Autor Tema: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada  (Pročitano 234212 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #360 poslato: Mart 07, 2022, 21:52:22 »
Неки прибегавају чак и стављању погаче између првог и другог наставка, не узимајући у обзир да пчеле при јаком захлађењу и не прилазе тој погачи. И тако додата погача може представљати препреку да друштво пређе у други наставак, када се стекну услови. Ја сам, некада, то радио на бољи начин и то медом на сатоноше доњег наставка и није имало очекивани учинак.
Ово сам и ја пробао пар пута са ЛР: исечем траке тврђе погаче и слажем их на доње сатоноше тако да попуне "смртни простор". Радљиво али вероватно непотребно.

Све друго у Шошићевом овом и другим упутствима вреди.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #361 poslato: Mart 08, 2022, 18:28:51 »
Рајко кажем да сам стављао кристалисан мед али то није дугорочна сигурност. Ако је друштво „заглавило“ у првом наставку и време је већ показало да је то опасно по живот друштва и ако морам да је отварам да „нешто“ ставим на сатоноше, ја сматрам да је боље да рамове са леглом подигнем у други наставак (који је обично пун хране). Питање је да ли ће пчеле моћи при условима постојања легла и јаког захлађења са ветром да се приближе некаквој „тврђој погачи“...шећеруши...

Не отклања се тако никаква смртни простор, ако постоји легло.

Кажем избор је да друштво има могућност да преживи (уз то да добију малу кијавицу :) ) или да страда...по мени, избор је један и јасан. Чак и у изузетним условима то урадим и ако су рамови са медом ледени (ако не могу да пре тога угрејем рамове који би били блиски клубету).

Али ја ипак сматрам да је боље те рамове загрејати (што није велики проблем ако је пчелињак близу...а изводљиво је и ако је удаљен).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #362 poslato: Februar 01, 2023, 16:48:10 »
Sada napolju mislim da nema više od 10 stepeni, duva i zapadni vetar. 2 kosnice koju su u decembru pokrenule leglo I gde sam stavio pogače donose sada polen...  Treća miruje, ne izlazi uopste. Vidim najavljuju minus sledeće nedelje


Да не бих затрпавао тему Временска ситуација, овде ћу написати зашто мислим да је крајње време да се плодиште окрене за 180⁰, а што сам тамо споменуо. Наравно под условом да је познато да на рамовима у задњем делу постоји више меда, односно јачи медни „ћошак“ (пчеле се обично зазиме у предњем делу и троше венац изнад - храна иза остаје).

На скици се види облик клубета (углавном кружни облик лопте - сфере), којем пчеле теже јер је однос пречника, запремине и површине лопте најповољнији. Појавом легла се и даље задржава кружни лоптасти облик (колико је могуће) а при захлађењима и нарочито са ветром, клубе постаје елипсастог облика – пчеле теже да телима зауставе продор хладног ваздуха.

Према скици (а вероватно и према стварном стању у кошници) може се видети потпуно одвајање од залиха меда које су иза и на које се клубе „наслања“. Када се, међутим, плодиште окрене за 180, додир за преосталим залихама хране који је био на задњем делу рама, тада је извеснији.

Додир са храном у задњем делу рама је могућ ако је захлађење слабије и нема ветра...али ако то није (дуже траје) пчеле потроше мале залихе које постоје у пределу гнезда и страдају.


ПС

Да не помислите да сам ја „генија за вожњу“ ово су познате ствари и сличне скице су објављене у неком од „Пчелара“ пре неких 30 година (па и мало више). У обимном тексту је Лебедев (ако се не варам) описивао понашање зимског клубета (ја само додајем да је гнездо ако се појави легло а није више клубе – разлика је огромна...и може бити пресудна по опстанак друштва).

Искрено, морао сам на „интернетима“ да се уверим да је Лебедев...да не напишем Герасимов :)...овај други се бави другачијом науком :)...не замерите, ја сам у „фази“ заборављања.

