Autor Tema: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?  (Pročitano 25430 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« poslato: Februar 15, 2013, 14:53:05 »
Često se desi da nismo na pčelinjaku u vreme kada se iz neke košnice pusti roj. Kad dođemo nađemo nešto slično kao što je na ovoj slici. Moj pčelinjak se nalazi u šljiviku, a pored je cerova šuma. Mene zanima da li neko može da ustanovi iz koje je košnice roj izašao, a to je zbog toga što u toj košnici ima mnogo dobrih rojevih matičnjaka koje bi trebalo iskoristiti? To je lako za nekog ko ima mali broj društava, pa ih jednostavno jednu po jednu pregleda, ali ako neko ima 30 ili više košnica, tada to nije moguće, ili bi izikivalo previše posla. Možda bi stariji pčelari sa ovog foruma mogli da mi daju odgovor. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #1 poslato: Februar 16, 2013, 09:41:38 »
Iz svake košnice iz koje je izašao roj prvak čuje se pevanje matica.
takođe na prednjoj stanici izrojene košnice nađe se mnoštvo pčele koje se rasporede po celoj stanici pa ponekad čak i malo po drugom nastavku iznad leta. Naravno na toplom dana može se primetiti da je nestala ona jučešnja brada i da pčele veoma brzo uleću u košnicu..

Kad otvorimo košnicu tada ćemo odmah videti da nam je dosta manje pčela nego je bilo prilikom poslednjeg pregleda(ako je pregled bio do pre 6-7-8 dana).

Sveto na ovoj slici se vide dva roja koja su verovatno izašla iz 3 košnice. Ovaj veći je po mom mišljenju spojen od dva roja.
Po nekad u jedan roj se spoje i po tri roja iz tri košnice.
Takvi rojevi za samo sedmicu dana, ako se rojenje desilo u početku paše, izgrade svo saće u dodanim ramovima i donesu više meda od mnogih osnovnih zajednica.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #2 poslato: Februar 16, 2013, 10:29:13 »
Sveto:
Citat
Možda bi stariji pčelari sa ovog foruma mogli da mi daju odgovor. Pozdrav.

Izjasni se do kraja. Stariji po stažu ili godinama?

Stavi na matice pločice sa brojevima i stvar riješena. No, ja to ne volim.
Nemoj zafrkavati, znaš ti to ocijeniti. Leto mami oko. No, problem jeste ako je u pitanju puno društava i više zajednica se zaroji ili izroji. Evidencija stanja društava puno pomaže. Na letu izrojene pčelinje nema onog rada koji je oličenje dobrog društva i rada. Pčele su zbunjene i skroz rjeđe opšte s okolinom. Kasnije, kao što reče Vojo, možeš čuti i pjevanje matica i naloviti ih se do mile volje. Ko ima živaca, taj može sačekati sumrak, dio pčela iz roja otresti i gledati gdje će se većina direktno vraćati. No, opet ponavljam, na osnovu pamćenja ili evidencije, mi siljamo na 3-4 društva, a to nije neki problem nabrzinu provjeriti. Uostalom, poznati su i predrojevni znaci: kao da je društvo oslabilo, a, ustvari, vrši sve pripreme za bijeg i novi život u novom staništu.

Pozdrav, svako dobro!


Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #3 poslato: Februar 16, 2013, 18:36:25 »
  Prošlog ponedeljka na debatnom klubu slično pitanje je postavio moj stari kolega Miroslav Prokić (dvomatične DB) i niko mu nije znao dati odgovor. NJemu se dešavalo da kad matice imaju podrezana krila, pa kad se takva izroji, ona padne u travu odmah pored košnice, veći deo pčela se uhvati za neku granu u blizini, ali taj roj na grani nema maticu. Nakon kraćeg vremena roj se vrati u istu košnicu iz koje je i izašao. To je Miroslav doživeo nekoliko puta (tako mi je rekao). Prošle godine je nešto radio u malinjaku (početak juna), kad mu se izrojila jedna košnica, ali nije uočio koja. Miroslav je uhvatio roj u jedan DB-10 nastavak i kad su se pčele smirile pregledao je košnicu i pronašao dve obeležene matice. Setio se slučaja matice podrezanih krila i ove dve matice je stavio u kaveze i sklonio ih ispod krova druge košnice. Nakon 15 do 20 minuta obezmatičeni roj se ponovo rojio i vratio se u jednu dvomatičnu košnicu. Kad se sve smirilo, otvorio je tu košnicu, pregledao ju i ustanovio da nema matice, ali imala je veliki broj odličnih rojevih matičnjaka. Matičnjake je iskoristio da zameni neke stare matice u dvomatičnim društvima i da napravi nekoliko novih rojeva. To mu se dogodilo još nekoliko puta u toku juna i svaki put je na isti način ustanovio odakle je izašao roj.
  Ovako nešto nisam pročitao ni u jednoj knjizi (možda sam prevideo), pa sam zato pitao stare i iskusne pčelare. U svakom slučaju, naučio sam nešto novo. Ko zna, možda bude neke koristi od ovoga. Treba slušati stare pčelare. Nadam se da ste razumeli ovo što sam napisao. Šteta je što kolega Miroslav nije vičan radu sa računarom, svašta bi mi od njega čuli i naučili. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #4 poslato: Februar 16, 2013, 23:28:49 »
Sveto, vrlo često zna se desiti da roj koji je izašao odleti negde u žbunje i da ga pčelar ne prometi. Posle par dana kada ne nađe novo mesto ponovo pokuša da se vrati u svoju košnicu. Ako je zajednica prekinula sa rojevim nagonom sve pčele koje se pokušaju vratiti u košnicu iz koje su izašle budu pobijene i možemo ih naći ispred košnice.  Po tome i bez otvaranja košnica bude nam potpuno jasno šta se odigralo...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Prokić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Makovište
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #5 poslato: Februar 17, 2013, 14:04:33 »
Što se tiče toga kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac, evo odgovora.
Prilikom posete pčelinjaku, našli ste roj na grani u blizini, ali ne znate koja se košnica rojila. Vizuelnim posmatranjem po izletanju pčela ne može se uočiti razlika, a otvaranje košnica na kojima su spratovi i matične rešetke, sve to skidati i tražiti maticu, oduzima mnogo vremena.
Prvo, radi se o prvom roju, zvanom prvencu, gde obavezno izlazi stara matica, koja bi obavezno trebalo biti obeležena. Skinućemo roj u praznu košnicu, staviti pet do šest ramova sa izvučenim ćelijama, a mogli bi i stari ramovi. Sačekaćemo da se roj smiri i da sve pčele sa grane uđu u košnicu. Uzeti kavez, pronaći u roju maticu, koju je u tom stanju vrlo lako naći, jer je pčele prate velikom masom pčela tamo gde se ona nalazi. Oduzeti je i skloniti iz roja na neku drugu košnicu pod krov na poklopnu dasku. Sačekati otprilike pola sata i pratiti šta se dešava sa rojem. Roj će polako napuštati košnicu i vraćaće se isključivo u košnicu iz koje je izašao. Tako smo rešili problem koja se košnica rojila bez ikakvog otvaranja košnica.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #6 poslato: Februar 17, 2013, 21:48:04 »
Zanimlivo.

Može li se zpretpostaviti kako će se ponašati društvo posle vraćanja roja?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #7 poslato: Februar 17, 2013, 22:21:00 »
Ne zaboravimo da je društvo u rojevom nagonu. Iz njega treba da izađu još 2 roja sa mladim maticama. Zbog toga treba odmah nešto preduzeti. Deda Miroslav uzima matičnjake, pravi nove rojeve ili menja stare matice. U medište treba dodati bar 2 satne osnove, rešiti se viška matičnjaka, a možda bi bilo najbolje podeliti društvo, to jest, od njega napraviti dva do tri nova roja. Ako to ne uradimo onda će se društvo ubrzo ponovo rojiti. Bar ja tako mislim. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #8 poslato: Februar 17, 2013, 23:05:44 »
Sveto:
Citat
Ako to ne uradimo onda će se društvo ubrzo ponovo rojiti. Bar ja tako mislim. Pozdrav.

