Autor Tema: Пролећни развој 2019 - е  (Pročitano 23494 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #15 poslato: Mart 24, 2019, 18:54:47 »
Леска цвета али нема нектара. Мушки цветови су ресе са којих пчеле узимају полен. Женски цветови на врху имају неке мале црвене кончиће.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #16 poslato: Mart 24, 2019, 22:27:19 »
Извршен је брзински преглед и данас по лепом ведром времену (20°), пчеле препрскане млаким лековитим раствором, а  пре тога одимљене осушеним биљем из нозевоја. Све три основе које сам убацио пре седам дана су извучене и залежене (млада јаја у облику црте), па тренутно стање у мојих пет кошница је: 9,8,8,6,5 РВ рамова са 2/3 под леглом различитог стадијума. Залихе се смањују, прихрану нисам почео, како и шта даље?

Иначе сутра јављају још лепши дан, а од уторка до петка мало лошије време (испод 15°), па опет топлији период. Џенарика још није цветала, мртва коприва тек почела, маслачка нема још увек...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #17 poslato: Mart 25, 2019, 09:22:45 »
Извршен је брзински преглед и данас по лепом ведром времену (20°), пчеле препрскане млаким лековитим раствором, а  пре тога одимљене осушеним биљем из нозевоја. Све три основе које сам убацио пре седам дана су извучене и залежене (млада јаја у облику црте), па тренутно стање у мојих пет кошница је: 9,8,8,6,5 РВ рамова са 2/3 под леглом различитог стадијума. Залихе се смањују, прихрану нисам почео, како и шта даље?

Иначе сутра јављају још лепши дан, а од уторка до петка мало лошије време (испод 15°), па опет топлији период. Џенарика још није цветала, мртва коприва тек почела, маслачка нема још увек...

Миланче пријатељу колико видим стање на твом пчелињаку је одлично и за сваку похвалу и пример.
Мислим да због најављеног захлађења нема потребе за било какве интервенције и проширење.
Треба сада сачекати да прође ово захлађење и онда направити проширење.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #18 poslato: Mart 27, 2019, 11:48:47 »
Pozdrav pčelarima....

Potrebani su mi mali saveti i smernice šta bi bilo najbolje uraditi. Početnik sam još uvek bez mentora (druga godina pčelarenja). Samostalno dolazim do informacija putem knjiga i interneta. Ovaj forum mi je mesto na koje redovno svraćam i pratim nove postove. Pomogao mi je puno u mom pčelarenju.

Situacija je sledeća. Zazimio sam 8 LR košnica u dva nastavka... Sve su mi uspešno izimile sem što sam izgubio maticu u jednoj koju sam uspešno prespojio jos februara sa jednim tada možda slabijim društvom... primetio sam da je bez matice jer su sva društva unosila polen a to nije, pa sam se tada rešio i da je otvorim i proverim stanje. Legla nigde nije bilo a ni matice. Dosta pcele je tada bilo u njoj.. ceo plodišni nastavak sam podbacio ispod drustva sa maticom i stavio izbuškanu novinu izmedju. Mada mislim da i nije toliko bilo potrebe za novinom jer je več društvo igubilo feromon matice. To je sve u svemu prošlo kako treba. Sad kako je dosao mart i lepi dani pre oko desetak dana sam uradio preglede .... stanje mi je bilo sledeće. Dve su sa 5, tri su sa po 4 i još dve sa po 3 rama legla. Pcele solidno svuda. Uzimio sam ih na 9 ramova u gornjem nastavku gde je i kompletna pcela i plodište a u donjem je bilo oko 6-7 ramova, u proseku, kompletno izgradjenih cisto kao merdevine da im služe i da ih sačuvam od moljca. Prilikom pregleda sam video da meda sva drustva imaju solidno, polen su uveliko unosile i rešio sam da proširim prostor matici. U svakoj sam dodao po ram (smedji ram gde je leglo vec izlazilo). Ram sam dodavao sa južne strane imedju krajnjeg rama sa leglom i već unetog polena. U košnice koje su sa više ramova legla (5) sam dodao tako sa obe strane legla. U svakoj sam spustio po ram sa medom ispod ne bi li ga prenosile gore i stimulisale maticu na dalje zaleganje. Plodista su sada sa 10 ramova. Posle 5 dana sam bacio oko da vidim šta su uradile... Ta dva društva koja su dobila po dva rama proširenja , matica je uspesno krenula oba da zaleže, medjutim u drustvima koja su bila sa manje ramova legla matica nije širila leglo već samo pcela navukla novog polena. Nije mi jasno zasto nije htela da širi leglo već taj dodati ram napunila novim polenom. Mozda zato sto nema dovoljno pčele koja bi pokrila novo leglo pa čeka da izadje neko zatvoreno i brojčano poraste... nedoumica. Samo neki moj smeo zaključak.

