Autor Tema: Вароа 2022  (Pročitano 3342 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Вароа 2022
« poslato: Jun 08, 2022, 13:46:34 »


Пошто нема Бојана који је редовно отварао годишње теме о варои реших да ја отворим ову за 2022. годину.

Мој план је да стандардно урадим лимунаду у јулу, мрављу киселину крајем августа и почетком септембра у зависности од температуре и у децембру оксална киселина.

С обзиром да ће следећих недељу дана бити мање више оптимална температура за мрављу киселину већ сам у пластичне поклопце са трулексом сипао мрављу киселину и кренуо са третирањем. Третирање ће трајати док температуре не постану превисоке.

Што се тиче мравље киселине најбоље је да се поклопи цео циклус легла али и ово парченце третирања ће верујем допринети да се вароа барем мало успори до главних третирања.

У овој теми можете писати какви су ваши овогодишњи планови и искуства у вези третирања против варое...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 14, 2022, 13:02:02 »



Да ли је могуће да ове године са вароом нико нема проблема ?
Ако сада нема нека је сигуран да их неће имати ни наредне јер неће ни имати пчела !

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 14, 2022, 13:20:52 »
Au, Gorane...sad me malo uplaši.
Istina! Lepo vreme, puno legla, reinvazija varoe...
Mora nešto da se preduzme. Za početak:kontrola.





Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 15, 2022, 16:54:15 »
(Goran me dobro zaplašio)
Nisam se smirio dok nisam:
Sinić sam nadimio , tri košnice (nasumično) mitakom. Danas odem na pčelinjak i pogledam: U jednoj košnicu opalo dve varoe, u jednoj tri, u jednoj nula.
Pomislim:"Verovatno je sva varoa treutno u leglu" Otvorim onu košnicu što je imala tri opale varoe i pregledam - četiri rama zatvorenog legla! Onda uzmem pčelarsku viljušku i otvorim to zatvoreno leglu - površine, oko jedan kvadratni desimetar. Nema ni jedne varoe!
One druge dve košnice su imale po tri rama zatvorenog legla.


Ovih dana vaga je u plusu 100-300g (Aster)

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 15, 2022, 18:05:16 »
Иако сам мислио да нећу дирати кошнице до третмана оксалном киселином ипак сам данас урадио третман мрављом киселином.
Већ данима гледам како пчеле одлазе на астер и то и по лошијем времену а по сунцу само зује.
Урадио сам преглед и у РВ кошницама има на једном или на два рама легла. У ЕВ кошницама на три рама легла. У њима је први наставак одозго у којима сам оставио десет рамова све прополисано и забетонирано а одоздо сам гледао и све је пуно храном. У другим наставцима има легла са храном на врху рама.
У РВ кошницама први наставци одозго су пуни хране и веома тешки али средишњи рамови су са леглом.
Има мало младог легла а јаја тек у једној кошници.
У свим кошницама има уноса на више рамова.
Све у свему додаћу још једну туру сирупа па чекам оксалну.

Данас је почела да дува кошава па ће то још више разладити кошнице те мислим да неће бити више залегања јаја.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #5 poslato: Decembar 04, 2022, 12:24:09 »



Да ли је могуће да ове године са вароом нико нема проблема ?
Ако сада нема нека је сигуран да их неће имати ни наредне јер неће ни имати пчела !
Ne znam na sta si konkretno mislio kada si ovo napisao. Ove godine sam radio prije zimsku prihranu od tretmana, kontrolom sam utvrdio da su kolicime varoe u svgustu bile neznatne(mozda zbog rada sa gradjevnjacima cijelo proljece, mozda zbog vremenskih prilika), uradio sam tretman sa Herba Strip letvicama, postavio ih 15 septembfa povadio ih 15 oktobra, vadjenjem letvica pregledao sam stanje sa leglom, legla je bilo neznatno a u polovini drustava nije ga bilo nikako.

Ove godine sam odlucio da ne radim nikakav tretman zimi i drustva necu uopste dirati do prvog ljepseg dana u februaru kada cu staviti pogace i folije preko satonosa i polako krenuti sa stimulacijom i prosirenjem legla za proljece.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #6 poslato: Decembar 04, 2022, 20:35:32 »

Не бих прескакао оксалну киселину ако нисам сигуран колико има варое у друштвима.
Мене је Душан лепо посаветовао летос да требам да проверим и тестирам присуство варое макар тестом са шећером у праху.
Наравно да нисам урадио јер нисам добар "ученик" и то ће ми се једном врстити... само чекам...
Ипак сам у три наврата користио мрављу киселину и третирање "лимунадом".
И нећу прескочити третман оксалном киселином.