A zamjena mjesta prvenca i starke iz koje je prvenac izašao?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #9 poslato: Februar 17, 2013, 23:29:31 »
U ovoj temi se govori da se prvenac vratio nazad u košnicu iz koje je izašao. A pošto se vratio potrebno je nešto preduzeti da se ponovo ne roji. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #10 poslato: Februar 18, 2013, 13:17:17 »
U ovoj temi se govori da se prvenac vratio nazad u košnicu iz koje je izašao. A pošto se vratio potrebno je nešto preduzeti da se ponovo ne roji. Pozdrav.

Nije naziv teme takav!

Odstupljeno je od teme, dokaz su prethodni postovi.
Zato sam se i ja nadovezao na ono tvoje, tj. Prokićevo o razrojavanju da ne bi došlo do rojenja, jer s prvencem možemo  raditi šta hoćemo, a nije jedini način otkrivanja odakle je izašao roj, način da ga prisilimo da se ponovo vrati.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže pero perić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Đakovo
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #11 poslato: Februar 20, 2013, 20:57:32 »
Nakon što utvrdimo iz koje je košnice prvi roj izletio i utvrdimo da u njoj ima više kvalitetnih rojevnih matičnjaka a odlučili smo ih iskoristiti za formiranje novih rojeva da lisvaki novi roj formiramo sa samo jednim matičnjakom ili ih može biti i više?...a ako se odlučimo za iskorištavanje matičnjaka za zamjenu stare matice u nekoj drugoj košnici kako se vrši presađivanje matičnjaka(ili se prebacuje cijeli okvir s matičnjakom),treba li ih u istu košnicu presaditi samo po jeddan ili više njih i treba li taj matičnjak u novoj košnici posebno pričvrstiti žicom ili to treba napraviti na neki drugi način??? možda nije strogo držanje teme ali donekle i je?

Esade,kod zamjene mjesta roja i starke šta točno postignemo?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #12 poslato: Februar 20, 2013, 21:33:58 »
Nakon što utvrdimo iz koje je košnice prvi roj izletio i utvrdimo da u njoj ima više kvalitetnih rojevnih matičnjaka a odlučili smo ih iskoristiti za formiranje novih rojeva da lisvaki novi roj formiramo sa samo jednim matičnjakom ili ih može biti i više?...a ako se odlučimo za iskorištavanje matičnjaka za zamjenu stare matice u nekoj drugoj košnici kako se vrši presađivanje matičnjaka(ili se prebacuje cijeli okvir s matičnjakom),treba li ih u istu košnicu presaditi samo po jeddan ili više njih i treba li taj matičnjak u novoj košnici posebno pričvrstiti žicom ili to treba napraviti na neki drugi način??? možda nije strogo držanje teme ali donekle i je?

Esade,kod zamjene mjesta roja i starke šta točno postignemo?

Koliko matičnjaka, toliko matica. Najbolji način formiranja rojeva je bez diranja matičnjaka (bez isijecanja), a to znači - odnijeti ram s matičnjacima i na njemu ostaviti 2 najbolja (dosta je i 1, ali zarad sigurnosti, bolje je 2). Neki ostavljaju sve, ali znam da tada može biti i rojčić, što nije baš dobro.

Isijecanje matičnjaka? Oštar skalper i zahvatiš šire i dublje od matičnjaka da ga ne oštetiš. Ponekad smeta žica. Ako mi se matičnjak sviđa, jednostavno žicu presječem. Kad si isjekao matičnjak (nikad ga ne prevrći), na vrhu njega imaš kocku saća. Postaviš ga između satonoša i stvar riješena, ali matičnjak ne smije dodirivati saće. Ponekad treba zbog toga malo razmaknuti ramove. Nekad jednostavno kroz saće provučem čačkalicu i na njoj dodam matičnjak (čačkalica se oslanja na dvije satonoše, a matičnjak visi između satonoša). Dodajem 2 komada.

