипак обе – испод летвице на рдвеној подњачи се види велики број вароа које ту траже „спас“), тако да сам једну поделио по пола и ставио у гнездо, а другу целу на подњачу. После неких 7 дана сам убацио још једну летвицу подељену по пола.

ПС

Мислим да није добро ставити само једну летвицу. Међутим, многи гледају цену коштања летвица па сматрају да је бацање пара ако се стави једна више у неповољним условима (као што је било прошле године). Ипак ти стави две летвице. Ако се деси да неко друштво има много варое, третира се даље: додајем још две летвице или неки други препарат (много варое није 500 комада већ пар хиљада, што се може десити). Стављати препарат са слабијом дозом није добро и зато је боље одмах ставити две летвице (поновио би опет: то би било подељено на по пола и распоређено на 4 места у кошници у плодишту).

Такође, мислим да не треба „мењати“ летвцу ако се одлучиш да додајеш из два пута. Стара додата остаје, само се убацује друга.

Ако некоме није јасно како се припрема и поставља, ево скице постављања летвице на жицу и потом између рамова. Када се овако поставља, практично се избегава додир руке са летвицом.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Herba strip
« Odgovor #33 poslato: Avgust 07, 2018, 10:27:46 »
7 ramova legla i sve ulice pune pčela u plodištu, a u 2 nastavku 2 rama legla i 3 ulice pčela. To je stanje, ali samo su neki ramovi puni sa leglom,u nekima ima više hrane nego legla. Ako stavljam dve letvice gde da ih stavim, na krajnje ramove sa leglom do hrane ili između krajnjih ramova sa leglom?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Herba strip
« Odgovor #34 poslato: Avgust 22, 2018, 22:14:35 »
Тек ових дана крећем са стављањем „хербе“. Убачена је по једна летвица на подњачу (летвице од прошле године) одмах по скидању меда. Када има варое, између подњаче и летвице се нађе пуно вароа. Ове године то није случај јер се ретко где могла наћи вароа и деловало је као да препарат нема неки учинак.

Када сам убацио по две летвице, одмах после петнаест-двадесет минута су пале прве варое (6 комада). До увече је отпало целих 20 вароа и сутрадан још 6. Онда је све стало. Видећемо резултат на крају сезоне када се врши завршни третман митаком (крајем октобра или у новембру).

Могуће је да је отпала још понека вароа и да је однесу мрави, али је за сада нема пуно.

"Херба" делује, али нема пуно варое и нема спектакуларних резултата на увлакама контролних друштава.


ПС

На сликама се виде варое које при деловању „хербе“ беже испод летвице да се заштите и ту скончају. Летица је остала залепљена за подњачу коју сам мењао раније. Летвица је спала са жице (ставио сам кратку жицу) и отишла на подњачу. Када има мало више варое, скоро сав простор испод летвице је попуњен вароом.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Herba strip
« Odgovor #35 poslato: Avgust 14, 2019, 15:03:39 »
http://spos.info/herba-strip-amitraz-akrinatrin/
Ovde je sve rečeno o prirodnosti preparata i o bezbednosti za primenu u ekološkom pčelarenja.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Herba strip
« Odgovor #36 poslato: Avgust 14, 2019, 17:12:01 »
Zanimljivo, u to vreme se povela hajka protiv ovog preparata i niko od nadleznih nije reagovao. Niko nije dao te letvice na analizu, zabranio proizvodnju i stavljanje u promet, cudi me zasto. Imaju oni i preparat Super Strip , gde ne kriju da je sastavni deo kumafos. U medjuvremenu preparati su im registrovani i dalje isto pise na deklaraciji.

Kako god, ja prolecni tretman radim brstivarom ili mravljom, letnji sa Herbom, zimski - oksalnom kiselinom i do sada nisam imao problema.

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Herba strip
« Odgovor #37 poslato: Avgust 15, 2019, 09:42:49 »
Ja sada koristim ruski preparat Ekopoloski, nosio sam na abalizu, i nije bilo ništa ond hemije u njima. Preko leta koristi komadiće kartona-lepenka natopljene sa oksalnom kiselinom rastvorene u glicerinu.Dodam u rastvor i timol, i sigurno i ekološki, a obara varou odlično.

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Herba strip
« Odgovor #38 poslato: Avgust 15, 2019, 09:52:37 »
A ovaj Herba strip nije registrovan kao lek. To se uvek može proveriti na sajtu agencije za lekove.
https://www.alims.gov.rs/ciril/veterinarski-lekovi/pretrazivanje-veterinarskih-lekova/

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Herba strip
« Odgovor #39 poslato: Avgust 15, 2019, 20:06:39 »
Иване,
где сте набавили тај руски препарат?

Леп поздрав...

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Herba strip
« Odgovor #40 poslato: Avgust 16, 2019, 07:20:49 »
Ranije ga je uvozila firma sa Novog Beograda, a sada ga prave po licenci, firma se zove Agrobiorus. Ima sajt i na njemu informacije. A preparat sa glicerin om i oksalnom pravim sam, to je argentinski provereni recept. Postaviću recept, ali u principu na 10 g oksalne ide 20 ml glicerin, zagreje se do 60 stepeni da se rastvori i u to se dodaju esencijalna ulja, potope se kartončići i odlično obara varou

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Herba strip
« Odgovor #41 poslato: Avgust 16, 2019, 11:10:18 »
http://link.springer.com/article/10.1007/s13592-015-0405-7
Ovde se može videti originalni teks o ispitivanju i načinu pripreme oksalne u gliverinu

Van mreže Milan Vidaković

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vršac
Odg: Herba strip
« Odgovor #42 poslato: Avgust 16, 2019, 15:08:52 »
Ivane, molim za recept oksalne kiseline u glicerinu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Herba strip
« Odgovor #43 poslato: Avgust 16, 2019, 16:17:27 »
Kolege skrećem pažnju da je ovo tema sa naslovom "Herba strips" pa nije prigodno nije mjesto za diskusiju o drugim preparatima i metodama.

Imate ovu temu za glicerin i oksalnu
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2577.msg56027#msg56027

Admin bi mogao tamo premjestiti nevezane poruke iz ove teme.

Pozdrav svima...