Mene sada zanima da li da krenem sa nekom slabom stimulativnom prihranom (1:1 sirupa po 200ml) i da budem uporan u proširivanju prostora matici na isti način ili da ostavim da vidim da li ce pcela sama sebi osloboditi prostor za maticu. Bojim se da ostavim i ne proširujem jer mislim da će društva onda okasniti sa razvojem.
Dobrodošao mi je svaki savet i sugestija. Nadam se da sam jasno napisao pa ćete moći stvoriti sliku situacije.

Veliki pozdrav
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #19 poslato: Mart 27, 2019, 14:35:41 »
Колега све си добро урадио и добро размишљаш.

 Често сам у ово доба године писао да не треба журити са развојем на силу. Не могу пчеле да се развијају по жељи пчелара већ се развијају по својим могућостима. Оне које су слабије изимиле (са мањим бројем пчела) имају сада легла које одговара њиховој снази (одгајивачкој и сабирачкој).

Пожуривање да се повећа легло може бити и лоше. Још ће бити прохлдних дана и преобимно легло се може прехладити. Тиме се не добије побољшање него погоршање и право кашњење у развоју. Силна енергија коју пчеле уложе у разој оде у пропаст уместо у развој.

Прати та друштва како се развијају и уживај у томе: пре зоре не може да сване.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #20 poslato: Mart 27, 2019, 15:24:15 »
Šole hvala puno na odgovoru!
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #21 poslato: Mart 27, 2019, 17:46:50 »
Ja sam inace tu cesto samo slabo pisem po temama... :)
Mada nije lose da se koja rec napise zbog uporedjivanja... trenutnog stanja
Pocetnicima znaci da vide koliko bi oni trebalo legla imati u ovo vreme.. kada krenuti sa nekim stvarima shodno kakva je godina, jer se ne moze ici po sablonu uvek. ;)
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #22 poslato: Mart 28, 2019, 00:14:51 »
Шоле ти је већ дао одговор а ја само да додам ако имаш доста полена и меда у кошницама можеш полако већ да кренеш са сирупом. Мада нисам још видио роде да су дошле, можда и јесу а да ја не знам. Обично код мене у Ново Милошево долазе дан два после Младенаца. Као да тачно знају када крене крекет жаба. Данас ми рече колега пчелар да је још јуче чуо крекет жаба.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #23 poslato: Mart 28, 2019, 08:30:48 »
Ја сам чуо крекет жаба још у прошлу недељу - 24.03.2019 а мислим и да су роде стигле. Мигавац је тада био у пуном цвату.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #24 poslato: Mart 28, 2019, 10:53:08 »
      Драги моји форумаши, прве веснике пролећа односно умилни цвркут ластавица сам чуо у недељу 24.03.   и то када су биле у лету изнад мог пчелињака. Ипак од уторка је доста захладнило. Надам се пријатнијим температурама овог викенда.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #25 poslato: Mart 28, 2019, 11:27:45 »
Шоле ти је већ дао одговор а ја само да додам ако имаш доста полена и меда у кошницама можеш полако већ да кренеш са сирупом. Мада нисам још видио роде да су дошле, можда и јесу а да ја не знам. Обично код мене у Ново Милошево долазе дан два после Младенаца. Као да тачно знају када крене крекет жаба. Данас ми рече колега пчелар да је још јуче чуо крекет жаба.

Поздрав драгим пријатељима...