И ако сам ово већ раније писао и објашњавао, не замерите...немам воље ни снаге да претражујем а налазим се у „фази“ заборављања :) .
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #363 poslato: Februar 01, 2023, 23:18:14 »
Да, да, мало сутра заборављаш, све држиш у малом прсту.  :D

Имао сам пре око 25 година одвајање клубета од меда, не остављају легло и поред пуних крајњих рамова меда са обе стране и још меда на истим рамовима позади на северној страни оне отишле на предњу топлију јужну страну и ту су остале у 5-6-7 кошница. Можда да сам их окренуо за 180 степени да не би умрле. Давно је било али се памти док је човек жив.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #364 poslato: Mart 07, 2023, 12:07:03 »
Pozdrav zaljubljenicima u pčele i njih svet  :). Posmatram ovih dana ove moje 3 košnice. Dzanarika i kajsija su krenule da cvetaju, dren završava, cvetaju maslačak, mrtva kopriva i razno cveće. Košnica koja je zimus mirovanja i nije pokrenula leglo do skoro sada aktivno radi, izleti i ulazi u košnicu su brzi. Takodje i košnica u sredini koja je još u decembru pokrenula leglo i koja je tokom decembra, januara i februara donela mnogo polena, takodje aktivno radi i sad. Međutim, treća košnica koja je isto pokrenula lego u decembru ali u manjoj meri i koja je cele zime donosila polen ali dosta manje od ove druge, sada ima nikakvu aktivnost. Jednostavno na letu su prisutne 5-6 pcele koje se muvaju tu ali nema nikakvog izleta po polen i nektar. Bas sam je posmatrao zadnja 4 dana i nema uopšte izleta pčela. Polete tu malo oko leta i to je to. Da nije neki problem sa maticom ili neka bolest. Planiram da sutra pregledam tu zajednicu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #365 poslato: Mart 07, 2023, 12:21:23 »



Свашта је ту могло да се деси ? Но , нема рационалног одговора док се кошница не отвори и утврди право стање.


Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #366 poslato: Mart 07, 2023, 13:16:04 »
Treba li na nešto posebno da obratim pažnju?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #367 poslato: Mart 07, 2023, 15:30:37 »
Душане тешко је свима да нешто кажу ако се не види бар део стварног стања. Направите неколико фотографија и поставите на форум. Свакако, прве фотографије су поглед на опште стање а то значи, фотографија чим се подигне поклопна даска.

И како Горан каже, док се не погледа шта је у кошници, нема ништа од закључака. Мада ту не очекујем „нешто“ јер друштво које слабо ради може бити у јадном стању. Ту за наш закључак може бити од утицаја и доба дана када сте пратили рад...али ако је то у добу дана када је очигледно да пчеле могу радити, онда је врло могуће да је то друштво у лошем стању (нпр. може бити и друштво које има прилично легла и због тога креће касније да ради, а релативно кратко сте посматрали).


ПС

Прво на шта треба да обратите пању је то опште стање које сам напоменуо (количина пчела, звук и мирис друштва и слично). Јак узбуђујући и непрекидни звук је одлика друштва без матице.

Следеће би било количина хране доступна гнезду (има ли хране на рамовима са леглом и колико). Не треба заборавити да је још прва декада марта и може бити свакаквог времена. Већ смо у добу када пчеле могу са бокова премештати храну, али ђаво не спава – ко зна колико може захладити и колико би то захлађење било јако.

Ако знате стање хране у непосредној близину гнезда, знаћете и да ли треба друштву помоћи ако се то покаже неопходним. А то значи да погледате и убележите све што је битно (приближан број улица које запоседају, стање и распоред хране, количина легла итд).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #368 poslato: Mart 07, 2023, 16:00:27 »
Hvala na odgovoru. Posmatrana je od subote do danas u periodu od 10h do 16h, nekoliko puta dnevno u tom razmaku po par minuta. Sutra cu izvršiti pregled sve 3, da vidim stanje i uporedim. Probaću i da napravim slike ako bude hteo ko da mi pomogne od ukućana, ili ću se sam snaći. Nemam ja tu rutinu pa mi slikanje dodje nekako opterećujuće, ali potrudiću se.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #369 poslato: Mart 07, 2023, 16:15:11 »
Добро ако је тако (мислим није баш добро ако пчеле из те кошнице не раде него на време посматрања). Друго, немојте само посматрати споља. С времена на време се понешто погледа. Не треба у томе претерати али се повремено погледа стање друштава.