Roj i starka? Razmišljaj malo. Ko će izgubiti izletnice?. Sad mi se nemoj naljutiti, ali moram te pitati koje pčelarske knjige si pročitao i koje imaš? Dobar je Vojin Todorović "Pčelarstvo", zbirka hrvatskih autora "Pčelarstvo" (Katalinić, Belčić i ostali), Alija Dolovac "Enciklopedija pčelarstva", Ferid Velagić, Jovan Kulinčević itd. U svakoj iole dobroj knjizi imaš ove osnove pčelarstva i slike. Vojinu knjigu ne trebaš tražiti: NEMA JE  još. Krivac? Vojo lično.

Pozdrav, svako dboro!

Van mreže pero perić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Đakovo
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #13 poslato: Februar 20, 2013, 22:07:13 »
Znači poželjno je dodati po dva matičnjaka..jedino mi još nije jasno da li kod isjecanja matičnjaka isjecam i vadim cjelokupnu dubinu sača sve do druge strane okvira na kojem se matičnjak nalazi ili odsjecam samo polovinu sa one strane na kojoj se matičnjak nalazi??ha,starka gubi izletnice..to je jasno a valda onda gubi i rojevni nagon??
Knjige?eo upravo danas pročito od Majseca Pčelarenje LR i AŽ košnicama a u pripremi za čitanjeje Moj način pčelarenja od Belčić.Prilični sam početnik pa volim sve pitati(mentor mi je setariji pčelar i nema baš previše volje za prenošenje znanja) a prateči tvoje postove znao sam da ću dobiti brz,opširan i kvalitetan odgovor.
Hvala Esade.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako ustanoviti iz koje je košnice izašao roj prvenac?
« Odgovor #14 poslato: Februar 20, 2013, 22:27:46 »
Znači poželjno je dodati po dva matičnjaka..jedino mi još nije jasno da li kod isjecanja matičnjaka isjecam i vadim cjelokupnu dubinu sača sve do druge strane okvira na kojem se matičnjak nalazi ili odsjecam samo polovinu sa one strane na kojoj se matičnjak nalazi??ha,starka gubi izletnice..to je jasno a valda onda gubi i rojevni nagon??
Knjige?eo upravo danas pročito od Majseca Pčelarenje LR i AŽ košnicama a u pripremi za čitanjeje Moj način pčelarenja od Belčić.Prilični sam početnik pa volim sve pitati(mentor mi je setariji pčelar i nema baš previše volje za prenošenje znanja) a prateči tvoje postove znao sam da ću dobiti brz,opširan i kvalitetan odgovor.
Hvala Esade.

Ma, čekaj, gdje smo se još susretali, ili sam te s nekim zamijenio?

Siječeš cijelo saće. Zašto? Zato što je nemoguće samo dopola (matičnjak je u ćeliji, a ćelija skroz do satne osnove). To često zadaje glavobolju jer sa obje strane imaš dobre matičnjake. Tad odjednom isijecam oba i prenosim. Nemam sliku, a ona bi najbolje rekla sve. Probaj naći neku sliku na internetu ili video pa postavi i zarad drugih, nekome može pomoći.

Pozdravi tog starog pčelara i reci mu: "Da su svi svoja znanja nosili u grob, ljudi bi uvijek počinjali od početka (i njega je neko naučio)!"

Belčić ti je dobar. Tamo imaš odgonetke. Idi odmah na rojenje pa vidi. Ima i njegova "Od početnika do naprednog pčelara". Imaš i na internetu mogućnost skidanja knjiga, ali ti ja s tim slabo baratam. Umeljićeva "Enciklopedija" trebala bi biti dobra (nemam je), ali imam druge. No, posveti se zasad jednoj da ne stvoriš zbrku, a sve ćeš ionako MORATI provjeriti u praksi, kojoj nema premca.

Pozdrav, svako dobro i sretno!