Роде су у наш крај дошле пре више од 10 дана. Нисам ни ја видео, али то не значи да се није десило. Када ми је Биља тада рекла да су стигле прве роде, био сам помало изненађен. Али, искрено речено не водим баш неку евиденцију када оне стижу :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #26 poslato: Mart 28, 2019, 16:01:06 »
LR mi je u prosjeku na 5 okvira legla a RV 6-8 prije 10 dana. Ništa još nisam rotirao zbog ovih hladnih prodora mada pčele ima dosta. Ako joj se baš žuri neka sama siđe dole. Više me muči suša zbog repice i ovi mrazovi a bagrem polako tjera.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #27 poslato: Mart 29, 2019, 02:50:30 »
Миланче пријатељу колико видим стање на твом пчелињаку је одлично и за сваку похвалу и пример.
Мислим да због најављеног захлађења нема потребе за било какве интервенције и проширење.
Треба сада сачекати да прође ово захлађење и онда направити проширење.

Поздрав драгим пријатељима...
Прогнозирано лепо време за наредни период у мом крају (мада од четвртка могуће нестабилно), па за викенд планирам ротирање и још по нешто...

 • пошто има мало буђи на подњачи и првом наставку, спремио сам плински бренер да опалим (дезинфикујем) подњачу;
 • на њу иде плодиште (други наставак до сада) са страном која је била источна - сада ће бити јужна (рамови више нису на топло него на хладно окренути);
• затим, укрштено у односу на плодиште, иде нови наставак (уместо досадашњег првог који има буђи по страницама па иде на дезинфекцију). У тај нови премештам колико има (6,7,8) празних изграђених рамова из досадашњег плодишта (исто поштујући правац југ=исток) плус неколико рамова легла из новог плодишта (у ком треба да остане пет рамова са леглом).

Нисам сигуран да ли:
а)  у други наставак дижем најстарије легло, па ће матица прећи сама јер је горе топлије?
б) плодиште треба да буде попуњено са 10 рамова = 5 рл у средини + 3 празна изграђена рама + 2 рама са поленом и медом на крајевима (без СО у плодишту?); а други наставак са леглом и празним саћем на  колико већ има рамова, а празан простор попуњавати основама (до легла)?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #28 poslato: Mart 29, 2019, 15:46:03 »
Колега, направио си врло замршену најаву радова, уместо да једноставно напишеш: први наставак и у њега иде следеће...други наставак и ту се ставља следеће...То би била прва примедба.

Друга и далеко важнија примедба је то што желиш да лепо разбијеш (развучеш по кошници) гнездо а пре само пар дана си написао да џанарика још није кренула. Тако рано „развлачење“ легла по кошници не спада у пролећни развој, већ у пролећно назадовање друштва. Само у случају изузетно повољних услова, то може бити безбедно и успешно. У осталим (реалним случајевима) је јако ризично.



ПС


Убеђен сам да на овакве одлуке пчелара са мање стажа и искуства утичу „великоумне запажања“ старих мајстора који у моменту „надахнућа“ постану ЛРП (ловци – риболовци и пчелари) па почну да „масте“ своје мајсторство. Пример би било машћење старог пчелара који каже да му кошнице РВ имају 5-7 рамова легла и заузимају 3 наставка. Стварно претерено (хвалисаво) запажње. Када дуне северац, све те пчеле које заузимају (читај „транзитирају“) кроз три наставка се „закуцају“ и спакују у један наставак.

Припазите се тврдњи да су пчеле „спремне за багрем“ у време цветања џане.

Моје "седмице" имају 5 пуних ЛР рамова легла и још су у једном наставку.

LR mi je u prosjeku na 5 okvira legla a RV 6-8 prije 10 dana. Ništa još nisam rotirao zbog ovih hladnih prodora mada pčele ima dosta. Ako joj se baš žuri neka sama siđe dole. Više me muči suša zbog repice i ovi mrazovi a bagrem polako tjera.

Исправно размишљање :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #29 poslato: Mart 29, 2019, 20:51:12 »
Још немам ни годину дана "стажа" са пчелама, опростите на понекад компликованим питањима, порукама, све у циљу да будем што јаснији, а заправо чиним супротно...  :P
Пре пет дана није цветала, али управо сам се вратио из села где се све бели од оцветале џенарике. Ипак вечери и даље хладна, у 19 сати измерена 3°.