Autor Tema: Rodna voja - nukleus  (Pročitano 106316 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #180 poslato: Decembar 23, 2012, 20:46:42 »
Kolega Esade

Evo još jednog poklona od mene i pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #181 poslato: Decembar 23, 2012, 20:49:00 »
Da je Savo imao kvalitetnije slike bilo bi još bolje. Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #182 poslato: Decembar 23, 2012, 20:56:43 »
Da je Savo imao kvalitetnije slike bilo bi još bolje. Pozdrav


Taman sam i sam to htio reći, no i ovo je dobro. A Vojo se ušutio.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #183 poslato: Decembar 23, 2012, 23:15:45 »
Hvala drugari, najpre hvala kolegi Savi na lepim razglednicama a zatim kolegama Sveti i Esi na lepom podsećanju.
Svakako da treba da častim. Esko, moja domaća kajsijevača je uvek tu, za sve drage goste, bez nje se ne može ni u tuzi ni u radosti.
Upravo nazdravljam sa svojim bližnjim. U zdravlje svih nas ŽIVELI!

Nemam od ove godine slika nukleuza a istini za volju mogao sam snimiti baš lepe slike jer sam proletos na istom pčelinjaku gde proizvodim rojeve u jednom momentu imao oko 180-200 RV nukleuza.
Sad se kajem što nisam sve to fotografisao.
Čeka nas na proleće nova sezona i svakako da će sledeće godine opet biti slična situacija.
Kako je sada dobro stanje sa pčelama nadam se da ću sledeće godine praviti oko 300 RV rojeva na ramovima sa leglom i mladim maticama u RV nukleuzima.

Ovogodišnje julske nukleuze zazimio sam na 2 RV nastavka pa ću zamoliti ćerkicu (upravo sam je zamolio i dobio obećanje) da ih sutra slikamo. To su već solidna društva jer su posle ceđenja suncokretovog meda dobili po jedan nastavak saća koji smo posle čišćenja od strane pčela, spuštali na podnjaču ispod novih zajednica.

Pozdrav svima.... 

 
« Poslednja izmena: Decembar 23, 2012, 23:23:57 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #184 poslato: Decembar 23, 2012, 23:33:59 »
Vojo:
Citat
Sad se kajem što nisam sve to fotografisao.

Čovječe, pa ti treba da imaš brdo slika i video-zapisa! Ne igraj se i ne zabušavaj, a biću upravu - zatrebaće ti.
Znam prilično o tvom radu, tvojim košnicama, preparatima, odgledao sam što postoji, ali zamisli šta sve treba mladim ljudima da bi se opredijelili. Na tim mladim ljudima ostaje sve, ne nama.

Drago mi je da si se toliko proširio, što znači da posao ne nazaduje, a želim da bude sve bolje i bolje.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #185 poslato: April 24, 2013, 20:25:44 »
Nešto nam je ova tema u zastoju.
Da je ipak aktiviram jednom slikom i pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #186 poslato: April 24, 2013, 20:31:37 »
Savo može malo detalja da se napiše jako me interesuje jer neka vaša rešenja primenjujem. Dali ove nukleuse razvijate nastavcima ili ih prebacujete u košnicu?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #187 poslato: April 24, 2013, 20:57:30 »
Kolega Miroslave

Ovaj na desnoj strani je već prikazivan sa slikom prilikom uzimljavanja prošle godine.
On mi je jedan od boljih nukleusa.
On je u čudnoj kombinaciji.
Na dnu je petoravni RV nukleus. Pun je leglom.
Iznad njega je EV petoramni nukleus, takodje pun leglom.
Iznad njega je RV petoramni nukleus - takodje pun leglom.
Iznad je RV petoramni postavljen da mogu skladirati slobodan nektar.
Ne nameravam da je presljavam. Trebaće mi za pomoć kod oduzimanja ramova sa leglom.
Ova zima i njeno produženo trajanje uglavnom je uticala da sve voćne paše  od kojih nijedna
od njih nije kvalitetno mogla da bude iskorišćena od pčela, prohujaju u jednom trenu.
Evo i jabuke su u cvetu već nekoliko dana. Ostale su da cvetaju dunje i divlji kesten, a bagrem
će vrlo brzo.
Pošto mi ovog proleća trebaju ramovi sa leglom radi razrojavanja, neću imati priliku da ova dva
RV nukleusa dodavanjem istovetnih nastavaka proverim šta mogu da prikažu.
Takodje imam drugi problem a to je da na našem terenu nema uljane repice a takodje ni suncokreta,
tako da smo u tom pogledu ograničeni na ovo što posedujemo.