Углавном срећно зимовање!
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #7 poslato: Decembar 06, 2022, 02:17:51 »
Е мој Зоко Пријатељу!
Третмани колико год да су штетни увек су мање штетни него да их не радимо. Чика Дуле је у праву и ако ја никада нисам радио третман који он препоручује.
Јеси ли планирао ових дана да урадиш третман оксалном киселином а ако ниси када то планираш?
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #8 poslato: Decembar 06, 2022, 11:19:45 »

Баш сам сад погледао временску прогнозу која каже да ће у следећем периоду да буде киша. Ја сам лимитиран да третман урадим викендом и то кад се склопе све временске околности. Да буде влажно и хладно и магловито :) .
Зато ћу највероватније да прескочим овај викенд па ћу урадити следећег.
Али као што сам стално писао прави планове да ти се Бог смеје...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #9 poslato: Decembar 08, 2022, 01:35:27 »
Да, вароа, вароа , вароа, баш је велики проблем у пчеларству и никако да је се решимо. Пчеле би лако саме решиле тај проблем око варое али пчелари смо проблем. наша знања и разумевања су катастрофално лоша  а наши радови по питању уништења варое су штетни за пчелиње заједнице.

Сада када је вароа на пчелама требало би је елиминисати и смањити број на минимум.

Америчке кошнице у којим легло почиње далеко пре него што би требало а заправо већ почетком јануара су прави расадници варое. Ту легло креће месец и више дана пре времена и ту се произведу најмање две генерације варое више него што треба и више него у нашим РВ и ЕВ кошницама.
Од само једне јединке за 12,5 дана изађе мајка и још 4 спарене варое а кад оне уђу у легло у року од два дана тада у наредних 12,5 дана од њих 5 добијамо око 20 вароа.

У само једном месецу од једне варое можемо имати око 20 вароа у раном пролећу а већ за наредни месец око 400 вароа.
У летем периоду јули, август, септембар од само једне варое у првом месецу се излеже око 25 вароа а у наредном преко 600 вароа да би у наредном месецу бројност била више хиљада варое и тада вируси докрајче пчелињу заједницу.
Да за само три месеца од само једне варое добијамо неколико хиљада вароа у условима када имамо неко страдање излетница или неки други фактор који нарушава структуру пчелиње заједнице.

Због свега тога треба све учинити да у зимском периоду уништимо што је могуће више варое.

Поздрав драги пријатељи...   

Поздрав драги пријатељи. 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #10 poslato: Decembar 08, 2022, 12:10:23 »
Varoa nije problem! (ako se na vreme suzbija)


Problem je NOZEMA (cerana)...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #11 poslato: Decembar 09, 2022, 23:47:49 »
Varoa nije problem! (ako se na vreme suzbija)


Problem je NOZEMA (cerana)...
Дуле пријатељу,
Ноземоза никада не представља проблем ако прскамо пчеле увек када отварамо кошнице.

Пре сам користио Нозевој и био сам презадовољан а последњих 4-5 година користим Војвир јер њиме поред ноземозе уништавам и вароу и вирусе.

вароа је та која има изузетно брз развој и пчеле је могу пренети из околних пчелињака са удаљености од 2-3 километра и поред тога што смо благовремено очистили пчеле од варое.

Она је велика опасност и зато је добро да знамо колико кошница и пчелињака имамо у окружењу.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #12 poslato: Decembar 14, 2022, 19:17:38 »
Moj drug Milenko iz Banovaca je voleo da bavi kojekakvim "moćkanjem" i "presipanjem"  ;) :D  pa mi je redovno pravio NOZEVO.
Od prošle godine, Milenka više nema, umro je, Bog da mu dušu prosti...
Sad, evo sam pravim...
Još desetak dana neka odstoji (kažu - što duže, to bolje).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Вароа 2022
« Odgovor #13 poslato: Decembar 16, 2022, 02:32:10 »
Moj drug Milenko iz Banovaca je voleo da bavi kojekakvim "moćkanjem" i "presipanjem"  ;) :D  pa mi je redovno pravio NOZEVO.
Od prošle godine, Milenka više nema, umro je, Bog da mu dušu prosti...
Sad, evo sam pravim...
Još desetak dana neka odstoji (kažu - što duže, to bolje).
Шта да радимо чика Дуле, нек нам Миленко почива у миру, ваљда и тамо има своје пчелице и своје ново и старо друштво а ми који смо још ту морамо да наставимо тамо где су многи пре нас стали.

И ја имам да цедим баш много за мене и за једног мог другара а никако да кренем.

данас смо код другог другара третирали пчеле против варое оксалном киселином.

Он нам је члан удружења пчелара Кошнице Воја а ја за све наше чланове припремим раствор и свима урадимо третман, тако већ годинама уназад...
Нас тројица је данас код њега урадило третман на два пчелињака са укупно око 90 пчелињих заједница.
Оба пчелињака су у атару а путеви летњи и блатњави после мноштва киша па је једини превоз до пчелињака био трактором.
Господу Богу хвала завршисмо све...

У атару и поред блата на путевима права милина, пшеница одлично изгледа, њиве натопљене од много киша, све њиве преоране на време пре великих мразева, воћњаци уредни, пчелињаци ограђени , много уљане репице у одличном стању, осим што нам трњине нису побране а код већине кад у госте дођеш уместо најздравијег сока од трњина, вишања и малина понуде нам, знате већ шта, газиране добро изрекламиране и модерне отрове, наравно и кафицу и фину домаћу да се мало загрејемо. Ми смо се ипак одлучили на домаћу крушку, по једну али вредну, баш је била добра... :)
 
Ипак тема је вароа,  :D па смо ми углавном урадили оно што смо планирали и домаћину пожелели срећно зимовање. 

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.