ПС

Предложио бих вам да отворите вашу тему у поглављу Predstavite vaš pčelinjak  али да је не претварате у „сваштару“ него да се разматра ваш пчелињак тако се лакше прати и лакше ће неко моћи да вам помогне уместо да претражује друга поглавља где сте писали о стању о својим друштвима.

За остало што се тиче општег пчеларства, постоје и одговарајуће теме.

Наравно, немојте да „промашите“ :) па да се о вашем пчелињаку расправља у теми Представљање нових чланова. Тема нечијег представљања (по упутству администратора) би требало да „траје“ по сваком појединцу 5 дана...али постоји кршење тог правила па се и ту праве „сваштаре“. Али, добро, не уређујем ја форум па је тако како је :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #370 poslato: Mart 08, 2023, 15:07:46 »
Hvala na preporuci, uradiću to svakako. Trenutno istražujem forum još uvek, čitam, trebaće mi malo vremena dok ne upoznam forum...
Elem, pogledao sam danas 3 drustvanca koje imam. Jedno je na 4 ulice pcela, 2 rama legla i ima oko 5-6 kila hrane. Drugo je na 4 ulice pcela, 3 rama legla i sa veoma malo hrane, ono je i skoro pojelo pogaču od 1kg dodatu 15.januara. Oba ta drustva aktivno donose polen. 
Treće društvo, koje sam primetio da je slabo aktivno prethodnih dana ima pcela za 2 ulice, leglo nisam uspeo da vidim, a ima 3 puna rama meda koji nije poklopljen. Tu košnicu sam gledao za Božić i tada je bilo pčela na 4-5 ulica i zatvorenog legla na jednom ramu.... Šta se u međuvremenu desilo, razmišljam da nisam ja tada maticu ubio greškom. Nisam ništa uspeo da slikam jer sam nosio rukavice. Ostavio sam sve kako je i bilo pa da razmislim kako dalje, da li da ih spajam sa ove druge 2 ili ne.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #371 poslato: Mart 08, 2023, 16:51:44 »
Не може се то спајати са друге две него можда са једном од оне две (ако уопште вреди спајати) што зависи од положаја те кошнице у односу на остале. Али прво треба утврдити има ли матицу. Да ли су пчеле узнемирене и да ли брује (ако су одгајиле матицу која се не може током зиме спарити, узнемиреност и брујање су слабије изражени па се мора тражити матица).

Ако гласно и сложно брује ту нема матице. Други показатељ би биле младе чауре матичњак на рамовима (не чауре излежене матице са коконом него само воштане „основе“ – звончићи).

Разлог утврђивања присуства матице је да пчеле не би убиле матицу друштва којем се ове пчеле придодају. Друштво које има младу неспарену матицу која је одгајена током зиме не би требало да је ратоборно и да прогони матицу друштва којем се те пчеле придодају (по мојим искуствима јер већ имају јаку потребу за леглом), али ипак треба проверити.

Колике су те две улице? Дугачке улице дуж рама (што чисто сумњам јер би такве дуже улице биле могуће само ако је више легла на раму ) или су много мање. Мени се чини да су то две уличице или што би се рекло шака пчела. Ако сам у праву само повадите рамове и по топлом времену истресите пчеле на пар метара испред кошница па нека улазе где хоће. Храну додати оном друштву које је нема.

Пчеле са рамова отресајте пчеларском четком и не тресите рам (кажете да је мед добрим делом неоклопљен и он има вишка воде па могу свуда лети капљице тог разређеног меда...а то вам баш и не треба :) ).

Остале рамове склоните у затворену просторију ако има меда на њима да их не нападају пчеле  и тако да не може ући миш (немојте само да их заборавите па да мољац уради своје када крену топли дани).

Наравно узмите у обзир да пишем „напамет“ јер слика нема и да пишем како бих ја урадио...на основу познатих (непознатих...јер нема слика :) ) података.