Pozdrav iz ALeksinca sa par ovogodišnjih slika rascvetalih jabuka

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #188 poslato: Jun 14, 2013, 16:53:03 »
Na jedno RV drustvo imam nekih 6 ramova sa 3-4  maticnjaka.Normalno hteo bi da pravim nukleuse RV.Ako je neko voljan da me savetuje, od kolega pcelara, molim da mi sugerise sa koliko ramova legla i meda(normalno sa pcelama u njih) da pravim nukleuse u ova doba godine.Napominjem da posle ovih kisnih dana ima relativno dobre pase za pcele.
Hvala i zdravi bili

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #189 poslato: Jun 20, 2013, 17:11:34 »
Na jedno RV drustvo imam nekih 6 ramova sa 3-4  maticnjaka.Normalno hteo bi da pravim nukleuse RV.Ako je neko voljan da me savetuje, od kolega pcelara, molim da mi sugerise sa koliko ramova legla i meda(normalno sa pcelama u njih) da pravim nukleuse u ova doba godine.Napominjem da posle ovih kisnih dana ima relativno dobre pase za pcele.
Hvala i zdravi bili

Ravnomerno rasporedi ramove sa leglom i hranom na 7 tela RV.

6 tela RV dodaj po 2-3 zatvorena matičnjaka i odnesi na mesto udaljeno vazdušnom linijom najmanje 5 km, a sedmo, koje je sa starom mmaticom, neka ostane na starom mestu.

Prilikom pakovanja tela za selidbu (onih 6 sa zatvorenim matičnjacima) to uraditi brzo i sa zatvorenim letom, da se ne bi izletnice vratile na staro mesto.

Veliki pozdrav i srećno.

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #190 poslato: Jun 20, 2013, 22:37:44 »
Postovani g-dine Aleksicu,
  Zahvaljujem se na vasem odgovoru i sugestiji kako razrojavati drustvo u rojevnom nagonu.Na zalost zbog straha da se izlegnu matice iz maticnjaka,ja sam ,to uradio nesto slicno vasoj sugestiji,stim sto sam pravio jedno telo manje;tj.6 kom.Da mi je stigla preporuka jedan dan ranije imao bi plus jedan nukleus,sto za mene nije malo.U ostalom jos jednom se zahvaljujem,jer sam ovako dobio potvrdu, onoga sto sam uradio, kako sam razrojavao od jednog jako cenjenog pcelara(pratio i citao sve vase postove).
Hvala i zdravi bili

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #191 poslato: Avgust 05, 2013, 11:23:47 »
            Na pet ovogodisnjih nukleusa na dva "sprata"gde je drugi sprat nepotpuno izgradjen imam sledece stanje:
RV1 ..11 kg.meda i pcela;RV2....8 kg.meda i pcela;RV3...9kg.meda i pcela;RV4...11kg.meda i pcela i RV5...7kg meda i pcela.
     Molim iskusnije kolege pcelare,koji imaju RV kosnice da me savetuju  sta dalje.Unapred se zahvaljujem


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #192 poslato: Avgust 06, 2013, 17:37:30 »
Kolega Hajrize, možda bi najbolje bilo da pronađete nekog malo iskusnijeg kolegu pčelara iz Vašeg kraja pa da sa njim pregledate sve zajednice i zajednički uradite sve što je potrebno u ovom periodu kao i da  na osnovu stanja donesete plan kako i šta dalje da se radi.
Bilo kakav savet bez direktnog pregleda i sagledavanja svih okolnosti za svaku zajednicu bio bi neozbiljan.
Generalno u ovom periodu treba da stvorite uslove za proizvodnju zimskih pčela i da počnete sa obezbeđenjem hrane za zimovanje pčela.

Pozdrav iz Novog Miloševa...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #193 poslato: Avgust 07, 2013, 22:45:46 »
Postovani g.Brstina,

   Ocito je da nisam bio sasvim jasan sa mojim pitanjima na postu 191.Drustva RV1 do RV5 jesu ovogodisnji rojevi sa mladim maticama i sa dosta pcela.Naum mi je bio da pitam jesu naznacene kolicine meda+pcela dovoljne za prezimljavanje,te jos po koliko kg. surupa bi trebalo jos dodati,da bi se osigurale potrebne kolicine hrane za zimu.Tezine koje sam naveo jesu vrednosti koje ostaju posle odbitka svih balasta(podnjaca,"spratovi-2 kom i Milerova hranilica)Inace drustva su zdrava i u kondiciji,jer ceo dan nose polen sa zlatosipke i astera kojeg imam blizu pceljinjaka.Na zalost u bljizem komsiluku nemam pcelara koji pcelari sa RV kosnicom.Moja saznanja o RV kosnici-vasem patentu dolaze sa vaseg foruma,a posto sam takve naravi da voljim probati licno sva nova saznanja o pcelarstvu,nasao sam se kao samcat sa ovom vrstom kosnica.
     Ostaje da vam se zahvaljim za vase sugestije koje ste mi uputilji.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Košnice od stirodura
« Odgovor #194 poslato: Decembar 09, 2013, 23:32:53 »
Evo kako sam ih ja napravio.