ПС

Основна грешка је ако нисте гледали та друштва током зиме (нарочито ове благе зиме). Када кажем „гледали“ не мислим да се „рије“ по кошници на сваких пар дана (како многи мисле када кажем да се и зими гледају друштва) него се одигне поклопна даска и погледа стање друштва (а ради се и зими око друштава ако се мора...па и по снегу).

Матица је могла престати да носи због пуно разлога а да ли су одгајиле младу може се закључити по постојању матичњака са коконом (значи, цео потпуни матичњак који је наравно отворен). Могла вам је испасти са рама када сте прегледали или да је притиснете испупчењем меда на рамовима или комадима воска на раму који штрче.

Други начин праћења је утврђивање присуства матице куцкањем по кошници и ослушкивањем звука (ако сте можда убили матицу или је спала са рама, када сте прегледали) то би вам било јасно и могло је нешто да се уради.

Корист  спајања на време је вишеструка за преостала друштва јер би се пчела из безматка искористила код њих...овако је пропала а оне су слабије него што би биле да сте им придружили пчелу из безматка (пчеле којих је тада било прилично, како кажете)...и храну, наравно.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #372 poslato: Mart 08, 2023, 16:52:45 »
По питању преосталих кошница и уопште око ваших кошница...

Имате ли поклопну даске  или можда онај „недоврш збег“ (како га ја називам). То је збег: пола хранилица и пола мрежа па то почетници држе тако а легло се развија. Онда ни преко потребне топлоте леглу ни влаге коју пчеле користе...него иде у новине које трпају (не знам са којом намером) или у збег да се гаје плесни.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #373 poslato: Mart 08, 2023, 18:53:59 »
Hvala na volji da mi pomognete. Na kosnicama su najlon, stiropor pa krov. Pcela je bilo rastrkano u 4 ulice ali je moja procena bila da ih realno ima za 2 ulice. Nisam video maticnjak niti zvoncice. Pčele su svo vreme lepezale krilima. Maticu nisam uspeo da nadjem. Verovatno ću da poslušam savet i istresem ih ispred ove druge 2.
Greške se plaćaju, nekad i ne može bez njih, sad polako postajem svestan gde sam grešio prošle godine. Bez muke nema nauke.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #374 poslato: Mart 08, 2023, 19:48:00 »
Чим јако и трајно зује и лепезају крилима, нема ту матице.

Зато кажем да је слика потребна. 4 раштркане улице није баш шака пчела и онда не треба истресати (ако вас занима зашто, написаћу).

Ја бих одредио 2 најпунија рама са храном и оно остају у тој кошници која нема матицу. Сву пчелу очеткаш са рамова у кошницу. Значи, она ће остати са само 2 пуна рама хране и свом пчелом која ће се окупити око тих рамова.

Те све пчеле са оба рама са храном бих додао оној која има мало хране. Код ње се одреде три рама који су најпразнији и изваде из кошнице.


ПРВО припремити кошницу којој се додају 2 рама и пчеле (ја бих то додао оној са 3 рама легла и мањком хране). Изваде се три рама са најмање хране (видети скицу). Скупа остаје легло и два рама до њега са поленом. Ваде се 3 рама ради лакшег рада и убацивања оних који се додају.

ДРУГО припремити кошницу која се укида и остају само два рама са храном и пчлама које ће се окупити око њих.

Ако све припремите нпр. око 13 часова припајање оних пчела на рамовима се врши око 16 – 16 и 30 (то је мали посао и брзо се уради). Рамови се изваде један по један и са пчелом ставе на припремљена места (требало би да се за то време сва пчела окупи око њих).

Када завршите, примакните све рамове у целину (пажљиво) и с обзиром да ће један недостајати рамови треба да су лепо постављени а не са неким великим размаком (јер ће касније пчеле градити задебљано саће и то прави проблем).

Ово се ради по обрасцу и објашњењу у низу порука, почевши од ове поруке.





ПС

Посао је врло једноставан иначе.

Спајати пчеле преко неких новина и осталог не препоручујем, а у вашем случају би захтевало додатни (и беспотребни) рад. Спајање и истресање (нарочито истресање страних пчела у кошницу) не препоручујем јер придодате пчеле јуре ка матици и долази до покоља пчела (не јуре да је убију него да јој се придруже).


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).